Шевченківська премія: новий статут і свій «монастир»

16 Жовтня 2010
17630
16 Жовтня 2010
09:30

Шевченківська премія: новий статут і свій «монастир»

17630
Борис Олійник прокоментував нове положення про найпрестижнішу творчу відзнаку
Шевченківська премія: новий статут і свій «монастир»

Нове положення про Національну премію України імені Тараса Шевченка (затверджене указом президента України від 4 жовтня 2010 року № 932/2010) викликає у нашої творчої спільноти обґрунтовану зацікавленість. А також провокує низку дискусійних запитань, створює ланцюг різноманітних інформприводів...

 

Усе зрозуміло. Адже в новому положенні деякі акценти посилено (відносно попереднього «статуту»), а деякі позиції - змінено.

 

Наприклад, за новим положенням, відтепер маємо п'ять національних премій (раніше їх налічувалося до десяти). Жорсткішими стануть і «фільтри» - тобто звужено коло організацій, котрі висуватимуть твори та номінантів. Також певною мірою змінився і сам «статус» премії. Відтепер це не лише престижна творча відзнака в галузі літератури, мистецтва, публіцистики, а ще й державна нагорода України.

 

Про ці та інші новації - коментар для «ДТ» Бориса Олійника, голови Комітету з національної премії України імені Тараса Шевченка.

 

- Зрозуміла увага творчої інтелігенції до нового положення про премії імені Шевченка, - каже Борис Олійник. - Це справді найпрестижніша нагорода в Україні в царині мистецтва та літератури. І до номінантів та лауреатів придивляються завжди прискіпливо.

 

Стосовно нового положення зауважу таке... На жаль, це положення нам трохи затримали... Хоча наші пропозиції були подані завчасно. І відтепер маємо вже не так багато часу. Адже прийом творів, нагадаю, на здобуття премії триватиме лише до першого листопада поточного року. Хоча досвід і переконує: найактивніший період надходження творів (і документів) - останній тиждень жовтня. Отож час ще є...

 

Відтепер Національна премія імені Тараса Шевченка має рівень державної нагороди України. Що це означає? Таким чином зміцнюється її статус. Тим більше що процедура висунення на здобуття і присудження премії передбачена у новому положенні саме з урахуванням вимог чинного законодавства про державні нагороди України.

 

Стосовно кількості премій... Нагадаю, що в різні роки така кількість становила від трьох до десяти. І, як з'ясувалося, кількісний «чинник» певною мірою знизив значимість самої премії, яка, нагадаю, має присуджуватися за найвидатніші творчі здобутки. Це, зрозуміло ж, в ідеалі.

 

Нове положення, як і раніше, не передбачає поділу на окремі номінації. Але визначає присудження не більше однієї Шевченківської премії з кожного творчого напряму. Чи то література, театр, кінематограф, публіцистика, музичне мистецтво, народне або декоративно-прикладне...

 

Таким чином, уже неможливий суто «формальний» розподіл преміального фонду. А головним аргументом - на користь того чи того твору - має бути лише високий художній рівень.

 

Звісно, з цього приводу можна дискутувати про економічну кризу, яка примушує державу «затягувати пасок». А з іншого боку, варто сказати і про посилення конкуренції - у світлі нового положення. Адже таке змагання, переконаний, буде суто творчим.

 

Багатьох цікавлять і нові вимоги до організацій та установ, які висувають твори. По суті, головна вимога окреслена вище - художній рівень, видатна творча майстерність. Але особливу увагу звертаю на те, що відтепер висунення творів здійснюється установами, підпорядкованими Міністерству культури і туризму України та держкомтелерадіо України... А від обласних осередків творчих спілок - через центральні спілки.

 

Нагадаю, в Україні на сьогодні зареєстровано 22 творчі спілки. Вибір маємо... Правами подання, за новим положенням, наділені також Товариство «Просвіта», Український фонд культури, Національна академія мистецтв України, Національна академія наук України... Такий реєстр, можливо, певною мірою «звужує» коло установ, які могли б пропонувати своїх обранців... З іншого боку, це передбачає і певну «вертикаль». Тобто зміцнюються позиції творчих спілок. Зменшуються шанси деяких «випадкових» організацій, які могли раніше лобіювати ті чи інші суперечливі проекти.

 

Як зазначалося вище, премія тепер матиме статус державної нагороди, що реалізовуватиметься високим етичним та фаховим рівнем кожного із членів комітету. В цьому плані розраховуємо лише на взаєморозуміння...

 

І останнє. Деякі позиції нового положення, можливо, викличуть двозначне тлумачення. Тому й наголошую: пройдемо перший етап роботи у комітеті, врахуємо тенденції, послухаємо зауваження (якщо такі будуть), а потім, безперечно, винесемо на розгляд президента можливі пропозиції чи поправки - якщо такі будуть...

 

«Дзеркало тижня»

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
Любов Журавльова, «Дзеркало тижня»
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
17630
Читайте також
04.08.2010 12:13
Сергій Грабовський, «Радіо Свобода»
25 859
01.02.2008 09:51
Сергій Грабовський
для «Детектор медіа»
27 987
Коментарі
2
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Люлько
5019 дн. тому
Тепер корупція на цій премії побільшає, Боря знає, що робить.
Сергій Грабовський
5019 дн. тому
Совок він і є совок: НАЦІОНАЛЬНЕ "піднести" до статусу ДЕРЖАВНОГО. Тирса не тільки як серіал, а як вміст голів "світочів" культури. Жаль. Хороший був поет, поки не спився і не став секретарем парткому Спілки-сопілки. А потім іще й співцем єдиної родини з лідерами ГКЧП (див. останню ну дуже вже "поетичну", у сенсі параноїдальну) книгу Ілліча.
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду