Росія бомбардує Україну з Ту-160, які Київ передав Москві у 1999 році за скасування газових боргів, - «Схеми»
Росія бомбардує Україну з Ту-160, які Київ передав Москві у 1999 році за скасування газових боргів, - «Схеми»
Російська армія використовує українські стратегічні бомбардувальники, які офіційний Київ передав Москві в межах угоди між урядами двох країн у 1999 році в обмін на погашення заборгованості за спожитий російський газ. Про це йдеться у розслідуванні «Схем» (проєкт Радіо Свобода).
Повідомляється, що журналісти провели аналіз серійних номерів літаків в угоді тих часів, яку вони розшукали в архіві, даних з міжнародних авіареєстрів і співставили їх з номерами бомбардувальників, що їх використовує РФ, які зафіксувало Головне управління розвідки Міноборони України. Таким чином з`ясувалося, що як мінімум шість переданих Ту-160 перебувають у бойовому складі російської армії, де їм присвоїли нові назви.
Загалом «Схеми» ідентифікували десять українських стратегічних літаків, переданих Україною Росії.
Серед переданих владою України літаків «Схеми» також виявили три Ту-95МС, яким росіяни так само дали нові назви.
Розслідувачі також встановили російських льотчиків, яких в РФ призначили керувати колишніми українськими бомбардувальниками, і яких нині українська воєнна розвідка називає причетними до масованих ракетних ударів по Україні.
Відео та фото з колишніми українськими бомбардувальниками «Схеми» виявили у відкритих джерелах: сюжетах на російському телебаченні, публікаціях та соцмережах.
Зокрема, на тлі літака, який в Україні мав бортовий номер «10», а в Росії отримав назву «Микола Кузнецов», раніше давав інтерв’ю командувач дальньої авіації Росії Сергій Кобилаш, якому у 2024 році українське слідство заочно повідомило про підозру за командування ударом по «Охматдиту» 8 липня 2024 року.
Один з російських льотчиків, Олег Скитський, що керував літаком, який в Україні мав бортовий номер «11», а в РФ отримав назву «Василь Сенько» – військовослужбовець 22 авіадивізії, яку ГУР називає «відповідальною за численні жертви і руйнування в Україні» через запущені ними ракети.
Раніше «Схеми» ідентифікували його як командира 121-го авіаполку важких бомбардувальників у складі цієї дивізії, який, ймовірно керував атакою на Київ 28 квітня 2022 року, коли через влучання ракетою в будинок, загинула журналістка Радіо Свобода Віра Гирич.
Військовослужбовець Олексій Печкарьов раніше був ідентифікований як командир колишнього українського літака Ту-95МС (нині - «Ізборськ»). Влітку 2022 року на одній з акцій в підтримку так званої СВО Печкарьов розповідав, що російські «вояки на суходолі та в повітрі трощать відроджений нацизм», йдеться в розслідуванні.
«Схеми» розшукали в архіві угоду між Кабінетом міністрів України, який очолював Валерій Пустовойтенко, та урядом РФ за керівництва Володимира Путіна, підписану в Ялті 1999 року. Згідно з нею, Київ передав Москві вісім важких бомбардувальників Ту-160 і три Ту-95МС, а також 575 крилатих ракет Х-55. За це Росія компенсувала Україні борг за російський газ – на суму 275 мільйонів доларів. Це – визначена вартість переданого обладнання.
Розслідувачі повідомили, що передача літаків та ракет відбулась без погодження Верховної Ради.
Крім того, вартість озброєння була заниженою у десять разів – про це сказано у висновках Тимчасової слідчої комісії Верховної Ради для проведення розслідування відомостей щодо фактів розкрадання в Збройних Силах України та підриву обороноздатності держави у період з 2004 по 2017 роки.
У коментарі «Схемам» колишній президент України Леонід Кучма заявив, що навіть якби стратегічні бомбардувальники залишились на озброєнні України, це не значно би допомогло в захисті від РФ.
«Росія має засоби ППО, здатні протистояти ракетам класу Х-55, у той час як величезні за розміром та відносно низькошвидкісні бомбардувальники ще у перші дні війни стали б легкою здобиччю російських засобів ураження як у повітрі, так і на аеродромах.
Стратегічна зброя навряд чи могла допомогти вирішенню стратегічних завдань України, і вона точно не вписувалася в український масштаб. В нас не було полігонів для випробувань ракет. Ми не мали навіть достатньої для експлуатації цих засобів територіальної протяжності – адже стратегічне озброєння потребує стратегічного простору», – сказав Кучма.
Читайте також:
- Росія обстрілює Україну ракетами, які український уряд Валерія Пустовойтенка передав Москві у 1999 році за газові борги, — розслідування «Схем»
- «Схеми» дізналися деталі обставин російського ракетного обстрілу, внаслідок якого загинула журналістка «Радіо Свободи» Віра Гирич
- Фільм-розслідування «Схем» про загибель журналістки Віри Гирич став фіналістом конкурсу Асоціації міжнародного мовлення
Фото: «Схеми»
Заглавна світлина: скриншот