Андрій Портнов виграв суд першої інстанції проти hromadske. Видання оскаржить це рішення
Андрій Портнов виграв суд першої інстанції проти hromadske. Видання оскаржить це рішення
Печерський районний суд міста Києва 6 серпня задовольнив позов ексзаступника голови адміністрації Віктора Януковича Андрія Портнова проти hromadske через розслідування щодо окупації Криму. Видання планує оскаржити таке рішення, йдеться на сайті hromadske.
Видання зобов'язали спростувати інформацію з розслідування, видалити його з YouTube, а всі пов'язані з ним матеріали прибрати із сайту та соцмереж. Окрім цього, у рішенні суду йдеться про те, що hromadske має виплатити на користь Портнова 170 357 грн правничої допомоги та 14 534 грн судового збору.
Рішення суду першої інстанції/hromadske
Журналісти hromadske вважають, що вони не поширили жодне з тверджень, які Портнов просив спростувати в суді. Авторка розслідування Ярослава Вольвач також зазначила, що всі претензії ексзаступника голови адміністрації Януковича стосувалися реплік, вирваних з контексту розслідування. За її словами, підстави для припущень про ймовірну причетність Портнова до окупації Криму, були викладені в розслідуванні, що базувалося на записах 2014 року.
«Недоброчесний суддя Печерського райсуду Олексій Соколов, щодо якого Громадська рада доброчесності виносила відповідний висновок, ухвалив рішення на користь ексзаступника керівника адміністрації Януковича, який у ті часи опікувався судовою системою, бувши членом Вищої ради юстиції. На жаль, це не історія 15-річної давності, це до сьогодні частина нашої реальності. І Андрій Портнов собі не зраджує. Це черговий процес, у якому він виступає проти незалежних журналістів. І виграє всупереч здоровому глузду. І чомусь саме в Печерському суді», — прокоментувала розслідувачка.
Нагадаємо, в лютому колишній заступник голови адміністрації президента-втікача Віктора Януковича Андрій Портнов подав до суду на hromadske через розслідування «Як віджимали Крим: ексклюзивні записи» від 27 грудня 2023 року. У ньому журналісти, спираючись на аудіозаписи з квітня-травня 2014 року, стверджують, що Андрій Портнов, імовірно, був куратором окупації Криму.
На роздобутих ними аудіозаписах людина з голосом, схожим на голос Портнова, спілкується з ексначальником головного управління юстиції Міністерства юстиції в Криму Сергієм Коровченком і ексдепутатом Верховної Ради Левом Миримським. Журналісти з’ясували, що Коровченко разом з Миримським у 2014 році їздили в окупований Крим «курувати» певні питання в інтересах росіян і, судячи з аудіозаписів, імовірно, діяли з відома або вказівки Андрія Портнова.
У своєму позові Портнов стверджував, що слова з матеріалу, начебто він є «колаборантом, зрадником, поплічником Росії» і нібито «курував окупацію Криму», принижує його честь, гідність та ділову репутацію.
Це вже не вперше Андрій Портнов судиться з українськими журналістами.
26 грудня 2023 року Печерський районний суд Києва визнав недостовірною інформацію, що «порочить честь, гідність і ділову репутацію» Портнова, яка була опублікована в українських медіа. Йдеться про статтю Центру протидії корупції, яка вийшла в липні 2023 року на «Українській правді» і була передрукована виданням «Фокус». У своєму позові Портнов теж вимагав спростувати інформацію про те, що він є «колаборантом», «зрадником» і «проросійським діячем», і заперечував, що коли-небудь підтримував збройну агресію Росії проти України або розпалював ненависть до українського народу.
Раніше, у квітні 2023 року, Портнов виграв справу проти «Схем» — Печерський районний суд Києва назвав інформацію про нібито причетність Портнова до підпалу автомобіля водія «Схем» «недостовірною» та зобов'язав медіа спростувати її. Перед тим, у жовтні 2019 року, журналісти проєкту «Схеми» заявили про тиск з боку Портнова, після того як він виклав персональні дані водія знімальної групи «Схем» Бориса Мазура. Портнов у відповідь пригрозив усій редакції «Схем» опублікувати їхні особисті дані та «ненав’язливим супроводом у темний час доби». Пізніше, коли у серпні 2020 року невідомі спалили автомобіль Мазура, «Схеми» пов’язали підпал із попередніми погрозами Портнова. Після цього, у вересні 2020-го, Портнов подав позов проти редакторки «Схем» Наталії Седлецької та деяких ЗМІ (NV, Громадського, Прямого та 5 каналу) за те, що ті нібито поширювали «недостовірну» інформацію щодо нього.
Крім того, у серпні 2023 року Андрій Портнов подав до суду на головного редактора видання «Цензор.НЕТ» Юрія Бутусова. Предметом позову, за словами Бутусова, стали висловлювання журналіста у прямому ефірі щодо проросійських дій Портнова.
Фото: hromadske