Громадська рада при Комітеті свободи слова закликала владу утриматися від тиску на Суспільне

Громадська рада при Комітеті свободи слова закликала владу утриматися від тиску на Суспільне

30 Квітня 2024
1485
30 Квітня 2024
13:45

Громадська рада при Комітеті свободи слова закликала владу утриматися від тиску на Суспільне

1485
Громадська рада звернулася до керівництва фракції «Слуга народу» з проханням розглянути дії народної депутатки Мар’яни Безуглої на предмет дотримання нею депутатської етики та вжити відповідних заходів реагування.
Громадська рада при Комітеті свободи слова закликала владу утриматися від тиску на Суспільне
Громадська рада при Комітеті свободи слова закликала владу утриматися від тиску на Суспільне

Сьогодні, 30 квітня 2024 року, на позачерговому засіданні громадська рада при парламентському Комітеті свободи слова обговорила випадки тиску на Суспільного мовника та спроб його дискредитації і за результатами цієї зустрічі ухвалила звернення. Про це «Детектору медіа» повідомила голова Наглядової ради Національної суспільної телерадіокомпанії України, заступниця шефредакторки «Детектора медіа» Світлана Остапа, яка брала участь у засіданні.

У зверненні до народних депутатів та представників виконавчої влади члени громадської ради закликали поважати редакційну незалежність Суспільного мовника, утримуватися від тиску на нього і докласти всіх зусиль для його зміцнення.

«Від цього залежить не лише інституційна спроможність Суспільного, а й перспективи демократичного розвитку нашої держави та її європейського майбутнього», — наголошують у громадській раді.

Нижче публікуємо повний текст звернення громадської ради при Комітеті свободи слова. 

Ми, члени Громадської ради при Комітеті Верховної ради з питань свободи слова, висловлюємо глибоку стурбованість у зв'язку з останніми подіями навколо Суспільного мовника.

За останній тиждень ми стали свідками тиску на Суспільне з боку окремих народних депутатів. Зокрема, народна депутатка Мар'яна Безугла у своїх дописах у Facebook поширювала недостовірну інформацію, що має на меті дискредитувати Суспільне. Її висловлювання виходять за межі депутатської етики і є прямою атакою на незалежність суспільного мовника.

Крім того в рамках телемарафону «Єдині новини» лунають пропозиції вилучити Суспільне з праймтайму і віддати його квоту іншим телеканалам. І це попри те, що за даними моніторингів, які здійснює низка громадських організацій, саме Суспільне демонструє найвищий рівень дотримання журналістських стандартів, запрошує до ефірів представників різних політичних сил і надає глядачам збалансовану інформаційну картину. Як свідчать дані соціологічного дослідження «Барометр», довіра до нього зросла з 60,5% у 2020 році до 86% у 2023 році.

Також викликає серйозне занепокоєння постійне недофінансування Суспільного, і такий ризик залишається на наступний 2025 бюджетний рік, всупереч вимогам Закону «Про суспільне мовлення».

Ми переконані, що Суспільний мовник сьогодні виконує надзвичайно важливу місію — надає громадянам якісну, об’єктивну і неупереджену інформацію про події в Україні та світі. Суспільне є запорукою свободи слова, плюралізму думок і демократичного розвитку нашої держави, що має критичне значення в умовах війни. Наявність потужного суспільного мовника є однією з умов євроінтеграції України та її зобов’язанням в межах Угоди про асоціацію з ЄС. Дискредитація та послаблення Суспільного матиме негативний вплив на євроінтеграційні прагнення України.

У зв'язку з вищезазначеним, ми звертаємося до Комітету Верховної Ради з питань свободи слова та Комітету з питань гуманітарної та інформаційної політики з наполегливим закликом використати всі належні законодавчі та контрольні механізми для захисту Суспільного мовника від тиску і втручання в його редакційну політику. Необхідно забезпечити паритетну присутність команди Суспільного в телемарафоні «Єдині новини».

Також ми звертаємося до керівництва фракції «Слуга народу» з проханням розглянути дії народної депутатки Мар’яни Безуглої на предмет дотримання нею депутатської етики та вжити відповідних заходів реагування.

Окремо наголошуємо на недопустимості недофінансування Суспільного мовника в Державному бюджеті. Парламент повинен неухильно дотримуватися вимог закону і забезпечити виділення коштів на Суспільне в розмірі не менше 0,2% видатків загального фонду Держбюджету України за попередній рік.

Свобода слова є невід'ємним правом кожного громадянина України і одним із фундаментальних принципів демократії. Утвердження і захист цього права спільне завдання держави і громадянського суспільства. І саме Суспільний мовник покликаний забезпечувати українців об’єктивною інформацією з дотриманням журналістських стандартів. Влада ж має всіляко сприяти Суспільному у виконанні цієї високої місії, насамперед через забезпечення його незалежності та належного фінансування.

Закликаємо всіх народних депутатів і представників виконавчої влади поважати редакційну незалежність Суспільного мовника, утримуватися від тиску на нього і докласти всіх зусиль для його зміцнення. Від цього залежить не лише інституційна спроможність Суспільного, а й перспективи демократичного розвитку нашої держави та її європейського майбутнього.

Читайте також:

Нагадаємо, нещодавно голова наглядової ради Національної суспільної телерадіокомпанії України Світлана Остапа в коментарі «Детектору медіа» розповіла, що  Суспільне пропонують прибрати з вечірніх слотів телемарафону «Єдині новини» і залишити йому тільки нічні та ранкові слоти. 

Народна депутатка України Мар’яна Безугла  оприлюднила кілька постів на своїй фейсбук-сторінці, які присвятила темі доцільності фінансування шести державних каналів, причому до «державних» вона зарахувала і Суспільне мовлення.

У дописі Мар’яна Безугла, зокрема, написала про те, що «є аж 6 (!) державних мовників, але немає інформаційних військ, які росіяни створили собі ще в 2014 році» та що «Суспільне, Дом і FreeДом мають мізерні охоплення і диверсифікують кошти».  Нардепка запропонувала залишити фінансування лише одного каналу, зокрема «Ради» або Суспільного.

29 квітня Суспільне на своєму корпоративному сайті оприлюднило відповідь на закиди щодо своєї діяльності.

Нагадаємо, «Детектор медіа» системно моніторить телемарафон від самого його запуску і фіксує незбалансованість представлення політичних сил на всіх каналах, що беруть участь у створенні марафону «Єдині новини», окрім Суспільного. 

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
1485
Читайте також
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду