Олексій Мацука: Для тимчасово окупованих територій потрібно створити новий телеканал, бо «Дом» не мовить на повну потужність

Олексій Мацука: Для тимчасово окупованих територій потрібно створити новий телеканал, бо «Дом» не мовить на повну потужність

30 Березня 2024
3161
30 Березня 2024
00:49

Олексій Мацука: Для тимчасово окупованих територій потрібно створити новий телеканал, бо «Дом» не мовить на повну потужність

3161
Гендиректор «Укрінформу» заявив, що держава не виділяє гроші на мовлення російською мовою для окупованих територій. «Детектор медіа» нагадує, що у березні 2020 року саме для такого мовлення було запущено телеканал «Дом». Натомість на сьогодні це вже не російськомовний канал для жителів окупованих територій, а повністю українськомовний «інструмент комунікації» з переселенцями та біженцями за кордоном.
Олексій Мацука: Для тимчасово окупованих територій потрібно створити новий телеканал, бо «Дом» не мовить на повну потужність
Олексій Мацука: Для тимчасово окупованих територій потрібно створити новий телеканал, бо «Дом» не мовить на повну потужність

Для тимчасово окупованих територій повинен існувати мовний телеканал. Таку думку під час Всеукраїнського форуму «Культурна та інформаційна реінтеграція деокупованих територій» висловив гендиректор «Укрінформу» Олексій Мацука.

«Мовний телеканал для окупованих територій має бути. На жаль, сьогодні телеканал “Дом” не мовить на повну потужність для окупованих територій, яких стало більше. Нонсенс, парадокс: більше територій окупованих — менше каналів. Як таке може бути? Де канал “Дом”? Чому нема каналу “Дом” в Сімферополі? Чому держава не виділяє гроші на мовлення російською мовою для окупованих територій? Має бути», — зауважив Мацука, додавши, що це його «особиста думка».

Відео: Лариса Покальчук / фейсбук

«Ми втратили Батьківщину (Донеччину. — Ред.), зараз це окупована територія. Але треба говорити про ті речі, які ми можемо контролювати і на що впливати. Перше — це тема роздержавлення державних ЗМІ. Всім дуже подобалось, що у нас не буде більше державних ЗМІ, що все буде роздержавлене, всі територіальні громади отримають якісь нові форми видань. Що ми маємо на виході? Ми маємо на виході абсолютний дефіцит медіа для місцевих громад. Чому не враховано було ці помилки під час десятирічної війни — я не знаю», — сказав Мацука.

Гендиректор «Укрінформу» також зауважив, що варто створити поле можливостей для громадян, які перебувають на тимчасово окупованих територіях, щоб вони могли дивитися телеканали з України. Для цього, на його думку, потрібні нестандартні рішення.

«Можливості мають бути у всіх завжди. Якщо людина завтра захоче отримати таку можливість, вона має право її отримати. Ми маємо створити поле можливостей для тих, хто буде їх шукати. Яке поле можливостей ми сьогодні створюємо? Воно виключно внутрішнє, і це зрозуміло, бо йде війна на екзистенційне виживання... Але нам потрібна перемога, і щоб робити перемогу, нам потрібно робити нестандартні кроки. Так само, як було зроблено з телеканалом Freedom», — наголосив Мацука, додавши, що це успішний проєкт з державного мовлення.

Зазначимо, що процес створення та функціонування каналів «Дом» та «FreeДом» «Детектор медіа» детально проаналізував у статті «Від УТР до “FreeДому” та “Дому”. Історія українського іномовлення».

Так, у публікації «ДМ» ішлося, що канал «Дом» запустили в березні 2020 року. Його надзавданням, як зазначалося у презентації, було ментальне повернення жителів тимчасово окупованих територій Донбасу та Криму. Для цього канал планував створювати об’єктивні новини, розвінчувати міфи та наративи російської пропаганди. А привабити глядачів і спонукати їх дивитися новини мав розважальний контент чотирьох найбільших комерційних медіагруп: StarLight Media, «1+1 медіа», «Медіа Група Україна» та «Інтер медіа груп». Також в ефірі присутні серіали та фільми виробництва Студії «Квартал 95». Новини каналу мали створювати за принципом «оптимістичного ТБ», без «радянщини» та «приторності».

За кілька місяців після презентації, у травні 2020 року, Верховна Рада внесла зміни до закону про іномовлення та фактично узаконила мовлення російськомовного каналу всередині країни, але лиш на окупованих територіях.

Натомість невідомо, чи бачила в ті роки «Дом» його початкова (а за законом — єдина) цільова аудиторія. Мапа покриття каналу свідчила, що зона впевненого прийому сигналу мовника ледь доходить до окупованого Луганська. При цьому, щоби приймати сигнал «Дому», жителям Донецька треба було фізично розвернути антену в бік вільної території України. Крім того, на тимчасово окупованих територіях працюють «глушилки».

Поступово фокус з окупованих територій перемістився на контрольовані Україною регіони. Канал запустив всеукраїнську рекламну кампанію та після цього почав входити у мережі провайдерів по всій країні. 

Новий курс каналу ще в серпні 2021 року означив президент Володимир Зеленський, сказавши, що «Дом» має мовити «для переселенців по всій Україні». Рекламна кампанія каналу, на яку витратили загалом 30 млн гривень із бюджету, з’явилася по всій Україні.

Після початку великої війни «Дом», як і багато інших каналів, почав трансляцію марафону «Єдині новини». Однак у вересні 2022 року він перестав транслювати спільний телемарафон і змінив формат на українськомовний розважальний канал для переселенців. 

Тепер це не російськомовний канал для жителів окупованих територій, а повністю українськомовний «інструмент комунікації» з переселенцями та біженцями за кордоном.

Читайте також: 

 Фото: Олексій Мацука / «Укрінформ»

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
3161
Читайте також
01.09.2023 15:00
Марія Спалєк
«Детектор медіа»
728
Коментарі
2
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
казначейство
29 дн. тому
Якщо в НТКУ в середньому зарплатні по 10 000, а сім членів і член кінь правління отримують по 200 000, то на ці гроші можна найняти 140 тих, хто буде створювати реальний продукт для ефіру кожного дня.
Лесь
29 дн. тому
"Ми маємо на виході абсолютний дефіцит медіа для місцевих громад. Чому не враховано було ці помилки під час десятирічної війни - я не знаю», - сказав Мацука." Це питання треба задати Чернотицькому, який отримує на це 2 000 000 000 грн, але фактично знищив всі філії в областях і потихеньку роздуває апарат правління НСТУ з зарплатами 200 000 грн.
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду