Юрій Ніколов став лауреатом гарвардської премії Лайонса за совість і чесність у журналістиці
Юрій Ніколов став лауреатом гарвардської премії Лайонса за совість і чесність у журналістиці
Стипендіати Фонду Німана з журналістики при Гарвардському університеті обрали українського журналіста-розслідувача, редактора проєкту «Наші гроші» Юрія Ніколова лауреатом цьогорічної премії Луїса М. Лайонса за сумління та чесність у журналістиці. Про це йдеться на офіційному сайті Фонду.
Як відзначили Німанські стипендіати, журналіст показав, що незалежна журналістика на сторожі суспільного блага можлива «навіть у країні, в якій ведеться війна, де засоби масової інформації діють під жорсткими обмеженнями та де висвітлення корупції в уряді є особливо чутливим».
«Гучні корупційні розслідування Ніколова щодо ймовірних хабарництв в українській армії проливають світло на важливість звітування контролюючих органів навіть у найжахливіших обставинах. З великим особистим і репутаційним ризиком, матеріали Ніколова вимагали відповідальності за використання державних коштів, навіть коли його країна продовжує боротися з вторгненням Росії», — прокоментували стипендіати свій вибір.
У коментарі «Детектору медіа» Юрій Ніколов зазначив, що пресреліз Фонду і перелік попередніх лауреатів премії свідчить про те, що її присуджують не за конкретний журналістський матеріал, а за сукупний результат, який призвів до змін.
«Зміни, яких ми досягли в закупівлях і сфері боротьби з корупцією, вражають навіть мене. Справді, ми ніколи в історії ще не були такими ефективними як сьогодні. Ми витягнули НЕзбройні закупівлі військових в Prozzoro і лише за 2023 рік зекономили держбюджету 8 мільярдів гривень на харчах за оцінкою Рахункової палати. Зараз боремось за публікацію будівельних кошторисів, бо там точно буде корупційна мекка», — сказав журналіст.
На думку Юрія Ніколова, він та команда проєкту «Наші гроші» є «лише маленькою частиною цих змін». Журналіст переконаний, що всі зрушення на рівні законів і кадрових змін стали можливі завдяки Центру протидії корупції.
«Головне — це премія не мені, а всім нам», — додав він.
Премію імені Луїса М. Лайонса заснували у 1964 році на честь куратора Німанської фундації, який вийшов на пенсію того ж року після чверті століття керівництва цією установою. Лайонс був рішучим захисником свободи преси. Будучи куратором Фонду Німана, він урізноманітнив клас стипендіатів, включивши до нього жінок, представників меншин та міжнародних стипендіатів. Нагорода присуджується за прояви сумління та доброчесності з боку окремих осіб, груп чи інституцій у сфері комунікацій.
Минулого року премією відзначили іранських журналісток Нілуфар Хамеді та Елахе Мохаммеді за створення сміливих журналістських матеріалів про проблеми в Ірані, що стосуються жінок, зокрема про смерть 22-річної Махси Аміні. Повний перелік лауреатів можна переглянути тут.
Читайте також:
- Юрій Ніколов: «Думаю, що моя стаття стала тригером у великих процесах»
- Не замовчувати факти корупції під час війни: думка журналістів-розслідувачів
Нагадаємо, 21 січня 2023-го видання «Дзеркало тижня» опублікувало матеріал Юрія Ніколова «Тилові пацюки Міноборони під час війни "пиляють" на харчах для ЗСУ більше, ніж за мирного життя» про те, що Міністерство оборони закуповує продукти для військових за цінами, значно вищими, ніж у магазинах Києва.
У відповідь Міністерство оборони назвало публікацію маніпуляцією та пообіцяло звернутися до СБУ. 24 січня Резніков виступив на комітеті ВРУ з питань антикорупційної політики, де пояснив, що звернення МО до СБУ має на меті не переслідування журналістів, а перевірку працівників МО, які були джерелами інформації.
На тлі звинувачень у зловживаннях при закупівлі харчів для військових подав у відставку заступник міністра оборони В’ячеслав Шаповалов. Звільнили також керівника департаменту держзакупівель Богдана Хмельницького. Водночас Офіс генпрокурора повідомив про підозру Шаповалову, Хмельницькому та колишньому заступнику директора держпідприємства «Промоборонекспорт» Володимиру Терещенку.
24 лютого Верховна Рада ухвалила законопроєкт № 8381 «Про внесення змін до закону «Про оборонні закупівлі» щодо запровадження прозорості в оборонних закупівлях».
За словами Юрія Ніколова, завдяки тому розголосу, що спричинила його публікація про завищені ціни закупівлі продуктів для ЗСУ, для держбюджету вдалося зекономити «від 6 до 8 млрд грн щонайменше».
Фото: Юрій Ніколов / фейсбук