Російський «Меморіал» визнав політв’язнями правозахисника і військового Максима Буткевича та ще чотирьох українців

Російський «Меморіал» визнав політв’язнями правозахисника і військового Максима Буткевича та ще чотирьох українців

12 Лютого 2024
2649
12 Лютого 2024
09:49

Російський «Меморіал» визнав політв’язнями правозахисника і військового Максима Буткевича та ще чотирьох українців

2649
«Суд» самопроголошеної «ЛНР» засудив Буткевича до 13 років колонії суворого режиму.
Російський «Меморіал» визнав політв’язнями правозахисника і військового Максима Буткевича та ще чотирьох українців
Російський «Меморіал» визнав політв’язнями правозахисника і військового Максима Буткевича та ще чотирьох українців

Правозахисники незалежного російського проєкту «Меморіал. Підтримка політв’язнів» повідомили, що визнали шістьох осіб політв’язнями, серед яких — журналіст, правозахисник, військовий ЗСУ Максим Буткевич. Про це написало «Громадське радіо» із посиланням на повідомлення «Меморіалу».

«Суд так званої ЛНР засудив його (Максима Буткевича. — «ДМ») до 13 років колонії суворого режиму за статтями про замах на вбивство, свідоме знищення майна, жорстоке поводження із цивільним населенням та військовополоненими», — йдеться у повідомленні «Меморіалу».

Російські правозахисники також опублікували адресу, на яку можна надіслати Буткевичу листа.

Також проєкт товариства «Меморіал» визнав політв’язнями ще чотирьох українців: Володимира Удовика, Володимира Лінника, Вікторію Ткаченко та Наталію Придатченко. Всі вони є колишніми військовослужбовцями батальйону «Айдар». Громадян України засудили у Росії до різних строків (до 6 років) позбавлення волі за статтею про участь у терористичній організації.

Крім того, політв'язнем назвали історика із Санкт-Петербурга Дмитра Вітушкіна, якому загрожує до 5 років позбавлення волі.

Максим Буткевич — український правозахисник і журналіст, координатор та співзасновник проєкту «Без кордонів», спрямованого на допомогу шукачам притулку та українським переселенцям і протидії мові ворожнечі. Співзасновник «Громадського радіо» та Центру прав людини Zmina.

Раніше також працював на BBC World Service та низці загальноукраїнських телеканалів, кілька років був гостьовим лектором НаУКМА, а також входив до правління українського представництва Amnesty International та Громадської ради при МВС. Упродовж багатьох років є одним із модераторів показів та подій міжнародного фестивалю документального кіно про права людини Docudays UA.

Від весни 2014 року Максим Буткевич допомагав переселенцям, а також займався захистом біженців та протидією дискримінації. З початком повномасштабної війни пішов служити в ЗСУ.

Нагадаємо, 10 липня 2023 року стало відомо, що Максим Буткевич потрапив у російський полон. Це сталося в районі тимчасово захоплених РФ пунктів Золоте і Гірське в Луганській області. Мати Буткевича Євгенія дізналася про долю сина з відео у ЗМІ, яке було оприлюднене наприкінці червня. Відео з полоненими військовослужбовцями ЗСУ, серед яких був і Максим Буткевич,  опублікували російські пропагандисти. 

Окупаційний суд на Луганщині 10 березня 2023 року засудив Буткевича до 13 років ув’язнення. Окупанти звинуватили його та ще двох українців у «жорстокому поводженні з цивільним населенням та застосуванні у збройному конфлікті заборонених методів». Буткевича так званий «суд» вважає винним у «замаху на вбивство двох осіб» та «умисному ушкодженні чужого майна» в місті Сєвєродонецьк.

Адвокат Максима Буткевича в апеляційній скарзі посилався на публікацію видання «Ґрати», де йшлося  про те, що Буткевич не міг бути в Сєвєродонецьку 4 червня 2022 року. Слідство ж натомість стверджувало, що цього дня правозахисник нібито вистрілив із гранатомета в під'їзд житлового багатоповерхового будинку, де ховалися дві місцеві мешканки.

Адвокат попросив у скарзі скасувати вирок і закрити кримінальну справу. Апеляцію та справу направили до Апеляційного військового суду в Московській області разом із позицією прокурора. Той наполягав на тому, щоби залишити вирок без змін.

Видання «Ґрати» знайшло докази того, що Буткевич не перебував на Донбасі принаймні до 14 червня, про що свідчить його листування з колегами та близькими в той час. 

Українські правозахисники,  МЗС України, а також депутати ПАРЄ закликали звільнити Максима Буткевича.

Наприкінці 2023 року стало відомо, що Максим Буткевич перебуває в колонії тимчасово окупованого міста Красний Луч (Хрустальний) на Луганщині. Про це повідомив його батько Олександр Буткевич. 

Читайте також:

Фото: Максим Буткевич / «Громадське радіо»

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
2649
Читайте також
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду