Центр Разумкова: Половина опитаних українців вважає, що ситуація зі свободою слова не змінилася порівняно з початком 2023 року
Центр Разумкова: Половина опитаних українців вважає, що ситуація зі свободою слова не змінилася порівняно з початком 2023 року
На думку 51% українців, опитаних у січні 2024-го року, рівень свободи слова не зазнав істотних змін порівняно з початком 2023 року. Про це свідчать результати опитування, проведеного соціологічною службою Центру Разумкова.
Натомість 30,8% респондентів переконані, що рівень свободи слова в країні погіршився. За даними аналогічного опитування, проведеного наприкінці 2022-го, про те, чи змінилася ситуація порівняно з початком року, таку ж думку висловлювали 25,4% опитаних.
Відносна більшість респондентів також вважає, що в Україні не змінилася сфера дотримання прав і свобод громадян (44%). Однак 31,5% опитаних все ж сказали про погіршення ситуації, що на 8,7% більше, ніж у грудні 2022 року.
Найчастіше опитані громадяни вказують на погіршення ситуації порівняно з початком 2023 року у рівні цін і тарифів, економічному становищі країни, рівні стабільності, упевненості у завтрашньому дні, рівні добробуту їхньої родини, ставленні громадян до влади. 61% респондентів вказують на погіршення ситуації в країні в цілому.
Водночас, на думку опитаних громадян, позитивні зміни найбільшою мірою стосуються обороноздатності країни (на її покращення вказують 51% опитаних) та міжнародного іміджу країни (50,5%).
Опитування проводила соцслужба Центру Разумкова з 19 до 25 січня 2024 року в рамках Програми сприяння громадській активності «Долучайся!», яку фінансує Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) та здійснює Pact в Україні.
Було опитано 2000 респондентів віком від 18 років методом face-to-face лише на територіях, підконтрольних Україні і на яких не відбуваються бойові дії. Теоретична похибка вибірки не перевищує 2,3%. Додаткові систематичні відхилення вибірки можуть бути зумовлені наслідками російської агресії, зокрема вимушеною евакуацією мільйонів громадян.
Нагадаємо, у підсумках моніторингового дослідження ІМІ «Барометр свободи слова» йдеться про те, що впродовж 2023 року в Україні було зафіксовано 150 порушень свободи слова. 67 із них скоїла Росія внаслідок свого повномасштабного вторгнення в Україну.
Нещодавно головний редактор NV Віталій Сич в ефірі Radio NV розповів про зустріч українських журналістів з послами країн «Великої сімки» (G7) 29 січня, на якій обговорювали ситуацію зі свободою слова в Україні. За словами журналіста, під час зустрічі він переконався, що ситуація стала більш серйозною, ніж здавалося раніше, а відносини влади з медіа почали загострюватися з осені 2023 року.
- Читайте також: Хто і як цькує та залякує українські медіа
Фото: Wendy Kenigsberg