Правозахисники проєкту «Без кордонів» закликають українську владу розслідувати злочин щодо сфабрикованої РФ справи проти Максима Буткевича, місце перебування якого наразі невідомо

Правозахисники проєкту «Без кордонів» закликають українську владу розслідувати злочин щодо сфабрикованої РФ справи проти Максима Буткевича, місце перебування якого наразі невідомо

10 Листопада 2023
1008
10 Листопада 2023
23:25

Правозахисники проєкту «Без кордонів» закликають українську владу розслідувати злочин щодо сфабрикованої РФ справи проти Максима Буткевича, місце перебування якого наразі невідомо

1008
Активісти також закликають світову спільноту продовжувати тиск на Росію задля розшуку та звільнення Максима Буткевича, який є співзасновником та координатором проєкту «Без кордонів».
Правозахисники проєкту «Без кордонів» закликають українську владу розслідувати злочин щодо сфабрикованої РФ справи проти Максима Буткевича, місце перебування якого наразі невідомо
Правозахисники проєкту «Без кордонів» закликають українську владу розслідувати злочин щодо сфабрикованої РФ справи проти Максима Буткевича, місце перебування якого наразі невідомо

Правозахисники проєкту «Без кордонів» закликають українську владу розслідувати злочин щодо сфабрикованої РФ справи проти співзасновника та координатора проєкту Максима Буткевича. Світову спільноту активісти закликають продовжувати тиск на Росію задля його розшуку та звільнення.

Учасники проєкту «Без кордонів» нагадали, що місце перебування їхнього координатора Максима Буткевича, який вже більше року знаходиться у російському полоні, залишається невідомим від кінця серпня 2023-го.

«Він був етапований із СІЗО, і його адвокат Леонід Соловйов не отримує жодної відповіді на свої запити. Водночас листи від активістів, які були надіслані Максимові ще до етапу, повертаються з позначкою «переписка не положена». Усе це є черговим порушенням прав Максима Буткевича з моменту його взяття в полон у червні 2022 року», - йдеться у заяві.


Активісти вкотре зазначили, що справу проти Максима Буткевича було сфабриковано, у березні 2023-го його було засуджено до 13 років ув’язнення так званим «судом» так званої «ЛНР» за звинуваченнями в «жорстокому поводженні із цивільним населенням та застосуванні в збройному конфлікті заборонених методів». У серпні 2023 року апеляційний суд у Москві залишив вирок у силі, наразі адвокат подаватиме касаційну скаргу. «Він повністю невинна людина. Його потрібно або обміняти, або виправдати», — наголошує адвокат.

Проєкт «Без Кордонів» приєднується до цих вимог і нагадує, що насильницьке зникнення, так само, як позбавлення військовополоненого права на справедливий і регулярний суд є воєнним злочином із боку Росії. 

«Ми закликаємо українську владу розслідувати цей злочин. Ми закликаємо світову спільноту продовжувати тиск на Російську Федерацію для розшуку та звільнення Максима Буткевича й усіх ув’язнених українських військових та цивільних громадян, а також посилювати санкції за порушення Росією міжнародного гуманітарного права та прав людини, зокрема — ввести персональні санкцій проти всіх, хто причетний до фабрикації справи проти Максима Буткевича», - заявили правозахисники проєкту «Без кордонів».

Нагадаємо, раніше адвокат Леонід Соловйов повідомляв, що після суду Максима Буткевича можуть етапувати до Ростовської або Бєлгородської області РФ.

22 серпня 2023 року перший апеляційний суд загальної юрисдикції у Московській області залишив у силі «вирок» правозахиснику і журналісту, військовослужбовцю Максиму Буткевичу, засудженому до 13 років колонії суворого режиму так званим судом підконтрольної Росії «ЛНР».

Водночас «судді» ухвалили зарахувати фактичний час тримання під вартою з 19 серпня 2022 року — тобто з моменту відповіді з міноборони РФ, яка підтвердила, що Максим Буткевич був ув’язнений.

Максим Буткевич — український правозахисник і журналіст, координатор та співзасновник проєкту «Без кордонів», спрямованого на допомогу шукачам притулку та українським переселенцям і протидії мові ворожнечі. Співзасновник «Громадського радіо» та Центру прав людини Zmina.

Раніше також працював на BBC World Service та низці загальноукраїнських телеканалів, кілька років був гостьовим лектором НаУКМА, а також входив до правління українського представництва Amnesty International та Громадської ради при МВС. Упродовж багатьох років є одним із модераторів показів та подій міжнародного фестивалю документального кіно про права людини Docudays UA.

Від весни 2014 року Максим Буткевич допомагав переселенцям і переселенкам, а також займався захистом біженців та протидією дискримінації. Загалом правозахистом він займається впродовж останніх 20 років.

З початком повномасштабної війни Максим Буткевич поставив на паузу свою діяльність із допомоги біженцям, журналістську, гуманітарну, просвітницьку і правозахисну активність і в березні 2022 року пішов служити в ЗСУ.

10 липня 2023 року стало відомо, що Максим Буткевич потрапив у російський полон. Це сталося в районі тимчасово захоплених РФ пунктів Золоте і Гірське в Луганській області. Мати Буткевича Євгенія дізналася про долю сина з відео у ЗМІ, яке було опубліковано наприкінці червня. Відео з полоненими військовослужбовцями ЗСУ, серед яких був і Максим Буткевич,  опублікували російські пропагандисти. 

Так званий суд «ЛНР» 10 березня 2023 року засудив до 13 років ув’язнення правозахисника, журналіста і співзасновника та члена ГО «Громадське радіо» Максима Буткевича. Окупанти обвинуватили його та ще двох українців у «жорстокому поводженні з цивільним населенням та застосуванні у збройному конфлікті заборонених методів». Буткевича так званий «суд» вважає  винним у «замаху на вбивство двох осіб» та «умисному ушкодженні чужого майна» в місті Сєвєродонецьк.

Адвокат Максима Буткевича в апеляційній скарзі посилався на публікацію видання «Ґрати», де йшлося  про те, що Буткевич не міг бути в Сєвєродонецьку 4 червня 2022 року. Слідство ж натомість стверджувало, що цього дня правозахисник нібито вистрілив із гранатомета в під'їзд житлового багатоповерхового будинку, де ховалися дві місцеві мешканки.

Адвокат попросив у скарзі скасувати вирок і закрити кримінальну справу. Апеляцію та справу направили до Апеляційного військового суду в Московській області разом із позицією прокурора. Той наполягав на тому, щоби залишити вирок без змін.

Видання «Ґрати» знайшло докази того, що Буткевич не перебував на Донбасі принаймні до 14 червня, про що свідчить його листування з колегами та близькими в той час. 

29 червня 2023 року стало відомо, що Апеляційний військовий суд у Московській області розгляне скаргу на вирок правозахиснику Максиму Буткевичу, якого окупанти засудили до 13 років «за постріл із гранатомета по житловому будинку у Сєвєродонецьку».

Українські правозахисники,  МЗС України, а також депутати ПАРЄ закликали звільнити Максима Буткевича.

У жовтні 2023 року полонений Росією правозахисник, журналіст, військовий Максим Буткевич став лауреатом щорічної нагороди імені Анни Франк від посольства Нідерландів у США.


Фото: фейсбук-сторінка проєкту "Без кордонів".

 

 

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
1008
Читайте також
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду