Найбільший у світі фестиваль документального кіно IDFA в Амстердамі вперше відкриється показом українського фільму
Найбільший у світі фестиваль документального кіно IDFA в Амстердамі вперше відкриється показом українського фільму
8 листопада, під час відкриття 36-го Міжнародного фестивалю документального кіно IDFA в Амстердамі, відбудеться світова прем’єра стрічки «Фото на пам’ять» режисерки Ольги Черних. Крім того, фільм відібрали для участі в одній із конкурсних програм, куди збирають інноваційні та експериментальні роботи, — Envision. Про це йдеться в публікації незалежного проєкту «Нове українське кіно». Також цією новиною поділився на своїй фейсбук-сторінці Олексій Гладушевський, який є одним із продюсерів картини.
«Український фільм “Фото на пам’ять” Ольги Черних став фільмом-відкриттям IDFA – найбільшого фестивалю документального кіно у світі.
Це вперше за 36-річну історію фестивалю, коли українська картина відкриватиме кіноподію. Хоча загалом український док доволі часто показують у різних програмах IDFA», — повідомив продюсер.
«Фото на пам'ять» — копродукція України, Франції та Німеччини. Над виробництвом стрічки працювали український продакшн Real Pictures (продюсери Регіна Мар’яновська-Давідзон та Олексо Гладушевський) у копродукції з Lufilms & Tama Filmproduktion. Проєкт отримав підтримку від IDFA Bertha Fund та European Solidarity Fund for Ukrainian.
У 2020-му проєкт став одним із переможців 14-го пітчингу, який проводило Держагентство України з питань кіно.
Дитинство Ольги Черних минало у 1990-х у Донецьку, пізніше вона з батьками переїхала до Києва, йдеться в анотації до фільму на сайті IDFA. Її бабуся залишилася на Донбасі. Після подій 2014 року, коли Росія окупувала частину східних регіонів України, і пізніше, коли в лютому 2022 року росіяни розпочали повномасштабну війну, посилювалося відчуття дистанції між онукою та бабусею.
«Фото на пам’ять» — документальна розповідь-есе про війну з точки зору трьох поколінь жінок. Ольга, її мати, яка працює у морзі, де під час російських ракетних атак почувається напрочуд безпечно, та бабуся часто дзвонять одна одній, використовуючи відеозв’язок. Записи їхніх розмов перемежовуються з фото та відео із сімейного архіву, новинними репортажами, а також зображеннями паразитів, яких мама Ольги досліджує за допомогою мікроскопу. Калейдоскопічна та інтимна картина Ольги Черних — своєрідна мандрівка в часі, де проступають зв’язки між нинішніми подіями на Донбасі та руйнуваннями часів Другої світової війни, про які згадує бабуся режисерки.
Режисерка і операторка Ольга Черних
Ольга Черних народилася в 1990 році. Вивчала маркетинг у Національному технічному університеті «КПІ ім. І. Сікорського» та кінотелеоператорство у КНУТКіТ ім. І. Карпенка-Карого. Як операторка працювала над створенням документальних фільмів «Історії українського IT» та «Ukraїner. The Movie» (разом із іншими операторами), а також VOD-серіалу режисера Антоніо Лукіча «Секс, Інста і ЗНО».
Цьогоріч Міжнародний фестиваль документального кіно IDFA в Амстердамі відбуватиметься з 8 до 19 листопада.
Нагадаємо, раніше «Детектор медіа» повідомляв, що в Сербії під тиском проросійської радикальної партії скасували показ документального фільму «20 днів у Маріуполі» українського журналіста Мстислава Чернова.
Американська акторка Сара-Джессіка Паркер стане продюсеркою документальної стрічки про українського військового, який пішов у балет попри втрату ніг.
Видання Ukraïner представило документальний проєкт «Жінки на війні» про історії п’ятьох українок, які допомагають нашій державі в боротьбі проти російських окупантів.
Фото: Олексій Гладушевський / фейсбук; Ольга Черних / фейсбук