Журналіста Віталія Портникова нарешті нагородили Шевченківською премією за публіцистичні статті та виступи останніх років
Журналіста Віталія Портникова нарешті нагородили Шевченківською премією за публіцистичні статті та виступи останніх років
20 серпня відбулося нагородження відзнаками лауреатів Національної премії імені Тараса Шевченка. Вперше за історію незалежної України премію не вручили до дня народження поета. Також вперше церемонія відбувалась у містечку Бородянка, що на Київщині. Це місто зазнало руйнувань на початку російського вторгення у 2022 році.
Політичний оглядач, журналіст, публіцист, телеведучий Віталій Портников нагороджений премією за «публіцистичні статті та виступи останніх років».
«Це рішення дуже важливе для мене. Хочу подякувати своїм колегам, які намагаються бути на висоті інформаційних завдань всі ці 18 місяців жорстокої війни. Багатьох з них вже немає серед нас. Багато з них продовжують виконувати свій обов’язок у Збройних силах України. Саме тому хочу насамперед подякувати ЗСУ», — зазначив Портников під час церемонії нагородження.
У жовтні минулого року журналіст отримав Премію імені Василя Стуса.
Національної премії імені Тараса Шевченка цьогоріч також удостоєні:
- поетеса Катерина Калитко за книгу поезій «Орден мовчальниць»;
- виконавці гурту «Хорея Козацька» Тарас Компаніченко, Максим Бережнюк, Северин Данилейко, Ярослав Крисько, Сергій Охрімчук за аудіоальбом «Пісні Української революції»;
- літературознавець Михайло Назаренко за книгу «Крім "Кобзаря". Антологія української літератури. 1792–1883»;
- режисерка Ірина Цілик за документальний фільм «Земля блакитна, ніби апельсин».
У категоріях «Театральне» та «Візуальні мистецтва» лауреатів не оголосили.
Відзнаки лауреатів цього року вручали т.в.о. Міністра культури та інформаційної політики України Ростислав Карандєєв та голова Комітету з Національної премії України імені Тараса Шевченка Євген Нищук.
Як повідомляв «Детектор медіа», цьогоріч уперше за багато років 9 березня не оприлюднили імен лауреатів Національної премії України імені Тараса Шевченка. Хоча Комітет визначився з фіналістами премії ще в січні 2023 року.
Натомість 10 березня на зустрічі президента Зеленського з діячами культури та мистецтва голова Комітету Юрій Макаров запропонував передбачити номінації для творів, створених під час повномасштабної війни на воєнну тему, а також повідомив, що у двох номінаціях цьогоріч не було визначено переможця. Тож, за його словами, було б правильним відкласти нагородження і доповнити список іменами тих людей, які беруть участь у війні.
Президент Зеленський підтримав ініціативу Юрія Макарова. Вже 10 березня Комітет Шевченківської премії оголосив про створення в рамках премії спеціальної номінації «За внесок у перемогу», до якої мали ввійти твори, написані в 2022 році «на війні чи про війну». У коментарі «ДМ» Юрій Макаров заявив, що додаткові нагороди «За внесок у перемогу» планують вручити у кожній з традиційних номінацій.
Однак уже 12 березня Комітет Шевченківської премії все ж таки назвав переможців у п'ятьох звичних номінаціях. А наступного дня голова Комітету Юрій Макаров оголосив, що подав у відставку через незгоду деяких членів Комітету з його ініціативою щодо додаткових нагород.
Услід за Макаровим 16 березня про складання повноважень оголосили 13 членів Комітету.
- Читайте також: Що ж таки сталося з цьогорічною Шевченківською премією та що можна зробити просто зараз
22 травня президент Володимир Зеленський призначив ексміністра культури та актора Євгена Нищука головою Комітету з Шевченківської премії та доручив йому подати пропозиції щодо нового персонального Комітету.
28 липня президент підписав Указ про присудження цьогорічної премії та затвердив новий склад Комітету. Розмір Шевченківської премії на 2023 рік, згідно з указом, становить 429 тисяч гривень.
Фото: «Радіо Свобода»