За рік та два місяці повномасштабної війни Росія скоїла 509 злочинів проти журналістів і медіа — ІМІ
За рік та два місяці повномасштабної війни Росія скоїла 509 злочинів проти журналістів і медіа — ІМІ
За рік та два місяці, поки триває повномасштабне вторгнення Росії, країна-агресор скоїла 509 злочинів проти журналістів та медіа в Україні. Такими є дані моніторингу російських воєнних злочинів, який здійснює Інститут масової інформації.
Протягом квітня 2023 року ІМІ зафіксував чотири порушення свободи слова, які вчинила Росія, зокрема росіяни обстріляли будівлю газети «Маяк» на Херсонщині. Також були зареєстровані кіберзлочини — поширення фейкових сторінок українських медіа з неправдивими новинами. Так, зловмисники створили фейковий сайт «Української правди» з вигаданою колонкою журналіста Павла Казаріна.
Ілюстрація Інституту масової інформації
У квітні 2023-го на фронті загинули три медійники, які захищали Україну від російських окупантів:
Журналіст інформаційного агентства «Вчасно», військовослужбовець Олександр Цахнів загинув у бою на Бахмутському напрямку.
37-річний захисник був родом із шахтарського містечка Селидове. Перед тим, як прийти у журналістику, був координатором руху «Сильні громади», організовував громадські заходи, працював над розвитком українського Сходу. У «Вчасно» писав про корупцію у містах Донеччини, брав участь у проведенні антикорупційних розслідувань. На фронт пішов на початку повномасштабного вторгнення. В Олександра залишилися батьки, брат та дружина.
Колишній оператор івано-франківської ТРК «Вежа», військовослужбовець Андрій Бойко загинув 6 квітня внаслідок ворожого обстрілу поблизу Гуляйполя у Запорізькій області.
З початком повномасштабного російського вторгнення Андрій вступив до війська добровольцем та служив командиром стрілецького взводу 102 окремої бригади Сил територіальної оборони імені полковника Дмитра Вітовського.
Системний адміністратор «Детектора медіа», рядовий, старший кулеметник бронеавтомобіля, який служив у батальйоні оперативного призначення НГУ ім. Сергія Кульчицького Національної гвардії України, Владислав Дзіковський загинув на Луганщині. 23 березня 2022 року Влад мобілізувався, отримавши звання старший солдат. У грудні 2022 року він зник безвісти під час виконання бойового завдання, на початку квітня 2023-го стало відомо, що він загинув.
Повний перелік російських злочинів проти медіа — тут.
Список журналістів, які загинули внаслідок російської агресії, — тут.
Нагадаємо, у квітні 2023-го сайт ІМІ зазнав кібератаки: невідомі шукали вразливість через форму підписки на розсилку.
Також у березні експерти Інституту масової інформації на основі моніторингових досліджень підготували список найякісніших і найбільш відповідальних українських онлайн-медіа.
Фото: скриншот; ілюстрація ІМІ