Білоруські правозахисники визнали затриманих у справі Tut.by політичними в'язнями
Білоруські правозахисники визнали затриманих у справі Tut.by політичними в'язнями
Правозахисні організації Білорусі визнали 15 затриманих у справі Tut.by політичними в'язнями. Серед них журналісти, редактори, інші співробітники медіа-порталу Tut.by, а також директор провайдера Hoster.by.
Як повідомляє правозахисний центр «Вясна», політичними в’язнями визнані:
- генеральний директор Людмила Чекина;
- головний редактор Марина Золотова;
- редактор Ольга Лойко;
- заступник директора Ірина Рибалко;
- журналістка Олена Толкачова;
- головна бухгалтер Анжела Асад;
- заступник головного бухгалтера Марія Новік;
- головна інженер Алла Лопатко;
- заступник генерального директора з технічних питань Олександр Дейнеко;
- менеджер Андрій Авдєєв;
- директор Hoster.by Сергій Повалішев;
- директор Rocket Data, Tam.by Дарина Данілова.
Під домашнім арештом у цій справі знаходяться: Юлія Чернявська, вдова Юрія Зіссера – засновника Tut.by, Катерина Ткаченко – юристка Tut.by, Ірина Костюченко – колишня юристка Tut.by. Вони також визнані політичними в’язнями.
Заяву підписали правозахисний центр «Вясна», Білоруська асоціація журналістів (БАЖ), Білоруський ПЕН-центр; «Правова ініціатива»; Центр правової трансформації Lawtrend; Консультаційний центр з актуальних міжнародних практик та їх імплементації в праві «Хьюман Константа»; Просте товариство «Ініціатива FORB»; Білоруський документаційний центр.
18 травня влада Білорусі розпочала новий наступ на свободу слова у країні. Зокрема, правоохоронці провели масштабні обшуки в мінському і регіональних офісах найбільшого медіапорталу Tut.by, обшуки також проводились вдома у головного редактора Марини Золотової, редакторів і журналістів. На території Білорусі сайт видання заблокований.
Проти керівництва «Тут Бай Медіа» порушили кримінальну справу за ч.2 ст.243 (ухилення від сплати сум податків і зборів в особливо великому розмірі). Максимальна санкція статті передбачає позбавлення волі на строк до семи років.
Співзасновник Tut.by Кирило Волошин заявив, що репресії влади проти команди видання нагадують рейдерське захоплення. Також Волошин допустив видалення матеріалів, які не влаштовують владу заради відновлення повноцінної роботи сайту.
Із закликом до влади Білорусі припинити переслідування порталу виступили США, Євросоюз, Україна.
Засудили ескалацію репресій проти журналістів Tut.by «Репортери без кордонів» та Freedom House.
Генеральний секретар «Репортерів без кордонів» Крістоф Делуар закликав ООН та ОБСЄ відреагувати на ситуацію у Білорусі.
У свою чергу, директор програм Європи та Євразії Freedom House Марк Берендт назвав атаку білоруської влади на Tut.by свідченням бажання режиму Олександра Лукашенка знищити залишки незалежної журналістики у Білорусі.
Колаж: Радіо Свобода