Громадський сектор пояснив, чому санкції проти «каналів Медведчука» не становлять загрози свободі слова (заява)

Громадський сектор пояснив, чому санкції проти «каналів Медведчука» не становлять загрози свободі слова (заява)

3 Лютого 2021
5755
3 Лютого 2021
16:35

Громадський сектор пояснив, чому санкції проти «каналів Медведчука» не становлять загрози свободі слова (заява)

5755
ГО вважають, що обмеження діяльності цих каналів – це крок до підвищення інформбезпеки України.
Громадський сектор пояснив, чому санкції проти «каналів Медведчука» не становлять загрози свободі слова (заява)
Громадський сектор пояснив, чому санкції проти «каналів Медведчука» не становлять загрози свободі слова (заява)

Громадські організації та представники експертного співтовариства пояснили, що санкції проти телеканалів «групи Медведчука» – «112», NewsOne і ZIK, не становлять загрози свободі слова, адже ці канали є інструментами іноземного впливу та становлять системну загрозу інформаційній безпеці України. Про це йдеться в спільній заяві, яку 3 лютого опублікував Український кризовий медіацентр.

ГО кажуть, що обмеження діяльності цих каналів в Україні – це крок до підвищення інформаційної безпеки української держави.

Заяву підтримали Український кризовий медіацентр, Міжнародна волонтерська спільнота InformNapalm, «Детектор медіа», StopFake, Центр дослідження безпекового середовища «Прометей», Рада зовнішньої політики «Українська призма», VoxCheck, Центр оборонних реформ, Euromaidan Press та Центр досліджень армії, конверсії та роззброєння, Texty.org.ua, Institute of Mass Information, National Interests Advocacy Network Ants.

«Детектор медіа» публікує повний текст заяви.

Спільна заява українських громадських організацій, які протидіють дезінформації щодо санкцій, введених проти Тараса Козака та пов'язаних з ним юридичних осіб

Ми, представники українського громадянського суспільства та експертного співтовариства, які борються з дезінформацією, наполягаємо на тому, що санкції, введені проти Тараса Козака, власника телеканалів «112 Україна», ZIK та Newsone, та юридичних осіб, пов'язаних з ним, указом президента Володимира Зеленського від 2 лютого 2021 року на виконання рішення Ради національної безпеки і оборони України, не становлять загрози свободі слова. 

Ці канали є інструментами іноземного впливу, а отже, становлять системну загрозу інформаційній безпеці України з наступних причин:

  • за даними Офісу президента України, вони фінансуються з РФ, яка 7 років як незаконно окупувала Крим і території Донецької та Луганської областей;
  • вони послідовно пропагують дезінформацію Кремля, включаючи, але не обмежуючись ними, неправдиві, оманливі та маніпулятивні наративи про «фашистську Україну після 2014 року», «русофобію», «Україну як країну, що зазнала невдачі» та «Україну, контрольовану Заходом». Загальний опис цих каналів полягає в тому, що Україна не має права існувати як проєвропейська незалежна країна;
  • вони неодноразово підтримували російську агресію проти України (приклад 1,2);
  • ці канали у своїй роботі не застосовують принципів свободи слова та журналістських стандартів (приклад);
  • вони неодноразово слугували інструментом політичного піару на користь проросійської політичної партії та її власника;
  • вони часто запрошують експертів, які не мають відповідної освіти та професійного досвіду, щоб просувати політичну програму, яку підтримує власник каналів;
  • ці канали слугували платформою для просування ультраправих.

Враховуючи все вищезазначене, «112», ZIK та Newsone не можна вважати справжніми ЗМІ, які мають намір надавати об’єктивну та неупереджену інформацію на благо громадськості; вони поводяться як інструменти злочинного впливу, спрямовані передавати наративи кремлівської пропаганди під маскою «вітчизняних» українських ЗМІ. Обмеження їхньої діяльності в Україні – це крок до підвищення інформаційної безпеки української держави, особливо життєво важливий під час триваючої російської агресії проти неї.

Чому закриття каналів Медведчука — це не наступ на свободу слова читайте в матеріалі «Детектора медіа».

Президент Володимир Зеленський ввів у дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 2 лютого 2021 року «Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)». Указ опублікований на сайті глави держави ввечері 2 лютого. Рішення передбачає запровадження санкцій проти народного депутата України Тараса Козака та компаній, які володіють ліцензіями телеканалів «групи Медведчука» — «112», NewsOne і ZIK. Санкції, запроваджені на п’ять років.

За законом санкції можна застосовувати до «іноземної держави, іноземної юридичної особи, юридичної особи, яка знаходиться під контролем іноземної юридичної особи чи фізичної особи-нерезидента, іноземців, осіб без громадянства, а також суб’єктів, які здійснюють терористичну діяльність». Петро Порошенко пояснював, що за часів, коли він був президентом, санкції проти Віктора Медведчука, його оточення та підконтрольних йому медіа не були запроваджені саме тому, що закон забороняє санкції проти українських громадян та компаній.

«Українська правда» в телеграм-каналі повідомила, що опитала членів Ради національної безпеки і оборони: «переконують, що Закон дозволяє запроваджувати санкції проти громадян України. Їх можливо буде оскаржити, але це буде досить проблематична процедура».

Секретар РНБО Олексій Данілов розповів виданню, що з 19 членів ради 17 проголосували «за» санкції, один був відсутній, ще один утримався. Неназвані члени Ради повідомили, що утримався від голосування спікер парламенту Дмитро Разумков. Голова Верховної Ради підтвердив, що не голосував за введення санкцій. Він вважає, що відповідальних за співпрацю з РФ та фінансування тероризму мають карати згідно з законодавством. Натомість санкції, на його думку, запроваджують проти осіб, яких не можуть притягнути до відповідальності перед українським судом. 

О 23 годині на телеканалах «групи Медведчука» анонсували спецефір, присвячений «закриттю каналів», під час цього ефіру ведуча Діана Панченко заявила, що павільйон, де відбувається зйомка, заблокували начебто на вимогу міністра Ткаченка. 

Онлайн-ефір телеканалів не припиняється, однак читачі ДМ повідомляють, що в деяких кабельних мережах зникає сигнал цих мовників. Зокрема канали зникли з мережі Volia. Вночі провайдери один за одним почали відключати канали

Керівник телеканалу «112 Україна» та лідер молодіжної організації ОПЗЖ Артем Марчевський написав у фейсбуку: «Господин Зеленский! Вы там совсем с ума сошли? Я прекрасно помню, как вы, падло, обещали не трогать никакие каналы. Как всегда, обманули». Народний депутат Нестор Шуфрич, який очолює Комітет Верховної Ради з питань свободи слова, каже, що санкції «вызывают возмущение и демонстрируют страх власти перед украинцами! Вот вам и свобода слова, вот вам и равенство всех перед Законом». 

Власник медіахолдингу «Новини» Тарас Козак назвав дії РНБО незаконними, а рішення про санкції актом цензури. 

У заяві каналів групи «Медведчука», що з’явилась на сайті «112 Україна», рішення РНБО називають «решением об уничтожении трех оппозиционных телеканалов» та «политической расправой над неугодными СМИ». Канали, йдеться в заяві, «намерены бороться за свое право вещать для украинцев, доносить правду до граждан и быть в эфире». Однак автори заяви не уточнили, про які методи боротьби йдеться.

«Зрозуміло, що санкції по телеканалам пана Медведчука — це зовсім не про медіа і не про свободу слова. Це тільки про ефективну протидію фейкам і чужорідній пропаганді. Це про те, що не робилося протягом усіх минулих років, коли даний медійний міхур тільки розростався. Коли при мовчазному потуранні, а іноді і за активного сприяння минулої влади цей пропагандистський пул сформувався, зміцнів і став активно вбиває наші цінності», — цитує «Бабель» радника глави Офісу президента Михайла Подоляка. 

Голова Національної спілки журналістів України Сергій Томіленко на своїй фейсбук-сторінці назвав санкції «наступом на свободу слова» і додав, що спілка інформуватиме про «надзвичайну ситуацію» Міжнародну федерацію журналістів, Європейську федерацію журналістів й Офіс ОБСЄ з питань свободи медіа.

Прессекретарка президента Юлія Мендель розповіла, що вже підтверджено фінансування телеканалів «групи Медведчука» з Росії. За її словами, вони заблоковані з метою захисту національної безпеки, бо стали одним з інструментів війни проти України. 

Президент Володимир Зеленський повідомив, що України підтримує свободу слова, а заборону телеканалів «112 України», NewsOne і ZIK назвав боротьбою в інформаційній війні за правду та європейські цінності.

Голова Служби безпеки України Іван Баканов повідомив, що санкції проти телеканалів «групи Медведчука» — це послідовний крок влади в боротьбі з російською гібридною агресією. Він уточнив, що Верховна Рада та СБУ надали РНБО рекомендації щодо запровадження цих санкцій.

П’ятий президент України Петро Порошенко та «Європейська солідарність» підтримали рішення РНБО про запровадження санкцій. Водночас пан Порошенко розповів, що в жовтні 2018 року готували санкції проти проросійських українських телеканалів «112 Україна» та NewsOne, однак їх не заблокували, бо почалася виборча кампанія й це рішення «створило б проблему з визнанням виборів як чесних і прозорих». 

Міністерство культури та інформаційної політики направить до компанії YouTube запит з проханням заблокувати сторінки телеканалів.

За даними Zn.ua, підставою для запровадження санкцій проти Тараса Козака та каналів стало розслідування спецслужб України, яким встановили, що схеми з поставками вугілля з окупованих районів Донецької та Луганської областей сприяють фінансуванню тероризму. «Українська правда», своєю чергою, повідомила, що компанія «Торговый дом "Донские угли"», яка працює в окупованих районах Луганської області, фінансує телеканали «групи Медведчука»

Нагадаємо, 4 жовтня 2018 року Верховна Рада прийняла постанову, якою схвалила пропозиції санкцій щодо семи компаній, яким належать ліцензії телеканалів «112 Україна» та NewsOne. Свої пропозиції парламент скерував до Ради національної безпеки та оборони України. Появі постанови передувала петиція про припинення діяльності телеканалів «112 Україна» та NewsOne, зареєстрована на сайті Верховної Ради 20 вересня. А за тиждень до того голова Нацради з питань телебачення і радіомовлення Юрій Артеменко, пояснюючи зволікання Нацради з розглядом продовження цифрових ліцензій «112 України», сказав, що до парламенту вноситься якийсь законопроект, який дозволить застосовувати певні важелі до тих медіа, на які є вплив іноземного резидента. В РНБО оголосили, що рішення буде ухвалене після перевірки СБУ за дорученням президента.

У Верховній Раді створили тимчасову слідчу комісію для проведення розслідування відомостей щодо дотримання вимог законодавства під час зміни власників інформаційних телеканалів та забезпечення протидії інформаційному впливу Російської Федерації. Вона завершила роботу та відзвітувалась 17 квітня 2020 року. Верховна Рада не підтримала звіт комісії

У липні 2019 року новопризначений в.о. голови СБУ Іван Баканов на засіданні РНБО запропонував прийняти рішення про застосування санкцій до юридичних осіб телеканалів «112 Україна» і NewsOne та ввести їх у дію відповідним указом Президента України. Однак такого рішення РНБО досі не прийняла.

Народний депутат від «Слуги народу» і радник команди президента Микита Потураєв розповідав, що у команди президента є напрацювання рішень щодо каналів, підконтрольних Віктору Медведчуку.

У серпні видання «theБабель» повідомило, що СБУ порушила кримінальне провадження щодо телеканалу «112 Україна» за статтею 206 Кримінального кодексу (протидія законній господарській діяльності). «Детектору медіа» у відповідь на запит в СБУ не надали ніяких коментарів та інформації, посилаючись на таємницю слідства.

Наприкінці серпня Володимир Зеленський в інтерв’ю на каналі «1+1» анонсував «гучну історію з поганим закінченням» для партії та каналів, контрольованих Віктором Медведчуком.

За результатами моніторингу проросійських дезінформаційних наративів, який проводила громадська організація «Детектор медіа» восени 2020 року, телеканали «групи Медведчука» відповідальні за більш ніж половину зафіксованих випадків проросійської пропаганди.

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
5755
Читайте також
Коментарі
2
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Вододимир
1433 дн. тому
Треба було це зробити раніше це Порошенком.
Q
1434 дн. тому
"Громадський" сектор якось ігнорує те, що "проросійська" партія користується великою популярністю серед громадян і має власну фракцію у парламенті #демократія
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду