До уваги Ганни Герман та іноземних журналістів

28 Травня 2010
48735

До уваги Ганни Герман та іноземних журналістів

48735
Чому заява про те, що у 2005-2009 роках Януковича показували «погано або ніяк», не відповідає дійсності.
До уваги Ганни Герман та іноземних журналістів

«О Януковиче было только или плохо, или никак. Да, был баланс: Януковича показывали, но только плохо. Или никак! Вы посмотрите, проанализируйте эфиры, начиная с 2004-го по 2009 год. Где и как показывали Януковича - или плохо, или никак!», - сказала пані Ганна Герман, заступник глави Адміністрації Президента України, в розмові з зарубіжними журналістами. Навіть якщо пані Ганна заперечуватиме, що казала це, або вимагатиме від нас писати лише про ті розмови, при яких ми були присутні - а таке вже траплялось, - не біда, адже подібні тези не раз лунали у її виступах у політичних ток-шоу. Та й сам Янукович жалівся на те, що «помаранчеві» ЗМІ показують його не так, як треба.

 

Шануючи таланти пані Герман, зазначимо, що тут вона виступила цілком у своєму репертуарі, запропонувавши зарубіжним гостям «подивитись і проаналізувати ефіри» останніх шести років. Такої технічної можливості, боюся, не має не лише кореспондент-іноземець, але навіть чиновник Адміністрації президента. Таким чином, перевірити слушність твердження Ганни Миколаївни про те, що Януковича у «помаранчеву п'ятирічку» «показували погано або ніяк», її співрозмовники не змогли б навіть за бажання. І вимушені, вочевидь, вірити красномовній «головній жінці в українській владі» (формулювання Андрія Данилевича).

 

На щастя, «Детектор медіа» не  мусить вірити на слово, позаяк має доступ до архіву моніторингів теленовин. Тому сьогодні, у відповідь на нездійсненний заклик чиновниці, ми беремося допомогти іноземним журналістам розсудити, чи справді «погано або ніяк» говорили в українських теленовинах 2005-2009 років про тогочасного лідера опозиції.

 

Отже, 31 грудня 2004 року Україну вперше в історії вітали в ефірі найпопулярніших телеканалів відразу троє «президентів»: Кучма, Ющенко і Янукович. До того новорічне привітання було прерогативою чинного глави держави. На той час результати президентських виборів ще не були оголошені, але сумнівів ні в кого не викликали. Однак виступати з екранів, вітаючи українців із святами, лідеру опозиції не перешкоджали ні в цей, ні в наступні роки: його виступи в ефірі з нагоди не лише Нового Року, але й інших свят стали традицією. Природно, вони розміщувались в ефірі на правах реклами.

 

2005

З початку весни до початку осені 2005 року «показувати добре» Віктора Федоровича було просто неможливо, оскільки він практично зник із українських обріїв. Інтерв'ю не давав, у ток-шоу участі не брав, заяв майже не робив, словом - не був ньюзмейкером. Казали, що він перебуває в Росії на лікуванні. У випадках, коли він усе ж уважав за потрібне зробити якісь заяви з приводу не найприємніших для нього процесів, що відбувались в українській політиці (спроби притягти до відповідальності учасників Сіверськодонецького з'їзду і фальсифікаторів виборів, погрози провести ревізію діяльності попереднього уряду, перебігання колишніх кучмістів у провладні фракції тощо), ці заяви висвітлювались медіа, зокрема й «помаранчевим» 5 каналом:

 

«Час, 5 канал [2005-03-17 21:00] СТУДІЯ: Колишній прем'єр-міністр Віктор Янукович вважає, що влада переслідує колишніх членів його уряду. Янукович вважає: справи проти держслужбовців, які підтримували його кандидатуру на виборах, фабрикують, аби відвернути увагу суспільства від економічних проблем. Це реакція на заяву міністра внутрішніх справ Юрія Луценка. Він передав до Генеральної прокури матеріали, які можуть свідчити про причетність кількох членів команди Януковича до багатомільйонних оборудок, пов'язаних із викраданням бюджетних коштів. Ці закиди спростовують Папієв та Олександр Кузьмук.


СИНХРОН: Олександр КУЗЬМУК, народний депутат, група "Воля народу": "Я рахую, що це елементарний бред. Якщо мені не буде пояснень, існує якась справа, тим більш, він не звинувачує мене напряму, він звинувачує відомство. Але і за відомство я буду боротися"».

 

... а також «переорієнтованим» «1+1»:

 

«ТСН», 23 березня 2005 року: «СТУДІЯ: Контролювати діяльність уряду має намір екс-прем`єр Віктор Янукович, який претендує на статус лідера нової опозиції. Для цього він вирішив створити "тіньовий" уряд, який назвав "громадським Кабінетом міністрів". Найближчим часом оголосять конкурс на віртуальні портфелі "тіньового" уряду Януковича.


СИНХРОН: Віктор ЯНУКОВИЧ, голова партії "Регіони України": "Це, умовно кажучи, така громадська організація, яка буде моніторити дії уряду, діючого уряду, і робити висновки, тобто ро...робити аналітику і пропозиції прийняття альтернативних рішень. Тобто, це буде сприяти діючому уряду знаходити свої помилки і своєчасно їх виправляти. Цей громадський уряд, він буде створюватись з представників коаліції опозиційних сил"». Участь Януковича у мітингу регіоналів біля ВР 13 квітня була відображена в «ТСН» цілком нейтрально, з відтворенням головних меседжів його виступу.

 

Власною персоною Янукович повернувся  у публічне життя, а, отже, і на телекрани 8 вересня, виступивши з нагоди урядової кризи. Його заяву показали практично всі центральні телеканали. Нагадаємо також, що в той день Янукович запропонував Юлії Тимошенко об'єднання у виборчий блок. Пропозиція ця була озвучена Ганною Миколаївною Герман.

 

19 вересня зустріч Януковича з Ющенком, що відбулась за ініціативою лідера опозиції та завершилась меморандумом про співпрацю, стала топ-новиною для інформаційних програм низки каналів. Із цього часу експерти ТК починають відзначати відверту лояльність до Януковича телеканалу «Україна», який із наближенням виборів дедалі активніше агітував за опозиційного кандидата. Приклади безпосереднього піару Януковича в новинах ТРК «Україна» можна побачити також тут, тут і тут.

 

2006

Зима і весна 2006 року - період парламентської виборчої кампанії, першої в історії України кампанії з вільним доступом до медіа та відсутньої монополії держави на приховану рекламу. Януковича не просто «показували добре» - його показували дуже добре і дуже багато. Практично в кожному моніторинговому матеріалі того періоду є численні приклади, що підтверджують цю тезу. Охочі можуть ознайомитись із моніторингом новин того періоду детальніше у збірці «"Джинсова" свобода», виданій «Детектор медіаю».

 

Наприклад, у січні були зафіксовані випадки передвиборного піару Януковича в новинах «1+1» і ТРК «Україна»; у лютому кореспондента «1+1» було відряджено до Єнакієвого, аби показати, як там моляться за Віктора Федоровича, а «Інтер» з усіх сил запевняв глядачів, що спроби ревізії скасування судимостей лідера ПР - чорний піар. Незабаром синхрон Януковича «Інтер» уже записує навмисно на тлі партійної символіки. Ось приклад того, в якому тоні говорили про Януковича на «Інтері» в той час:

 

«... Вiктора Януковича церковники поважають. У Днiпропетровську йому навiть дозволили зайти за iконостас i провели службу за раба божого Вiктора... Настоятель храму Андрія Первозваного у Запорiжжi теж зрадiв зустрiчi i почав з полiтики.
Настоятель храму: "Родные мои, на прошлых выборах за кого голосовали?"
Присутні в храмі: "За Януковича!"
Настоятель: "Не расслышал".
Присутні: "За Януковича!"
Настоятель: "Все к вам. Так еще раз приветствую вас. Вы поцеловали крест? Забыл? Ну, подходите. Волнуюсь сильно...»
(«Подробиці тижня», 12 лютого 2006 року).

 

Уже в лютому 2006 року, згідно з моніторингами не лише ТК, але й інших дослідницьких організацій, ПР була на першому місці серед політичних сил за активністю та представленістю у ЗМІ, а за підсумками виборчої кампанії Янукович опинився на другому місці за згадуваністю серед політиків після Юлії Тимошенко.

 

У період між виборами та призначенням Януковича прем'єр-міністром від «антикризової коаліції» ПР-СПУ-КПУ присутність лідера регіоналів у новинах була стабільною, позаяк він був одним із головних ньюзмейкерів. На початку серпня, ще до подання кандидатури Януковича до ВР, до його прем'єрства морально готувався Перший Національний, розповідаючи про те, як лідер ПР влаштовує «і Схід, і Захід»... Склад уряду Януковича телевізійники також аналізували досить м'яко, наголошуючи на тому, як змінився він із часів першого прем'єрства. Хоча ті, хто тоді дозволяв собі прискіпливість та іронію, за нашою інформацію, не постраждали - на відміну від керівника інформаційної служби «1+1» Максима Шиленка, який у 2010 році пропустив в ефір гострий сюжет про склад уряду Азарова і був відсторонений, а фактично - звільнений (справедливості ради додамо, що  на «1+1» запевняли, що справа була не в самому гострому сюжеті, а у відсутності балансу до нього в програмі новин).

 

Діяльність Януковича на посаді прем'єра у 2006-2007 роках значною мірою зводилась до протистояння з президентом Ющенком, однак навіть попри це не можна сказати, що його конструктивні (або поточні, але важливі) дії та рішення регулярно замовчувались чи спотворювались. Безперечно, у фокусі теленовин був конфлікт, але новини не зводились до смакування подробиць конфлікту. Наприклад, дуже детально було висвітлено візит Януковича до Сполучених Штатів Америки, де прем'єр, зокрема, казав: «Адже саме у сфері зовнішньої політики є спільне бачення, європейський вибір, як ключовий зовнішньополітичний пріоритет України. Так само всі розуміють важливість подальшого розвитку стратегічного партнерства з Сполученими Штатами та особливо партнерства з НАТО», «Я дуже коротко відповім, що радикальну позицію Партія Регіонів ніколи не займала по відношенню до НАТО», «дійсно сьогодні Україна стала безповоротно на шлях демократичних перетворень. Що сьогодні в Україні набагато більше свободи слова, демократії. Що сьогодні Україна готується к вступу до Світової організації торгівлі. І практично з 2007 року починає глобальні реформи. Це і реформи, які передбачають боротьбу з корупцією, реформування судової системи. Ну, і, безумовно, економіки». Віктор Янукович, прем'єр-міністр України, 5 грудня 2006 року, процитовано в програмі «Час» на 5 каналі.

 

Вже тоді в новинах звучали нескромні заяви Януковича про те, що він «помирив» Україну з Росією, як ось у «ТСН»:

 

«Під час особистої короткої зустрічі із російським президентом Віктор Янукович встиг натякнути, що саме його уряду вдалося розтопити лід у відносинах з великим сусідом.

СИНХРОН: Віктор ЯНУКОВИЧ, Прем'єр-міністр України: "Почему два года было такое затишье, ну, мягко говоря? И переговоры велись в основном через средства массовой информации. И вот сегодня этот диалог, который произошел на уровне президентов, он, в общем-то, снимает практически те политические вопросы, которые, ну, искусственно, как бы, были созданы и непонятно по чьей инициативе"».  А перед Новим роком Януковича почали просто-таки засипати компліментами різні канали, зокрема й нібито «помаранчеві»...

 

Зараз златоустам Партії регіонів вигідно не згадувати, що цілий рік посеред «помаранчевої п'ятирічки» вони були владою, як вони були нею і що вони тоді казали.

 

2007

У рік поглиблення політичної кризи, блокування Верховної Ради, дострокових виборів та започаткування глобальної конфронтації між таборами Януковича і Тимошенко (а не Ющенка), боротьба за контроль над засобами масової інформації між політичними таборами спалахнула з новою силою. У цей період не всі телеканали і не завжди адекватно представляли позицію не лише Януковича, а й інших політичних лідерів у їхній боротьбі за владу: телебачення «штормило» від намагань політиків дорватись до ресурсу, заволодіти каналами поширення інформації, домовитись чи «підсадити» в редакції своїх людей. Наприклад, на ICTV тоді раптом з'явився спецпроект «Свобода слова з...», яку вів ведучий ток-шоу «Свобода слова» Савік Шустер; першим гостем недільного проекту став Янукович, який заявив про свої президентські амбіції. Участь у «полілогічних» ток-шоу лідер ПР, якого оточення переконало, що йому краще так не ризикувати, послідовно ігнорував, тому в «Свободі слова», «Я так думаю», в ток-шоу на 5 каналі його справді показували «ніяк». Зате після приходу на «Інтер» команди Безлюдної прем'єр почав регулярно давати інтерв'ю Руслану Сенічкіну: 29 квітня, потім 10 червня... І жодного хоч трохи «колючого» запитання для Віктора Федоровича.

 

2007 року у клубі лояльних до Януковича телеканалів до  ТРК «Україна» приєднується «Інтер». Наприклад, мальовничу інтермедію, яку «1+1» показав в оригіналі:

 

«Абсолютно нереальним є одне - генпрокурора Медведька і головного міліціонера Цушка за жодних обставин не здадуть.

СИНХРОН: Віктор ЯНУКОВИЧ, Прем`єр-міністр України: "Я вспомнил, знаете, фильм "Место встречи изменить нельзя". Слышали, как там, как его, Высоцкий..."

СИНХРОН: НЕ ТИТРОВАНО (голос за кадром - "УС"): "Жеглов".

СИНХРОН: Віктор ЯНУКОВИЧ, Прем`єр-міністр України: "Жеглов, да, как он сказал: баранку от бублика вам, а не Шарапова. Так и это. Или как дырку от бублика. Так и это. Это мы понимаем, что это политиканство"».

 

- «Інтер» замінив сухим викладом:

 

«СТУДІЯ: Більшість готова до компромісу заради стабільності в державі. Про це заявив прем'єр сьогодні у Рівному. Щоправда, за словами Віктора Януковича, деякі з вимог він вважає політиканством та популізмом. Зокрема, коаліція не погодиться відправити у відставку міністра внутрішніх справ та генерального прокурора.

СИНХРОН: Віктор ЯНУКОВИЧ, прем'єр-міністр України: "И министр внутренних дел, и генеральный прокурор - люди, которые не работают под политические заказы. Они сегодня следят за порядком в стране, за исполнением законов. А мы будем ставить эти вопросы очень жестко"».

 

29 березня всі канали дуже докладно висвітлювали прес-конференцію Януковича, який наговорив стільки, що цитат вистачало на будь-який смак, навіть для специфічних новин СТБ: «РЕПОРТАЖ: У самого Януковича життя ліпше не стало.

СИНХРОН: Віктор ЯНУКОВИЧ, прем'єр-міністр України: "Власне, життя в мене не змінилося. Я звик їсти просту їжу. Їм її небагато. Звик спати на одному ліжку"».

 

Або ось, наприклад, зразок тогочасного висвітлення діяльності глави уряду на каналі «Ера» (18 червня):

 

«Сталося. Україна реально на крок ближче до Європи. Принаймні деякі наші громадяни вже найближчим часом зможуть їздити до країн ЄС без зайвої бюрократичної тяганини. Діти до 18 років, студенти та люди похилого віку взагалі не платитимуть за візи. Усі інші віддаватимуть по 35 євро. Якщо ж українцю у візі відмовлять, можна буде вимагати мотивації такого рішення посольства. Проте ця угода не поширюється на Велику Британію, Ірландію, Данію, Ісландію та Норвегію. Віктор Янукович, прем'єр-міністр України: "Вони можуть бути ратифіковані, скоріш за все, вже восени. В Україні, що стосується Європейського Союзу, ну, на мій погляд, також перспектива є на осінь. І тоді ми будемо мати дуже сприятливий візовий режим". Серед економічних здобутків переговорів - домовленість про збільшення на 30% квоти на поставку до Євросоюзу української металопродукції. За словами прем'єра, йому не доводилося переконувати Європу, що в Україні немає ніякої політичної кризи. Мовляв, там і без зайвих розмов розцінюють процеси, що проходять в нашій державі як демократичні. Янукович вважає, що політична ситуація в Україні не вплине на підготовку нової угоди з Євросоюзом та перспективу вступу до об'єднання. Наступний закордонний візит глави уряду відбудеться, теж цього тижня, до Москви. Там ухвалюватимуть довгострокову програму економічної співпраці». Або так («Інтер», тоді ж): «Грядущее упрощение визового режима украинский премьер может смело отнести к числу своих внешнеполитических успехов. Виктор Янукович с удовольствием перечисляет трофеи, привезенные из Люксембурга - максимальный срок выдачи виз украинцам сократится до 10 дней. Но, что самое важное, уменьшится число документов, необходимых для получения "пропуска" за границу. Янукович делится подробностями ужина с европейской элитой. Виктор ЯНУКОВИЧ, премьер-министр Украины: "Звичайна вечеря, враховуючи те, що вже це було дуже пізно вночі, десь близько 23-ї години ночі. Це звичайна проста їжа була, по келеху білого чи червоного вина, а хто пив воду».

 

І навіть так (Новий канал, 13 серпня): «Віктор Янукович повернувся в Україну. Тиждень він перебував у Росії, оздоровлювався у горах Алтаю. Лікували прем'єра навіть цілителі. Соратники кажуть, нетрадиційними методами. Санаторій, у якому жив прем'єр-міністр, відомий ваннами із відварів з рогів молодого оленя та шалено високими цінами. Сьогодні до роботи Віктор Янукович не брався, але у середу на засіданні Кабінету міністрів голова уряду буде обов'язково, - так каже його прес-служба».

 

А потім були вибори, і замовних матеріалів, - зокрема й замовлених штабом Партії регіонів, - було на порядок більше, ніж у 2006-му. Януковича цитують і показують рясно, регулярно і дуже, дуже «добре». Наприклад, в останній день дозволеної агітації «Інтер» зробив пряме включення з мітингу регіоналів, коли виступав лідер партії - трансляція тривала близько 10 хвилин! Щоправда, з огляду на те, що на вибори йшов усе ж не Янукович, а Партія регіонів, «любов» телеканалів, - найімовірніше, фінансово або адміністративно стимульована, - була розподілена поміж лідером та найяскравішими представниками  його політичної сили.

 

У відставку Януковича провели також належним чином:

 

«С назначением на должность премьера Юлию Тимошенко уже поздравил президент Еврокомиссии Жозе Мануэль Баррозу. Он отметил, что Европейская комиссия надеется на тесное сотрудничество с новым правительством Украины. Этого же ожидают и в НАТО, - сообщает "Интерфакс". Виктор Янукович обратился к украинцам с обращением. Он заявил: к руководству в стране опять пришла "оранжевая" команда, а это повлечет за собой усугубление политической нестабильности, рост конфронтации в обществе и негативно повлияет на темпы социально-экономического развития.

Виктор Янукович, экс-премьер-министр Украины: "К руководству в стране опять пришла "оранжевая" команда. Это уже было в 2005 году, и мы с вами хорошо помним, чем это закончилось для Украины. Тогда "оранжевые" преследовали своих политических оппонентов, развалили экономику, затеяли передел собственности, начали реприватизацию, разрушили доверие инвесторов, запятнали себя коррупцией и кумовством. Менее, чем за год, правительство Тимошенко сократило рост экономики почти на 10%, но подняло цены на все, что было возможно. Поэтому сегодня народ Украины должен, и я это говорю с сожалением, быть готовым к новым испытаниям. Кризисами, политическими интригами и ссорами внутри "оранжевой" команды, которая продолжает борьбу за власть между верхушками внутрикоалиционных группировок"» (ТРК «Україна», 19 грудня 2007 року).

 

А ще Янукович співав пісні в гостях у Яна Табачника. І нічого, «помаранчева цензура», яку начебто десь бачила Ганна Герман,  пропустила.

 

2008

Прем'єр знову Тимошенко, а Янукович - знову головний опозиціонер. На відміну від 2005 року, в нього є стабільна прихильність каналів «Інтер», «Україна», НТН і «Ера», а також «розвинені» технології розміщення замовних матеріалів у новинах всіх телеканалів. І в новому опозиційному амплуа Януковича показують цілком «добре»:

 

«Партия регионов не будет голосовать за утверждения Верховной радой программы Кабинета министров, заявил лидер фракции Виктор Янукович. Утвержденную правительством 16 января программу "Украинский прорыв для людей, а не для политиков", Янукович назвал популистской и подчеркнул, что правительство должно в нее реальные задачи.

Виктор Янукович, лидер Партии регионов: "Популизм - это то зло, которое преследует вот последние годы нашу страну. Мы никогда не будем поддерживать подобного рода программы. Мы считаем, какой бы ни была правда, какие бы ни были реалии, мы должны всегда об этом говорить людям"» (ТРК «Україна», 17 січня). Інформаційними приводами стають, наприклад, засідання очолюваного Януковичем тіньового уряду, протести проти вступу до НАТО (див. вище) або вимога лідера ПР відправити у відставку міністра внутрішніх справ Юрія Луценка. І, звісно, критика уряду Тимошенко. Зокрема й найжорсткіша. А коли Янукович виявився відсутнім на святуванні Дня Перемоги, друзі з каналу НТН прикрили його, повідомивши, що він «у відрядженні» (ніхто так і не довідався, де і в якому).

 

У жовтні сталась визначна подія - перші в історії дебати Януковича з Тимошенко у студії Савіка Шустера. Тоді Янукович ще не вважав, що «там нема з ким говорити», а сміливо прибув до студії і говорив із зображенням Тимошенко на екрані. Щоправда, більше він на щось подібне не наважився. А взагалі, лідер опозиції почав частіше з'являтись у телестудіях, зрозумівши, вочевидь, що без цього ніяк. Щоправда, перевагу надавав лояльним до нього каналам. У цьому ж році, подолавши давню неприязнь, він з'явився у студії 5 каналу, якому відтоді давав інтерв'ю регулярно. У новинах, наприклад, Нового каналу в жовтні можна було почути такий синхрон: «Ми готові, ми маємо професійну команду, яка вже не раз показувала, як треба працювати. Ми наведемо порядок. Буде стабільність і ми будемо об'єднувати країну». «Погано» показали?

 

Випадків, коли Віктор Янукович хотів прийти в студію тієї чи іншої програми, але йому відмовили з політичних міркувань, в анналах не збереглось. Якщо вони й траплялись, то не набули розголосу. Ніхто з тогочасних ведучих не смів відповісти лідерові опозиції, що в нього «не концерт по заявкам».

 

2009

У традиційну газову кризу, якою розпочався рік, Янукович і його команда включились не відразу й досить мляво, однак там, де вони встигали висловити свою позицію, їхні синхрони з критикою влади з'являлись у новинах усіх каналів. Із студії «Подробиць тижня» на «Інтері» Янукович просто-таки не вилізав, зокрема, його інтерв'ю почали титрувати рубрикою «Думка опозиції». А ось як ведучий «Подробиць тижня» Андрій Данилевич, нині премійований посадою ведучого на каналі Ріната Ахметова, хвалив Януковича прямим текстом:

 

«Сьогоднішній день - це крапка в спробах зруйнувати Конституцію. ЇЇ поставив лідер Партії регіонів Віктор Янукович. Він завжди виступав за всенародне обрання президента і тому не міг пристати на умови "бютівців" (політичних опонентів, які вдавали, що хочуть стати союзниками) перенести вибори глави держави до парламенту. Саме цей пункт і був одним із головних "каменів спотикання" у перемовинах із БЮТ. Лідеру цієї сили - Юлії Тимошенко - було і є вкрай невигідно йти на "всенародне голосування". Оскільки "воно" продемонструє разючу різницю у підтримці на користь лідера Партії регіонів (про це свідчать всі соціологічні опитування) - аби цього не сталося, вибори і пропонували провести в парламенті. - Ну, а по-друге, і це добре розуміє Янукович, - у всіх на слуху показник довіри українців до Верховної ради - він нині не перевищує 1-го відсотка. А тому якщо когось депутати і оберуть президентом, то виникає абсолютно логічне запитання - звідки в нього буде народна довіра, якщо самим депутатам люди не довіряють). Сьогодні "коаліційна епопея" закінчилася. Віктор Янукович виступив із гучною політичною заявою».

 

Але не «Інтером» єдиним. Команда Партії регіонів включається у велику інформаційну війну, майбутнім призом у якій має бути президентський пост. І апетити її дуже нескромні: наприклад, у редакцій підсумкових тижневиків раптом «виникає бажання» демонструвати повнометражні телезвернення лідера опозиції всередині випуску. Хоча зазвичай подібні звернення несуть мінімум інформації і максимум пропаганди.

 

Уваги до діяльності Януковича - як політичної, так і передвиборно-агітаційної - не бракувало в новинах жодного телеканалу, і якщо якийсь інформаційний привід із біло-блакитного табору й не потрапляв до новин, то, як правило, через свою незначущість або наявність об'єктивно важливіших подій. Ще перед початком виборчої кампанії репортери висвітлювали такі події, як агітаційна поїздка в Керч або святкування Дня народження Януковича. А з початку осені, коли реально розпочалась виборча кампанія, до 7 лютого 2010 року Віктор Федорович по кілька разів відвідав усі головні політичні ток-шоу, а також спецвипуски, запущені каналами на правах політ реклами; дав десятки інтерв'ю підсумковим програмам; сюжети та повідомлення, - переважно з порушеннями стандартів, що можуть свідчити про замовний характер, - про його передвиборну активність були в кожному випуску новин усіх всеукраїнських телеканалів, за поодинокими (і не дуже рейтинговими) винятками. За період виборчої кампанії Янукович дещо поступився Тимошенко за загальною кількістю підозрілих матеріалів, виявлених моніторингом ТК (його 268 проти її 281), але не відставав від Юлії Володимирівни за кількістю відвіданих «спецвипусків» ток-шоу та інших телевізійних піар-заходів. І ніде його не показували «погано». Не був винятком і Перший Національний, контрольований владою: матеріалів про Януковича тут було порівняно менше, але вони були. І ніхто не пропонував лідерові опозиції, наприклад, прийти до студії подискутувати з Юрієм Кармазіним, Олегом Ляшком або Юрієм Луценком, розцінюючи відмову як декларацію відсутності потреби в ефірі. (Нагадаємо, саме в цьому звинуватили нещодавно Юлію Тимошенко, коли вона відмовилася прийти у програму «Точка зору» на Першому національному на дебати з Ганною Герман).  Пропонували дебати з Тимошенко - він відмовився. Вірніше, якщо вірити пані Ганні, спочатку погодився, але перед другим туром, а потім уже відмовився. Пішовши натомість на спецвипуск до Савіка Шустера. А за два дні - на ICTV. І так далі.

 

На тлі того, що відбувалось у новинах і політичних програмах у другій половині 2009 року, тогочасні слова пані Герман «мы оппозиционная партия и не имеем такого доступа к масс-медиа, чтобы масс-медиа постоянно информировали о нашей работе. Нам тяжело пробиться в СМИ» звучали воістину знущально. Будучи опозицією де-юре, Янукович у 2009-му де-факто мав не менший, а більший безпосередній вплив на медіа, аніж прем'єр і президент разом узяті. Безпосередні і недвозначні джерела цього впливу стали очевидними у ніч виборів 7 лютого, коли до штабу кандидата, якому екзит-поли обіцяли перемогу, почали з'їжджатися власники провідних українських телехолдингів.

 

Пані Ганна, яка мала стосунок до координації медійної складової роботи команди Януковича всі ці роки, добре знає правду. І, на жаль, лукавить, жаліючись на недостатній доступ її лідера до телеефіру протягом 2005-2006 років.

 

Насправді, якщо серйозно, «показати добре» політика, який вірить у свою нетелегенічність, пишається невмінням красиво говорити і боїться вільної, не зрежисованої заздалегідь розмови перед камерою або відкритої дискусії з політичними опонентами, надзвичайно важко. Якщо, звісно, під «показати добре» мати на увазі не засипання трояндовими пелюстками та виголошення панегіриків, а професійне розкриття позиції політика в обсязі, передбаченому форматом, інформаційною картиною дня та потребами аудиторії. Багатьом журналістам, попри всі перешкоди, - головною із яких була аж ніяк не цензура, а обмежена доступність Януковича як ньюзмейкера, - ця фігура найвищого журналістського пілотажу вдавалась.  Тож, замість кидатись безпідставними звинуваченнями, краще було б подякувати їм за це.

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
48735
Читайте також
25.08.2010 10:30
Отар Довженко
42 967
16.08.2010 13:25
Отар Довженко
29 825
29.07.2010 08:07
Отар Довженко
31 810
09.07.2010 10:30
Отар Довженко
15 914
17.06.2010 10:36
Отар Довженко
24 129
14.06.2010 17:53
Отар Довженко
для «Детектор медіа»
22 076
27.05.2010 16:54
Мустафа Найєм, Сергій Лещенко, «Українська правда»
38 777
15.05.2010 10:39
Юлія Банкова, для «Детектор медіа»
97 907
Коментарі
9
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
ОБЄКТИВІСТ
5288 дн. тому
Газетний // 31.05.2010 10:42:55------- Дякую! Стосовно ЦРУ доводів не маю, проте об’єктивна логіка... ----- Моран // 31.05.2010 14:35:20------- Думається, що тема зпровокована. Бо: є судові рішення щодо указів стосовно героїзації Бандери-Шухевича; Суди визнали укази незаконними; їхні вироки набули чинності; укази втратили чинність. От і все. Проблеми немає! Треба ж так роздмухати?..
Моран
5288 дн. тому
Да Герман много раз была замечена на всяких акциях, посвещённых геноцидам-голодоморам, и по Шухевичу слёзы лила (в прямом смысле). И вот сейчас журнилиста, задавшего Януковичу вопрос об отмене Указов о званиях Героев Украины - выкинула из пула. Почему эта дама ещё в партии регионов, интересно? Если ПР так всегда выступала против бендеровщины и прочего?
Газетний
5288 дн. тому
Цікавий ти чоловік, ОБ"ЄКТИВІСТ... Але твоя писанина може свідчити, що Г. Герман, ось-ось "сплетуть лапті". Твій коментар, очевидно, сигнал... Рано чи пізно це буде, бо надто вже одіозна вона стає і це не на користь владіі. А усі твої ЦРУшні вихиляси, то таке...Хоч мені теж це таке собі. Словом, пофіг...
акция "Нет Цензуре!" в действии
5290 дн. тому
О! свершилось! борцы с цензурой, против "темникив", против навязываний однобоких точек зрения ну и так далее по тексту, во исполнение святых идеалов своей ПИ-АР - акции "НИ ЦЕНЗУРИ!" удалили из-под статьи абсолютно все посты, отображающие, в том числе в более културной форме всего лишь иную точку зрения, нежели автор публикации и его коллеги-комментаторы. после этого кто-то говорит о свободе прессы, взывает к Герман и международному сообществу.... Вообще-то стыдно должно быть, как минимум...Вообще-то стыдно должно быть, как
manchester
5290 дн. тому
Зря ее Гебельсовной нарекли разве.
ОБЄКТИВІСТ
5290 дн. тому
(продолжение)3.Рработая корреспондентом «Радио Свободная Европа - Радио Свобода» в Варшаве, была неразлейвода с Д.Павлычко (тогда - Посол Украины в Польше, мужа устроила к нему 1-м секретарём по протоколу, сына - в торговую школу). Русскоязычных граждан Украины называла быдлом и с ними даже не разговаривала, а Януковича - бандитом, которого нельзя допускать к власти. 4.Думается, понятно, с чьей подачи она стала советником Януковича, а "проффесионала"-сына сделала замминистром у Шуфрича. 5.Кто-то говорит, что ГанЦяРУ наделала много ошибок в должности замглавы АП. Ошибки эти объективно называются умышленными подставами государства и её президента. 6.В АП должны работать скрупулезные, безупречные, правдивые, порядочные, профессиональные патриоты. ГанЦяРУ таким характеристикам не соответствует. Янукович безотлагательно обязан обратиться с письмом к съезду ПР. Найти способ, как вычистить Герман из партии и сместить с должности, а на её место подобрать более толерантную и сдержанную, более интеллигентную и подготовленную особу... поменьше фарисейства и эгоизма, поменьше капризности и нервозности...
ОБЄКТИВІСТ
5290 дн. тому
Некоторые наброски: 1.Можно преклоняться перед достижениями американских агентов на территории нашего государства. Первая леди Украины, супруга Виктора Ющенко – агент США. При Викторе Януковиче пресс-медиа-куратор и модератор - тоже. Что говорить, что делать и что думать ему постоянно указывает Анна Герман. Кто мог работать на радио «Свобода»? Только агенты ЦРУ. Радио «Свобода» - это был голос ЦРУ. Он звучал по-украински, на родном нам языке, но от этого ничего не менялось. 2.По открытым данным, в 1991-2002 гг. Герман работала корреспондентом львовской городской газеты «Ратуша». Одновременно - внештатным сотрудником финансируемого Конгрессом США «Радио Свобода», корреспондентом «Радио Свободная Европа - Радио Свобода» в Варшаве. 2002-2004 гг. - руководитель Киевского бюро «Радио Свободная Европа - Радио Свобода». В мае 2004-го Герман стала пресс-секретарем премьер-министра Украины Виктора Януковича, возглавила пресс-службу Кабинета Министров. После «оранжевой» революции была советником и пресс-секретарем Януковича как лидера Партии регионов. (далі буде)
до уваги qwerty
5290 дн. тому
Ты, censored, можешь объяснить чем журалисты мешают Якуновичу развивать "науку, культуру и все на свете"?
Архіватор
5291 дн. тому
Отаре, один приклад. Останні два з половиною роки аж переформатування головної програми країни Подробиць тижня, практично в кожному випуску були інтервью або президента, або прем"єра, або лідера опозиції. Інколи були і по двоє. Як правило, пан Янукович виступав чи то як голова уряду, чи то як головний опозиціонер. Таке практикувалося і на Фактах тижня, і на ТСН-підсумки. За цією логікою, Тимошенко, як носій найвищчого рейтингу серез опозиціонерів, і фіналіст президентських перегонів мала б так само з"являтися у тижневиках. Пригадайте, коли ви бачили її останнє інтерв"ю і підсумкових програмах. Все!
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду