Як долучитися до акції солідарності та «онлайн-шторму» на підтримку ув’язненого в Криму Єсипенка
Як долучитися до акції солідарності та «онлайн-шторму» на підтримку ув’язненого в Криму Єсипенка
Центр прав людини Zmina повідомив, що журналісти, правозахисники та активісти 6 липня о 18:00 зберуться на Майдані Незалежності на Акція солідарності з фрілансером «Крим.Реалії» (проєкт «Радіо Свобода») Владиславом Єсипенком, якого незаконно ув’язнили в окупованому Криму.
Активісти також о 15:00 запустять «онлайн-шторм» «Разом» – флешмоб у соцмережах на підтримку Єсипенка.
У Zmina розповіли, що є декілька варіантів підтримки:
- у фейсбуці – можете поширити відео про Владислава Єсипенка від «Радіо Свобода», аби про його справу дізналося якомога більше людей;
- у твіттері – з 15:00 до 17:00 можете писати твіти на підтримку фрілансера з хештегом #FreeYesypenko українською або англійською мовою, власними словами, або скопіювавши запропоновані варіанти:
- Jailed Crimean journalist @RFERL said he was tortured. Trial in #Crimea starts today #FreeYesypenko;
- Затриманий кримський журналіст @radiosvoboda заявив, що його катували. Суд у #Крим розпочинається сьогодні #FreeYesypenko;
- They tortured him with electric shocks and by beating his legs, his genital area, his body. They beat him to obtain confessions and forced him to incriminate himself’, the lawyer of the journalist said;
- Вони катували його електричним струмом. Вони били його, щоб отримати зізнання і змусили свідчити проти себе #FreeYesypenko;
- Trial in #Crimea starts today. Journalist @RFERL must be set free now! #FreeYesypenko;
- В #Крим розпочинається суд на українським журналістом @radiosvoboda. Він має бути звільнений негайно! #FreeYesypenko;
- до дописів можна прикріплювати банери, які можна завантаживши за посиланням;
- за можливості варто тегати акаунти відомих політиків та знаменитостей.
Нагадаємо, Владислав Єсипенко знімав для проєкту «Крим.Реалії» синхрони на соціальні теми та робив опитування громадської думки кримчан. 10 березня 2021 року в окупованому Криму силовики Федеральної служби безпеки Росії затримали Єлизавету Павленко та фрілансера «Крим.Реалії» Владислава Єсипенка, які 9 березня брали участь в акції до дня народження Тараса Шевченка в Сімферополі.
12 березня Єсипенка арештували на два місяці, до 11 травня. Йому інкримінують ч.1. ст. 223-1 (незаконні виготовлення, переробка або ремонт вогнепальної зброї, його основних частин (за винятком вогнепальної зброї обмеженого ураження), а так само незаконне виготовлення боєприпасів) Кримінального кодексу Росії. Пізніше йому висунули нове обвинувачення: за ст. 222 (незаконне придбання, передача, збут, зберігання, перевезення або носіння зброї, його основних частин, боєприпасів) КК РФ.
У Центрі громадських зв'язків ФСБ Росії сказали, що затримали фрілансера нібито за збір інформації «в інтересах спецслужб України». Служба зовнішньої розвідки України вважає, що «ФСБ створює потрібний Кремлю фон для "святкування" роковин окупації Криму».
Прокуратура АР Крим та Севастополя відкрила кримінальне провадження про незаконне позбавлення волі через незаконний арешт Єсипенка.
У березні 2021 року до заарештованого в окупованому Криму Владислава Єсипенка допустили журналістів російського державного телеканалу «Крим 24». Зокрема, з ним спілкувався генпродюсер телеканалу Олег Крючков. На відео, опублікованому на сайті «Крим 24», Єсипенко підтвердив, що знімав на півострові для проєкту «Крим.Реалії», і сказав, що нібито дублював відзняте відео українським спецслужбам. Дружина Владислава Єсипенка Катерина вважає це інтерв’ю з її чоловіком «свідченням побоїв, тортур і знущань». Вона каже, що з моменту затримання до Єсипенка так і не допустили незалежних адвокатів. Президент «Радіо Вільна Європа/Радіо Свобода» (RFE/RL) Джеймі Флай вимагає негайно звільнити Єсипенка з-під варти.
6 квітня заарештований окупантами Владислав Єсипенко на «суді» в Сімферополі вперше особисто розповів про жорстокі тортури у в'язниці. 9 квітня адвокат Олексій Ладін розповів, що працівники ФСБ Росії в Криму погрожували розправою Єсипенку після «суду».
Пізніше видання «Крим.Реалії» опублікувало лист Єсипенка, в якому він стверджує, що співробітники ФСБ катували його струмом, «біль був такий сильний, що очі вибухали вогнями, а мозок наче закипав». Представники ФСБ РФ намагалися вибити з нього зізнання і змушували обмовити себе. Захисник також повідомив, що 12 квітня працівник ФСБ Росії погрожував вбивством Єсипенку, якщо він відмовиться від «свідчень», що дав під тортурами. Ладін розповів, що в перші дні після затримання Єсипенка працівники ФСБ Росії незаконно відібрали в нього слину для проведення біологічної експертизи.
5 травня підконтрольний Росії Київський районний суд Сімферополя продовжив на два місяці (до 11 липня) арешт Єсипенка. Попереднє судове засідання у справі Єсипенко пройде 6 липня в Сімферопольському районному «суді».