На варті свободи слова: припиняти протести чи врегульовувати ситуацію?
Власники та менеджери телеканалів прагнуть припиняти протести журналістських колективів, а не врегульовувати ситуацію по суті, сказав «Німецькій хвилі» директор «Інтерньюз-Україна» Костянтин Квурт. Він скептично поставився до заяви бізнесмена Ігоря Коломойського про виявлення ініціаторів «шуму», який виник на каналі «1+1».
За його словами, журналісти у випадках цензури мають продовжувати боротьбу, незважаючи на тиск власників. «Іноді слід воювати навіть тоді, коли немає жодних шансів. Врешті-решт, 300 спартанців - вони ж воювали? Так, вони загинули. Але ж ми пам'ятаємо про них», - сказав Квурт.
Дотримання статуту
Як сказав юрист Інституту масової інформації Роман Головенко, опір журналістів спробам цензури та втручання буде ефективним, якщо вони суворо дотримуватимуться легально затвердженого редакційного статуту. Коментуючи можливості власників керувати редакційною політикою в «ручному режимі», Головченко зазначив, що змінювати редакційний статут їм невигідно, оскільки ці зміни можуть потягти за собою позбавлення телекомпаній ліцензій на мовлення. Але втручання в редакційну політику, нагадав юрист, є порушенням закону.
Підстави для занепокоєння
Занепокоєння у зв'язку з нещодавніми заявами українських тележурналістів про тиск і цензуру на їхніх каналах днями висловила міжнародна організація «Репортери без кордонів». Організація нагадала, що тиск на ЗМІ у демократичній країні є неприйнятним. Як відомо, наприкінці квітня «Репортери без кордонів» вже оприлюднювали відкритого листа на адресу українського президента Віктора Януковича щодо проблем зі свободою слова.
Як очікується, питання цензури на українських телеканалах розгляне 12 травня комітет Верховної Ради з питань свободи слова та інформації. Підставою для розгляду стали заяви журналістів «СТБ» та «1+1». Як відомо, керівництво телеканалів заперечує факти цензури і тиску на журналістів.
Олександр Савицький, радіо «Німецька хвиля»
Фото - «Німецька хвиля»