Телебачення після кризи: дешеве й сердите

2 Січня 2010
10984

Телебачення після кризи: дешеве й сердите

10984
Минулий рік для українських телеканалів ознаменувався боротьбою з наслідками економічної кризи і пошуками вільних ніш. Остання тенденція має всі шанси стати визначною в 2010-му, коли медіахолдинги продовжать розводити аудиторію по каналах, а нові гравці – шукати місце на ринку
Телебачення після кризи: дешеве й сердите

 

2009 рік сколихнули кілька визначних подій: формування групи «1+1» із трьох каналів (до основного мовника та «Кіно» додався ще й ТЕТ, який, утім, уже неодноразово опинявся у близькості до «Плюсів»), продовжилося перепозиціонування холдингу «Інтер», унаслідок чого кардинальна зміна формату очікує «Мегаспорт», посилення позицій «пінчуків», які разом із ТРК «Україною» активно розпочали реалізовувати свої лідерські амбіції (Новому каналу навіть удалось упевнено закріпити лідерство за комерційною аудиторією). «Нішевізація каналів усередині телевізійних холдингів дозволятиме їм залучати нові сегменти аудиторії. Ми бачили вдалий цьогорічний досвід групи «Інтер» із каналом НТН. Вважаю, що наступного року подібні можливості матиме група «1+1», із урахуванням її розширення за рахунок каналу ТЕТ», ‑ переконаний екс-голова правління ТЕТ Григорій Тичина.

 

Проголошуючи про нішевізацію, канали поки що використовують універсальний контент (одні й ті самі серіали можуть неодноразово кочувати по молодіжних, жіночих чи чоловічих мовниках). І це поки дуже відрізняє український ринок від, приміром, російського. «Наші канали досі показують усіляку мішанину ‑ на одному каналі поруч може йти продукт із жіночого і з чоловічого каналу, тоді як у Росії у силу серйознішої конкурентної боротьби канали заточують продукт під власну нішу. Тому й надалі, гадаю, російські канали розвиватимуть цей напрямок, а українські купуватимуть найкраще з цього», ‑ каже продюсер «Київтелефільму» Валентин Опалєв.

 

Однак при цьому канали змогли виплутатись із тенет повторів, і в новому сезоні остаточно перейти на прем'єрний прайм. Намагаючись здолати наслідки кризи, вони не вдавались до різких експериментів із власним виробництвом і переважно запускали лише сиквели вдалих проектів. Окрім уніфікації контенту, мовники активно запозичали один в одного й успішні прийоми в програмуванні, і відкривали нові слоти.

 

Група «Інтер»

 

2009-го група «Інтер» увесь час була в центрі уваги, оскільки активно формувала групу при переформатуванні різних каналів.

 

Тож, з огляду на показники, основний канал групи завершує рік одноосібним лідером за аудиторією 18+, відрив від найближчого конкурента «1+1» більш ніж суттєвий: 21,33%* проти 11,86% за загальнонаціональною панеллю, і 19,73% проти 8,98% за 50 тис.+.

 

За цією ж аудиторією саме трансляції «Інтера» заповнили весь топ-10 за минулий рік. Очолює топ «Вогонь кохання» (частка 35,95%**), «Подробиці» (38,56%), «Доярка з Хацапетівки» (36,17%), боксерський поєдинок Кличко ‑ Джонсон (66,29%), футбол «Шахтар» ‑ «Вердер» (48,91%), «Обручка» (33,55%), «Свати» (34,66%) та «Вечірній квартал» (30,59%).

 

Цей топ яскраво відображає пріоритети у виборі контенту «Інтера». Як і минулого року, у праймі канал робив акцент на серіали (де запровадив практику розміщення здвоєних серій), і не лише російського виробництва, а й зняті на власне замовлення українськими компаніями. Зокрема, досить удало стартували «Дві сторони однієї Анни» (StarMedia) і, безумовно, «Свати» («Квартал 95»). Останній серіал переконав, що «Квартал 95» на сьогодні є золотою жилою групи «Інтер»: тепер це не лише високорейтинговий гумористичний «Вечірній квартал», новорічні мюзикли, ранкове-шоу «Україна, вставай» або «Бійцівський клуб». Канал і продакшн на 2010-й запланували зйомку ще трьох серіалів: «Диво», Yes, Minister («Пане міністре») за форматом ВВС та його продовження Yes, Prime Minister («Пане прем'єр-міністре»). Окрім цього, компанії успішно продали «Сватів» на телеканал «Росія» (недаремно «Квартал» того року створив власну дистрибуційну компанію «Квартал Cinema»).

 

«До того ж у «Кварталу» успіхи були і в повному метрі - «Кохання у великому місті». «Квартал» відкриває для себе нові жанри і перетворюється в одну з провідних компаній країни», ‑ переконаний керівник Friends Production Олексій Гончаренко. До речі, тепер «Інтер» спонсоруватиме «Кохання у великому місті ‑ 2».

 

А от друга частина одного з хітів 2009-го «Зачароване кохання» (виробництво «Про ТБ») не мала тогорічного успіху. Також «Інтер» не зміг запустити визначного розважального шоу і закрив «Місце зустрічі ‑ 2». Канал вніс корективи й у своє суспільно-політичне мовлення, змінивши «безлику» «Свободу» «Великою політикою з Євгенієм Кисельовим». Цікаво, що «Інтер» відмовився від жорсткого контрпрограмування щодо інших каналів, і слот політичного ток-шоу лишився єдиною згадкою про те, як «Інтеру» вдалося відбити п'ятничний прайм у ICTV.

 

Однак значно гірші результати спіткали канал за молодіжною аудиторією 14‑49, попри те, що вдалось утримати першість за показниками по всій Україні, але за 14‑49, 50 тис.+ він поступився Новому каналу, який уперше отримав лідерство у підсумках року за комерційною аудиторією: частка 13,19% проти 12%.

 

Зміни показників у групі «Інтер» за період 2007 - 2009 рр. ***

 

 

 

 

 

Щодо інших каналів, то найбільше зростання як за 18+, так і за 14‑49 у порівнянні з попередніми роками продемонстрували К1 та НТН. Натомість «Інтер», попри своє стійке лідерство за основною аудиторією, з кожним роком показує відчутне зниження частки. Окрім нього, у групі падіння частки демонструє хіба що «Мегаспорт».

 

Ці зміни зумовили прагнення «Інтера» взяти курс на «помірковане» омолодження аудиторії, перевести «Мегаспорт» із розряду спортивного каналу для літніх чоловіків у молодіжно-змагальний, і придбати «MTV Україна». За словами керівника правління «Інтера» Сергія Созановського, 2009 року медіагрупа остаточно визначилась із аудиторіями каналів: «Інтер» ‑ це 18+, НТН - 18‑54, К1 - 18‑45, К2 ‑ жінки 18‑50, «Ентер» ‑ 18‑45, «Ентер-Фільм» ‑ 18‑54, «Мегаспорт» ‑ 18‑45, «MTV Україна» ‑ 14‑32».

 

Тепер, розвівши мовники по аудиторіях, групі доведеться добирати для них адекватний контент. Можливо, у власному виробництві «Інтер» нарешті почне орієнтуватись не лише на серіальний продукт, а й на створення нових програм, шоу. Принаймні кілька нових форматів канал уже придбав.

 

Обмін мережами «Мегаспорту» та К1 закономірно сприяв зростанню показників останнього. Упродовж року канал танслював інтерівський продукт (зокрема, досить високі показники брали повтори «Вечірнього кварталу»), закрив новини «Один день» і поставив у праймі здвоєні серії «Солдатів», які останніми роками показував Новий канал. Окрім цього, К1 випустив кілька проектів власного виробництва: спортивні формати, «Що? Де? Коли?» та КВК, зняті на їх замовлення, і на 2010 рік планує серйозно зайнятися власним виробництвом. «Окрім української ліги КВК, української ліги «Що? Де? Коли?», ми плануємо запуск декількох популярних європейських форматів», ‑ наголошує генеральний директор К1 Сергій Затула.

 

НТН 2009 року може пишатися досить удалим новим сезоном. За інформацією прес-служби, у листопаді частка каналу досягла рекордного показника за своєю цільовою аудиторією 18 ‑ 54, 50 тис.+ ‑ 5,02%. У цей період на каналі вийшли прем'єрні серіали російського виробництва «Меч» та «Боєць». На 2010-й НТН, за словами генерального продюсера Гліба Корнілова, ставить досить амбітне завдання отримати частку 6%.

 

«Не можу не відзначити різке зростання наприкінці року частки аудиторії каналу НТН, який упевнено розвивається в обраній ніші чоловічого каналу, ‑ переконаний Григорій Тичина. ‑ Тож якщо ця тенденція зберігатиметься, цікаво буде спостерігати, як у 2010 році розгортатиметься боротьба між НТН та його нішевим конкурентом - ICTV».

 

 

Група «1+1»

 

«Плюсам» у 2009 році не вдалося спинити сповзання показників. Попри оптимістично налаштовані вислови генерального директора, сьогодні канал опинився в такій ситуації, коли про лідерство не може йти мови. Однак тут варто зазначити, що «Плюси» все ж таки не скотились на 4-5 місце за цією аудиторією і не поступились своїм другим місцем, хоч канали з колишнього другого ешелону впевнено продовжують наступати на тінь каналу з «плюсом».

 

2009 рік мовник розпочав із програшної новорічної ночі, повторів «Беверлі Хілз» та «Район Мелроуз» і прем'єрним в Україні румунським серіалом «Циганське серце». Всі сили канал беріг для нового сезону. Однак і тут більшість анонсованих програм сподівань не виправдали - так, вочевидь, варто потрактувати закриття прем'єрних проектів «Я люблю Україну» й «ТСН-Варта». Невдача спіткала канал і з серіалом «Крем».

 

«1+1» минулого сезону перейняв інтерівські методи контрпрограмування. Наприкінці минулого року канал розмістив старі випуски «Караоке на майдані» проти нових, а ще раніше використав для запуску культового американського серіалу «Теорія брехні» успішний слот для подібного продукту - 22:20, який СТБ відкрив показом «Доктора Хауса». Аналогічним чином «1+1» змагався з Новим за аудиторію «Татусевих дочок».

 

При цьому каналу вдалось дещо омолодити свою аудиторію. Насамперед через відмову від теленовел та іншого продукту інтерівського формату і повернення в ефір більш молодіжних проектів, у боротьбу за які канал неодноразово стикався з Новим. Як наслідок, у 2009-му «1+1» отримав вищу частку за 14‑49, ніж за 18+ (12,41% проти 11,86% за загальнонаціональною панеллю та 9,47% проти 8,98% за 50 тис.+). Серед проектів, розрахованих на молодіжну аудиторію, найбільш успішним для «Плюсів» стала перша частина серіалу «Маргоша», якій удалося потрапити у топ кращих трансляцій за 14‑49 із часткою 32,24%.

 

 

Зміни показників у групі «1+1» за період 2007 - 2009 рр. ***

 

 

Окрім невдач основного каналу, в групі «1+1» спостерігалось і зниження частки ТЕТ та «Кіно»: зокрема, за 14‑49, 50 тис.+, з 2007-го по 2009 рік частка першого впала з 3,53% до 2,25%, а другого - з 0,87% до 0,76%.

 

Тож нового року каналам групи «1+1» доведеться чітко визначатись із нішею та аудиторією для всіх трьох мовників і активно включатись у боротьбу за неї. На сьогодні за структурою аудиторії найпершим конкурентом каналу є СТБ.

 

 

«Пінчуки»

Для Нового каналу основним підсумком року є лідерство за комерційною аудиторією (14‑49, 50 тис.+). Окрім вдало розбудованого прайму, який лишався майже незмінним, каналу нарешті вдалось запустити успішні розважальні шоу: «Фабрика зірок ‑ 3» та «Хто проти блондинок?». Щодо прайму, то варто зауважити, що його структура залишилась такою ж, як і раніше: лише о 19:20 «Солдатів» змінили «Кадети», а згодом і «Курсанти», о 20:00 знову вийшли «Ранетки», а після них два слоти ситкомів - замість «Прекрасної няні» «Татусеві доньки» та енні покази «Щасливих разом».

 

Однак на відміну від більшості каналів перед Новим стоїть протилежний омолодженню виклик, а саме посилення частки серед глядачів, старших за 18 років.

 

«Головним завданням 2010 року бачу нарощування частки за 4+. Ставлю для себе амбітні плани 15% за цією аудиторією та продовження тріумфу «Фабрики зірок» ‑ створення ще більш яскравого та популярного талант-шоу восени 2010-го», ‑ сказала генеральний директор Ірина Лисенко.

 

Зміни показників у медіахолдингу Віктора Пінчука за період 2007 - 2009 рр. ***

 

 

 

СТБ упродовж року активно розвивав і посилював обраний 2008-го напрямок, і, як і в решти каналів холдингу, його показники зростали як за 18+, так і за 14‑49. За підсумками 2009 року СТБ майже наздогнав «1+1» за обома аудиторіями за панеллю 50 тис.+ (частка за 14‑49 - 9,27%, за 18+ ‑ 8,49%).

 

Також СТБ і далі підтверджував звання каналу власного виробництва та порадував новим вибуховим шоу «Україна має талант», яке більшість медіаекспертів називали основною подією року. Також СТБ отримав легендарного довгожителя - «Караоке на майдані», який має посилити ранкові слоти неділі. З-поміж іншого канал відзначився експериментами з праймом у новому сезоні й розмістив з 20:20 по 22:00 зв'язку проектів власного виробництва: документального серіалу «Чужі помилки» та шоу «Давай одружимось». Однак згодом СТБ повернувся до трансляції перевіреного серіалу «Кулагін та партнери», а для дейтинг-шоу підшукав денний слот, і при цьому продовжує розвивати «Чужі помилки» у пік-праймі.

 

«Окрім амбітних цілей щодо подальшого збільшення частки каналу, стратегічним завданням у 2010 році для СТБ є активний розвиток власного виробництва та заміщення ним закупного продукту. Плануємо збільшити обсяги виробництва серіалу «Чужі помилки», збільшити його якість та вивести на середню частку 9‑10%, ‑ ділиться планами на новий рік керівник СТБ Володимир Бородянський. ‑ На осінь ми запланували запуск третього масштабного шоу з топ-3 кращих талант-шоу світу: The X Factor, який ітиме паралельно із третім сезоном «Танцюють всі!», на весну вже створено перший епізод другого сезону «Талантів».

 

ICTV - єдиний канал із холдингу Пінчука, який мав зниження частки за 14‑49, 50 тис.+ у порівнянні з 2008 роком: із 9,09% до 8,85%. Хоча мовник трохи посилив свої показники за 18+ і зберіг за собою третю сходинку топу за загальнонаціональною панеллю. Однак при цьому, за словами керівника відділу якісницьких досліджень ICTV Ореста Білоскурського, канал закріпився лідером серед чоловічої аудиторії 25‑45 років. «За підсумками 2009-го отримали долю 11,5%, що дозволило нам стати першим каналом за цією аудиторією, як, власне, і в 2008 році, ‑ зазначає він. ‑ Також успішними були брендовані слоти «Наша комічна субота» та «П'ятниця по-нашому», зокрема останній дозволив нам стати каналом-лідером серед усіх інших у п'ятничному праймі, після хіта на СТБ». Найбільш успішними трансляціями минулого року для ICTV стали переважно російські прем'єрні серіали «Сильніше від вогню» (17,4%), «Десантура. Ніхто, крім нас» (17,54%), куплений на MIPCOM'2009 у конкурентній боротьбі з каналами першої п'ятірки, «Морський патруль ‑ 2» (15,65%) та художні фільми. Єдиною програмою власного виробництва у топі кращих трансляцій за рік став спецпроект «Надзвичайних новин» ‑ «В полоні у шайтана» (частка 16,3%).

 

ICTV, на відміну від інших каналів холдингу, 2009 року не брався за виробництво масштабних проектів (хіба що показав на минулий Новий рік власну версію «Великої різниці»), а зосередився на запуску невеликих проектів у жанрі інфотейнменту: «Козирне життя», «Під прицілом», «Провокатор». Посилив ICTV і гумористичний напрямок на каналі проектами «ПрожекторПерісХілтон», «Наша Russia», «Велика різниця» та «Українці Афігенні». Хоча частину нових проектів власного виробництва канал уже встиг закрити («Життя без правил», «12 найкращих шахраїв», «Спецрозслідування», «Про Цікаве»).

 

У новому сезоні чоловічий канал ICTV готує нові проекти, за інформацією джерел ТК, навіть планує знімати ситком та кілька екшнів про війну, і з огляду на один із меседжів нової презентації для рекламодавців, точно не відмовлятиметься від посилення позицій серед жіночої аудиторії.

 

 

Група «Україна»

 

Група «Україна» минулого року поповнилася ще одним каналом: до основного та «Футболу» додався ще й регіональний «Донбас» із цікавою концепцією універсального мовника та намірами транслювати чоловічі й жіночі серіали, художні фільми, розважальні і суспільно-політичні шоу. Натомість поки що нереалізованим лишився запуск ТРК «Новини».

 

Канал «Україна» продемонстрував потужний ривок і за рік збільшив свою частку з 6,08% до 8,33% за загальнонаціональною панеллю, а за 50 тис.+ взагалі з 5,86% до 8,45%. 2009 року мовник продовжував купувати якісний прем'єрний продукт, транслювати матчі відбіркового туру Чемпіонату світу та прем'єрні російські концерти. Серед кращих трансляцій каналу за рік ‑ «Події тижня» (частка 19,53%), серіали «Райські яблучка. Життя триває» (18,26%) та «Варенька» (14,09%), концерт «З днем народження, Алло!» (23,32%), футбольний матч Україна ‑ Англія (18,41%), «Щиросерде зізнання. Нерівний шлюб» (15,34%), відкриття стадіону «Донбас Арена» (18,24%).

 

 

Зміни показників у ТРК «Україна» за період 2007 ‑ 2009 рр.***

 

 

 

 

Очевидно, контент каналу став досить подібним до інтерівського, а відтак, й у структурі аудиторії мовника тепер переважає досить немолодий глядач (за 50 років). Невипадково перед «Україною» найпершим завданням на 2010 рік стане омолодження аудиторії. І тут канал опиниться перед ще одним викликом: що робити з політичними проектами, аудиторію яких важко назвати молодою, і які канал активно розвивав 2009 року (продовження лінійок «Шустер live», «Готовий відповідати»)?

 

Основний прогноз на 2010-й: посилення позицій національного продукту. Керівники продакшнів переконані, що в цей час канали розпочнуть створювати проекти, орієнтовані не на російський ринок, а на українського глядача. За словами Валентина Опалєва, з кожним роком інтереси української та російської аудиторій суттєво розходяться. З ним солідарний і Віктор Мирський, керівник Film.ua Group:

 

«Українське телебачення ставатиме більш дешевшим, але в той же час і більш українським. Тобто не таким, яким його собі бачать деякі члени Нацради, «мова заради мови», а просто більш актуальним, соціальним, орієнтованим на свого рідного глядача».

 

 

* Показники в тексті подаються за даними GFK на 28 грудня 2008 року

** Топи кращих трансляцій подаються за загальнонаціональною панеллю

*** Частки каналів у графіках за 2007, 2008, 2009 роки порівнюються за панеллю 50+, оскільки загальнонаціональна панель увійшла в дію лише у 2008-му.

 

 

Фото - dic.academic.ru

 

 

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
10984
Читайте також
16.07.2010 17:09
Наталія Данькова
71 293
24.06.2010 15:42
Наталія Данькова
12 816
18.05.2010 11:47
Наталія Данькова
, Оксана Ситник
22 194
15.04.2010 08:56
Наталія Данькова
29 145
29.03.2010 10:48
Наталія Данькова
35 517
12.03.2010 11:08
Наталія Данькова
24 055
05.03.2010 09:19
Наталія Данькова
54 652
25.02.2010 07:43
Наталія Данькова
21 168
15.02.2010 07:21
Наталія Данькова
18 099
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду