Ні «Голосу», ні «Батьківщини». Про що говорили й кого піарили теленовини в серпні 2021 року

Ні «Голосу», ні «Батьківщини». Про що говорили й кого піарили теленовини в серпні 2021 року

20 Вересня 2021
2728

Ні «Голосу», ні «Батьківщини». Про що говорили й кого піарили теленовини в серпні 2021 року

2728
І «за майбутнє» не чути. Під час парламентських канікул згадки про партії, які не мають своїх телеканалів, зійшли нанівець. А Олена Зеленська за кількістю піару в новинах наздоганяє чоловіка.
Ні «Голосу», ні «Батьківщини». Про що говорили й кого піарили теленовини в серпні 2021 року
Ні «Голосу», ні «Батьківщини». Про що говорили й кого піарили теленовини в серпні 2021 року

Випуски за липень, червень, травень, квітень, березень, лютий, січень 2021 року.

Оцінюючи кількість згадок у новинах, слід мати на увазі, що до вибірки моніторингу потрапляють лише головні випуски новин. Оскільки на центральних телеканалах загального інтересу щодня виходить іще 2-3 випуски, а на 5 каналі та Першому незалежному новини щогодини, абсолютна кількість матеріалів із порушенням стандартів, вочевидь, набагато більша. Натомість наші показники дозволяють побачити співвідношення уваги, яку канали приділяли різним політикам та різним темам.

У лютому у вибірці моніторингу сталася зміна: телеканал «112», який потрапив під санкції, спершу припинив самостійне мовлення і протягом трьох тижнів транслював спільний ефір із NewsOne і ZIKом, а наприкінці місяця всі три канали Медведчука почали транслювати Перший незалежний. Формат новин каналу дещо змінився (побільшало коротких повідомлень, поменшало ексклюзивів). Хоча Перший незалежний транслюється лише в інтернеті, «Детектор медіа» вирішив зберегти його у вибірці.

Тематична структура

Надзвичайних подій у серпні, на щастя, поменшало, тому на друге місце піднялася політика, не змінивши частки (21% матеріалів). Міжнародна політика стала вагомішою в загальній тематичній структурі теленовин, як і культура. Зауважмо, що збереження частки української політики на рівні липня у місяць, коли у Верховній Раді нічого не відбувалося, стало можливим завдяки політичному піару довкола Дня Незалежності, а також висвітленню підготовки до візиту Володимира Зеленського в Америку та ще кількох важливих політичних подій. Втім найбільш політизованими в серпні були «партійні» канали — «Інтер», Перший незалежний та 5-й. Це корелює з їхньою активністю із просування відповідних партій — «Опозиційної платформи — За життя» та «Європейської солідарності». Найменше ж політики тепер уже не на СТБ, а на «Україні» — лише 14%. Найуважнішими до подій на фронті в серпні були ICTV та Суспільне, натомість Перший незалежний і «Україна» приділяла новинам із війни найменшу увагу.

 

Популярність політичних сил у новинах

У серпні ситуація помітно змінилась у порівнянні з липнем, передусім через парламентські канікули та політичне затишшя, на тлі якого «Опозиційна платформа — За життя» привертала увагу до проблем свого лідера Віктора Медведчука та його медіа, які потрапили під санкції. Натомість партія «Слуга народу» має вдвічі нижчий показник кількості згадок у новинах, аніж у липні, й опустилась на друге місце, пропустивши вперед «ОПЗЖ». Кількість згадок останньої теж помітно впала в порівнянні з липнем, однак залишилася високою. Власне, падіння відбулося переважно за рахунок нейтральних згадок, які бувають зазвичай у збірних сюжетах із Верховної Ради; натомість кількість позитивних матеріалів, до яких ми зараховуємо матеріали з ознаками замовності, знизилася не так помітно. Як і раніше, «Інтер» та Перший незалежний показали у праймових новинах приблизно однакову кількість матеріалів про «ОПЗЖ». Натомість «Україна» й ICTV — канали, в парламентський сезон схильні ігнорувати цю партію, — не згадали протягом серпня про існування «Опозиційної платформи — За життя» жодного разу. На інших каналах згадки поодинокі.

Кількість позитивних матеріалів про «Слугу народу» теж знизилась. Вони виходили на «Україні» та ICTV, один — на Першому незалежному. Найбільше згадок про партію влади було на найбільш політизованих каналах.

Падіння відбулось і в показників «Європейської солідарності» — на третину, і також, як у випадку з «ОПЗЖ», за рахунок нейтральних матеріалів. Позитивних поменшало з 11 до 9, вони виходили на 5 каналі та «Інтері». На «Інтері» ж вийшло два негативні матеріали про партію. Зауважмо, що це єдині негативні матеріали, зафіксовані в новинах серпня взагалі; в період відпусток політики канали не обтяжують себе чорним піаром проти політиків.

По-справжньому драматичним є падіння згадок про інші партії, які не мають своїх телеканалів і зараз не вкладають гроші в піар. «Батьківщина» впала з 53 згадок до 13, а «Україна», ICTV, СТБ й «1+1» не згадали про канал у праймових новинах протягом місяця жодного разу. Про «Голос» протягом серпня згадували лише п’ять разів (по два рази на «Інтері» та Суспільному, раз на 5 каналі), тоді як у липні цей показник становив 47 разів. Інші канали, зокрема й канали Пінчука, традиційно прихильні до цієї партії, не згадували «Голос» жодного раду. І все ж рекордне падіння показала партія «За майбутнє»: від цілковитого зникнення з новин її відокремлює лише одна позитивна згадка на телеканалі «1+1».

Матеріали з ознаками замовності

6,4% проаналізованих у серпні новин — 194 із 2998 — мають ознаки замовності. Знизився і відсоток (у липні — 7,6), і абсолютний показник кількості підозрілих матеріалів (239). 171 матеріал із ознаками замовності — на політичні теми (у липні було 203). Серед каналів найбільше таких матеріалів вийшло знову на «Інтері» (61), далі Перший незалежний і «Україна». Відрив наступних каналів після першої трійки зріс у порівнянні з липнем: замість ICTV на четвертому місці 5 канал із 9 підозрілими матеріалами, далі ICTV, СТБ і «1+1». На Суспільному матеріалів з ознаками замовності наш моніторинг не зафіксував.

Як і в липні, на першому місці серед гаданих замовників — «Опозиційна платформа — За життя», яка вдвічі випереджає Ріната Ахметова. На третьому місці з великим відривом іде «Європейська солідарність» із лише дев’ятьма матеріалами (це більше, ніж у липні, — 5). Усіх цих гаданих замовників об’єднує те, що вони піарилися на своїх каналах: «ОПЗЖ» — на «Інтері» та Першому незалежному, Ахметов — на «Україні», «ЄС» на 5 каналі. Однаковий показник кількості матеріалів з ознаками замовності з «ЄС» мають московська церква в Україні та Володимир Зеленський. На цьому ж місці в рейтингу вони були в липні, однак кількість підозрілих матеріалів і на користь церкви, і на користь президента знизилася. Дружина президента Олена Зеленськa майже наздогнала свого чоловіка в рейтингу. Подружжя піарилося більш-менш на тих самих каналах — за одним винятком: ICTV, який присвятив три паркетні матеріали Зеленському, не піарив його дружину. Згадки про Олену Зеленську забезпечила її участь у саміті перших леді, який відбувся водночас із «Кримською платформою» в Києві.

Новий учасник рейтингу — Микола Баграєв, засновник «Таврійських» і «Чорноморських ігор», політик і бізнесмен із орбіти Віктора Пінчука. Він з’являвся в сюжетах, присвячених фестивалю, однак його коментарі не несли змістового навантаження — радше сюжети були піаром Баграєва як доброчинця. Серед фігурантів рейтингу, які зринали в новинах по кілька разів, — харківські політики Олександр Фельдман та Ігор Терехов, які змагаються за посаду міського голови. Якщо Фельдман з’являвся в новинах «Інтера» й минулого місяця, то поява Терехова, якого піарить СТБ й «1+1», — це щось нове.

 

Дотримання стандартів

Попри зниження кількості матеріалів з ознаками замовності, «середня температура по палаті» коливається в межах плюс-мінус кількох відсотків: кількість порушень стандартів відокремлення фактів від коментарів, достовірності й повноти дещо зросла, балансу — знизилася. Грубих порушень стандартів точності й оперативності традиційно практично немає. Побільшало порушень стандарту відокремлення фактів від коментарів на «1+1», «Україні», «Інтері» та 5 каналі. Із балансом думок ситуація дещо покращилася на більшості каналів у зв’язку зі зменшенням кількості матеріалів з ознаками замовності, які зазвичай незбалансовані. У Першого незалежного найбільші проблеми з повнотою, адже канал часто переказує події дуже стисло й значно рідше присвячує важливим темам повноцінні сюжети. Серед комерційних каналів найкраще дотримується більшості стандартів 5 канал — тут майже немає порушень стандартів балансу й достовірності, псує картину тільки проблема з відокремленням фактів від коментарів. На Суспільному традиційно майже немає порушень.

Географія

Співвідношення світових та українських новин залишається незмінним; поки в Україні не працює Верховна Рада, новинарі говорять про події за межами країни дещо більше, ніж зазвичай. Серед українських регіонів підріс показник Київської області — насамперед за рахунок репортажів з аеропорту «Бориспіль», де журналісти зустрічали евакуйованих із Афганістану та спортсменів, які верталися з Олімпіади в Токіо. Одещину зробили популярнішою зростання кількості хворих на коронавірусну хворобу та Одеський кінофестиваль. Запорізька й Херсонська області зрівнялися — про першу стали говорити менше, про другу більше, зокрема у зв’язку з курортним сезоном та жнивами. «Білі плями» — Волинь, Полтавщина, Чернігівщина, Буковина, Сумщина і Крим. На порівняно невисоку увагу до подій у Криму (з яких у новини зазвичай потрапляють політичні переслідування та стихійні лиха) не вплинула навіть «Кримська платформа», учасники якої наголошують на необхідності стежити за подіями на окупованому півострові й доносити новини про них до мешканців вільної частини України.

Щотижневі підсумки моніторингу читайте тут.

Виготовлення цього моніторингового звіту стало можливим завдяки фінансовій підтримці Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), наданій через проєкт «Медійна програма в Україні», який виконується міжнародною організацією «Internews». Ця програма зміцнює українські медіа та розширює доступ до якісної інформації. Зміст матеріалів є виключно відповідальністю громадської організації «Детектор медіа» та не обов’язково відображає точку зору USAID, уряду США та «Internews». Моніторинг проведено відповідно до методології, розробленої експертами ГО «Детектор медіа».

* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
2728
Читайте також
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду