СРСР + Enter = Shift

22 Березня 2011
32019
22 Березня 2011
12:19

СРСР + Enter = Shift

32019
За перший місяць роботи в новому форматі «Enter-фільм» удвічі збільшив частку і зруйнував Бенкендорфу плани
СРСР + Enter = Shift

На початку весни оновлене керівництво групи «Інтер» узялося реформувати не лише основний канал, а й решту мовників групи. Швидше за все зміни будуть експериментальними: канали тільки окреслюватимуть власні ніші. Адже чітких заяв щодо форматів вони наразі не роблять. К1 вирішив розпрощатися з позиціонуванням містичного, прибравши з ефіру майже всі свої таємничо-загадкові програми. Новий сезон він розпочав ігровим шоу, кількома науково-популярними проектами, програмою про моду, кулінарним шоу тощо. Таке собі попурі. Змагально-розважальний «Мега» перекваліфіковується на канал популярної документалістики. Він уже закупив документальні серіали National Geographic і Бі-бі-сі, а в прес-релізі взагалі став «першим українським розважальним науково-популярним телеканалом».

 

Також керівництво групи заявило про перепозиціонування «Enter-фільму» на канал радянських фільмів та мультфільмів. Тепер тут виходитимуть стрічки «Ленфільму», «Мосфільму», «Союзтелефільму» та студій Довженка і Горького.

 

«Упевнений, що "Enter-фільм" стане улюбленим каналом країни, - каже генеральний продюсер АОЗТ «Українська незалежна ТВ-корпорація» Володимир Зеленський. - Радянське кіно допоможе кожному з нас відчути себе дитиною, а дітям подарує стару добру казку».

 

 

Конкурентний кінотрикутник

 

Нині українські кіноканали представлено лише двома мовниками: найстаршим - «Enter-фільмом» - та «2+2» (в минулому - «Кіно»). Втім, останній уже майже залишив цю нішу. Телеканал «Кіно» було запущено 2006 року і з самого початку орієнтовано на молодого глядача, однак згодом канал переорієнтувався на чоловічий формат і тепер сфокусований на аудиторію чоловіків 18-35. «Будуть нові ведучі й цікаві програми, які ще не вироблялися для цієї аудиторії. Думаю, його можна назвати, у вашому розумінні, каналом "більш широкого профілю"», - нещодавно заявив генеральний директор групи каналів «1+1» Олександр Ткаченко.

 

«Enter-фільм» розпочав мовлення значно раніше - 2001 року - й одразу позиціонувався як сімейний канал. «У своїй програмній політиці ми намагаємося максимально врахувати смаки та вподобання найширшої аудиторії», - йшлось у його презентації. Ще в перші роки свого існування канал окрім зарубіжного кінопоказу охоче транслював стрічки російського та російсько-українського виробництва, а також радянську класику.

 

На відміну від «Кіно»/«2+2», який має 18 ефірних частот і статус регіонального мовника, розповсюдження «Enter-фільму» лише супутниково-кабельне. Хоча свого часу в каналу були плани розширити ефірну мережу. Він навіть отримав кілька частот у конкурсі 10-ватників 2010 року. Однак рішення Нацради було скасовано судом. Поки що група «Інтер» про поновлення ефірних спроб не каже. «Надійде команда - будемо освоювати й цей ресурс», - каже генеральний продюсер «Enter-фільму» Костянтин Міщенко.

 

Окрім цих двох мовників плани розвивати кінонапрямок має й група «Україна». Її кіноканал мав бути розрахований на міську сімейну аудиторію 14-45, а також на людей, які «не дивляться телевізор узагалі» і тому шукають альтернативи великим каналам (найбажаніші глядачі!). За словами керівника відділу стратегічного планування медіагрупи Івана Букреєва, канал орієнтуватиметься на зарубіжний кінопоказ. Транслюватиме як кіно, так і серіали, й робитиме акцент на прем'єрах: «Намагатимемось досягнути балансу між прем'єрними фільмами та класикою, між фільмами для масового глядача та артхаусом. Нинішніх російських та українських фільмів/телефільмів для масового глядача на ньому не буде». З пакетів кінопоказу наразі група має права на NBC Universal (спільно з «Інтером»), Sony Pictures, продукцію кіностудій «Ленфільм» та імені Горького.

 

Група подала документи в Нацраду, щоб отримати супутникову ліцензію. Назва поки що перебуває на реєстрації. Однак, за словами Івана Букреєва, нині формат каналу ще обговорюється. Менеджмент визначається, чи буде найближчим часом запущено саме кіноканал. «Група розглядає різноманітні рішення. Це не лише кіноканали, а й маса інших форматів. У нас не стоїть завдання випустити кіноканал до певного числа. Ми маємо нарощувати аудиторію й шукати ніші, які цікаві і глядачам, і нам з точки зору бізнесу», - сказав він.

 

 

Ніші в ніші кіноканалів

 

Нинішні українські кіноканали було створено з орієнтацією на різноманітну аудиторію, відповідно, вони мають досить широку та загальну тематику. Останньою тенденцією є нішевізація кіноканалів за жанрами, більш чітке позиціонування. Приміром, на російському ринку вже є такі канали, як «Первый документальный» або «Индия ТВ». До речі, своєрідним прототипом новітнього «Enter-фільму» на російському ринку є «Киносоюз».

 

Нагальною і спільною проблемою для кіноканалів як вузької, так і широкої тематики є наявність якісного (відповідно - дорогого) контенту. Хороші кінопакети мають великі телекомпанії. Однак один кіноканал - це менш вигідно, ніж ціла низка мовників, яких легше позиціонувати й дистрибутувати. Прикладом такої низки є «НТВ-Плюс». Ще 1997 року група запустила «Наше кино» та «Мир кино». У 2002 році, коли на українському ринку з'явився «Enter-фільм», НТВ поповнився каналами «Премьера» й «Киноклуб». 2004 року розпочав мовлення «Кинохит», а наступного року - «Наше новое кино» та «Киносоюз». У 2007 році канал запустив «HD Кино», а за два роки - ще й «Кино Плюс».

 

На нашому ринку чітких планів щодо створення подібної групи поки що немає. Однак Костянтин Міщенко на запитання ТК «Чи є у групи плани розвивати низку кіноканалів?» відповів: «Можливо. Наразі все перебуває на стадії обговорення».

 

На доцільність запуску вітчизняних кіноканалів суттєво впливає наявність таких каналів на російському та міжнародному ринках. Багато російських каналів доступні для українського глядача і часом виглядають привабливіше за вітчизняних мовників. А пропозиція таких дистрибуторів, як Viasat, ще ширша. У пакеті кіноканалів Viasat є і «Голлівуд», і російсько-радянське кіно: TV1000, «TV1000 русское кино», TV1000 action, TV XXI (європейські фільми), AXN sci fi, канали жахів та криміналу HCT, FOX Crime, «Бабай», а також FOX Life, «Русский иллюзион» тощо.

 

Хоча пошук нових ніш і форматів для кіногурманів ще не вичерпано ані там, ані тут. На думку генерального продюсера Star media Юрія Мінзянова, нині перспективними форматами є канал молодіжних фільмів і канал містики та жахів.

 

 

«Ну погоди!», «Умка» і «Шапокляк» forever

 

Переформатування «Enter-фільму», який конкретизував свою нішу, більшість експертів оцінюють однозначно: зміни сприятимуть підвищенню перегляду.

 

Справді, вже за перший місяць після зміни каналу вдалося збільшити частку. В лютому - першому місяці «офіційної» роботи в новій концепції - частка становила 0,58% за комерційною аудиторією каналу 18-54, «50 тис.+». У січні, саме коли канал розпочав зміни, частка становила 0,5%. Тоді як у грудні канал мав 0,32%, а в лютому 2010 року - 0,28%. До речі, саме 2010 року в каналу були найнижчі за всю його історію показники (0,28% у середньому). А, приміром, у 2003-му частка становила 1,04%. Потім щороку вона падала. У 2005-му - до 0,81%, у 2006-му - до 0,6%.

 

«Тоді кабельні канали відмовлялися від одних каналів на користь інших. Ми тоді були в соціальному пакеті, але нас звідти вивели рішенням Нацради і замість нас зобов'язали ввести телеканал "Рада". Ми люди законослухняні. Що ми могли зробити? Відповідно, це відобразилося на цифрах. Кіно, звичайно, цікавіше за канал "Рада". Але важливо висвітлювати роботу законодавчого органу. До того ж, конкуренція між каналами стала більш жорсткою», - розказав у коментарі ТК пан Міщенко. Додамо, що зросла й конкуренція з іноземними кіноканалами, язі з'явилися в пакетах кабельних та супутникових операторів.

 

За його словами, у 2011 році перед «Enter-фільмом» стоїть завдання підвищити частку до 1%. «У нас іде зростання і ми плануємо вийти на частку 1%, може, трошки менше, і поступово її нарощувати», - сказав він.

 

Окрім посилення радянського кінопоказу зростанню показників також сприяло введення безшовного програмування.

 

У діаграмі показники подано за аудиторією 18-54, «50 тис.+». Дані за 2011 рік - січень-лютий

 

Показники Enter-film

 

У структурі аудиторії за перший місяць після зміни формату зростання спостерігалося майже за всіма віковими групами. Зменшилась увага лише серед чоловіків, старших за 65, та залишилася незмінною серед жінок віком 4-14 та 55-64.

 

Проте Костянтин Міщенко наголошує, що поки не боїться старішання власного глядача, оскільки «реагувати на проблеми планують після їх появи».

 

Структура аудиторії телеканалу «Enter-фільм»

 

Структура аудиторії Enter-film

 

Цікавою особливістю переформатування «Enter-фільму» є фокусування не лише на радянських фільмах, а й на мультпоказі. Костянтин Міщенко зазначив, що після оновлення сітки мультпоказ із денних слотів пересунуто на ранок.

 

Такі трансляції одразу дали результат: топ-20 найрейтинговіших програм каналу за лютий очолив «Ну погоди!» (частка 2,79%). При цьому половину топу також зайнято ранковим мультпоказом: «Комаров», «Муха-цокотуха», «Гуси-лебеди», «Зима в Простоквашимно», «Каникулы в Простоквашино», «Умка», «Чебурашка», «Шапокляк», «В город на ёлку!».

 

«Уявляєте? - радіє з таких змін пан Міщенко. - Це попри те, що цей мультфільм "засмотрен до дыр". Не вистачає цього людям. З дітьми тепер ніхто не працює. А так вони знають, що увімкнуть "Ентер-фільм" і зранку буде десь чотири години мультфільмів».

 

 

«Поганий "Мосфільм" краще хорошої кіностудії Довженка»

 

На думку співвласника «Української медійної групи» Бориса Фуксмана, таким переформатуванням група намагається знайти «баланс між вартістю контенту, його якістю та можливістю продажу»: «Тому це, певно, пошук ніші, яка може оптимізувати загальну ситуацію в усій групі».

 

У коментарях ТК Костянтин Міщенко зазначив, що переформатування «Enter-фільму» зумовлене новою стратегією взаємодії каналів групи «Інтер»: «Щоб ми не перетинались і не перетягували аудиторію в каналів групи. Тому обрано нішу більш доросла, яка орієнтується на старе добре радянське кіно. Ми думаємо, що таким чином в інших каналів групи ми не забиратимемо аудиторію. Наразі ми прибрали всю зарубіжку. Може, ми тепер лише трохи перетинаємось із НТН, але ми узгоджуємо наші позиції. Раніше ми трохи відтягали аудиторію в усіх».

 

Юрій Мінзянов переконаний, що показники зростатимуть і далі. «Ніша радянського кіно ще ніким не зайнята. Багато каналів, як і раніше, показують старе кіно, і воно користується успіхом. Я дивлюся на цифри показу радянського кіно в Росії - і там воно дає стабільно високі цифри, хоч і не такі, як раніше. Тому я думаю, що правильно зробити такий вузько тематичний канал. Також проблема в контенті, адже він дорогий: західні фільми та серіали дорогі», - каже він.

 

Хоча вартість радянського кінопоказу першої категорії є достатньо високою і нічим не поступається західним блокбастерам, решта кінопакетів коштують значно менше.

 

Іван Букреєв зазначає, що в сітці з'явилися саме «культурні, ліричні» фільми, які вже мають свою аудиторію. Втім, він переконаний, що частка «Enter-фільму» не продовжить швидкого зростання, а стабілізується в межах 0,5-0,8%. «Очевидно, вони придбали великий пакет радянського продукту. Тому що раніше там спорадично йшли якісь затаскані історії, які перемежовувалися західним продуктом. А тепер вони перебудували сітку і пішов якісний, "улюблений" продукт. Тому все логічно. Швидше за все було куплено хороші пакети за прийнятні кошти. Тепер у каналу вже немає метання в безумні фільми про війну», - сказав він.

 

За словами Костянтина Міщенка, канал веде переговори майже з усіма кінокомпаніями, які в знімали фільми радянські часи. З частиною студій переговори завершено. А от фільми «Золотого фонду Мосфільму» на «Enter-фільмі» не з'являться. ТК вже повідомляла, що права на цей пакет має СТБ, хоча вони й не ексклюзивні.

 

«Певну частину фільмів виділено з загального каталогу "Мосфільму". Права на них розподілено між основними ефірними каналами. Це не лише СТБ, а й "1+1", і "Інтер". Для маленьких каналів він недоступний. Але "Мосфільм" - якісна компанія, і там і без "золотого фонду" вистачає хорошої якісної продукції. Як жартома кажуть, поганий "Мосфільм" краще хорошої кіностудії Довженка», - зазначив пан Міщенко.

 

А от генеральний директор Національної телекомпанії України Єгор Бенкендорф, попри те, що вважає переформатування каналу вдалим рішенням, наголошує, що воно завадило НТКУ отримати ці пакети безкоштовно. Минулого року Перший національний вже транслював радянську кінокласику. «Ми досягли домовленості щодо отримання старих радянських фільмів на безоплатній основі для Першого національного і вже були близькі до підписання договору. Але договір зірвався через появу каналу з радянським контентом, який був готовий їх купити, - сказав Єгор Бенкендорф, - Якщо в них є мета взяти вищі рейтинги, то з точки зору зростання це досить правильне рішення. Зважаючи, яка кінцева мета. Думаю, цей формат себе не вичерпає. Хороші старі фільми не припиняєш дивитись. І не важливо, чорно-біле це кіно чи ні. І поки живе покоління, яке виросло на цих фільмах, вони будуть користуватись успіхом».

 

Ще одним плюсом переформатування «Enter-фільму», на думку Івана Букреєва, є те, що таким чином канал забезпечив себе «національним продуктом» відповідно до ліцензійних вимог і позбавився зайвого клопоту з його адаптацією: «Тому таким чином " Enter-фільм" вбиває декілька зайців. Їм не треба нічого субтитрувати, дублювати». Нагадаємо, стаття 9 закону «Про телебачення та радіомовлення» вимагає від телерадіоорганізацій мати національний продукт (або музичні твори українських авторів чи виконавців) обсягом не менше 50% ефірного часу.

 

***

 

Наразі «Enter-фільм» лише тестує новий формат. «Може, щось додамо, переформатуємо, повернемо зарубіжні кінофільми. Тобто ці зміни не назавжди. Нам терміново треба було дати результат, і ці зміни їх дали», - каже Костянтин Міщенко.

 

Попри всі позитивні зрушення, перспективи світлого майбутнього з фільмами минулого не такі вже й очевидні. Покоління змінюються, а разом із ними змінюється й медіаспоживання.

 

Саме з огляду на зміни у звичках очікувати на зростання телеперегляду фільмів (у тому числі цілих кіноканалів) не варто. Навпаки, закономірним буде падіння. DVD та video-on-demand, новітні сервіси перегляду, в тому числі кінобібліотеки/кінозали в інтернеті, не залишають кіноканалам шансів на помітне зростання. Особливо ж в Україні, де процвітають торенти й де така особлива ситуація з авторськими правами на аудіовізуальний контент.

 

Тож єдиному на сьогодні українському кіноканалу маневрувати доведеться, можливо, ще гнучкіше, ніж тепер, навіть якщо конкуренти в нього так і не з'являться.

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
32019
Коментарі
5
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Журналист из 80х
4784 дн. тому
Жалко,что не первый купил контент старых фильмов-на нам бы было бы приятнее смотреть их,зная что там работаешь.А после 2007 года никто -ня не сотни моих знакомых "Интер" и "Энтер" принципиально не смотрят-после того как уволили оттуда всех кто его создавал.Это уже не телеканал п так-одно название -"Интер".Интера уде нет,если бренд,созданный на костях тех кого предала Безлюдная в 2007
Prodaeva
4784 дн. тому
Как же вы надоели, пиарщики Бенкендорфа глупые... Хоть бы читали текст, под которым "комментарии" оставляете, "маша".
маша
4784 дн. тому
если люди которым нравятся эти телепередачи ,разные шоу и их становятся больше и больше Первый канал на правильном пути и некто им не помешает . Показатели растут зрителям нравятся...это победа !!!
саня
4785 дн. тому
Подождите,еще никто никуда не идет.Чтоб рушить планы там нужно еще мозги иметь а не популистские лозунги бросать .Кто на Ентере сейчас реально профессионал от ТВ?назовите хоть одного
Людмила
4785 дн. тому
Чомусь жоден канал не звертає уваги на кількість рекламних хвилин/год, яка вже просто зашкалює. Фільм тривалістю 2-2,5 год йде 4 години! Якщо так триватиме і надалі, ми всі будемо дивитися фільми on-line по Інтернету, а не по ТБ.
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду