Бурмагін: Найбільший недолік закону «Про медіа» в тому, що він не регулює телеграм
Найбільший недолік закону «Про медіа» в тому, що він не регулює телеграм, вважає член Національної ради з питань телебачення та радіомовлення Олександр Бурмагін. Про це він сказав 10 листопада під час Donbas Media Forum 2023.
«Це регулювання було видалене за запитом громадянського суспільства і багатьох медійних організацій. Це головний недолік, але він тимчасовий. Бо ЄС серйозно взявся за співрегуляцію і згодом застосовуватиме більш жорсткі методики до всіх платформ», — сказав він.
Наталія Лигачова
Шефредакторка «Детектора медіа» Наталія Лигачова висловила незгоду зі словами про те, що медійна спільнота виступала проти регулювання телеграму, особливо з огляду на наявність популярних анонімних каналів. За її словами, питання виникали щодо фейсбуку та інших соцмереж. «Ми хочемо, щоб регулятор мав більше повноважень. Але зараз проблема в тому, що ми не маємо критеріїв щодо онлайн-медіа», — сказала вона. Це призводить до того, що зареєструватись хочуть медіа, які не працюють за стандартами. «Зараз не реєструються гранди онлайну. Це означає, що немає мотивації», — додала Наталія Лигачова. І нагадала, що не зареєструвались ні «Українська правда», ні «Лівий берег», ні «Дзеркало тижня», ні Ліга.net. Тоді як саме зареєстровані ресурси мають виробити критерії для онлайн-медіа.
Учасники панелі: Олександр Бурмагін, Ігор Розкладай, Микита Потураєв, Наталія Лигачова, Тетяна Смирнова, Тетяна Лебедєва
Як уже писав «Детектор медіа», якщо для більшості онлайн-ресурсів Нацрада згодом зможе застосовувати методи реагування: штрафи, скасування реєстрації та навіть блокування за рішенням суду, — то питання виникають із відповідальністю незареєстрованих телеграм-каналів. А ті набирають дедалі більшої популярності в Україні. Серед них багато ворожих ресурсів, а також таких, які заробляють гроші за допомогою джинси тощо (наприклад, «Труха»).
У випадку з телеграмом, як і з іншими платформами, єдина можливість закрити канал — це якщо сам Телеграм його заблокує. Нацрада, за словами Олександра Бурмагіна, вже два-три рази зверталася до Телеграму, однак відповіді не було. Зараз регулятор планує укласти меморандум і договори з платформами про співпрацю.
За його словами, Мінцифри розробляє законопроєкт з регулювання платформ.
Законопроєкт має регулювати діяльність платформ і стати аналогом Digital Services Act. Цей документ створений, щоб урегулювати ситуацію з контентом, який порушує законодавство ЄС, установити більш прозорі правила для публікації реклами, очистити інформаційний простір Євросоюзу від дезінформації та при цьому максимально захистити свободу слова кожної окремої людини.
На фото — Олександр Бурмагін
Фото: Максим Поліщук / «Детектор медіа»