Нацрада анулювала ліцензію радіостанції «Прямий ФМ»

Нацрада анулювала ліцензію радіостанції «Прямий ФМ»

3 Вересня 2020
4626
3 Вересня 2020
16:25

Нацрада анулювала ліцензію радіостанції «Прямий ФМ»

4626
Радіостанція вчасно не освоїла двох частот, і Нацрада з другої спроби анулювала її ліцензію на мовлення в шести містах.
Нацрада анулювала ліцензію радіостанції «Прямий ФМ»
Нацрада анулювала ліцензію радіостанції «Прямий ФМ»

3 вересня Національна рада з питань телебачення і радіомовлення більшістю голосів (п’ять із восьми) вирішила анулювати ліцензію радіостанції «Прямий ФМ» (дочірній проєкт Прямого каналу) на мовлення в шести містах через відсутність мовлення на двох частотах протягом року після отримання ліцензії.

Це питання Нацрада розглядала вдруге. Вперше – у лютому 2020 року – Нацраді не вистачило голосів для ухвалення рішення за результатами планової перевірки радіостанції. Тоді пропонувалися два проєкти рішення – анулювання ліцензії та оголошення попередження – жодне з яких не набрало мінімум п’яти голосів.

Сім місяців потому, після зміни складу регуляторного органу (звільнення призначених президентом Петром Порошенком двох членів Нацради і призначення президентом Володимиром Зеленським двох нових членів), Нацрада знову винесла на розгляд результати тієї планової перевірки.

«Прямий ФМ» за результатами конкурсу, проведеного 11 жовтня 2018 року, отримав 9 листопада 2018 року ліцензію на мовлення на шести ФМ-частотах: 91,5 МГц у Марганці Дніпропетровської області, 91,1 МГц у Павлограді Дніпропетровської області, 102,2 МГц у Мелітополі Запорізької області, 98,8 МГц у Білій Церкві Київської області, 107,7 МГц у Переяславі-Хмельницькому Київської області, 104 МГц у Лубнах Полтавської області.

Під час перевірки на підставі моніторингу від 3 і 5 грудня 2019 року Нацрада зафіксувала відсутність мовлення на двох частотах – у Марганці та Лубнах.

Відповідальний секретар Нацради Юрій Зіневич, який минулого разу пропонував проєкт рішення про анулювання ліцензії, цього разу запропонував проєкт рішення про оголошення попередження за невиконання умов ліцензії. Натомість заступник голови Нацради Олег Черниш запропонував проєкт рішення про анулювання ліцензії: «За відсутність мовлення протягом року немає санкції попередження – є тільки анулювання ліцензії». Тоді Юрій Зіневич зняв свій проєкт з розгляду і запропонував колегам розглядати лише проєкт про анулювання.

Представниця «Прямого ФМ» Лариса Руденок навела такі аргументи радіостанції:

  • «Прямий ФМ» вважає, що отримав шість ліцензій, а не одну, а це Нацрада з власної ініціативи об’єднала шість частот в один бланк ліцензії.
  • «Прямий ФМ» мав технічні труднощі з освоєнням двох частот у Марганці та Лубнах. Оператором телекомунікацій по всіх частотах був вказаний Концерн РРТ, але, наприклад, у Марганці взагалі немає об’єкту Концерну. Радіостанція змушена була змінювати оператора і місцезнаходження передавачів, а це вимагало отримання нових висновків УДЦР і погодження з Генштабом. Коли зрозуміли, що не можуть освоїти дві частоти, то 16 грудня 2019 року подали заяву про переоформлення ліцензії та вилучення з неї двох частот, але Нацрада досі не розглянула цю заяву.
  • «Прямий ФМ» вважав, що в лютому Нацрада вже розглянула результати його перевірки без застосування санкцій, тому продовжив освоєння частот. На сьогодні радіостанція вже мовить у Лубнах, а в Марганці так і не вдалося встановити передавач. Радіостанція подала заяву про технічне перенесення частоти на найближчий об’єкт Концерну РРТ в Нікополі, де протягом тижня зможе змонтувати передавач, але Нацрада не відреагувала на це прохання.
  • Радіостанція вважає датою початку мовлення 28 вересня 2019 року, коли почала мовлення в Мелітополі. На думку радіостанції, вона виконала вимоги щодо початку мовлення протягом року (тобто до 9 листопада 2019 року), хоч і порушила умови ліцензії. Тому в Нацради немає підстав анулювати ліцензію.
  • Рішення про анулювання ліцензії мало бути ухвалено протягом 15 днів, якщо Нацрада його ухвалить зараз, воно буде незаконним.
  • Жодний склад Нацради ніколи не піднімав питання анулювання ліцензії, якщо мовник починав мовлення хоча б на одній частоті. У реєстрі судових рішень є рішення Одеського окружного адміністративного суду від 21.03.19 за позовом радіокомпанії «Аккерман» до Нацради. У ньому представник Нацради в суді висловив позицію, що Нацрада не зобов’язана була приймати рішення про анулювання ліцензії, оскільки ліцензіат розпочав мовлення протягом року, але з порушенням умов ліцензії – не мовив на кількох частотах.

Члени Нацради намагалися з’ясувати, коли компанія зрозуміла, що не може освоїти всіх частот. З’ясували, що в грудні 2019 року (тоді компанія подала заяву про вилучення двох частот), хоча ще в листопаді завершився річний строк для початку мовлення. Тобто, на думку членів Нацради, компанія запізно звернулася з такою заявою. Олег Черниш сказав, що «Аккерман», на який посилався «Прямий ФМ», просив Нацраду вилучити з ліцензії неосвоєні частоти до завершення річного строку для початку мовлення.

Голова Нацради Ольга Герасим’юк зауважила, що в ефірі «Прямого ФМ» транслюють контент, скомпільований з телевізійного ефіру Прямого каналу, і на радіо немає окремих ведучих, за винятком новин.

На захист «Прямого ФМ» виступив народний депутат від партії «Європейська солідарність» Володимир В’ятрович. Він заявив про політичні репресії проти «єдиного опозиційного» Прямого каналу з боку ДБР і розцінив дії Нацради щодо «Прямого ФМ» також як тиск, про який його політична сила інформуватиме міжнародних партнерів. Він додав, що більшої уваги Нацради заслуговують рупори російської пропаганди.

Директорка Прямого Світлана Орловська та народні депутати від «Європейської солідарності» Володимир В'ятрович і Марія Іонова прийшли до Нацради виступити на захист радіостанції. Засідання проходило дистанційно через Zoom 

Ольга Герасим’юк попросила не робити політичних заяв і сказала, що навпаки – на Нацраду здійснюється безпрецедентний тиск.

Альтернативний проєкт – оголошення попередження замість анулювання ліцензії – запропонував член Нацради Олександр Ільяшенко: «Закон дає можливість Нацраді анулювати ліцензію, щоб ми ефективніше використовували частотний ресурс. Тут інша ситуація: компанія не освоїла частоту і звернулася до Нацради з проханням вилучити її з ліцензії. Я бачу мінус у діях менеджменту компанії, що вони не звернулися вчасно. Наше завдання – анулювати, якщо є незадіяні частоти. А тут ми будемо анулювати частоти, на яких компанія вже працює. Навіщо руйнувати те, що вже працює? Тому прошу застосувати попередження за те, що компанія невчасно подала заяву про вилучення частот. А на частотах, де почала мовлення, нехай мовить».

Олег Черниш запитав у колеги, чи є в регулятора можливість оголошувати попередження за невчасно подану заяву. Олександр Ільяшенко підтвердив, що такої можливості немає. «Тому я й вважаю, що тут нема чого розглядати», – додав він.

Юрій Зіневич запитав Олександра Ільяшенка, на яких підставах оголошувати попередження. Тоді пан Ільяшенко звернувся до проєкту рішення, який готував сам пан Зіневич. У ньому йшлося про попередження за порушення умов ліцензії та невиконання обов’язків ліцензіата.

У результаті на голосування першим поставили проєкт Олега Черниша про анулювання ліцензії. Його підтримали п’ятеро членів Нацради: Ольга Герасим’юк, Олег Черниш, Юрій Зіневич, Олена Ніцко й Тетяна Руденко. Проти були Олександр Ільяшенко, Максим Онопрієнко, утримався Валентин Коваль. Після цього альтернативний проєкт про попередження на голосування вже не виносили.

Нагадаємо, Прямий канал хотів запустити загальнонаціональну ФМ-мережу і у 2018 році замовив прорахунок 61 ФМ-частоти, зокрема в Києві та 19 обласних центрах. У вересні 2018 року «Прямий ФМ» виграв конкурс на цифрове радіо в Києві (у вересні 2019 року радіостанція розпочала мовлення). У конкурсі 11 жовтня 2018 року «Прямий ФМ» здобув 6 ФМ-частот у районних центрах Київської, Дніпропетровської, Запорізької та Полтавської областей, у тому числі Білій Церкві. У січні 2019 року «Прямий ФМ» претендував на частоту в Кривому Розі, але програв. Також у другій половині 2018 року «Прямий ФМ» отримав дозволи на тимчасове мовлення в Гірнику, Волновасі, Краматорську, Покровську Донецької області, Бахмутівці, Лисичанську, Широкому Луганської області. У форматному конкурсі 4 квітня 2019 року «Прямий ФМ» виграв ФМ-частоту 88,4 МГц в Києві. Радіостанцію запустив Прямий канал, що де-юре належить Володимиру Макеєнку, але неофіційно його пов’язують з оточенням Петра Порошенка, п’ятого президента України, а нині народного депутата, лідера опозиційної партії «Європейська солідарність».

Фото: фейсбук Марії Іонової

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
4626
Читайте також
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду