detector.media
Мар'яна Закусило
«Детектор медіа»
03.09.2020 16:25
Нацрада анулювала ліцензію радіостанції «Прямий ФМ»
Нацрада анулювала ліцензію радіостанції «Прямий ФМ»
Радіостанція вчасно не освоїла двох частот, і Нацрада з другої спроби анулювала її ліцензію на мовлення в шести містах.

3 вересня Національна рада з питань телебачення і радіомовлення більшістю голосів (п’ять із восьми) вирішила анулювати ліцензію радіостанції «Прямий ФМ» (дочірній проєкт Прямого каналу) на мовлення в шести містах через відсутність мовлення на двох частотах протягом року після отримання ліцензії.

Це питання Нацрада розглядала вдруге. Вперше – у лютому 2020 року – Нацраді не вистачило голосів для ухвалення рішення за результатами планової перевірки радіостанції. Тоді пропонувалися два проєкти рішення – анулювання ліцензії та оголошення попередження – жодне з яких не набрало мінімум п’яти голосів.

Сім місяців потому, після зміни складу регуляторного органу (звільнення призначених президентом Петром Порошенком двох членів Нацради і призначення президентом Володимиром Зеленським двох нових членів), Нацрада знову винесла на розгляд результати тієї планової перевірки.

«Прямий ФМ» за результатами конкурсу, проведеного 11 жовтня 2018 року, отримав 9 листопада 2018 року ліцензію на мовлення на шести ФМ-частотах: 91,5 МГц у Марганці Дніпропетровської області, 91,1 МГц у Павлограді Дніпропетровської області, 102,2 МГц у Мелітополі Запорізької області, 98,8 МГц у Білій Церкві Київської області, 107,7 МГц у Переяславі-Хмельницькому Київської області, 104 МГц у Лубнах Полтавської області.

Під час перевірки на підставі моніторингу від 3 і 5 грудня 2019 року Нацрада зафіксувала відсутність мовлення на двох частотах – у Марганці та Лубнах.

Відповідальний секретар Нацради Юрій Зіневич, який минулого разу пропонував проєкт рішення про анулювання ліцензії, цього разу запропонував проєкт рішення про оголошення попередження за невиконання умов ліцензії. Натомість заступник голови Нацради Олег Черниш запропонував проєкт рішення про анулювання ліцензії: «За відсутність мовлення протягом року немає санкції попередження – є тільки анулювання ліцензії». Тоді Юрій Зіневич зняв свій проєкт з розгляду і запропонував колегам розглядати лише проєкт про анулювання.

Представниця «Прямого ФМ» Лариса Руденок навела такі аргументи радіостанції:

Члени Нацради намагалися з’ясувати, коли компанія зрозуміла, що не може освоїти всіх частот. З’ясували, що в грудні 2019 року (тоді компанія подала заяву про вилучення двох частот), хоча ще в листопаді завершився річний строк для початку мовлення. Тобто, на думку членів Нацради, компанія запізно звернулася з такою заявою. Олег Черниш сказав, що «Аккерман», на який посилався «Прямий ФМ», просив Нацраду вилучити з ліцензії неосвоєні частоти до завершення річного строку для початку мовлення.

Голова Нацради Ольга Герасим’юк зауважила, що в ефірі «Прямого ФМ» транслюють контент, скомпільований з телевізійного ефіру Прямого каналу, і на радіо немає окремих ведучих, за винятком новин.

На захист «Прямого ФМ» виступив народний депутат від партії «Європейська солідарність» Володимир В’ятрович. Він заявив про політичні репресії проти «єдиного опозиційного» Прямого каналу з боку ДБР і розцінив дії Нацради щодо «Прямого ФМ» також як тиск, про який його політична сила інформуватиме міжнародних партнерів. Він додав, що більшої уваги Нацради заслуговують рупори російської пропаганди.

Директорка Прямого Світлана Орловська та народні депутати від «Європейської солідарності» Володимир В'ятрович і Марія Іонова прийшли до Нацради виступити на захист радіостанції. Засідання проходило дистанційно через Zoom 

Ольга Герасим’юк попросила не робити політичних заяв і сказала, що навпаки – на Нацраду здійснюється безпрецедентний тиск.

Альтернативний проєкт – оголошення попередження замість анулювання ліцензії – запропонував член Нацради Олександр Ільяшенко: «Закон дає можливість Нацраді анулювати ліцензію, щоб ми ефективніше використовували частотний ресурс. Тут інша ситуація: компанія не освоїла частоту і звернулася до Нацради з проханням вилучити її з ліцензії. Я бачу мінус у діях менеджменту компанії, що вони не звернулися вчасно. Наше завдання – анулювати, якщо є незадіяні частоти. А тут ми будемо анулювати частоти, на яких компанія вже працює. Навіщо руйнувати те, що вже працює? Тому прошу застосувати попередження за те, що компанія невчасно подала заяву про вилучення частот. А на частотах, де почала мовлення, нехай мовить».

Олег Черниш запитав у колеги, чи є в регулятора можливість оголошувати попередження за невчасно подану заяву. Олександр Ільяшенко підтвердив, що такої можливості немає. «Тому я й вважаю, що тут нема чого розглядати», – додав він.

Юрій Зіневич запитав Олександра Ільяшенка, на яких підставах оголошувати попередження. Тоді пан Ільяшенко звернувся до проєкту рішення, який готував сам пан Зіневич. У ньому йшлося про попередження за порушення умов ліцензії та невиконання обов’язків ліцензіата.

У результаті на голосування першим поставили проєкт Олега Черниша про анулювання ліцензії. Його підтримали п’ятеро членів Нацради: Ольга Герасим’юк, Олег Черниш, Юрій Зіневич, Олена Ніцко й Тетяна Руденко. Проти були Олександр Ільяшенко, Максим Онопрієнко, утримався Валентин Коваль. Після цього альтернативний проєкт про попередження на голосування вже не виносили.

Нагадаємо, Прямий канал хотів запустити загальнонаціональну ФМ-мережу і у 2018 році замовив прорахунок 61 ФМ-частоти, зокрема в Києві та 19 обласних центрах. У вересні 2018 року «Прямий ФМ» виграв конкурс на цифрове радіо в Києві (у вересні 2019 року радіостанція розпочала мовлення). У конкурсі 11 жовтня 2018 року «Прямий ФМ» здобув 6 ФМ-частот у районних центрах Київської, Дніпропетровської, Запорізької та Полтавської областей, у тому числі Білій Церкві. У січні 2019 року «Прямий ФМ» претендував на частоту в Кривому Розі, але програв. Також у другій половині 2018 року «Прямий ФМ» отримав дозволи на тимчасове мовлення в Гірнику, Волновасі, Краматорську, Покровську Донецької області, Бахмутівці, Лисичанську, Широкому Луганської області. У форматному конкурсі 4 квітня 2019 року «Прямий ФМ» виграв ФМ-частоту 88,4 МГц в Києві. Радіостанцію запустив Прямий канал, що де-юре належить Володимиру Макеєнку, але неофіційно його пов’язують з оточенням Петра Порошенка, п’ятого президента України, а нині народного депутата, лідера опозиційної партії «Європейська солідарність».

Фото: фейсбук Марії Іонової

detector.media
DMCA.com Protection Status
Design 2021 ver 1.00
By ZGRYAY