СБУ вилучила в журналістів «1+1» системні блоки, флешки та весільні фото. Комітет Шуфрича назвав обшуки перешкоджанням

СБУ вилучила в журналістів «1+1» системні блоки, флешки та весільні фото. Комітет Шуфрича назвав обшуки перешкоджанням

6 Лютого 2020
2567
6 Лютого 2020
18:16

СБУ вилучила в журналістів «1+1» системні блоки, флешки та весільні фото. Комітет Шуфрича назвав обшуки перешкоджанням

2567
Представник СБУ заявив, що журналістів «1+1» не підозрюють у причетності до вчинення злочину.
СБУ вилучила в журналістів «1+1» системні блоки, флешки та весільні фото. Комітет Шуфрича назвав обшуки перешкоджанням
СБУ вилучила в журналістів «1+1» системні блоки, флешки та весільні фото. Комітет Шуфрича назвав обшуки перешкоджанням

Комітет Верховної Ради з питань свободи слова визнав обшуки в офісі та домівках журналістів «1+1» перешкоджанням професійної діяльності журналістів і звернувся з цього приводу до голови Служби безпеки України Івана Баканова.

Таке рішення комітет ухвалив на позачерговому засіданні 6 лютого. У разі, якщо СБУ не відреагує на звернення комітету, його члени звернуться до Генеральної прокуратури.

Під час засідання комітету журналісти «1+1» розповіли, що під час обшуків співробітники СБУ вилучили в офісі два системні блоки, а також вдома в журналіста Дениса Данька весільні фотографії, планшет і три флешки.

Як повідомляв «Детектор медіа», 5 лютого співробітники СБУ обшукали офіс проєкту «Секретні матеріали» за адресою Куренівська, 18 у Києві. Також у цей день правоохоронці провели обшуки за домашніми адресами трьох журналістів: Дениса Данька, Євгена Куксіна та Олександра Низовцева. Перші двоє є співробітниками каналу, останній раніше працював на каналі.

Адвокат «1+1» Сергій Здоровець сказав членам Комітету свободи слова, що обшуки СБУ заблокували та перешкоджали діяльності журналістів «1+1». А через вилучення системних блоків 5 лютого не вийшли в ефір ті сюжети, які були заплановані.

Також «1+1», за словами пана Здоровця, планує оскаржувати судову ухвалу, згідно з якою проводились обшуки. Оскільки, на його думку, вона давала досить широкі повноваження щодо вилучення техніки. «Стаття 168 Кримінального процесуального кодексу встановлює обов’язок копіювати, а не вилучати техніку», - сказав він.

Денис Данько розповів, що під час обшуків у нього вдома вилучили весільні фото, планшет і три флешки. А от вдома у Євгена Куксіна нічого не вилучили, але журналіст усе одно занепокоєний діями правоохоронців: «По-перше, я в шоці. По-друге, протокол після обшуку мені не лишили. І вдома безлад, хтось має це прибирати?».

Євген Куксін наголосив на тому, що правоохоронці порушили презумпцію невинуватості: «У мене просили пристрій, яким я записував Гончарука». При цьому він риторично запитував, як журналіст без акредитації може потрапити на закрите засідання Кабміну.

А Денис Данько додав: «Невже ви думаєте, що ми настільки круті журналісти, що можемо поставити жучок у кабінеті Гончарука?».

«У країні, яка воює, мені страшно жити з такою спецслужбою», - сказав  Максим Шиленко, директор департаменту журналістських розслідувань «1+1». На його думку, відділ контррозвідки, який проводив обшуки, мав запобігти тому, щоб першу особу в державі таємно не записували.

Віталій Маяков, заступник начальника Головного слідчого управління СБУ, наголосив на тому, що жоден посадовець СБУ не говорив, що журналістів  підозрюють у причетності до вчинення злочину. «Учора було проведено близько десятка обшуків, але люди сприйняли це адекватно, бо вони проводились у зв’язку з розслідуванням кримінального провадження, - сказав він. - Обшуки поведені відповідно до вимог чинного законодавства. Якщо була інформація про можливі загрози, то залучається відповідний підрозділ. Але цей підрозділ нікого не бив, нікуди не стріляв. Якщо десь був присутній, то для того, щоб попередити можливі негативні вплини на членів слідчої групи».

На думки депутатки та екс-журналістки «1+1» Ольги Василевської-Смаглюк, журналісти-розслідувачі «1+1» «не такі, як всі», і вона запитувала у представника СБУ: «"1+1" та підрозділ займається резонансними розслідуваннями. Це особливі журналісти. Не такі як всі. Яка була достатність підстав іти в цей підрозділ? Наліт "Альфи" та обшуки у домах журналістів не дозволяв собі навіть, вибачте на слові, Янукович. І навіть щодо телеканалів, які проходять у вас по справі "фінансування тероризму", ви не насмілювались піти на такі жорстокі кроки».

Віталій Маяков відповів, що до того, як були проведені обшуки, слідчо-розшукові дії встановили, де можуть бути матеріали, на підставі яких можна розкрити злочин. «Коли була отримала достатня сукупність таких відомостей, слідчий звернувся з клопотанням до прокурора та слідчого судді. Суддя, оцінивши, чи є співрозмірність між втручанням в особисте життя та захистом інтересів суспільства, дійшов до висновку, що необхідно провести ці обшуки. Ми не звинувачуємо канал "1+1". Обшуки на каналі не проводились, а проводились за місцями проживання та роботи окремих журналістів, які співпрацюють з каналом», - сказав він. І додав, що про підозру в цій справі ще нікому не повідомляли.

Віталій Маяков роздав журналістам буклет щодо обшуків 5 лютого, у якому правоохоронці виклали свою версію подій.

У ньому, серед іншого, йдеться: «Встановлюється причетність різних осіб та їх роль у вчиненні злочину. Це не означає, що журналісти особисто робили записи. Однак вони могли бути залучені до цієї справи. Досудове розслідування триває».

За його словами, журналісти, у яких проводили обшуки, також будуть викликані на допити.

Також він визнав, що правоохоронці встановили автентичність аудіозаписів прослуховування Олексія Гончарука. За його словами, «ця зустріч та розмови відбувались. Наскільки вони повністю та автентично викладені у медіа, ми це питання з’ясовуємо».

Нагадаємо, 5 лютого співробітники СБУ обшукали офіс проєкту «Секретні матеріали» за адресою Куренівська, 18 у Києві. Речниця СБУ Олена Гітлянська повідомила, що слідчі дії відбуваються за рішенням суду. Жодного втручання в роботу телеканалу, за її словами, не відбувається.

Також правоохоронці провели обшуки у квартирах трьох журналістів, двоє з яких працюють на «1+1».

Група «1+1 медіа» у своїй заяві назвала обшуки «порушенням журналістської недоторканності та тиском». Також у заяві група звернулася до голови СБУ Івана Баканова з проханням прокоментувати обшуки.

Голова СБУ Іван Баканов пояснив, що обшуки в одному з приміщень «1+1 медіа» пов'язані зі справою щодо незаконного прослуховування прем'єр-міністра Олексія Гончарука. «Про жоден тиск на журналістів телеканалу "1+1" або утиски свободи слова в Україні у даній ситуації мова не йде», - заявив він.

Колишній керівник проєктів «Секретні матеріали» та «Гроші», нині народний депутат Олександр Дубінський назвав обшуки «незаконними». Колишній генеральний директор, нині почесний президент «1+1 медіа», народний депутат і голова Комітету Верховної Ради з питань гуманітарної та інформаційної політики Олександр Ткаченко заявив, що обшуки є «очевидним наступом на можливість журналістів виконувати свою роботу». Він має намір скликати позачергове засідання Комітету з питань гуманітарної та інформаційної політики.

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
2567
Читайте також
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду