Фейки тижня: «Україна здійснюватиме військові операції в космосі». Огляд російської дезінформації за 25–29 березня 2024 року
Фейки тижня: «Україна здійснюватиме військові операції в космосі». Огляд російської дезінформації за 25–29 березня 2024 року
З 24 лютого 2022 року «Детектор медіа» моніторить український сегмент соцмереж і кремлівські медіа та щоденно документує хроніку російської дезінформації про війну Росії проти України. З часом ми почали робити регулярні огляди. Читайте останні: 4–10 березня, 11–17 березня, 18–22 березня. Ознайомтеся також із підсумковим текстом про дезінформацію та її основні тенденції у 2023 році.
З 25 по 29 березня 2024 року аналітики «Детектора медіа» задокументували 25 дезінформаційних вкидів. Тоді писали, що українські військові начебто проводитимуть операції в космосі, а українські біженці буцімто набридли європейцям.
«Мультфільм про українців-поросят»
У соцмережах поширювали ролик, де українці «просять прихистку» у країнах Євросоюзу й НАТО, при цьому всіх трьох учасників представляють у свинячій подобі. За сюжетом, США є м’ясником, який нажився на біді поросят. «Які круті мультики в ЄС», — коментують пропагандисти.
Проте так званий мультфільм — відеофейк. Адже насправді це анімація казки, на яку пропагандисти наклали текстовий супровід.
Скриншот — VoxCheck
За пошуком за ключовими словами у ютубі вдалося встановити, що анімаційний ролик ще у 2020 році створив користувач із ніком Frame Order. Автор створює розважальні анімації за мотивами фільмів і казок із використанням чорного гумору.
Причому в оригінальному відео відсутні написи про Україну, НАТО, ЄС, на відміну від пропагандистського «мультфільму».
«Військова космічна ціль»
Цього тижня в соцмережах вкидали так звану заяву Дмитра Кулеби, нібито Україна вважає Міжнародну космічну станцію (МКС) законною військовою ціллю, оскільки на ній перебуває російський космонавт.
Скриншот — VoxCheck
Проте така новина вигадана й опублікували її у сатиричному каналі. І в українському МЗС не робили таких заяв. Також українські дипломати не давали схожих коментарі для медіа.
«Побитий інструктор НАТО»
В анонімних телеграм-каналах писали, начебто українські військові побили інструктора НАТО за відмову розмовляти українською. Інцидент буцімто стався в Данії під час навчань пілотів.
Скриншот — VoxCheck
Але цю новину так само опублікували в сатиричному каналі. Ні українські, ні іноземні медіа не писали про таку подію. Першоджерелом вигаданої новини є сатиричний телеграм-канал «Империя очень зла». В описі каналу вказано: «Обережно, можливий фейк і жорстка сатира. Написане є художньою вигадкою, всі збіги випадкові».
«Понівечений український прапор»
У мережі публікували фото жінок, які тримають великий синьо-жовтий прапор. А у публікаціях дописували, що світлину зробили під час мітингу організації «Марсель — Одеса» на сходах вокзалу Сен-Шарль у Марселі (Франція).
Пропагандисти наголошували, що акція буцімто обурила місцевих жителів, які почали топтати та паплюжити український прапор. «Мабуть, французам українці вже сильно набридли, якщо вони готові так робити з “державним” прапором», — коментують пропагандисти.
Та втім нема жодної інформації про подібний інцидент під час акції. «Обурених» французів могли просто вигадати пропагандисти. Адже на офіційній сторінці організації «Марсель — Одеса» у фейсбуці можна знайти відповідне фото, яке використовують фейкороби у своїх публікаціях.
Скриншот — VoxCheck
У підписі до неї голова спілки Наталія Добрянська звітує про проведену акцію та зазначає, що одесити люблять сходи до станції Сен-Шарль, тому що вони нагадують їм Потьомкінські сходи в Одесі. Проте ні в підписі до фотографії, ні в коментарях до допису немає жодної згадки про інцидент із паплюженням прапора.
Ілюстрація на головній та інфографіка: Наталія Лобач