ZIK: дивитись (поки що?) можна

9 Вересня 2010
32269
9 Вересня 2010
14:16

ZIK: дивитись (поки що?) можна

32269
Зараз новий львівський телепроект ZIK – це переважно канал про те, який поганий Садовий. Чи матиме він майбутнє, чи загнеться після виборів – питання адекватності інвестора
ZIK: дивитись (поки що?) можна

Герой відомого анекдоту на своєму смертному ложі передав друзям і родичам таємний рецепт смачного чаю: «Не шкодуйте заварки».

 

У рецепті майбутнього ймовірного успіху телеканалу ZIK щедра порція «заварки», себто інвестицій, - а їх власник каналу Петро Димінський цього разу не пошкодував, - є лише одним із інгредієнтів. Інші - молоді приємні обличчя, порівняно високий рівень технічного забезпечення та візуального оформлення, вдале розташування у сітці мовлення на частоті Львівської ОДТРК, цікава рекламна кампанія, вибір несподіваної ніші на місцевому медіаринку, - не менш важливі. Канал, який поки що фактично являє собою тригодинний праймовий блок програм власного виробництва, що виходить в ефірі 12-го телеканалу, має несподівану для регіонального, а особливо львівського, телебачення розслідувальну й соціально орієнтовану концепцію. Зацитую розміщене на офіційному сайті кредо каналу :

 

«Спрямованість каналу - близькість до тих проблем і ситуацій, з якими стикаються люди щодня. Питання, які наші глядачі обговорюють вдома і на роботі, про що говорять у маршрутках і на лавках. Те, чим дійсно цікавляться, про що переживають, від чого страждають.

Проте, у пересічних громадян немає таких можливостей отримати інформацію, які є у нас, журналістів. Ми маємо доступ до первинних документів, ми спілкуємось безпосередньо із владними структурами, ми задаємо безапеляційні запитання будь-якій людині, незважаючи на регалії. Тому наша участь в обговоренні "кухонних" проблем - це інший рівень. Професійний, об'єктивний». Із тезою про професійність не сперечатимусь, про об'єктивність - дивіться нижче.

 

Почну з найзагальнішого враження: на відміну від переважної більшості продукту інших львівських каналів, дивитися це в цілому можна. Тим, хто хоче скласти уявлення про продукт каналу не з моїх слів, рекомендую фільм, який команда ZIKа зняла сама про себе і свій канал (1 2 3 4 частини на youtube). Прагнення створити нову якість регіонального телебачення є очевидним. Мотиви цього прагнення - підозрілими. Шанси на успіх - чималими, але цілком залежними від того, чи виявляться інвестор та його політичні союзники типовими для нашої країни вузькочолими політиканами-глитаями, орієнтованими на негайні дивіденди натурою, чи далекоглядними стратегами, готовими відкласти «жнива» іміджевої та фінансової віддачі на наступне десятиліття. І далі «не шкодувати заварки».

 

Як абсолютна більшість провінційних телеканалів із претензією на комерційність і модерність, тут пішли шляхом від супротивного, відкинувши традиційно містечковий дух, притаманний конкурентам, і взявши за взірець деякі більш чи менш успішні проекти загальнонаціонального масштабу. Відтак, переглядаючи програми ZIKа, весь час натрапляєш на знайомі мотиви у графіці, оформленні студій, форматах програм, манерах журналістів і ведучих.

 

Найсильніше це відчувається в інформаційних програмах - «Огляд дня» і «Погляд на тиждень» (перший випуск останнього, зроблений на матеріалі новин попередніх днів, поки що не заслуговує на означення аналітичної програми; що буде далі, подивимось). Новинарями ZIKа керує Роман Вінтонів, який кілька років працював на К1 та «Інтері», що цілком природно відбилося на стандартах виробництва новин в очолюваній ним новоствореній інформаційній службі. Те, що з цього вийшло, являє собою солідний крок геть від парадигми регіональних новин, уособленої легендарним «Степлером». Разом із тим, лайф як головний художній метод, - коли навіть тема глобального потепління розкривається через переживання баби Стефи щодо поганих урожаїв капусти на її городі, - робить «Огляд» із «Поглядом» у теперішньому вигляді ближчими до «Критичної точки» та інших суто соціальних проектів, аніж до власне новин.

 

Отут виникає маленьке, сказати б, суто філософське різночитання. Згідно з Романом Вінтонівим та генпродюсером ZIKа Дмитром Добродомовим, сенс саме такого формату новин полягає в тому, щоб розповідати пересічним глядачам про те, що насправді (НАСПРАВДІ!) їх хвилює. На практиці ж лайфова соціалка - універсальна індульгенція, що дозволяє не повідомляти, власне, новин міста. Щоби пересвідчитися, що багатьох найрезонансніших політичних та економічних подій Львова «Огляд» не відображає, достатньо звірити його зміст із новинною стрічкою навіть не «садовістського» Zaxid.net, а афілійованого з телеканалом агентства ЗІК. Умовно конструктивна діяльність міської влади, а також політичний, - зокрема, передвиборний, - процес до порядку денного програми майже не потрапляє. Це все - «паркет», від якого тут відмовилися. Ще б пак, хіба громадян НАСПРАВДІ хвилює, за кого голосувати на прийдешніх місцевих виборах? НАСПРАВДІ людину можуть хвилювати тільки проблеми - прорвало водогін, на вулицях немає лежачих поліцейських, повільно чи погано ремонтують дороги, ціни на базарі ростуть і т. п. Одним словом, як проект соціальних репортажів із різною мірою актуальності «Огляд» цілком може бути, однак функцій щоденної інформаційної програми він не виконує.

 

Я не маю підстав не вірити Романові Вінтоніву, який стверджує, що його новини є політично незаангажованими й вільними від прихованої реклами/піару. Однак в ансамблі з іншим продуктом ZIKа, а саме з численними проектами журналістських розслідувань, - а їх тут до кольóру до вибóру, від зворушливої біганини юних репортерів-провокаторів до тупого й грубого «мочіння» мера Андрія Садового (цим відзначається програма «Інформатор»), - новини грають симфонію переважно на ту саму центральну тему: яка погана міська влада.

 

Що ж, влада є влада, чи місцева, чи центральна, в Україні вона традиційно погана. Щоправда, на плебейський смак вашого автора, львів'янина в першому поколінні, у Львові - якраз один із найгуманніших її варіантів. Однак багато хто такої думки не поділяє. Зокрема, не поділяє її народний депутат України, член фракції Партії регіонів, власник ринку «Південний» і партнер-союзник Петра Димінського - Петро Писарчук.

 

Нічого надто трагічного в тому, що у Львові з'явився телеканал про те, який поганий Садовий, наче й немає, адже канал про те, який Садовий хороший, - ТРК «Люкс» - працює тут уже не перший рік. Але, попри високі ідеали та цілі, декларовані каналом ZIK, жодної гарантії, що на верхівці цієї справедливо критичної піраміди в останні тижні перед 31 жовтня не виникне кандидат на посаду міського голови Петро Писарчук, щоби нести з екранів прометеєве світло визволення від садовістського гніту, немає. Тому, попри все бажання негайно виписати низку компліментів та критичних зауважень публіцистично-розслідувальному блоку каналу ZIK, відкладаю цей намір на листопад - якщо проект не передвиборний, а всерйоз і надовго, то саме після зникнення чинника виборів (на яких голові Львівської обласної організації Партії регіонів Писарчуку навряд чи всерйоз щось світить навіть за умови ефективної праці каналу ZIK) Дмитро Добродомов та його команда можуть почати виробляти справді якісний, політично незаангажований продукт.

 

Звісно, показувати, в яких хатинках живуть панове Писарчук і Димінський, скільки грошей відмивається на їхніх підприємствах, або розслідувати анонімні скарги продавців із ринку «Південний», яким перед виборами ненав'язливо рекомендують «правильну» позицію в бюлетені як альтернативу підвищення орендної плати чи навіть втрати робочого місця, - на ZIKові не будуть. До такого рівня свідомості не доросли ані журналісти, ані медіавласники. Сумнозвісні відеозаписи з кабінету Петра Димінського, поширені під час конфлікту з керівництвом обласної державної телерадіокомпанії, недвозначно свідчать про те, що інвестор каналу «УТ-Захід» - нині ZIKа - ставиться до медіавласності прагматично й без зайвих ліберальних сентиментів. Але, можливо, завдання «вкусити Садового» (або іншого чинного мера, якого оберуть 31 жовтня) відійде на другий план, а на перший вийдуть саме ті, які декларують творці каналу. Тоді «Детектор медіа» неодмінно повернеться до цієї теми.

 

Втім, було б несправедливим перебільшенням стверджувати, що ні політики, ні політичного плюралізму на ZIKові немає. Тут збереглася програма «Прямим текстом» - ендемічне політ-ток-шоу Остапа Дроздова, де місцевих політиків і чиновників саджають у клаустрофобічній студії впритул один до одного і змушують довго говорити на не завжди цікаві, але дуже важливі для виборців теми. Перший випуск нового сезону, приміром, був про молодь. Є також політичне ток-шоу «Доміно», в якому, судячи з анонсів, обговорюватимуться зокрема й «партійні» справи. Для міста з настільки бурхливим процесом формування, реформування і взаємного поборювання політичних таборів ця тематика завжди актуальна. Варто також згадати своєрідні міжпрограмні блоки, в яких якраз з'являються «партійні» новини на зразок репортажів із мітингів - про принципи добору матеріалу для цих блоків неважко здогадатися.

 

Повертаючись до новин: доречним штрихом до загальної картини непровінційності «Огляду» були б професійні і презентабельні ведучі. Попри всі позитивні емоції, які викликають чарівний розліт вух і поліські темпоритми мовлення ведучого Андрія Бурди, відсутність у нього досвіду роботи в кадрі аж надто очевидна. Повноцінний ведучий-журналіст, на відміну від манекенів-дикторів із ОДТРК і тому подібного совдепівського за своєю сутністю телебачення, мусить бути передусім особистістю. Ведення «Погляду на тиждень» розважливо взяв на себе Роман Вінтонів, у якого виходить набагато краще. Та все ж, хоч як приємно дивитися на цих молодих хлопців і дівчат, змагання за довіру глядачів із командою того ж таки ідеологічно ворожого ТРК «Люкс» вони явно прогрáють. Якби у Львові були журналісти-селебритіз, добре відомі мешканцям міста й області, варто було б посадити в кадр саме таку людину. Але всі селебритіз давно в Києві чи ще далі.

 

Кожен окремий сюжет «Огляду» з «Поглядом» - живе свідчення того, що тележурналісти у Львові можуть давати вищу якість продукту, ніж раніше. Залишається зробити з цих «живих свідчень» справжню програму новин, і глядач, без сумніву, потягнеться.

 

Заслуговує на увагу розважальний блок мовлення каналу. Продукту власного виробництва тут поки що обмаль, зате глядачеві пропонують легендарну й уславлену далеко за межами Львівщини програму «Перевірка на вечірку», яку ведуть дівчата з групи «Вушка». Шанувальники кітчу, трешу, ґлему, арт-оффу, чорного гумору й сайту ragu.li з-поза Львівської області мусять кусати лікті й чекати, поки ZIK поширить своє мовлення на їхній регіон. Що, до речі, у керівництва каналу в планах залишилося, незважаючи на крах плану об'єднання західноукраїнських телекомпаній у єдиний супутниковий канал «УТ-Захід». Є тут, - хто б сумнівався, - окрема програма про футбольну команду «Карпати», що належить Петрові Димінському. В офф-праймі, крім нескінченних (поки що?) повторів учорашніх і давніх програм, присутня певна кількість покупних програм і серіалів українського та зарубіжного походження. Дещо потрапляє навіть у тригодинний праймово-ефірний блок.

 

Найціннішим, як на смак вашого автора, контентом на цьому етапі роботи каналу ZIK, - а поки що навіть три години прайму не заповнюються програмами власного виробництва, до того ж чи не третину ефірного часу заповнюють анонсами, - є проект «Вільний мікрофон», у якому люди можуть «говорити в телевізор» усе, що заманеться. Своєрідна відеоверсія легендарної львівської Клюмби, де можна не тільки висловитися, а навіть поспівати. Добирають, звісно, найцікавіші й найоригінальніші виступи, тож спроби переказати привіт мамі чи показати образливий жест першій учительці не пройдуть. Мої знайомі-телеігноранти, які не вважають телеперегляд гідним заняттям, на «Відкритому мікрофоні» залипли перед екраном так, що ледве відлипли в кінці чергового десятихвилинного блоку анонсів.

 

І наостанок. Одне питання продовжує мучити вашого автора: навіщо знадобився ребрендинг каналу «УТ-Захід» саме у ZIK? Бажання Димінського звести свої медіа-активи під одним брендом не позбавлене сенсу, однак тоді варто було рухатись у протилежному напрямку. «Західна інформаційна корпорація» - інформаційна агенція, відома у Львові передусім своїм сайтом zik.com.ua. Себто цільовій аудиторії 12-го каналу, на яку передусім розраховували інвестори (про що можна судити з «плівок Димінського»), переважно не відома. Кількість користувачів інтернету, та ще й обізнаних із місцевими інформаційними ресурсами, на Львівщині залишає бажати кращого. Авжеж, попередня назва каналу мала купу недоліків: «УТ», що викликає асоціації із совковим телебаченням, «УТ-З», що читається як «уте-три» і збігається за назвою з прихватизованою каналом «Інтер» телемережею, та ще й логотип «УТ-З захід», що взагалі незрозуміло як читається. Можливо, звести назву каналу до слова «Захід», апріорі симпатичнішого галицькому глядачеві за незмістовне «зік», завадило використання цього бренду конкурентами - медіагрупою Садового (Zaxid.net)? Тоді, зрештою, ніхто не заважав використати інший бренд, ще миліший серцю галичанина, на використання якого Петро Димінський має права: «Карпати».

 

Натомість постав канал, назва якого сприймається як непридатна для розшифрування абревіатура, що не асоціюється ні з чим, окрім хіба що вигуку «зіґ хайль». Реальної синергії у ZIKа з ЗІКом поки що не видно, хоча, за словами пана Добродомова, мала би бути. Знайти перехід із сайту інформагенції, - який, до речі, щойно зазнав редизайну, - на сайт каналу надзвичайно важко. Це все, звісно, справа хазяйська, нехай собі звуться як хочуть, просто дивно, що недешевий прорив із претензією на лідерство поєднується з настільки очевидними маркетинговими прорахунками.

 

P.S. Цей текст був уже кілька днів як написаний і ось-ось мав бути опублікований, коли в ефір телеканалу ZIK вийшов перший повноцінний випуск програми «Хто тут живе?». В цій програмі у прямому ефірі (!) політикові в студії показують жорсткі сюжети-розслідування про його нерухомість, майно та бізнес, а він, відповідно, намагається це все пояснити. Що ж, це круто. Знімаю капелюха. Попри всі явні недоліки та ймовірний політично-заангажований підтекст програми, це те, чого всі хочуть, але чого навряд чи дочекаються від центрального телебачення. Ведучий Дмитро Добродомов разом із двома «експертами» з числа помітних місцевих політиків, Іваном Деньковичем та Михайлом Сендаком, буквально розпинав героя - голову Львівської обласної ради Мирослава Сеника. У цей час у центрі Львова люди (щоправда, чомусь щоразу ті самі) біля відкритого мікрофону висловлювали політикові-багатію своє «фе». Розслідування, виконані подекуди на межі коректності (особливо мультиплікаційні вставки, в яких мальованого Сеника засипає золотими монетами тощо) та професійної етики, все ж виглядали обґрунтованими та показовими. Та й сам Сеник виявився не в програші, адже наважився прийти в студію, відповідати на більш ніж незручні запитання і зміг більш-менш переконливо пояснити, звідки має чотири квартири і яким бізнесом займався. Навіть якщо ця програма буде використовуватись виключно для розправи з політичними опонентами Димінського-Писарчука, вона все одно залишиться унікальним у своєму роді зразком критично-викривальної розслідувальної роботи журналістів, на яку, на жаль, на сьогодні не наважився б жоден всеукраїнський телеканал, зокрема й так звані незалежні. Повторюся, зауважень до програми чимало, однак сам факт, сама можливість її створення та виходу в ефір є безперечним досягненням команди каналу ZIK.

 

P.P.S. Але це досягнення все одно не компенсує того, що в день, коли Львівська обласна рада висловила недовіру голові облдержадміністрації, у новинах каналу натомість розповіли про те, як на площі Ринок зацвів каштан :)

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
32269
Читайте також
29.10.2010 10:05
Отар Довженко
25 651
06.09.2010 10:03
Отар Довженко
Отар Довженко, «Медиапорт»
34 200
25.08.2010 10:30
Отар Довженко
42 965
21.08.2010 13:43
Отар Довженко
17 617
16.08.2010 13:25
Отар Довженко
29 820
12.08.2010 11:34
Отар Довженко
14 049
29.07.2010 08:07
Отар Довженко
31 800
27.07.2010 17:20
Отар Довженко
26 894
23.07.2010 15:26
Отар Довженко
21 145
Коментарі
15
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Ірена
5142 дн. тому
Отаре,чекаю Ваших коментарів про програми ЗІКу ,особливо "Зто тут живе" за 6 жовтня
Otar Dovzhenko
5163 дн. тому
Ірено, ну вони ж усі зайняті на прекрасних роботах :)
Ірена
5163 дн. тому
Отаре,невже ж отак аж"..Якби у Львові були журналісти-селебритіз, добре відомі мешканцям міста й області, варто було б посадити в кадр саме таку людину. Але всі селебритіз давно в Києві чи ще далі. " А як же Оксана Колодрубець? Параска Дворянин? Ірина Сандуляк? та інші.
ги )
5166 дн. тому
От і Писарчук виплив... А це тільки щойно розпочалася кампанія! Так в мери хоче, шо аж свій Інформатор по цілому Львову вже задурно роздає на зупинках. До-речі, сьогодні був свідком, як ЗІК знімав заказуху - мітинг УНП під облрадою. Там корім них ще дві камери було і все штабом проплачено. Цікаво, хто гроші отримує - безпосередньо Добродомов, чи рядовим теж перепадає?
МІЖ ІНШИМ...
5167 дн. тому
поділюся враженнями. Щодо повторів людей, то це класичний варіант підстави. Логіка прямого ефіру з вулиці лише в тому, щоб провадити сюжетну лінію у потрібному напрямку. Вести прямий ефір не знаючи куди він піде - це під силу лише профі, а не провінції. Інше, нині ЗІК - і треба прямо говорити - передвиборний елемент. Мочитимуть "помаранчевих" - є за що, аби провести регіоналів у місцеві ради. Мочитимуть жорстко (Сеник - це розминка. Підібрані "зрадники" Денькович і Сендак - це елементи великої гри). Перед 31 - розберуться з Садовим. А все решту - лірика. Зік - це високотехнологічна телекомпашка зліплена львівськими хрунямит щоби тих же хрунів привести до влади. І тоді - спатоньки.
Otar Dovzhenko
5169 дн. тому
micka, повторюю ще раз) або ви просто до мене причепилися, або ви маркетолог і маєте фахову думку з цього приводу. Якщо перше, то мені нема чого вам сказати, якщо друге - будь ласка, викладайте свою позицію щодо того, наскільки обрання назви ZIK є успішним для ребрендованого "УТ-Захід", у письмовому вигляді, і я впевнений, що редакція ТК її опублікує. Я виклав досить детальні пояснення свого твердження, ваші ж аргументи зводяться до того, що я на вашу думку не маю морального права мати з цього приводу свою думку, бо не є маркетологом)))
micka
5169 дн. тому
Отаре, Ваше его дуже буйне і Ви так далеко зайдете. Скажімо, почнете повчати банкірів, висловлюючи, як Ви кажете, "власну думку" щодо того, які умови документарного акредитиву кращі, а які гірші, хоча всі ті умови зафіксовані міжнародними правилами і навіть жоден банкір не може їх змінити, не те, що журналіст. Про маркетинг може говорити ФАХОВО лише людина з позитивним досвідом у цьому маркетингу, вислови всіх інших людей - це усього лише спостереження, власні (НЕФАХОВІ) думки і більшої мірою емоції та враження. Жоден маркетолог не сприйматиме цього серйозно, а лише як бла-бла-бла. Інакше, навіщо потрібна така наука, як маркетинг і така освіта, якщо будь-який журналіст може запросто поховати результати їхньої праці... Невже Вам особисто шахтарі, таксисти, сантехніки, банкіри і т.п. так часто намагаються внести правки у Ваш етичний кодекс журналіста???
уважний
5169 дн. тому
Взагалі-то повтор людей на вулиці під час включення був один раз, і то, здається, показали два рази тільки двох людей. усі інші говорили тільки раз. будьте уважнішими!
Otar Dovzhenko
5169 дн. тому
micka, я, безперечно, не претендую на звання маркетолога, але сфера медіа не є мені чужою, і за роки роботи з цією тематикою я, напевно, таки заслужив право висловлювати свою власну думку щодо того, що є маркетологічним успіхом, а що - прорахунком. Якщо ви маркетолог, можемо влаштувати полеміку, пишіть текст, упевнений, що ТК його опублікує.
micka
5169 дн. тому
ну та це ж елементарно, Отаре: нічого особистого, просто Ви не маркетолог, ані маркетинговий аудитор, Ви не знаєте, яка буле було завдання у маркетологів, скільки треба було заплатити, щоб його виконати на 100%, скільки заплатили насправді, скільки часу було потрібно, щоб його виконати на 100%, а скільки реально виділили. А те, що візуально здається з боку навіть такого професійного журналіста як Ви, це не є об'єктивною оцінкою для маркетологів. Та й для журналістів це не є об'єктивною оцінкою, бо для такої потрібно принаймні думки трьох сторін і то експертів, а не одної сторони, хоч і професіонала, але з іншої галузі.
Otar Dovzhenko
5170 дн. тому
micka, я так і не зрозумів, чому ви мені, грішному, відмовляєте у праві "розводитися" про маркетингові прорахунки каналу, про який я пишу? :)
micka
5170 дн. тому
не маю нічого спільного з суб'єктами цієї статті, але відверто скажу, що не журналістові (авторові статті) розводитися про маркетингові прорахунки (принаймні, допоки витрати на маркетингову активність не були зроблені з бюджету громади). якщо і були якісь маркетингові прорахунки (а вони, щиро кажучи, є у 80% рекламних кампаній у світі), то вони стосувалися далеко не назви. Назва ЗІК нічим не гірша, ніж, скажімо, ТЕТ чи місцева НТА. ЗІК має певну репутацію у референтних групах (тобто серед аудиторії, яку, власне, запрошують у студію, чи природу виникнення маєтків якої розслідують у сюжетах). Візьми вони якусь іншу нову назву - і все, репутацію необхідно знову заробляти з нуля не один рік. Щодо інтересу самого Дима, то мені здається, що йому абсолютно все одно, кого мочити. Маючи власний медіа-ресурс, він легко може домовлятися з одними і мочити інших. Якщо хочете, це для нього, мабуть, як хобі. Тим більше, гріх не помочити усіх цих сеників, сенчуків та інших нельвів'ян, а звичайних зайд із навколишніх і не дуже районів, які, будучи глухими провінціалами, наскрізь уражені комплексом неповноцінності, який активно компенсують кар'єризмом на державних посадах, пишаючись надуманими самоналіпками "як - господарник!". На відміну від них усіх сам Дим це self-made man, хоча й теж зайда і з набагато більш віддаленої провінції аж у Кіровоградській області. Тому за мочіння цих "плазунів" його не турбуватимуть жодні докори сумління. Однак до супутникового каналу варто все ж таки повернутися, інакше хвора на голову влада (не важливо, місцева чи столична) може легко викинути його з ефіру... Простіше випускати сигнал на супутник з якої небудь Швейцарії і не мати жодних стосунків з кишеньковими нацрадами і службами за наглядом за частотами. Беріть приклад з RTVI. З цього приводу я просто не розумію, чого ТВі робить з цього проблему і так хоче продовжувати тримати голову у ярмі "українського законодавства".
ogo
5170 дн. тому
За P.S. ++++. А там побачимо.
Газетний
5170 дн. тому
Отаре, дуже добре. Приєднуюсь, респект за об"єктивність.
nastya
5170 дн. тому
респект автору за об'єктивний аналіз
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду