«Спасиба, Михалыч!..»
Мені пощастило бути у вузькому колі запрошених і журналістів, які побачили і почули «Крафтверк» у Києві.
Я люблю найвищий ступень порівняння: а для чого ще писати колонку, як не для висловлення крайньо персональних поглядів, на Бі-бі-сі ж цього зробити не дадуть :-). Так от, минулої суботи в київському «Арена Сіті» сталася епохальна подія - концерт німецької електронної легенди «Крафтверк». На киян і українців у цілому повіяло чимось справжнім, грандіознішим за (вибачаюся, але я справді так думаю) Пола Маккартні і Елтона Джона. Ці останні - прекрасні артисти і відомі на весь світ, і талановиті, але від них можна було чекати виступів у таких дивних місцях, як Україна, - з метою (необхідне підкреслити) благодійності, самореклами, заробляння грошей.
«Крафтверк» - птахи зовсім іншого польоту, або, як кажуть англійці - зовсім інша каструля з рибою. Дивні, ні на кого не схожі, таємничі, інновативні - лише деякі зі слів, які ви змогли б почути, якби спитали, наприклад, у Лондоні про них. «Крафтверк» придумали електронну музику. Це узагальнення, але максимально наближене до реальності. Вони першими створили абсолютно відмінний від попереднього звук. Вони першими почали видозмінювати голоси, лірика їхніх пісень - мінімалістична до абсурду, але красномовніша за багатьох. Новаторство ішло поруч з ексцентричністю. Група майже ніколи не дає інтерв’ю і не рекламує себе.
Ходили міфи, що довгий час у них не було телефону і навіть їхньому менеджеру було важко з ними контактувати. Потім телефон у міфічній студії «Клінг Кланг» таки з’явився, але через те, що дзвінок на ньому був завжди відключений, дзвонити треба було у чітко призначений час, і тоді Ральф Гюттер, соліст «Крафтверк», знімав трубку.
На фотографіях групи, як правило, зображено манекенів - приблизно таких ми побачили на сцені Арена-Сіті під час We Are the Robots.
Ще один апокриф: коли британський співак Кріс Мартін із групи «Колдплей» (сам по собі досить велика зірка) захотів дістати дозвіл «Крафтверк» на використання фрагменту однієї з їхніх пісень, він написав їм листа (не електронного, а звичайного) через складну мережу взаємних агентів, адвокатів і продюсерів. Через кілька тижнів отримав конверт - з нього випав аркуш паперу, на якому було одне слово: «Так».
Тому, коли я дізналася, що «до нас їде» «Крафтверк», першою думкою було «А!», другою: «Не може бути!». Третьою: «Але ж я туди не потраплю!». Потрапити на концерт було справді нелюдськи важко. За три дні до концерту Київ був наповнений розчарованими людьми, яким не вдалося увійти до «вузького кола запрошених і журналістів». Але все ж достойну кількість фанатів «Крафтверка» концерт зібрав.
Правда, подейкують, у деяких навколомедійних офісах запрошення потрапляли до рук секретарок-невігласок, які казали одна одній: «Ну, що, підемо на якихось старих німецьких діджеїв?». І знаєте - якщо вони там таки були, я щиро сподіваюся, що їм сподобалося. Але, можливо, по-іншому, ніж тим, хто прийшов із оригінальними платівками альбому «МанМашін» 1978 року випуску і в чорно-червоних костюмах а-ля Крафтверк тридцятирічної давними.
Світлове шоу з «тими самими» кадрами на екрані, натягнутому на сцені (велосипедисти, автобан, моделі Крістіана Діора з 60-х), незворушні постаті чотирьох музикантів, лептопи, манекени - це іміджі, відомі по всьому світі. А вони ж були ТУТ! Живісінькі! У нашому Києві, у трьох кроках від Бессарабки, ТіДжіАй Фрайдіз і навіть пам’ятника Леніну, хоча останнє, напевно, було логічною складовою цього культурного катарсису.
А постаті, втім, не були такими вже незворушними, ноги пристукували в такт музиці, на обличчях часом проскакувала усмішки. Промовляння слова «Чорнобиль» у пісні «Рейдіоактівіті» носило елемент «кінця історії» - навряд чи вони коли-небудь співали саме про цю техногенну катастрофу у такій безпосередній близькості від її джерела.
Відчути себе у справжньому Таджмахалі я змогла, коли залунали перші акорди «Модел». «Вона нікого до себе не підпускає і посміхається тільки часом», - сотні разів чутий раніше металевий голос з німецьким акцентом розповідає про жорстокість жіночої краси, а програші на синтезаторі викликають трохи не сльози.
Неповторний вечір логічно завершується, коли натовп вивалює з-поміж металевих загорож «Арена Сіті», спрямовуваний охоронцями вузьким тунелем у напрямку до тої ж Бессарабки, і якійсь гідній людині спадає на думку хрипко гукнути: «Спасиба, Михалыч!». Мінімалізм подяки рідниться з мінімалізмом щойно побаченого.
Справді, мало що на нашій планеті стильніше за «Крафтверк», а тепер трішечки його зоряного пилу осипалося й на Київ. Спасіба.
Катерина Хінкулова, Українська служба Бі-бі-сі
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
, для «Детектор медіа»
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Читайте також
Коментарі
3
Михалыч
5893 дн. тому
Мего подарок для ценителей Крафтверка, которые не могут себе позволить съездить на их выступление за границу, а с учетом того что это было у нас бесплатно - это вдвойне приятно
почитатель
5894 дн. тому
тема сисег не раскрыта - афтор, заведи сибе блокК!
Денис
5894 дн. тому
Дійство було феєричним, але, на жаль, присутня публіка, здалося, далека від справжньої електронної музики.
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ