Коли ж нарешті буде Дворський?

7 Березня 2008
11065
7 Березня 2008
11:38

Коли ж нарешті буде Дворський?

11065
І де подівся Василь Зінкевич? І куди дивиться Нацрада?
Коли ж нарешті буде Дворський?
Тижні два тому побачив у новинах на «1+1» унікальний сюжет. Юрій Морозов, генеральний директор«1+1», стоїть на засіданні Нацради з питань телебачення та радіомовлення і виправдовується. Наскільки я зрозумів, – за новорічні телешоу, «домінування російської попси» і щось тому подібне. Виправдовується не зовсім переконливо, як на мене, але тут йому хтось із Нацради ще й ставить питання: «Та коли ви вже нарешті Павла Дворського покажете? У нього он чи не сотий альбом виходить! Коли ви його покажете!? Скажіть!». За дослівність не ручаюся, але суть передана точно. Видно було, що Морозов такого питання не чекав. Він просто замовк. А сюжет на тому взяли і закінчили.
 
А я собі все думаю – що ж відповів їм Юрій Зиновійович, коли оговтався і трохи зібрався з думками?.. Мабуть, щось на кшталт того, що Павло Дворський – не зовсім у форматі «1+1». Принаймні, таку його відповідь цілком можна припустити як варіант. Хоча тема ця слизька і я не уявляю, як би потім Морозов зміг пояснити Нацраді, чому формат загальнонаціонального каналу, яким він керує, не передбачає присутності в телеефірі Дворського, але цілком допускає Бабкіну, Моїсеєва, «Аншлаг» і компанію. Однак пропоную трохи відволіктися і подивитися на проблему з іншого боку.
 
«Гордість України»
Павло Дворський, безперечно, величина. Але є людина, яка для мене особисто є чимось таким... Мені важко дібрати слова, щоб передати масштаб цієї постаті як митця і як символу України для всіх, хто ще у 70-ті та 80-ті почувалися і вважали себе українцями. Це Василь Зінкевич.
 
Дай йому, Боже, довгих років життя і многая літа, але уявіть на секунду, якби завтра з цією людиною щось трапилося. Уявіть, які хороводи почала би водити довкола нього українська влада, скільки фільмів одразу з’явилося б на телебаченні, скільки пісень йому почали би присвячувати, вулиць перейменовувати і робити інших безглуздих речей, замість того, щоб зараз, коли він живий, поцікавитися – що з ним, як він живе, чому його ніхто ніде не показує по телебаченню, вже багато років поспіль? Чому взагалі незалежній Україні цей великий артист виявився абсолютно непотрібним? І не тільки він. Чому?
 
Адже не виключено, що прямо зараз Василь Зінкевич десь заледве зводить кінці з кінцями. Банально бідує. Бо якщо артиста не показують по телебаченню, якщо він не дає концертів в «Україні», то що це означає?
 
А ви уявіть, скільки є інших видатних людей – митців, літераторів, науковців, спортсменів, господарників і державних діячів, які колись повністю віддавали себе Україні, нашому народу і цій землі, яких ми всі тоді любили і шанували. Чому вони раптом опинилися в такому глибокому забутті? На нашому святі життя – з дорогими іномарками, ще дорожчими маєтками, гламурними ресторанами та всім комплексом інших «європейських цінностей», що їх так ревно сповідує Україна, зокрема наша незрівнянна еліта.
 
Іноді думаю собі: як би добре було, якби той самий Ющенко замість відкривати з Пінчуками й Ахметовими різні чудернацькі фонди, підтримувати їхні помпадурні центри – відкрив би лише один особистий фонд і вніс туди лише одну свою місячну зарплату. І назвав би цей фонд «Гордість України». І сказав би: «Люди, складайтеся. З цих грошей ми будемо підтримувати всіх тих, хто віддавав себе Україні, здобував їй славу, розбудовував те, з чого ми усі з вами останні роки живемо. Давайте їх вшануємо і віддячимо їм. Разом».
 
Мені здається, що в такий фонд гроші потекли б рікою, від усіх простих людей. І не потрібно було б ніяких олігархів та ескападних фуршетів чи «Віденських балів». І це було б гарно, гідно, справді по-європейському.
 
Проблема лише в тому, що митцям, таким як Василь Зінкевич, мало одного лише достатку. Бо, можливо, він і не бідує, я не знаю. Але я точно знаю, що йому потрібні ми – публіка. Щоб самому почуватися потрібним, а не забутим десь на узбіччі життя.
 
«А вас, Нацрада, я попрошу остаться...»
У світлі сказаного, запитання члена Нацради стосовно Дворського до гендиректора «1+1» виглядає цілком коректним. На перший погляд. Бо далі автоматично виникає запитання вже до самої Нацради. Дійсно, чому ці люди, які представляють інтереси держави, вимагають чогось від комерційного телеканалу, якщо вони мають у розпорядженні цілий «свій» телеканал – державний. Що заважало їм уже давно забезпечити присутність і Дворського, і Зінкевича і багатьох інших (а не лише Поплавського та Білоножка) хоча би на Першому національному?!
 
І якщо вже зайшла мова про НКТУ, то що конкретно зробив нинішній склад Нацради для того, щоб звільнити цей державний телеканал від «Ери» та інших комерційних структур, які влаштували собі непогане життя на частоті Першого національного? Адже питання про «Еру» постало тільки тепер, коли Деркач пішов у Партію регіонів… У кого забирають ефірний час ці комерційні структури? Чи не в того ж таки Дворського?
 
Логічно йде третє запитання. А чому тільки УТ-1?! Де наші УТ-2 й УТ-3? Чому це загальнонаціональне надбання перебуває у безроздільній власності двох потужних комерційних структур, які вже навіть не приховують, що представляють іноземний капітал? Ось вам типовий приклад, ніхто й не криється.
 
Про який розвиток телеіндустрії та телевізійного ринку в цілому можна говорити, коли два найпотужніші гравці на ньому мають таку неймовірну конкурентну перевагу над усіма іншими мовниками? І вже багато років поспіль. Невже їхніх багатомільярдних оборотів і десяти років унікальної фори їм недостатньо, щоб почати мовити на рівні з іншими – через супутник? Щоб на звільнених частотах держава змогла б нарешті запустити телеканали «УТ-Культура» та «УТ-Спорт», скажімо. Тоді вже напевне наші люди побачили б і Двірського, і Зінкевича, і телевистави, і мистецькі дискусії, й авторське кіно, і телетрансляції футбольних матчів та інших змагань. Не втративши при тому ні «Інтера», ні «1+1», які б могли собі нормально працювати далі – через супутник та кабельні мережі. Чому ні?
 
Можливо, Нацрада щось подібне і має десь у думках, але чого вона чекала стільки років? Завершення терміну повноважень нинішнього складу? Щоб наостанок запитати, ні сіло не впало, про Дворського?
 
Про формат і неформат
Зрозуміло, що пропоноване повернення у народну власність загальнонаціонального добра справа непроста. Тим паче, що в нас існують райони, наприклад на півночі Рівненщини, де кабельні мережі людям невідомі. Де значно краще знають Лукашенка, ніж Ющенка, чи Тимошенко, чи Януковича. Є, мабуть, й інші регіони, де вилучення двох провідних телеканалів з ефіру та заміна їх на менш розважальні може бути сприйнята неоднозначно. Над цим треба думати, але зараз поговорімо про інше. Про сам формат комерційних телеканалів, у якому, чомусь, немає місця для українських виконавців. А для російських є, постійно.
 
Що таке формат? У моєму розумінні – це відповідне програмування, з максимальним урахуванням побажань, інтересів, смаків та цінностей відповідної цільової аудиторії.
 
Кожен телеканал для себе сам визначає свою цільову аудиторію, але гадаю, що для більшості вона одна й та сама – люди віком від 20 до 60 та більше років із певним акцентом на жіноцтво як головних споживачів реклами та найбільш активних покупців усього, що їм рекламують. Безперечно, бувають відмінності, але типовий телесеріал, як мені здається, чітко б’є саме на цю аудиторію, ядром якої є жінки від 30 до 50 років. Мабуть, фахівці краще визначать вікові параметри типового «ядра» для кожного конкретного телеканалу, але впадає в око, що жінки, принаймні, віком від сорока (та й чоловіки теж) – це люди, які могли б із задоволенням дивитися не лише Поплавського чи Бабкіну, але й Зінкевича та Дворського. Часто – із значно більшим задоволенням. Чому ж телеканали не враховують цих побажань?
 
Як на мене причин є дві. Точніше вона одна, але триєдина. По-перше, крім вікового параметру, існують й інші. Скажімо, ICTV загалом прицілюється на дещо молодшу аудиторію, ніж «1+1», але обидва канали демонструють прихильність до людей із сучасним мисленням, європейськими орієнтирами, ліберальними цінностями тощо. В ICTV це видно по всьому, але у м’якшій, як на мене, формі; «1+1» подає це дещо прямолінійніше і грубіше. Головним чином через образи ведучих новин та загалом обличчя телеканалу. Іноді мене від того навіть коробить. З екрану наче демонструють: «Ми, шановні, вже не зовсім такі як ви, ми ето-як-його – європейці, “люди світу”, не просто так, і господін Голохвастов” таки був у дечому правий. Тому не відставайте. Рівняння на нас!».
 
Для порівняння: ведучі новин на «Інтері» більше працюють в іншому ключі – «ми десь такі, як ви, і хтось із вас, у принципі, міг би бути на нашому місці». А новини на 5-му каналі – це вже майже пряма установка на посил «я один із вас». Зрозуміло, що все це лише НМД. Але...
 
«Місія неможлива»
Якщо говорити про Морозова та «1+1», то з точки зору вікових параметрів та позиціонування себе як проукраїнського телеканалу, їм мав би дуже підходити Василь Зінкевич. Однак тут включається інший механізм. Вони ж мають місію: ми – європейці, “люди світу” і так далі. Як під цю місію прилаштувати Зінкевича і тим паче Дворського? От і виходить, що ніяк – неформат.
 
«Але чому ж тоді Бабкіна – формат?» – запитаєте ви. Відповідаю: по-перше, тому що Бабкіна подається у правильній упаковці. Це дуже важливо. В українському варіанті програми типу «Две звезды» і Зінкевич, Дворський могли б піти на ура. Але проблема в тому, що таку програму треба комусь зробити. Потратити на це гроші. А хто ж їх хоче витрачати, тим паче якщо власники постійно вимагають нарощення прибутків?
 
Звісно, можна спробувати переконати власників, що краще не брати готове російське, а робити щось цікаве своє, українське. От тут і спрацьовує останній аргумент, психологічний. Він зосереджений повністю в зоні ірраціонального і тому є дуже важким для подолання. Справа в тому, що менеджмент провідних телеканалів мало того, що спілкується російською і з любов’ю ставиться до російського недорогого, але якісного телепродукту, так вони ще й банально не відчувають любові до Дворського чи Зінкевича. Ну так, терпіти можуть, але бодай якихось позитивних емоцій ці люди в душах менеджменту не викликають. Бо це просто не їхнє. Не забувайте, адже ми говоримо про менеджмент, який уже давно живе трохи іншими цінностями – Москва, Європа, Сан-Франциско, Кушавель, акції, частки, бізнес-класи, фуагра… То з якого дива ці люди самі почнуть думати про Василя Зінкевича? У їхній системі цінностей він відсутній. А значить не потрібен він і нам, глядачам. Правильно?
 
Я то думаю, що неправильно. Але зупинюся і пораджу всім прочитати матеріал в останньому «Дзеркалі тижня» або тут, на «Детектор медіа», – українською. Ознайомитися треба обов’язково. Це програмний документ – говорять генеральні директори трьох провідних телеканалів. Такого наговорили, що ой-йо-ой, не підступишся. Але ми ще скажемо. Обов’язково!
 
 
P.S. Василь Зінкевич мешкає нині в Луцьку, йому 62 роки, він живий-здоровий. Останнім часом працював у Луцькій філармонії, тепер на пенсії. Поговорити з ним не вдалося – директор філармонії висловив сумнів, що у Зінкевича взагалі є мобільним. Утім, хтозна – може, він просто не захотів давати мені його контакт?
Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
для «Детектор медіа»
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
11065
Читайте також
30.03.2008 13:14
Валентин Коваль
, для «Детектор медіа»
6 647
28.03.2008 12:42
Микола Кульчинський
для «Детектор медіа»
26 184
20.03.2008 14:22
Микола Кульчинський
для «Детектор медіа»
9 627
07.03.2008 14:46
Валентин Коваль
для «Детектор медіа»
8 662
Коментарі
10
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Кукриниксе
5889 дн. тому
Очередная возможность Мозгового отмыть бюджетные бабки - це ПОДІЯ .Сколько концертов у Мозгового было до того как он стал хозяином Дворца Украина ? И где обещанная бесплатно площадка для украинских артистов ? А какой голос сегодня у Билозир - не смешите мои тапочки Фанера, фанера , фанера и все. Даже Повалий давно уже не поет в живую
преображенський
5899 дн. тому
Підтримую автора лише в одному пункті: свого продукту в нас не роблять і не скоро робитимуть. На жаль. Але автор перебільшує роль та місце телебачення в нашому житті. Аби показ виступів Дворського справді почав привертати увагу українського народу, їх требе місяць цілодобово давати по всіх провідних і не дуже каналах. Для чого це робити? Від того, що концерт Дворського покажуть по 1+1, популярність цього достойного співака не зросте, просто буде поновлене статус-кво між ним і згаданою Бабкіною (її теж не так часто показують, як ви думаєте, Місеєва частіше).
YaYa
5899 дн. тому
Колись 1+1 йшли попереду "планеті всей". Пригадайте,хоча б,різдвяний вечір з Русланою, зфрка якої тільки-но запалала на пісенному небосхилі. Або ж новорічні "вогники", які на "плюсах" були негірші за московські. Але нині все змінилося. І хай тепер хтось скаже, що особистість керівника не головне - нема Роднянського, "плюси" у занепаді! Щодо Інтеру, то канал ніколи не націлювався на "вітчизняне", Але Перший національний... Цього року він пройшов повз Нового року. Але пригадайте минулорічне свято у цирку - досі здригаюся, як згадаю Пьїра Нарциса та Куку (чи як її)...
З Гамерики
5899 дн. тому
Коля, а чого на дзеркало нарікати - на своє радіоТрек подивися. Іноді хочеться послухати щось рідного по ФМ тут в Штатах, вмикаю Трек - а там саме руссске {CENSORED}, вибачте на слові...
Юрій, Луцьк
5900 дн. тому
Ксена: гу-га-га-га:) Підтримую. Читати треба більше книжок, от і все. Це я про дітей та тинейджерів, на яких Бабкіни-дєткіни і Хортиця розрахована. Якби читали, а не ящик дивилися, ідіотизм не процвітав би. Скажете, що то примітивне моралізаторство. Звичайно! Але спробуйте заперечити.
Ксена
5900 дн. тому
Чого визвірятися на 1+1, якщо після новорічного слова Президента, замість гімну, ми побачили "Хортицю"? Що за це хтось постраждав? Як країна увійшла в новий рік, так і житиме з Бабкіними у п'яному угарі.
Вірно
5900 дн. тому
Все вірно написав Микола Кульчинський. Особливо про частоти УТ 1,2, 3, через які набивають собі карман чужородні комерсанти. Чому ж Нацрада і вся "померанчева" влада не обговорює цю тему (я вже не кажу про якісь кроки владні.). Тому що Нацрада - це {CENSORED}.
Кукринікса
5900 дн. тому
Може Дворський і гарні пісні написав, але навіщо з ними вилазити на сцену? Голос бридкого тембру, костюми - шик і блєск районного масштабу.Невже він та його підстаркуваті колеги по естрадному цеху не розуміють своєї карикатурності? Бобул, Сандулєса, Білозір мають гарні голоси і намагаються оновлювати репертуар. Анонсований, до прикладу, концерт Мозгового в "Україні" теж буде подією. І не хай пан Микола не красунчик і соловейко - його нормально можна сприймати різним людям. А Дворський все намагається сподобатися хлопчикам. А кому його стареча дупа потрібна?
Юрій, Луцьк
5900 дн. тому
Зінкевич не бідує, має мобілку і живий-здоровий, часто гастролює, співає на коцертах-"солянках" та під час виборчих компаній тощо. Інтервю не дає принципово ось вже 20 років - у нього була особиста драма і напевне крепко переживає її ще сьогодні знає, що журналісти обовязково про це питатимуть... Його записи і відео транслюють місцеві канали та ефемки. Втім, є й така думка, що пану Василю нічого сказати - нових пісень він не записував давно, адже на це також треба гроші. До слова, один з його синів також музикант і непоганий. Втім, Миколо, проблема ж стратегічна: свого часу бабло вклали не в Дворського, Зінкевича і Ніну Матвієнко, а в голубовато-педикувато-рожево-стервозних тіпа звьозд...
Автору
5900 дн. тому
Смотри М2
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду