Ярослав Юрчишин: «Коли виникає багато нібито інсайдів на важливу тему, краще дочекатися офіційної інформації»
Ярослав Юрчишин: «Коли виникає багато нібито інсайдів на важливу тему, краще дочекатися офіційної інформації»
Голова Комітету Верховної Ради з питань свободи слова Ярослав Юрчишин (парламентська фракція «Голос») у коментарі агентству «Укрінформ» висловився щодо інформації, яку вчора поширили деякі медіа. Вони повідомляли, що Головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного, ймовірно, було звільнено.
Юрчишин закликав громадян у ситуаціях, коли виникає багато «інсайдів» за участі важливих для країни осіб, довіряти тільки офіційній інформації.
«По-перше, хочу подякувати тим громадянам, які не піддалися паніці та зберігали спокій, чекаючи на офіційні повідомлення. Коли виникає багато нібито інсайдів на важливу тему, краще дочекатися офіційної інформації. Так, вона не буде такою швидкою, зате точно буде достовірною. Суха правда краща за гучні неправдиві заголовки», — сказав Юрчишин.
Очільник комітету з питань свободи слова назвав кілька варіантів боротьби з фейками.
«Перший залежить від нас, буквально від кожного. Коли з’являється неперевірена інформація, ставте собі запитання: хто її поширив? Чи довіряю я цьому джерелу? На кого розрахований меседж? Кому вигідно, аби я думав (-ла) в тому чи іншому ключі?» — пояснив нардеп.
За його словами, критичне мислення та увага до репутації — ефективні запобіжники в поширенні дезінформації.
«Другий складніший і має умовну назву "інститут репутації". Звісно, якогось єдиного реєстру з рівнем довіри до тієї чи іншої людини немає, але кожен може його сам сформувати у власній голові. Варто пошукати, які раніше "інсайди" поширювала та чи інша людина і яка кількість із них не справдилася. Якщо хтось засмічує інформаційний простір відвертими вкидами, його або її варто ігнорувати. І журналістам, і читачам», — зазначив Юрчишин.
Він також висловився про те, якою хотів би бачити комунікацію від офіційних джерел.
«Нашим державним установам 100% не варто реагувати на кожен вкид, однак коли йдеться про величезний розголос довкола ключових осіб держави — комунікація потрібна. Це має бути короткий та точний меседж, який би розставив усі крапки над "і". Адже іноді "ні, це не правда" без жодних імен може посіяти лише більшу паніку», — резюмував він.
Як повідомляв «Детектор медіа», ввечері 29 січня анонімні телеграм-канали, окремі політики та низка ЗМІ почали писати про начебто звільнення з посади Головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного.
Міністерство оборони оприлюднило спростування, не уточнюючи, про кого йдеться. «Шановні журналісти, одразу відповідаємо всім: Ні, це не правда», — написали в телеграм-каналі МОУ.
Згодом прессекретар Президента України Сергій Никифоров у коментарі «Українській правді» заявив, що Володимир Зеленський не звільняв Залужного.
Фото: фейсбук-сторінка Ярослава Юрчишина