Українські діти, розлучені з батьками та незаконно вивезені до РФ, не можуть усиновлюватися російськими сім'ями, — комісар Ради Європи

Українські діти, розлучені з батьками та незаконно вивезені до РФ, не можуть усиновлюватися російськими сім'ями, — комісар Ради Європи

22 Січня 2024
1016
22 Січня 2024
23:10

Українські діти, розлучені з батьками та незаконно вивезені до РФ, не можуть усиновлюватися російськими сім'ями, — комісар Ради Європи

1016
25 січня Парламентська асамблея Ради Європи розгляне питання порушення прав українських дітей за процедурою термінових дебатів, під час яких очікується онлайн-виступ першої леді України Олени Зеленської.
Українські діти, розлучені з батьками та незаконно вивезені до РФ, не можуть усиновлюватися російськими сім'ями, — комісар Ради Європи
Українські діти, розлучені з батьками та незаконно вивезені до РФ, не можуть усиновлюватися російськими сім'ями, — комісар Ради Європи

Практика надання українським дітям російського громадянства та їх усиновлення російськими сім’ями підтримується в країні-агресорці на найвищому державному рівні, хоча українські діти, розлучені зі своїми батьками під час надзвичайної гуманітарної ситуації, не можуть вважатися сиротами, а отже, не можуть бути усиновлені в Росії. На цьому наголосила комісарка Ради Європи з прав людини Дуня Міятович у своєму річному звіті, передає кореспондент Укрінформу зі Страсбургу.

Зазначається, що значна частина річного звіту комісарки Ради Європи на зимовій сесії ПАРЄ була присвячена ситуації в Україні.

«Деякі українські діти отримали громадянство РФ та були усиновлені російськими сім'ями. Ця практика, схоже, підтримується російськими державними службовцями на найвищому рівні. Хоча діти, розлучені зі своїми батьками під час надзвичайної гуманітарної ситуації, не можуть вважатися сиротами, а отже, не можуть бути усиновлені», — заявила Міятович.

Вона закликала міжнародну спільноту сприяти поверненню незаконно вивезених українських дітей додому. «Незважаючи на те, що деякі возз'єднання відбулися, постійна міжнародна підтримка організацій громадянського суспільства та окремих осіб, які сприяють возз'єднанню українських дітей з їхніми сім'ями або законними опікунами, залишається вкрай важливою», — переконана комісарка Ради Європи.

Як наголошує Міятович, за неповні два роки війни в Україні порушення прав людини та міжнародного гуманітарного права сягнули приголомшливих масштабів: «Під час моїх візитів до України я була вражена людськими стражданнями, а також стійкістю українського народу. Попри жахіття, з якими вони стикнулися, їхній дух опору і рішучість викликають захоплення і є закликом до дій з боку міжнародного співтовариства».

Комісарка Ради Європи з прав людини також звітувала про ситуацію з правами кримських татар у тимчасово окупованих Криму та Севастополі. Вона вказала на численні випадки переслідувань та дискримінації: «До них, серед іншого, належать свавільні арешти, затримання, переслідування та обшуки в будинках кримських татар, правозахисників, активістів, лідерів, адвокатів, журналістів, а також незаконне переміщення затриманих з Криму до Росії».

Крім того, Укрінформ повідомив, що у четвер, 25 січня, ПАРЄ розгляне питання порушення прав українських дітей за процедурою термінових дебатів, під час яких очікується онлайн-виступ першої леді України Олени Зеленської.

Нагадаємо, що лише протягом осені 2023 року росіяни вивезли з тимчасово окупованих територій до РФ 10 тисяч українських дітей, нібито «на оздоровлення».

Як повідомляв нещодавно український омбудсман Дмитро Лубінець, на сьогодні Україна офіційно підтверджує депортацію окупантами до Росії понад 19 540 українських дітей

За словами Лубінця, українська влада зараз має дуже багато ініціатив щодо повернення українських дітей, хоч і не має надто багато інструментів для цього, але шукає все нові і нові конкретні способи.

«Якщо ми повертатимемо одну дитину щодня, то нам треба для цього 55 років. І це на тлі того, що РФ щодня продовжує депортувати все нові і нові групи українських дітей з території нашої держави», — заявив Дмитро Лубінець.

У липні російська уповноважена з прав дитини Марія Львова-Бєлова оголосила, що з початку повномасштабного вторгнення Росія «прийняла» понад 700 тисяч українських дітей. Більшість із них, за її словами, «приїхали» до Росії з батьками чи іншими родичами. При цьому, за її словами, на територію Росії також «прибули» близько 1,5 тисячі дітей із сиротинців або дітей, які залишилися без піклування. 288 дітей з окупованої території Донеччини, як повідомила Львова-Бєлова, були влаштовані в Росії в прийомні сімʼї.

При цьому президент Володимир Зеленський повідомив, що Україна може підтвердити документально близько 20 000 випадків примусового переміщення українських дітей, але реальна їх кількість більша. 

27 квітня 2023 року Парламентська асамблея Ради Європи визнала геноцидом депортацію та насильницьке переміщення українських дітей на територію Росії.

17 березня  Міжнародний кримінальний суд видав ордери на арешт президента Росії Володимира Путіна та уповноваженої президента РФ з прав дитини Марії Львової-Бєлової через скоєння ними воєнного злочину — незаконної депортації та переміщення дітей з окупованих районів України до РФ, яке відбувалося щонайменше з 24 лютого 2022 року.

У червні Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення опублікувала на своєму сайті звіт щодо того, яку відповідальність російські ЗМІ несуть за депортацію українських дітей.

Нещодавно уповноважений з прав людини Дмитро Лубінець вперше підтвердив факт зміни імені та прізвища українській дитині, яку депортували з окупованих територій до Росії. Йдеться про 10-місячну Маргариту Прокопенко з Херсона, яку вивезли до Москви та «удочерили» лідер партії «Справедливая Россия» Сергій Миронов та його дружина. Це вперше Україна підтвердила факт зміни імені депортованій українській дитині і вперше підтверджено факт участі в депортації російського топполітика.

Фото: Дуня Міятович / Укрінформ

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
1016
Читайте також
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду