IFJ: 94 медійники були вбиті у світі в 2023 році
Міжнародна федерація журналістів (IFJ) заявила, що у 2023 році були вбиті 94 медійники. Зокрема, 72% вбитих журналістів в усьому світі загинули під час виконання професійних обов’язків у війні між Ізраїлем та угрупованням ХАМАС.
У IFJ зазначають, що в Секторі Гази щодня гине щонайменше один журналіст.
- Читайте також: З початку війни між Ізраїлем та ХАМАСом загинуло щонайменше 53 журналісти. Деякі — разом зі своїми сім'ями та дітьми
Федерація також повідомила про те, що на російсько-українській війні у 2023 році загинули троє медійників — журналіст AFP Арман Сольден та український продюсер La Republica Богдан Бітик, а також пропагандист «РИА-Новости» Ростислав Журавльов.
Працівники медіасфери у 2023 році були вбиті в Північній та Південній Америці (7), Африці (4), Афганістані (2), Філіппінах (2), Індії (1), Китаї (1) та Бангладеші (1).
Окрім цього, IFJ нагадали про політичні репресії проти журналістів «від Китаю до Білорусі, від Єгипту до Ірану, включаючи М’янму, Туреччину та Росію». Наразі за ґратами перебувають 393 журналісти та працівника ЗМІ. Зокрема в Росії та окупованому Криму ув'язненими залишаються 40 журналістів, а в Білорусі — 35.
Нагадаємо, за рік і дев’ять місяців з початку повномасштабного вторгнення Росія скоїла 543 злочини проти журналістів та медіа в Україні. Згідно з даними моніторингу ІМІ, загалом з початку великої війни у лютому 2022 року російські окупанти вбили 69 журналістів, з них 10 — під час виконання професійної журналістської діяльності.
Нещодавно високий представник ЄС Жозеп Боррель та віцепрезидентка Єврокомісії Вера Йоурова повідомили у спільній заяві про те, що, за даними незалежних неурядових організацій, рівень задокументованих випадків безкарності за вбивства журналістів по всьому світу протягом кількох минулих років становив до 80% від загальної кількості справ.
Станом на жовтень 2023 року Спостережна місія ЮНЕСКО задокументувала 688 справ, пов’язаних із вбивствами журналістів, розслідування у яких тривають або які залишаються нерозкритими.
У рамках Глобальної європейської програми із захисту прав людини й демократії ЄС виділяє 185 мільйонів євро на період 2021–2027 років для підтримки незалежних медіа та для розвитку цифровізації по всьому світу.
Фото: ІМІ