Електронний кабінет суб’єкта у сфері медіа запустять у 2024 році
Електронний кабінет суб’єкта у сфері медіа запустять у 2024 році
Відповідно до закону «Про медіа» мали бути створені електронні кабінети суб’єктів у сфері медіа. Наразі 2023 року не вдалося забезпечити їх функціонування. Як розповів перший заступник голови Нацради з питань телебачення та радіомовлення Валентин Коваль на засіданні комітету Верховної Ради з питань гуманітарної та інформполітики, основні роботи вже проведено у співпраці з Мінцифри за кошти донорів, іншу частину робіт покриють бюджетні призначення 2024 року. Тому запуск електронного кабінету та реєстру має відбутися вже 2024 року.
Для того, щоб закон повноцінно запрацював, міністерствам та центральним органам виконавчої влади необхідно було розробити й ухвалити низку підзаконних актів.
За словами Валентина Коваля, наразі розробка підзаконних актів, за які відповідає Нацрада, майже завершена. Від 31 березня Нацрадою розроблено і прийнято 20 підзаконних актів, проєкти трьох нормативно-правових актів нині узгоджуються з іншими центральними органами виконавчої влади, зокрема Антимонопольним комітетом.
«Картина з реєстрацією більш-менш позитивна, єдине, що виглядає не дуже, це питання незалежності регулятора. Ви знаєте, ми не раз з вами про це спілкувалися, фінансова незалежність закладена в законі, фактично обнулена законом про держбюджет на 2023 рік, і також обнулена законом про держбюджет на 2024 рік», — сказав Валентин Коваль.
Триває обговорення Стратегії діяльності Національної ради з питань телебачення та радіомовлення на 2024–2026 роки. Також створюються органи співрегулювання для напрацювання різноманітних кодексів. За словами членкині Нацради Олени Ніцко, надійшли заяви на створення робочих груп для напрацювання документів для реєстрації органів саморегулювання від аудіовізуальних, аудіальних та онлайн-медіа. До робочих груп мають входити 12 членів. Наразі охочих працювати в робочих групах більш ніж достатньо в перших двох, натомість у третій всього п’ятеро. А друковані медіа навіть не вийшли з ініціативою створення такої робочої групи.
Щодо реєстрації, то на сьогодні зареєстровано/ліцензовано майже 1800 медіа, з них приблизно 300 друкованих медіа, 120 онлайн-медіа, 10 ОТТ-платформ. Також розпочався процес реєстрації іноземних лінійних медіа (тих, що поза межами ЄС) — тут понад два десятки реєстрантів.
Комітет звернувся до медійної спільноти із закликом активніше брати участь у робочих групах, які будуть готувати документи для створення органів співрегулювання. Зокрема, попросив друковані медіа не ігнорувати процес створення органів співрегулювання. Адже саме цей орган дасть змогу друкованим медіа отримувати незалежні експертні висновки в разі порушення ними законодавства.
В обговоренні взяли участь представники Міністерства культури та інформаційної політики, Національної ради з питань телебачення і радіомовлення, Концерну радіомовлення, радіозв’язку та телебачення, Держкіно та інші.
Нагадаємо, 31 березня 2023 року набув чинності Закон України «Про медіа», який Верховна Рада ухвалила 13 грудня 2022 року. Нацрада надала свої роз’яснення щодо цього закону.
Архівне фото: Комітет з питань гуманітарної та інформаційної політики / фейсбук