«Нова формація українськості»: у МКІП розробляють стратегічну візію Києво-Печерської лаври
«Нова формація українськості»: у МКІП розробляють стратегічну візію Києво-Печерської лаври
Міністерство культури та інформаційної політики розробляє стратегію бачення Києво-Печерської лаври на найближчі 30 років. Про це пише видання «Твоє місто» з посиланням на допис очільника МКІП Олександра Ткаченка в телеграмі.
«”Лавра стає українською” — так ми між собою назвали процес переосмислення та перетворення Києво-Печерської лаври, — повідомив урядовець. — Ця національна скарбниця дуже довго була закрита для українців, ми не використовували її потенціал на повну та не насичували тими змістами, які були там з самого початку її створення. Тепер же розпочато роботи над розробкою стратегічної візії Києво-Печерської лаври 2023–2051 “Нова формація українськості”».
У своєму дописі Олександр Ткаченко також поінформував, яких результатів вдалося досягнути протягом останніх трьох місяців після того, як у березні цього року УПЦ МП почала виселятися з Києво-Печерської лаври.
За словами міністра, вдалося, зокрема, провести інвентаризацію, повернути на баланс Заповідника 74 об'єкти Нижньої лаври, поновити роботу та доступ відвідувачів до Великої лаврської дзвіниці, а також розробити та затвердити порядок надання доступу до Успенського собору та Трапезної церкви щодо відспівування загиблих захисників України.
Крім того, на фінальному етапі погодження з музейними організаціями перебуває проєкт «Єдиний квиток», який надаватиме доступ в усі музеї на території Заповідника, а ще запроваджено онлайн-систему продажу квитків для відвідувачів.
Також у Лаврі стартувала робота з оцифрування, зазначив Ткаченко.
Наприкінці свого допису очільник МКІП згадав, що 24 червня в Національному заповіднику «Києво-Печерська лавра» відбувся концерт-присвята пам’яті загиблого музикознавця Івана Кузьмінського.
«Цією подією ми відкриваємо цикл концертів, що повертають професійне українське музичне мистецтво в простір Лаври, яка є важливою частиною нашої культурної ментальності», — повідомив міністр.
Нагадаємо, раніше «Детектор медіа» повідомляв, що Рада національної безпеки та оборони доручила уряду внести на розгляд парламенту законопроєкт щодо унеможливлення роботи в Україні афілійованих з Росією релігійних організацій. 1 грудня 2022 року президент Володимир Зеленський підписав указ про введення цього рішення в дію.
Напередодні, у листопаді 2022-го, СБУ провела обшуки в Києво-Печерській лаврі, Корецькому монастирі та Сарненсько-Поліській єпархії УПЦ МП на Рівненщині. Правоохоронці виявили там мільйони готівки, громадян Росії з «сумнівними» документами та літературу про «царя» і «єдиний народ».
Тоді ж, наприкінці 2022 року, очільник Міністерства культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко заявив, що має намір рекомендувати не продовжувати з УПЦ МП угоду про оренду двох храмів Києво-Печерської лаври.
5 січня 2023 року стало відомо, що Успенський собор і Трапезну церкву Києво-Печерської лаври остаточно повернули в користування державі.
У березні 2023-го Олександр Ткаченко повідомив, що УПЦ МП почала виселятися з Києво-Печерської лаври. Термін дії договору на використання монастиря закінчувався 29 березня. Однак 30 березня виявилося, що комісія Міністерства культури та інформаційної політики не змогла потрапити в приміщення Києво-Печерської лаври, а УПЦ МП ігнорує вимогу залишити її територію.
Реагуючи на це, Міністерство культури звернулось до поліції через перешкоджання роботі комісії з приймання та передачі державного майна Національного заповідника «Києво-Печерська лавра».
Кабінет Міністрів України 30 березня визнав нечинним розпорядження від 2013 року про передачу майна Києво-Печерської лаври в безоплатне користування Українській православній церкві Московського патріархату і повернув Лавру в управління державі.
Фото: Олександр Ткаченко / телеграм