Воєнна кореспондентка Джанін ді Джованні на відкритті LMF-2023: Правосуддя щодо росіян, що чинять воєнні злочини в Україні, можливе
Воєнна кореспондентка Джанін ді Джованні на відкритті LMF-2023: Правосуддя щодо росіян, що чинять воєнні злочини в Україні, можливе
Сьогодні, 25 травня, відкрився «Львівський медіафорум», який триватиме до 27 травня включно. Окрім Оксани Забужко, хедлайнеркою першого дня LMF-2023 стала Джанін ді Джованні, воєнна кореспондентка, розслідувачка і виконавча директорка міжнародного проєкту The Reckoning Project. У своєму виступі вона говорила про те, чи реально домогтися правосуддя для російських воєнних злочинців, а також про те, що може допомогти суспільству почати одужувати після травми війни.
Спираючись на свій понад 35-річний досвід висвітлення воєн на Балканах, в Африці та на Близькому Сході, журналістка наголосила, що важливо збирати докази воєнних злочинів країни-агресора ще до того, як війну буде завершено.
Війна завжди відбувається двічі: спершу — в реальності, вдруге — в історичній пам’яті, у тому, як і що саме країни-учасниці тої чи іншої війни пам’ятають і розповідають про минулі події, зауважила Джованні. З огляду на це вкрай важлива наявність доказів злочинів, зокрема й свідчень тих, хто постраждав у війні.
«Для того, щоб почати одужувати після травми, потрібно говорити», — висловила впевненість спікерка, котра й зараз як виконавча директорка міжнародного проєкту The Reckoning Project бере участь у документуванні російських воєнних злочинів в Україні. «Збираючи ці дані, ми тримаємо ключі від історичної пам’яті», — сказала Джованні. Вона додала, що одне з важливих завдань, яке мають українські журналісти в умовах повномасштабної війни з Росією, — документування правди. Ці матеріали допоможуть домогтися правосуддя для злочинців і зберегти для майбутніх поколінь пам’ять про те, що відбулося насправді.
Нагадаємо, The Reckoning Project, співзасновницею якого є Джанін Ді Джованні, — міжнародний проєкт, куди ввійшли зокрема й українські журналісти, які фіксують та збирають свідчення постраждалих від російської окупації. Місія проєкту — «вийти за межі “сенсаційних новин” та надати контекст російським злочинам».
«Ми прагнемо показати, що війна та окупація в Україні — це частина послідовної російської політики ведення війни, свідомої атаки на цивільне населення, руйнації демократичних інститутів та знищення культурних традицій», — ідеться на сайті проєкту.
Окрім Джанін ді Джованні, у команді проєкту — письменник, культуролог і дослідник Пітер Померанцев, українські журналістка Наталка Гуменюк і продюсерка Люба Кнорозок, адвокат Ібрагім Олабі, аналітик і архівіст юридичних даних Раджі Абдул Салам та інші.
Як «Детектор медіа» повідомляв раніше, «Львівський медіафорум» відбудеться цьогоріч на новій локації і в оновленому форматі.
Організатори LMF мають намір off the records обговорити з українськими колегами формування «one voice» України на міжнародній арені й пошук консенсусу всередині суспільства.
Для тих, хто хоче стежити за подіями «Львівського медіафоруму» онлайн, доступна пряма трансляція з можливістю ставити запитання спікерам. Згодом будуть оприлюднені записи виступів і дискусій, що відбудуться на LMF-2023.
Фото: скриншот