КЖЕ дала рекомендації щодо висвітлення теми мобілізації в Україні
КЖЕ дала рекомендації щодо висвітлення теми мобілізації в Україні
Комісія з журналістської етики (КЖЕ) дала українським ЗМІ рекомендації щодо висвітлення теми мобілізації в Україні.
Комісія відзначає, що іноді медіа, які прагнуть всебічно та об’єктивно оцінювати дії місцевої влади чи територіальних центрів комплектування й соціальної підтримки, наражаються на критику і звинувачення в підігруванні інтересам ворога. Тому, аби уникнути звинувачень, журналісти під час підготовки матеріалів на тему мобілізації часто обмежуються ретрансляцією офіційних повідомлень. Утім, такий формат не дає змоги повноцінно розкрити тему — запитання, які хвилюють суспільство, залишаються без відповіді, що створює простір для чуток і фейків.
«Детектор медіа» наводить коментар КЖЕ без купюр:
«Матеріали, присвячені мобілізації в Україні, викликають підвищену увагу суспільства. Ця тема є відносно новою для більшості медіа, а тому журналісти зустрічаються з певними труднощами під час її висвітлення.
Моніторинг свідчить, що часто коментарі посадовців і депутатів різних рівнів про мобілізацію можуть суперечити один одному, а відповідне законодавство постійно оновлюється, що ускладнює роботу журналістів.
Російська пропаганда активно використовує ситуацію з мобілізацією в Україні для просування шкідливих наративів, спрямованих на підрив обороноздатності нашої країни. Для цього росіяни використовують здебільшого соціальні мережі і канали в телеграмі, звідки часто беруть інформацію українські медіа.
Разом із тим Комісія з журналістської етики вважає, що необхідно розділяти професійне виконання журналістами своїх обов’язків і просування тез російської пропаганди. Звернення до Комісії свідчать, що іноді медіа, які прагнуть всебічно й об’єктивно оцінювати дії посадових осіб місцевої влади і співробітників територіальних центрів комплектування й соціальної підтримки, наражаються на критику і звинувачення в підігруванні інтересам ворога.
Для того, щоб уникнути звинувачень, журналісти під час підготовки матеріалів із теми мобілізації часто обмежуються ретрансляцією офіційних повідомлень. Такий формат не дозволяє повноцінно розкрити тему, запитання, які хвилюють суспільство, залишаються без відповіді, тож створюється простір для чуток і фейків.
У висвітленні питань мобілізації, так само як і будь-якої теми, журналістам варто дотримуватися професійних та етичних стандартів.
- Порушуйте теми, які справді хвилюють українців у зв’язку з мобілізацією. Це не лише роз’яснення важливості мобілізації у воєнний час, а й дотримання закону, прав мобілізованих, справедливість рішень, взаємодія центрів комплектування із підрозділами Збройних сил України. Якщо ці теми не обговорюють українські медіа, аудиторія шукатиме інформацію в інших джерелах, в тому числі тих, які контролюються країною-агресором.
- Покажіть приклади успішного розв’язання проблем, які виникають під час мобілізації.
- Уникайте узагальнень і «ярликів» («ухилянти»), якщо провина людей, про яких ви пишете, не доведена, – наприклад, якщо йдеться про вручення повісток в людних місцях.
- Не порівнюйте вручення повісток із «полюванням» чи «відловом» чоловіків (На них також почали «полювати»: на Закарпатті повістки вручили в одному з освітніх закладів).
- Перевіряйте й уточнюйте інформацію з офіційних джерел, ставте додаткові запитання для того, щоб бути максимально точними. Наприклад, в новині «Начальник Чернівецької ОВА Запаранюк дозволив працівникам військкоматів на Буковині здійснювати перевірку документів» бракує відповіді на запитання, в яких саме місцях працівники центрів комплектування можуть перевіряти документи: на блокпостах, на вулиці, на роботі, у квартирах?
- Ретельно перевіряйте інформацію, яка з’являється в соціальних мережах (приклад: На Закарпатті хлопець втратив свідомість після того, як йому «вручили» повістку). З’ясуйте, хто є першоджерелом, що відомо про цю людину і чому вона оприлюднила певну інформацію. Знайдіть підтвердження в інших джерелах, не пов’язаних із першим. Використання без перевірки інформації лише з одного джерела, часто анонімного, є порушенням.
- Враховуйте, що автори дописів у соціальних мережах можуть бути упередженими й переслідувати власний інтерес.
- Не підтримуйте інформаційно хибну практику вручення повісток за правопорушення (Повістки за дрифт: у Києві оригінально покарали вуличних гонщиків). Такий підхід представляє військовий обов’язок як форму покарання, а не захисту своєї країни від ворога.
Обмеження на поширення певної інформації під час воєнного стану можуть створювати складнощі для журналістів, які намагаються висвітлити суспільно важливі теми, такі як мобілізація. Проте воєнний стан не виключає можливості медіа докладати зусиль для чесного інформування громадськості. Журналісти мають дотримуватися етичних норм і професійних стандартів, щоб забезпечити якісне та об’єктивне висвітлення важливих для всіх українців тем».
Нагадаємо, нещодавно Комісія з журналістської етики випустила серію нових пояснювальних відео про журналістські стандарти та необхідність дотримуватися журналістської етики. Нові відео розповідають про те, як журналісти можуть допомогти покарати Росію за воєнні злочини в Україні і як медіа можуть відповідально виправляти свої помилки.