Платформа Ради Європи опублікувала 289 попереджень про серйозні загрози чи напади на свободу медіа у світі за останній рік
Платформа Ради Європи опублікувала 289 попереджень про серйозні загрози чи напади на свободу медіа у світі за останній рік
Протягом 2022 року Платформа Ради Європи для захисту та безпеки журналістів опублікувала 289 попереджень про серйозні загрози або напади на свободу медіа в 37 державах. Про це йдеться в опублікованій доповіді Платформи «Війна у Європі та боротьба за право висвітлювати».
Пресслужба Платформи зазначила, що ці дані включають повідомлення щодо Росії. Партнерські організації вирішили продовжити моніторинг ситуації зі свободою ЗМІ та нападами на журналістів після виключення країни-агресора з Ради Європи в березні 2022 року.
У доповіді йдеться про те, що з початку повномасштабної війни Росії проти України щонайменше 12 медійників загинули, а ще 21 журналіст отримав поранення під час виконання професійних обов’язків. За даними ІМІ, станом на 24 лютого 2023 року, внаслідок російської агресії в Україні загинули 48 медійників.
«Останніми роками ми спостерігаємо тривожне збільшення нападів і погроз стосовно журналістів. Багато журналістів виявили мужність, а інші заплатили своїми життями за право висвітлювати агресію Росії проти України. Той факт, що багато з цих атак залишаються безкарними, загрожує самій основі наших суспільств. Я закликаю держави-учасниці серйозно поставитися до цього питання та повністю поважати та захищати права журналістів, забезпечити їхню безпеку, захистити їхні джерела інформації та запобігти цензурі й іншим формам втручання в їхню роботу», — сказала генеральна секретарка Ради Європи Марія Пейчинович-Бурич.
За даними Платформи, станом на 31 грудня 2022 року 127 медійників перебували під вартою. Серед них — 95 журналістів, про яких були активні повідомлення про загрозу на платформі, та 32 працівники медіа в Білорусі.
Загалом за рік організація зафіксувала 74 повідомлення про атаки на фізичну недоторканість журналістів (26% від усіх повідомлень), 41 повідомлення про затримання та ув’язнення журналістів (14%), 94 повідомлення про випадки переслідування та залякування журналістів (32%) та ще 80 повідомлень про інші дії, які негативно впливають на свободу медіа (28%).
Окрім цього, у доповіді висвітлили проблему безкарності у 35 випадках нападів на журналістів, які досі активні на Платформі. 26 випадків стосуються справ про вбивства медійників.
У звіті також є інформація про запровадження законодавства, що обмежує роботу журналістів, стеження за комунікаціями журналістів, фейкові новини та дезінформацію, зловживання судовою системою для покарання або залякування журналістів, стратегічні судові позови проти участі громадськості (SLAPPS), тиск на суспільне мовлення та випадки захоплення ЗМІ силою. Детальніше можна ознайомитися за посиланням.
Нагадаємо, за рік з початку повномасштабного вторгнення Росія скоїла 497 злочинів проти журналістів та медіа в Україні. Станом на 24 лютого 2023 року, 48 медійників загинули в Україні внаслідок російської збройної агресії. З них вісім – під час виконання журналістської діяльності, 27 загинули як учасники бойових дій та 13 – внаслідок російських обстрілів або катувань.