У Чилі нижня палата парламенту оголосила президенту імпічмент через Pandora Papers
У Чилі нижня палата парламенту оголосила президенту імпічмент через Pandora Papers
У вівторок, 9 листопада, Нижня палата парламенту Чилі оголосила президенту Себастьяну Піньєрі імпічмент через розслідування, спричинене витоком Pandora Papers.
Як повідомляє The Associated Press, імпічмент підтримали 78 зі 155 членів нижньої палати, 67 депутатів голосували проти.
Для відставки президента документ має підтримати Верхня палата, яка складається з 43 сенаторів. Однак Піньєра навряд чи буде відсторонений Сенатом, адже опозиція має лише 24 мандати з 29 голосів, необхідних для відсторонення президента.
Процедура імпічменту була розпочата опозицією після витоку Pandora Papers. Документи засвідчують можливі порушення законодавства під час продажу гірничодобувної компанії, яка належала президенту.
У 2010 році Піньєра продав свою частку компанії Minera Dominga близькому другу і діловому партнеру Карлосу Альберто Делано. Угода була проведена через офшори на Британських Віргінських островах.
Чилійські журналісти стверджують, що документи можуть свідчити про корупцію і податкові порушення під час продажу. Крім того, угода містила пункт, який вимагає від уряду не посилювати заходи з охорони довкілля в районі копалень компанії.
У 2017 році правоохоронці перевіряли угоду, але тоді жодних порушень не було виявлено. Вже після публікації Pandora Papers прокуратура Чилі анонсувала розслідування можливих корупційних дій при продажі копалень.
Опозиція стверджує, що президент «відкрито порушив конституцію і серйозно зашкодив честі нації».
Піньєра, статки якого, за даними журналу Forbes, становлять 2,5 мільярда доларів, відкинув звинувачення і заявив, що жодних порушень в угоді не було.
Скандал навколо президента вибухнув напередодні президентських і парламентських виборів, які відбудуться у листопаді. Піньєра заздалегідь оголосив, що не буде брати в них участь.
Pandora Papers – це колаборація журналістів-розслідувачів, яка «розкриває таємниці 35 нинішніх і колишніх світових лідерів, більш як 330 чиновників у 90 країнах світу».
В межах Pandora Papers опубліковані документи про офшори низки світових політиків, зокрема президента України Володимира Зеленського, прем'єра Чехії Андрея Бабіша, президента Азербайджану Ільхама Алієва, президента Росії Володимира Путіна, експрезидента Казахстану Нурсултана Назарбаєва, колишнього прем’єр-міністра Британії Тоні Блера, близького оточення самопроголошеного президента Білорусі Олександра Лукашенка.
Новому витоку документів передували гучні публікації фінансових документів про офшори світових політиків: «Райське досьє», Panama Papers і LuxLeaks.
В Україні документи Pandora Papers опрацьовували журналісти «Слідства.Інфо». Ключовим елементом розслідування «Офшор 95» є припущення, що фірми президента Володимира Зеленського та його близьких соратників могли бути причетними до переказів 40 мільйонів доларів від структур, пов’язаних із олігархом Ігорем Коломойським. За даними джерел «Слідства.Інфо», переказ грошей відбувався через кіпрську філію «Приватбанку» – ту саму, через яку олігарх міг відмивати мільйони.
Фото: Fotos TVN/Flickr