«Миротворец» оприлюднив новий список журналістів

«Миротворец» оприлюднив новий список журналістів

20 Серпня 2016
4115
20 Серпня 2016
15:30

«Миротворец» оприлюднив новий список журналістів

4115
20 серпня сайт «Миротворец», на якому опубліковані особисті дані сепаратистів і журналістів, акредитованих у «ЛНР/ДНР», оприлюднив оновлений список представників ЗМІ
«Миротворец» оприлюднив новий список журналістів
«Миротворец» оприлюднив новий список журналістів

Відповідна інформація розміщена на сайті «Миротворец».

«З метою надання допомоги правоохоронним органам України у виконанні покладених на них завдань, Центр "Миротворец" предоставляє для дослідження оновлений перелік записів про журналістів, які співпрацювали з терористичною організацій "ДНР" та отримували акредитацію у терористів в період з 2014 року по червень 2016 року року», – йдеться на сайті.

До списку увійшли 11 представників ЗМІ з Росії, Італії, Франції та так званої «ДНР», серед яких є журналісти, фотокореспонденти, редактор, оператор та перекладач.

Як повідомляється на сайті, список було взято з дампу пошти «провідного спеціаліста міністерства інформації ДНР» Тетяни Єгорової, яка «відповідає за видачу дозволів журналістам». Про скандал з листуванням Єгорової та іншими представниками ЗМІ писав «Детектор медіа».

«Миротворец» наводить скріншот пошти Єгорової.

Публікуючи інформацію про акредитованих терористичною організацією «ДНР» журналістів, «Миротворец» посилається на статтю 17 Конституції України, в якій сказано, що «захист суверенітету й територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважлівішімі функціямі держави, справою всього українського народу», та на статтю 29 Закону України «Про Інформацію», в якій йдеться про поширення суспільно важливої інформації:

 «1. Інформація з обмеженим доступом може бути поширена, якщо вона є суспільно необхідною, тобто є предметом суспільного інтересу, і право громадськості знати цю інформацію переважає потенційну шкоду від її поширення.

2. Предметом суспільного інтересу вважається інформація, яка свідчить про загрозу державному суверенітету, територіальній цілісності України; забезпечує реалізацію конституційних прав, свобод і обов’язків; свідчить про можливість порушення прав людини, введення громадськості в оману, шкідливі екологічні та інші негативні наслідки діяльності фізичних або юридичних осіб тощо».

Крім того, як ваказано на сайті, вони також посилаються на «інші закони України». Які саме, не вказано.

«Миротворец» також зазначає, що опублікований Центром матеріал «може бути корисний для вивчення і заступнику Міністра інформаційної політики України Тетяні Поповій, яка ось уже місяць "активно очікує" розгляду питання про її звільнення "за власним бажанням"».

Як зазначила в коментарі «Детектору медіа» заступниця міністра інформаційної політики України Тетяна Попова, оновлені «Миротворцем» списки вона бачила та вважає, що вони знову шкодять міжнародним відносинам України.

«Я думаю, що ці люди до хорошого Україну не доведуть. У нас і так зараз багато проблем з міжнародними відносинами, а вони заводять ще в більш глухий кут наші відносини з партнерами України за кордоном. Вони вже спаплюжили відносини України з міжнародною пресою. А так як в інших країнах у журналістів досить серйозний рівень довіри, це означає, що коли вони зроблять негативні матеріали про Україну, це вплине на соціологію в цих країнах, керівництву країн доведеться реагувати і в міжнародних відносинах з цими країнами відбудеться погіршення. Посли країн G7, представники ЄС, ОБСЄ, Ради Європи ще в травні-червні виказали своє обурення і зробили відповідні негативні заяви, сказала пані Попова. – І, до речі, вони кожного разу викладають нові списки журналістів саме після якихось корупційних зливів/розслідувань. Навіть вже смішно дивитися на такі недолугі спроби змінити інформаційну повістку».

Вона також зазначила, що дії «Миротворца» незаконні.

 «Вони забули прочитати закони про персональні данні (не тільки України, але й тих країн, данні журналістів яких вони опублікували) та врахувати те, що будь-які дані, які чітко ідентифікують людину, вже вважаються персональними даними», додала заступник міністра.

За її словами, на дії «Миротворца» мають відреагувати самі журналісти та журналістські організації.

«Я вважаю, що це мають зробити журналісти та журналістські організації, тому що це їх дані викладені. Коли вони це зроблять і в якій країні вони це зроблять, мені невідомо. Я знаю, що вже відкрито декілька справ проти "Миротворца" від різних людей, і я вважаю, що в кінці кінців, можливо, не в українських судах чи, можливо, після наступних виборів та зміни Уряду, ситуація з ними буде вирішена і винні будуть покарані. А поки що страждає імідж України», зазначила пані Попова.

Нагадаємо, 7 травня на сайті «Миротворец» був оприлюднений перелік персональних даних близько 4 тисяч журналістів, які свого часу отримували так звану «акредитацію» в «ДНР», отриманий начебто завдяки зламуванню комп’ютерних баз даних сепаратистів. При цьому сайт «Миротворец» звинувачує усіх цих журналістів у співпраці із сепаратистами.

Кілька десятків українських та іноземних журналістів виступили із вимогою до сайту «Миротворец» негайно видалити з вільного доступу інформацію про персональні дані співробітників ЗМІ.

Своє занепокоєння публікацією персональних даних журналістів на сайті «Миротворец» висловили «Репортери без кордонів»Комітет захисту журналістів, Представниця ОБСЄ з питань свободи ЗМІ Дуня Міятович, посол Європейського союзу в Україні Ян Томбінські, генеральний секретар Ради Європи Торбйорн Ягланд, агенція «Франс-Пресс», а також заступниця міністра інформаційної політики Тетяна Попова, уповноважена Верховної Ради з прав людини Валерія ЛутковськаКомітет ВР з питань свободи слова та інформаційної політики, віце-прем'єрка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Іванна Климпуш-Цинцадзе.

Тим часом українські журналісти зі списку, опублікованого «Миротворцем»,почали отримувати погрози.

11 травня Прокуратура Києва розпочала кримінальне провадження за фактом перешкоджання професійній діяльності журналістів шляхом оприлюднення їхніх персональних даних (на сайті «Миротворець».).

Міністр внутрішніх справ України Арсен Аваков повідомив, що після публікацій сайтом «Миротворец» списків українських та іноземних журналістів, які отримали так звану «акредитацію» в «ДНР», слідчі в рамках порушеної кримінальної справи за ст. 182 КПК перевіряють, чи був порушений закон про персональні дані.

13 травня проект «Миротворец» оголосив про своє закриття. Але вже 19 травня на сайті «Миротворец» знову стали оступні списки акредитованих в «Л/ДНР» журналістів з їхніми персональними даними. До того ж «Миротворец» опублікував новий список журналістів різних країн світу, які отримали так звану «акредитацію» в «ДНР». При цьому центр вибачився за попередню публікацію списку акредитованих журналістів, бо він був «не першої свіжості».

Після цього медійні громадські організації Інститут масової інформації, «Детектор медіа», Незалежна медіапрофспілка України та Національна спілка журналістів України висловили вимогу до української влади негайно вжити заходів, щоб зупинити цькування українських та іноземних журналістів, розгорнуте редакцією сайту «Миротворець» і деякими політиками.

Міжнародні журналістські правозахисні організації Комітет захисту журналістів (CPJ) і «Репортери без кордонів» в офіційних листах на адресу Президента України Петра Порошенка закликали його засудити дії сайту «Миротворец» і спонукати Міністерство внутрішніх справ розслідувати оприлюднення персональних даних журналістів, яке поставило їхні життя під загрозу.

Наприкінці травня – на початку червня публікацію «списків Миротворца» і відсутність належної реакції української влади на порушення прав журналістів засудили голова Представництва ЄС в Україні Ян Томбінські та Посол Німеччини в Україні Крістоф Вайль, посол США Джеффрі Пайєтт, а такожпосли країни «великої сімки» (G7).

2 червня міністр інформаційної політики Юрій Стець у своїй офіційній заявівисловив шкоду щодо погроз на адресу журналістів зі списку «Миротворца», але водночас закликав іноземних журналістів виявити повагу до українських законів та українського народу.

3 червня Президент України Петро Порошенко під час своєї прес-конференціїзасудив публікацію на сайті «Миротворец» персональних даних понад 4000 журналістів, які отримували акредитацію в так званій «ДНР» і яких «Миротворец» звинуватив у співпраці з терористами. Він також заявив, що гарантує журналістам безпеку.

Опитані «Детектором медіа» журналісти й експерти пов’язують скандал із сайтом «Миротворцем» зі спробою встановити контроль за інтернет-сайтами.

На початку серпня сайт «Миротворец», на якому опубліковані особисті дані сепаратистів і журналістів, акредитованих у «ЛНР/ДНР», оголосив, що зареєструвався як ЗМІ.

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
4115
Читайте також
19.08.2016 13:15
Лілія Зінченко, Катерина Толокольнікова
3 845
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду