Нацрада чекає від ГПУ, МВС і СБУ розслідування листування представників українських телеканалів з «ДНР»

Нацрада чекає від ГПУ, МВС і СБУ розслідування листування представників українських телеканалів з «ДНР»

18 Серпня 2016
2151
18 Серпня 2016
13:23

Нацрада чекає від ГПУ, МВС і СБУ розслідування листування представників українських телеканалів з «ДНР»

2151
Національна рада з питань телебачення і радіомовлення чекає від Генеральної прокуратури, Міністерства внутрішніх справ і Служби безпеки України розслідування оприлюдненого в інтернеті можливого листування працівників українських телеканалів з представниками так званої «ДНР» та просить компетентні органи підтвердити чи спростувати інформацію.
Нацрада чекає від ГПУ, МВС і СБУ розслідування листування представників українських телеканалів з «ДНР»
Нацрада чекає від ГПУ, МВС і СБУ розслідування листування представників українських телеканалів з «ДНР»

Про це йдеться в офіційній заяві, оприлюдненій на сайті Нацради.

Регулятор наголошує, що лише після завершення розслідування та в разі підтвердження оприлюдненої інформації Нацрада може ухвалити відповідне рішення.

Нацрада також чекає від компетентних органів відповіді на запитання, хто відповідає за новини на телеканалі «Інтер», за добір кадрів і хто формує інформаційну політику «Інтера».

Нацрада вказує на те, що відповідно до чинного законодавства не має повноважень у регулюванні контенту каналів, а впливати на редакційну політику ЗМІ регулятору, як і іншим державним органам, заборонено. Нацрада закликає законодавців надати регуляторному органу розширених повноважень у питаннях захисту інформаційної безпеки, чітко прописаних, аби не виникло передумов до введення цензури.

Також Нацрада підтримує пропозиції окремих політиків запровадити обмеження для висвітлення подій на Донбасі, встановити вимоги акредитації журналістів і передбачити систему відповідальності за порушення.

«Детектор медіа» публікує повний текст офіційної заяви Нацради:

Щодо ситуації з оприлюдненням у ЗМІ переписки деяких працівників телеканалів із представниками так званої «ДНР»

Національна рада як єдиний державний орган у сфері нагляду за діяльністю телерадіоорганізацій України розглядає ситуацію з оприлюдненням переписки працівників деяких українських телеканалів із представниками так званої "ДНР" (якщо це мало місце), як новий виклик у питанні дотримання одного з основоположних демократичних принципів - свободи слова. Адже йдеться про те, як держава, в якій іде війна, має реагувати на подібні факти у вітчизняних ЗМІ.

Безперечно, щоб відреагувати адекватно, необхідно точно знати, чи є оприлюднені матеріали достовірними, а  чи це фейкова інформація, подана з певною метою. Визначити це можуть тільки компетентні органи – Генеральна прокуратура, Міністерство внутрішніх справ, Служба безпеки України, бо лише вони можуть провадити слідчі дії та викрити звинувачуваних. Ми чекаємо від цих органів відповідного розслідування і звертаємося до них із пропозицією підтвердити чи спростувати інформацію, яка в черговий раз збурила українське суспільство і всю медіа-спільноту.

Лише після завершення розслідування та в разі підтвердження оприлюдненої інформації Національна рада може ухвалити відповідне рішення.

Водночас нагадуємо, що, укладаючи з Національною радою мирову угоду, телеканал «Інтер» взяв  на себе зобов’язання  «суворо дотримуватись ліцензійних умов, чинного законодавства України, здійснювати дієві заходи щодо контролю за редакційною політикою, змістом ефіру на предмет неможливості появи матеріалів, що розпалюють ворожнечу, принижують честь та гідність українського народу, закликають до агресивних дій щодо громадян України». Особливо варто наголосити на «здійсненні заходів щодо контролю за редакційною політикою», бо пам’ятаємо і скандал із  московською заробітчанкою Марією Столяровою, що була вислана за межі країни. Тоді під час розгляду питання на засіданні керівництво телеканалу переконувало всіх, що в ефірі сталася технічна помилка, і висловлювання зазначеної особи не мали стосунку до сюжету. Крім того, звучали аргументи, що випуски новин готує ТОВ «Незалежні інформаційні системи», з яким телеканал «Інтер»  підписав угоду, відповідно до якої не втручається у редакційну політику «НІС».

На жаль, ні суспільний осуд, ні вимоги регулятора у зв’язку із названими випадками не змінили позицію керівництва «Inter Media Group», які поширили у ЗМІ твердження, що ніхто з керівництва «Інтера» не має до новин жодного стосунку, не керує цими людьми, і не має до них ніякого відношення, вони самі ухвалюють свої рішення.  Що їм важко коментувати цю ситуацію, бо вони поза нею.

Тобто і глядачі, і  медіа-регулятор можуть побачити на цьому каналі в новинах все, що завгодно, а керівництво каналу і медіа-групи скаже – ми тут ні до чого. Постають логічні питання - так хто ж відповідає за новини на телеканалі «Інтер»? Хто відповідає за добір кадрів? Хто, врешті, формує  інформаційну політику каналу? Сподіваємося невдовзі компетентні органи дадуть нам відповідь.

Також нагадуємо керівникам «Інтера», що є пряма норма закону про відповідальність за програми і передачі, і що Національна рада видала ліцензію на мовлення ПрАТ «Телеканал «Інтер», а  із НІСом, який, як зазначає канал «самостоятельно и в полной мере отвечает за соответствие созданных програм  общепринятым стандартам качества и требованиям законаодательства Украины», регулятор стосунків не має.

Щодо інших згадуваних в оприлюднених матеріалах телеканалів Національна рада також чекає на результати розслідування.

Усі рішення, які ухвалюють члени Національної ради цього складу, ґрунтуються на вимогах законів і міжнародних актів. Проте відповідно до чинного законодавства Національна рада зовсім не має повноважень у регулюванні контенту каналів, а впливати на редакційну політику ЗМІ регулятору, як і іншим державним органам, законодавчими нормами заборонено (ст. 5 Закону України «Про телебачення і радіомовлення»).

Маємо розуміти, що ці норми формувалися в мирний час і не передбачають ситуацій, які виникають у період ведення гібридної війни. Тому хотілося б вірити, що законодавці почують наш заклик про надання регуляторному органу розширених повноважень у питаннях захисту інформаційної безпеки. Ці повноваження мають бути чітко прописані, аби не виникло передумов до введення цензури.  Необхідно також, як пропонують окремі політики, вводити обмеження для висвітлення подій на Донбасі, встановити вимоги акредитації журналістів і передбачити систему відповідальності за порушення.

Нагадаємо, 3 серпня в інтернет потрапило можливе листування співробітниці органів так званої «ДНР» Тетяни Єгорової з представниками українських телеканалів. Листування датоване 2015 роком. За однією версією, його виклали хакери, за іншою – це зробила сама Тетяна Єгорова. З масиву викладеного листування виходить, що співробітники каналів «Інтер», «Україна», «Донбас» затверджували із представниками так званої «ДНР» тексти своїх матеріалів. Детально це листування проаналізували у статтях на «Детекторі медіа» Гала Скляревська і Дмитро Золотухін. Окремо пан Золотухін зупинився і на листуванні представників «Інтера» і «ДНР» через російського посередника – журналіста Леоніда Муравйова.

Назім Бедіров, один з топ-менеджерів НІС - новинного продакшну групи «Інтер», назвав оприлюднене листування підробкою. Він також заявив, що на листі до Державної прикордонної служби з проханням сприяти в перетині кордону Леонідові Муравйову стоїть не його підпис. Тоді як у Державній прикордонній службі «Детектору медіа» підтвердили, що листи з проханням сприяти в перетині кордону з такими вихідними номерами і в ці дати від «Інтера» надходили. Але зміст листів (крім теми) наразі недоступний, оскільки листи передано в архів.

Міністр внутрішніх справ Арсен Аваков заявив, що російська і «ДНР»-івська пропаганда, що діяла через журналістів, які готували новини й аналітику для каналу «Інтер», мала на меті очорнити низку українських політиків, і закликав Нацраду зреагувати на скандал.

Голова парламентського Комітету з питань свобода слова та інформаційної політики Вікторія Сюмар написала у Facebook, що вважає зв’язки журналістів «Інтера» з кремлівською і сепаратистською пропагандою елементом гібридної війни проти України та ініціює розгляд цього питання на засіданні Комітету.

Перша заступниця голови Нацради Ольга Герасим’юк повідомила «Детектору медіа», що після виходу членів Нацради з планової відпустки вони обговорять скандал з можливим листуванням представників телеканалу «Інтер» через російського посередника-журналіста з представниками так званої «ДНР». За словами пані Герасим’юк, вона стежить за цим скандалом і вже передала інформацію до Служби безпеки України.

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
2151
Читайте також
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду