Порошенко засудив публікацію «списків Миротворца»

Порошенко засудив публікацію «списків Миротворца»

3 Червня 2016
2208
3 Червня 2016
17:08

Порошенко засудив публікацію «списків Миротворца»

2208
Президент України Петро Порошенко засудив публікацію на сайті «Миротворец» персональних даних понад 4000 журналістів, які отримували акредитацію в так званій «ДНР» і яких «Миротворец» звинуватив у співпраці з терористами. Він також заявив, що гарантує журналістам безпеку.
Порошенко засудив публікацію «списків Миротворца»
Порошенко засудив публікацію «списків Миротворца»

Про це пан Порошенко заявив у відповідь на запитання журналістів BBC та «Детектора медіа».

Журналіст BBC Том Баррідж запитав Петра Порошенка: «Чи будете ви готові сьогодні публічно засудити публікацію онлайн персональних даних понад 4000 іноземних журналістів на сайті “Миротворец”»?

Президент відповів англійською (подаємо переклад «Детектора медіа»):

«Я публічно засудив публікацію цих імен на сайті «Миротворца». Але, на жаль, я маю інформацію, що деякі з цих журналістів готують негативні коментарі і статті про Україну. Я люб’язно прошу вас: не робіть цього.

Я як президент гарантую безпеку цих журналістів в Україні. Нам слід розробити механізм, як журналісти можуть бути на окупованій території, легально приїжджаючи в Україну і переходячи через лінію розмежування. Я вже інструктував наші правоохоронні органи, аби вони захищали права журналістів, в тому числі згаданих у списку.

Здається, вчора я бачив заяву Міністерства інформаційної політики, яку я повністю поділяю і яке мене задовольняє. При публікації на незалежному інтернет-сайті певних даних, у нас є дуже обмежені інструменти реагування, пов’язані із закриттям цієї інформації. Але як президент України, і я впевнений, такою ж є позиція українського уряду, ми думаємо, що це була дуже велика помилка. Але немає нічого небезпечного для перебування іноземних журналістів в Україні.

Водночас, якщо ви говорите про російських журналістів, то деякі з них роблять кримінальні речі, але щодо цього буде спеціальне, окреме розслідування. Якщо ви попередньо зауважили, що ми робимо для захисту свободи слова, то уряд відправив до Ради національної безпеки і оборони список журналістів (щодо застосування персональних санкцій – ред.), який включав також представників британських ЗМІ, і BBC.  І моя реакція була швидкою: в той же момент я змінив рішення РНБО і прибрав ці прізвища з санкційного списку, й отримав спеціальну подяку від Британського посольства й ВВС».

Згодом журналістка «Детектора медіа» Світлана Остапа уточнила в Президента України, як буде реагувати Адміністрація Президента на заяви послів «великої сімки», ЄС, США на публікацію «Миротворцем» персональних даних журналістів. У відповідь на це Петро Порошенко сказав:

«Ми вже відреагували на це. Одразу після публікації в мене з прем’єр-міністром була спільна зустріч із послами великої сімки.

Я тоді повторював і зараз гарантую: журналістам в Україні нічого не загрожує. Відповідні інструкції мною надані і керівництву спецслужб, і іншим правоохоронним органам.

Користуючись нагодою: я знаю, що, на жаль, готуються публікації цими журналістами, які почувають себе, і мають на це підстави, як мінімум ображеними. Я навмисно наголошую, прохання: не робіть цього. Є сайт, до якого ні президент, ні уряд не мають ніякого відношення. Якби ми мали право закривати сайти, впевнений, що це було б зроблено. Думаю, що зараз це недоцільно. Треба просто пояснити, що українська влада має певні особливості, права та обов’язки, і дотримується цих прав.

Разом з тим, я наголошу, що вчора була заява Міністерства інформаційної політики, яка була вповноважена урядом висловити своє ставлення до цих процесів. Я підтримую цю заяву.

Безпека буде забезпечення, доручення дані – не Адміністрацією Президента, а мною як Президентом. Не бачу тут ніяких загроз. Ми маємо врегулювати це питання. Ну не їздіть через той кордон, приїжджайте в Україну, перетинайте лінію зіткнення. Треба зареєструватися у нас, ми в МЗС створимо відповідні механізми акредитації, які врегулюють ці питання. Відповідні доручення дані».

Нагадаємо, 7 травня на сайті «Миротворец» був оприлюднений перелік персональних даних близько 4 тисяч журналістів, які свого часу отримували так звану «акредитацію» в «ДНР», отриманий начебто завдяки зламуванню комп’ютерних баз даних сепаратистів. При цьому сайт «Миротворец» звинувачує усіх цих журналістів у співпраці із сепаратистами.

Кілька десятків українських та іноземних журналістів виступили із вимогою до сайту «Миротворец» негайно видалити з вільного доступу інформацію про персональні дані співробітників ЗМІ.

Своє занепокоєння публікацією персональних даних журналістів на сайті «Миротворец» висловили «Репортери без кордонів»Комітет захисту журналістів, Представниця ОБСЄ з питань свободи ЗМІ Дуня Міятович, посол Європейського союзу в Україні Ян Томбінські, генеральний секретар Ради Європи Торбйорн Ягланд, агенція «Франс-Пресс», а також заступниця міністра інформаційної політики Тетяна Попова, уповноважена Верховної Ради з прав людини Валерія ЛутковськаКомітет ВР з питань свободи слова та інформаційної політики, віце-прем'єрка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Іванна Климпуш-Цинцадзе.

Тим часом українські журналісти зі списку, опублікованого «Миротворцем»,почали отримувати погрози.

11 травня Прокуратура Києва розпочала кримінальне провадження за фактом перешкоджання професійній діяльності журналістів шляхом оприлюднення їхніх персональних даних (на сайті «Миротворець».).

Міністр внутрішніх справ України Арсен Аваков повідомив, що після публікацій сайтом «Миротворец» списків українських та іноземних журналістів, які отримали так звану «акредитацію» в «ДНР», слідчі в рамках порушеної кримінальної справи за ст. 182 КПК перевіряють, чи був порушений закон про персональні дані.

13 травня проект «Миротворец» оголосив про своє закриття. Але вже 19 травня на сайті «Миротворец» знову стали оступні списки акредитованих в «Л/ДНР» журналістів з їхніми персональними даними. До того ж «Миротворец» опублікував новий список журналістів різних країн світу, які отримали так звану «акредитацію» в «ДНР». При цьому центр вибачився за попередню публікацію списку акредитованих журналістів, бо він був «не першої свіжості».

Після цього медійні громадські організації Інститут масової інформації, «Детектор медіа», Незалежна медіапрофспілка України та Національна спілка журналістів України висловили вимогу до української влади негайно вжити заходів, щоб зупинити цькування українських та іноземних журналістів, розгорнуте редакцією сайту «Миротворець» і деякими політиками.

Міжнародні журналістські правозахисні організації Комітет захисту журналістів (CPJ) і «Репортери без кордонів» в офіційних листах на адресу Президента України Петра Порошенка закликали його засудити дії сайту «Миротворец» і спонукати Міністерство внутрішніх справ розслідувати оприлюднення персональних даних журналістів, яке поставило їхні життя під загрозу.

Наприкінці травня – на початку червня публікацію «списків Миротворца» і відсутність належної реакції української влади на порушення прав журналістів засудили голова Представництва ЄС в Україні Ян Томбінські та Посол Німеччини в Україні Крістоф Вайль, посол США Джеффрі Пайєтт, а також посли країни «великої сімки» (G7).

2 червня міністр інформаційної політики Юрій Стець у своїй офіційній заяві висловив шкоду щодо погроз на адресу журналістів зі списку «Миротворца», але водночас закликав іноземних журналістів виявити повагу до українських законів та українського народу.

Опитані «Детектором медіа» журналісти й експерти пов’язують скандал із сайтом «Миротворцем» зі спробою встановити контроль за інтернет-сайтами.

Фото - Олексій Темченко

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
2208
Читайте також
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду