«Грубе перешкоджання журналістській діяльності». КЖЕ засудила напад на журналістів «Схем»

«Грубе перешкоджання журналістській діяльності». КЖЕ засудила напад на журналістів «Схем»

7 Жовтня 2021
2730

«Грубе перешкоджання журналістській діяльності». КЖЕ засудила напад на журналістів «Схем»

2730
КЖЕ: Банкіри абсолютно не розуміють механізм та сферу дії Кодексу етики українського журналіста.
«Грубе перешкоджання журналістській діяльності». КЖЕ засудила напад на журналістів «Схем»
«Грубе перешкоджання журналістській діяльності». КЖЕ засудила напад на журналістів «Схем»

Комісія з журналістської етики засудила насильство стосовно журналістів «Схем» Кирила Овсяного та Олександра Мазура із боку представників «Укрексімбанку» і розцінює інцидент як грубе перешкоджання журналістській діяльності.

«Ми категорично засуджуємо насильство стосовно журналістів із боку представників державного "Укрексімбанку", розцінюємо інцидент як грубе перешкоджання журналістській діяльності та закликаємо Національну поліцію до неупередженого та ефективного розслідування цього випадку», – говориться в заяві. 

КЖЕ відзначила, що зафіксовані на відео слова керівника департаменту банку (Володимира Пікалова, – Ред.), де він звинувачує журналістів у нібито порушенні професійної етики, свідчать про повне нерозуміння банкіром механізму та сфери дії Кодексу етики українського журналіста.

«Ми здивовані спробами представників банку дати оцінку діям журналістів із посиланням на Кодекс етики. Зокрема, в заяві банку, оприлюдненій на офіційній Фейсбук-сторінці 5 жовтня, міститься припущення про нібито порушення журналістом Кирилом Овсяним Кодексу етики, а також озвучено намір звернутися «до правоохоронних структур та органів, що регулюють діяльність у сфері телебачення і радіомовлення, щодо аналізу дій журналіста на відповідність вимогам чинного законодавства України і Кодексу етики українського журналіста. Кодекс етики українського журналіста є частиною саморегуляції в медіа, яка кардинально відмінна від державної регуляції».

КЖЕ нагадала, що жодна державна інституція, установа, організація не наділена правом оцінювати дотримання журналістами й медіа Кодексу етики.

«Ані банк. Ані правоохоронні органи. Ані "органи, що регулюють діяльність у сфері телебачення і радіомовлення". Ми проти того, щоб банкіри залякували журналістів погрозами покарати за нібито порушення Кодексу етики. У випадку з нападом на знімальну групу "Схем" такі погрози є формою тиску на медіа, яке порушило незручну для керівників банку тему».

Тільки Комісія з журналістської етики, як орган саморегуляції роботи журналістів та редакцій в Україні, може встановити наявність чи відсутність порушення в журналістському матеріалі.

І встановити це лише після оприлюднення матеріалу, взявши до уваги суспільну важливість теми та засоби її розкриття. Відповідальність журналіста перед громадськістю має пріоритет перед будь-якою іншою відповідальністю – зокрема, відповідальністю перед роботодавцями і державними органами, йдеться в

Глобальній етичній хартії для журналістів, ухваленій на світовому конгресі Міжнародної федерації журналістів у 2019 році. КЖЕ висловила свою солідарність із колегами, які виявляють відданість цим принципам.

Інцидент між журналістами «Схем» та охороною «Укрексімбанку» стався 4 жовтня в Києві у центральному офісу фінустанови.

Знімальна група записувала інтерв'ю з головою банку Євгеном Мецгером, однак після одного із запитань він наказав працівникам фінустанови забрати в журналістів камери та стерти матеріал. Знімальну групу близько години не випускали з приміщення, розмови з працівниками установи під час подій вдалося зафіксувати на аудіо.

Пізніше «Укрексімбанк» оприлюднив власну версію подій. У пресслужбі фінустанови заявили, що 16 вересня отримали від «Радіо Свобода» запит щодо інтерв'ю з головою правління банку «згідно з переліком питань у запиті», після чого було узгоджена зустріч на 4 жовтня.

Пресслужба банку стверджувала, що під час інтерв’ю журналіст Кирило Овсяний поставив низку питань, які становлять банківську таємницю та нібито «висловив припущення щодо допущених банком порушень у рамках відповідних правовідносин».

Як стверджували у банку, подальша розмова відбувалася у форматі «офрекорд», після чого журналіст з оператором нібито без будь-якого перешкоджання залишили приміщення банку, з усією записуючою та освітлювальною технікою.

Однак редакції програми «Схеми» вдалося відновити знищений відеозапис на картці пам’яті з камери, яку забрали охоронці банку. На семихвилинному відео можна побачити, як після чергового запитання журналіста Овсяного голова «Укрексімбанку» Мецгер спочатку відмовляється далі розмовляти, а потім звертається до охоронця з наказом «выруби его».  

Охорона банку скрутила оператора Мазура та силоміць забрала в нього знімальну техніку. Близько години журналісти були змушені перебувати у банку, їх випустили з приміщення лише після того, як охорона переконалась, що змогла «видалити» записи з кінокамери.

Із заявами на підтримку журналістів виступили посольство США та Рада зі свободи слова при президентові України, а також Незалежна медійна рада та ГО «Детектор медіа».

Офіс президента засудив поведінку співробітників фінустанови та заявив, що голову «Укрексімбанку» Мецгера потрібно відсторонити від посади на час перевірки інциденту.

Поліція відкрила провадження за фактом перешкоджання журналістам.

6 жовтня Наглядова рада «Укрексімбанку» відсторонила Мецгера на час проведення внутрішнього розслідування нападу на знімальну групу «Схем» та принесла «щирі вибачення» журналістам. Тимчасовим виконувачем обов’язків голови правління фінустанови став Сергій Єрмаков. 

Сам Мецгер попросив вибачення через інцидент із нападом на знімальну групу «Схем» у формі листа.

7 жовтня правоохоронці вручили підозри Євгену Мецгеру та директору департаменту інформаційної політики банку Володимиру Пікалову.

Скріншот відео: Радіо Свобода/YouTube

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
2730
Читайте також
21.10.2021 09:31
Галина Петренко
«Детектор медіа»
3 893
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду