КЖЕ висловила каналу «Дом» дружнє попередження через сюжет про «радикалів України»

КЖЕ висловила каналу «Дом» дружнє попередження через сюжет про «радикалів України»

2 Липня 2021
4489

КЖЕ висловила каналу «Дом» дружнє попередження через сюжет про «радикалів України»

4489
Олексій Мацука відмовився коментувати це рішення.
КЖЕ висловила каналу «Дом» дружнє попередження через сюжет про «радикалів України»
КЖЕ висловила каналу «Дом» дружнє попередження через сюжет про «радикалів України»

Комісія з журналістської етики 2 липня висловила дружнє попередження державному каналу для тимчасово окупованих територій «Дом» через сюжет «Радикали в Україні. Розбір».

Після скандалу довкола сюжету канал сам звернувся до КЖЕ з проханням оцінити сюжет на предмет відповідності положенням Кодексу етики українського журналіста. Шефредактор телеканалу «Дом» Олексій Мацука сказав Комісії, що на погляд редакції подана в сюжеті інформації не суперечить Кодексу етики українського журналіста. «У сюжеті чітко вказуються джерела походження інформації, а безпосередньо сюжет ґрунтується на даних, які були розповсюджені правозахисниками; жодна зі сторін дискримінації в сюжеті не зазнає», – сказав він.

Комісія з журналістської етики, своєю чергою, звернулася за експертним висновком до керівника Групи моніторингу прав національних меншин та фахівця з діяльності радикальних організацій В’ячеслава Ліхачова. Він наголосив, що необхідно розрізняти та коректно використовувати терміни «націоналістична організація» та «радикальна організація». На його думку, у сюжеті необхідної чіткості в цьому питанні немає.

КЖЕ зафіксувала в сюжеті «Радикалы в Украине. Разбор» порушення пунктів 6 (повага до права громадськості на повну та об’єктивну інформацію про факти та події), 9 (факти, судження та припущення мають бути чітко відокремлені одне від одного) та 10 (точки зору опонентів, в тому числі тих, хто став об’єктом журналістської критики, мають бути представлені збалансовано) Кодексу етики українського журналіста. «З огляду на те, що телеканал сам звернувся до Комісії з проханням проаналізувати сюжет, а також обмежив до нього доступ у інтернеті на період розгляду справи, Комісія виносить телеканалу "Дом" дружнє попередження», – йдеться в заяві.

Олексій Мацука відмовився коментувати це рішення. 

Крім того, КЖЕ рекомендувала медіа у матеріалах, що стосуються діяльності радикальних організацій:

  • вживати належну термінологію щодо організацій, про діяльність яких згадується у сюжеті;
  • подавати інформацію про відповідні організації лише у тому випадку, якщо вона є суспільно важливою;
  • уникати ситуацій, за яких матеріал у медіа використовується для односторонньої критики відповідних організацій або ж навпаки, пропагування їх діяльності;
  • базувати твердження про діяльність таких організацій на належних та достовірних фактах;
  • дотримуватися балансу, надаючи представникам організацій, діяльність яких висвітлюється або критикується, можливість прокоментувати звинувачення в їх сторону, а також залучаючи незалежних експертів;
  • утриматися від ретрансляції мови ворожнечі, яка може міститися у закликах відповідних організацій.

Нагадаємо, на каналі «Дом» 11 квітня 2021 року вийшов сюжет «Радикали в Україні. Розбір», автори якого кажуть, що українські радикальні націоналістичні організації часто фігурують в медіа «разом з повідомленнями про нетерпимість, дискримінацію, погроми чи погрози»; що «екстремістські дії» деяких націоналістів «грають на руку російській пропаганді» тощо.

19 квітня шефредактор громадсько-політичного мовлення державного телеканалу «Дом» Олексій Мацука повідомив, що отримує в соціальних мережах погрози фізичною розправою. Він розповів, що отримає погрози через використання російської мови для виробництва контенту; його належність до Донбасу; те, що він переселенець.

Того ж дня «Національний корпус» повідомив, що звернувся до Національної ради з питань телебачення й радіомовлення та Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України через сюжет державного телеканалу «Дом» про «радикалів в Україні». Партія вимагала від керівництва телеканалу публічних вибачень, видалення сюжету та звільнення його авторів. Зокрема, у Нацкорпусі звинувачували канал у поширенні «наративів російської пропаганди».

«Дом» 20 квітня відкинув ці звинувачення, сказавши, що «дане відео не розповсюджує "кремлівські наративи", а навпаки, руйнує їх – в тексті сюжету чітко вказано, що в Україні неприпустима нетерпимість та дискримінація». Також канал розповів, що попросив Комісію з журналістської етики оцінити сюжет «Радикали в Україні. Розбір», а до того часу прибрав його з YouTube. Редакція «Дому» розповіла, що метою сюжету не було поширення стереотипів, навпаки його створювали для протидії російським наративам. Канал «Дом» лишив за собою право звертатись до правоохоронців, якщо продовжаться переслідування або погрози на адресу журналістів.

Фото: КЖЕ

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
4489
Читайте також
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду