На посаду мовного омбудсмана претендують троє кандидатів. Мінкульт змінив свого кандидата (ДОПОВНЕНО)

На посаду мовного омбудсмана претендують троє кандидатів. Мінкульт змінив свого кандидата (ДОПОВНЕНО)

1 Липня 2020
3315
1 Липня 2020
16:40

На посаду мовного омбудсмана претендують троє кандидатів. Мінкульт змінив свого кандидата (ДОПОВНЕНО)

3315
Уряд обговорить кандидатури та прийме рішення на наступному засіданні.
На посаду мовного омбудсмана претендують троє кандидатів. Мінкульт змінив свого кандидата (ДОПОВНЕНО)
На посаду мовного омбудсмана претендують троє кандидатів. Мінкульт змінив свого кандидата (ДОПОВНЕНО)

Світлана Бронікова, Тарас Кремінь та Святослав Літинський претендують на посаду Уповноваженого із захисту державної мови. 1 липня Кабінет Міністрів України на засіданні заслухав їх доповіді про перші кроки на посаді.

Світлана Бронікова на посаді хоче прибрати мову з «порядку денного політичних спекуляцій»; активізувати дію закону про мову та займатися «рутинною роботою».  

Тарас Кремінь як мовний омбудсман планує запустити програму опанування державної мови (сприяти її розповсюдженню, реалізації творчих ініціатив, започаткувати безкоштовні курси з вивчення української мови); співпрацювати з закладами освіти і науки; підготувати пропозиції щодо забезпечення ефективної реалізації державної політики в сфері мови; розглядати скарги щодо дотримання умов закону про мову; співпрацювати з органами влади, місцевого самоврядування та громадськими організаціями.

Святослав Літинський сказав, що на цій посаді буде захищати українську мову та права громадян України на отримання державною мовою інформації та послуг у сфера суспільного життя; протягом 2-4 місяці запустить Секретаріат Уповноваженого; проводити інформаційну кампанію – роз’яснювальну роботу щодо вимог закону; співпрацювати з Кабміном; охороняти закон; моніторити виконання закону та розглядати скарги.

Тараса Креміня цю посаду рекомендувала призначити омбудсман з прав людини Людмила Денісова, а Святослава Літинського – Міністерство юстиції. Спершу його рекомендувало Міністерство культури та інформаційної політики (в.о міністра Світлана Фоменко), проте 30 червня у відомстві передумали і рекомендували Світлану Бронікову (її кандидатуру вніс Олександр Ткаченко).

ДОПОВНЕНО: У Міністерстві культури та інформаційної політики «Детектору медіа» сказали, що не подавали кандидатуру пана Літинського на розгляд уряду. Його 2 червня визначила переможцем комісія з добору кандидатури на посаду Уповноваженого із захисту державної мови. Проте, як кажуть у Мінкульті, рішення комісії має рекомендаційний характер.

Там додали, що після призначення міністром, Олександр Ткаченко провів зустрічі з усіма потенційними кандидатами на посаду мовного омбудсмана, а 30 червня подав на розгляд уряду кандидатуру Світлани Бронікової.

Натомість Святослав Літинський та народний депутат від «Європейської солідарності» Микола Княжицький кажуть, що своїми діями Мінкульт порушив ст. 50 закону про мову, бо останній термін подання кандидатур на посаду мовного омбудсмана сплив 5 червня.

У Міністерстві культури та інформаційної політики на прохання прокоментувати ці звинувачення лише роз’яснили положення ст. 50 закону «Про забезпечення функціонування української мови як державної» та додали, що він не встановлює вимог до процедури відбору кандидатур.

«Уповноваженого із захисту державної мови призначає на посаду та звільняє з посади Кабінет Міністрів України. Кабінету Міністрів України по одній кандидатурі на посаду Уповноваженого подають Уповноважений Верховної Ради України з прав людини, керівник центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну правову політику (міністр юстиції України), та керівник центрального органу виконавчої влади у сфері державної мовної політики (міністр культури та інформаційної політики України). Законом не встановлено вимог до процедури відбору таких кандидатур», – говорять у відомстві.

Нагадаємо, посада Уповноваженого вакантна з 6 травня, коли звільнилася Тетяна Монахова. Серед причин звільнення вона назвала такі: за шість місяців так і не було створено секретаріат Уповноваженого і вона не отримала жодної зарплати.

Потенційні кандидатури на вакантну посаду мали бути подані до 5 червня. Зокрема, 2 червня комісія з добору кандидатури від Міністерства культури та інформаційної політики визначила переможцем добору Святослава Літинського.

Громадянська спільнота «Мова об’єднує» звинуватила міністра Олександра Ткаченка в саботуванні призначення пана Літинського. За даними активістів, в.о. міністра культури Світлана Фоменко запропонувала уряду пана Літинського на цю посаду. Однак у міністерстві повідомили, що подавати кандидатуру має міністр, і це (з 4 червня) — Олександр Ткаченко. Тому він проводив співбесіди з потенційними кандидатами.

25 червня Кабінет Міністрів України прийняв постанову про створення Секретаріату Уповноваженого із захисту державної мови як юридичної особи публічного права. У Секретаріаті мовного омбудсмана працюватимуть до 50 співробітників.

* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
3315
Читайте також
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Підтримай нас! Стань частиною проєкту!
Щодня наша команда готує для вас найсвіжі та незалежні матеріали. Ми будемо надзвичайно вдячні за будь-яку вашу підтримку. Ваша підтримка – це можливість зробити ще більше!
Підтримати нас
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду