ІМІ, «Детектор медіа», НМПУ та НСЖУ вимагають від влади зупинити цькування журналістів, розгорнуте «Миротворцем» і політиками

ІМІ, «Детектор медіа», НМПУ та НСЖУ вимагають від влади зупинити цькування журналістів, розгорнуте «Миротворцем» і політиками

20 Травня 2016
4875

ІМІ, «Детектор медіа», НМПУ та НСЖУ вимагають від влади зупинити цькування журналістів, розгорнуте «Миротворцем» і політиками

4875
Медійні громадські організації Інститут масової інформації, «Детектор медіа», Незалежна медіа-профспілка України та Національна спілка журналістів України вимагають від української влади негайно вжити заходів, щоб зупинити цькування українських та іноземних журналістів, розгорнуте редакцією сайту «Миротворець» і деякими політиками
ІМІ, «Детектор медіа», НМПУ та НСЖУ вимагають від влади зупинити цькування журналістів, розгорнуте «Миротворцем» і політиками
ІМІ, «Детектор медіа», НМПУ та НСЖУ вимагають від влади зупинити цькування журналістів, розгорнуте «Миротворцем» і політиками

Відповідне звернення до міністра внутрішніх справ, генерального прокурора та голови Служби безпеки України організації поширили 20 травня.

Вони вимагають від українських правоохоронних органів негайно вжити заходів, щоб зупинити тиск на журналістську професію, вимагають закрити відомості про персональні дані українських та закордонних журналістів, які працювали на території самопроголошених «республік».

На думку медійних організацій, політики й депутати, які закликали до цензури і контролю над журналістами, мають також понести політичну відповідальність.

Окремо «Детектор медіа», ІМІ, НМПУ та НСЖУ висловили здивування позицією редакції сайту «Миротворець», яка публічно зманіпулювала своєю аудиторією, заявивши, що від неї вимагають закрити весь сайт. Сайт було «закрито» на кілька днів, а потім знову поновлено його діяльність. При цьому, на сайті «Миротворця» не тільки не прибрали надзвичайно контроверсійний список журналістів, а продублювали його разом зі звинуваченнями, і разом з новим списком «акредитованих журналістів».

Публікуємо повний текст звернення медійних організацій до правоохоронних органів:

Міністру внутрішніх справ А. Авакову
Генеральному прокурору України Ю. Луценку
Голові Служби безпеки України В. Грицаку

ЗВЕРНЕННЯ

Медійні організації вимагають від української влади негайно вжити заходів, щоб зупинити цькування українських та іноземних журналістів, розгорнуте редакцією сайту «Миротворець» та деякими політиками.

Оприлюднення персональних даних українських та іноземних журналістів (зі звинуваченнями їх у колабораціонізмі) створює для журналістів небезпечну ситуацію, додаткові ризики для їхнього життя і здоров’я. Крім того, воно зашкодить отриманню інформації з окупованих територій у майбутньому.

Ми вимагаємо від українських правоохоронних органів негайно вжити заходів, щоб зупинити тиск на журналістську професію, вимагаємо закрити відомості про персональні дані українських та закордонних журналістів, які працювали на території самопроголошених «республік».

Особи, які оприлюднили персональні дані журналістів, повинні бути притягнуті до відповідальності згідно з українським законодавством. Стаття 2 Закону України «Про захист персональних даних» визначає такі контактні дані персональними даними, а тому відповідно до статті 32 Конституції України розповсюдження цих даних не допускається.

Політики й депутати, які закликали до цензури і контролю над журналістами, мають також понести політичну відповідальність. Такі заклики є безвідповідальними, суперечать верховенству закону, послаблюють демократичні процеси становлення країни, справляють серйозний тиск на свободу слова та вже нанесли шкоду іміджу Україні на міжнародній арені. Політики й депутати, які сприяли такому тиску на журналістів, несуть моральну відповідальність у випадку потрапляння журналістів зі списку, оприлюдненого «Миротворцем», у небезпечну ситуацію.

Ми звертаємо вашу увагу на той факт, що робота журналістів на окупованих територіях у жодному разі не може тлумачитися як знак підтримки поглядів проросійських сепаратистів.

Особливе здивування також викликає позиція редакції сайту «Миротворець», яка публічно зманіпулювала своєю аудиторією, заявивши, що від неї вимагають закрити весь сайт, хоча ні журналістська спільнота, ні органи влади, ні міжнародні організації цього не вимагали, і навіть не було розпочато відповідних кримінальних проваджень, які могли би призвести до закриття цього сайту. Сайт було «закрито» на кілька днів, а потім знову поновлено його діяльність. При цьому, на сайті «Миротворця» не тільки не прибрали надзвичайно контроверсійний список журналістів, а продублювали його разом зі звинуваченнями, і разом з новим списком «акредитованих журналістів».

Повторна публікація таких даних і те, що ці дані не тільки досі фігурють у відкритому доступі, а й були повторно поширені в «оновленому списку», вказує на те, що українська влада толерує такий тиск на ЗМІ.

Зрештою, ця ситуація може відвернути від України чесних і відповідальних іноземних журналістів, і є ризик, що ми будемо отримувати інформацію з «того боку» тільки від російських пропагандистів.

Громадська організація «Інститут масової інформації»
Громадська організація «Детектор медіа»

Незалежна медіа-профспілка України
Національна спілка журналістів України

Нагадаємо, 7 травня на сайті «Миротворец», де збирають дані про донбаських сепаратистів та іноземних громадян, які їх підтримували, був оприлюднений отриманий завдяки зламуванню комп’ютерних баз даних сепаратистів перелік персональних даних близько 4 тисяч журналістів, які свого часу отримували так звану «акредитацію» в сепаратистському збройному угрупованні «ДНР». При цьому сайт «Миротворец» звинувачує усіх цих журналістів у співпраці із сепаратистами.

Кілька десятків українських та іноземних журналістів виступили із вимогою до сайту «Миротворец» негайно видалити з вільного доступу інформацію про персональні дані співробітників ЗМІ.

Уповноважена Верховної Ради з прав людини Валерія Лутковська звернулася до Служби безпеки України та Національної поліції України з рекомендацією вжити заходів щодо припинення незаконного збору та поширення персональних даних осіб на інтернет-сайті «Миротворец», а також забезпечити блокування доступу до зазначеного сайту на території України.

Заступниця міністра інформаційної політики Тетяна Попова закликала сайт «Миротворец» видалити дані іноземних журналістів і тих українських медійників, які працюють переважно на контрольованій Україною території.

Про порушення сайтом «Миротворец» українського законодавства через публікацію персональних даних журналістів заявив Комітет з питань свободи слова та інформаційної політики.

Своє занепокоєння публікацією персональних даних журналістів на сайті «Миротворец» висловили «Репортери без кордонів», Комітет захисту журналістів, Представниця ОБСЄ з питань свободи ЗМІ Дуня Міятович, посол Європейського союзу в Україні Ян Томбінські, генеральний секретар Ради Європи Торбйорн Ягланд.

Багато закордонних видань розкритикували дії української влади та зазначили, що хакери «Миротворца» помилково зводять усю журналістику до пропаганди. Іноземні медіа нагадали, що в опублікованому списку опинились імена тих журналістів, які зіграли важливу роль у висвітленні збройного конфлікту на сході України.

Дирекція агентства «Франс-Прес» направила листа міністру інформаційної політики України Юрію Стецю, у якому висловила занепокоєння публікацією персональних даних журналістів, які отримували так звану «акредитацію» у «ДНР», і звинуваченням їх у співпраці із сепаратистами.

Тим часом українські журналісти зі списку, опублікованого «Миротворцем», почали отримувати погрози.

13 травня проект «Миротворец» оголосив про своє закриття. Втім заступник міністра з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України Георгій Тука пообіцяв повернути роботу сайту «Миротворец» «попри будь який тиск».

16 травня народний депутат Антон Геращенко, якого пов’язують із сайтом «Миротворец» і який анонсував оприлюднення персональних даних журналістів ще до їх появи, закликав негайно закрити «кримінальну справу проти волонтерів проекту “Миротворец”».

16 травня міністр інформаційної політики Юрій Стець звинуватив Тетяну Попову, яка захищала права журналістів у скандалі з приводу публікації на сайті «Миротворец» персональних даних журналістів, у тому, що вона не висловлювала позицію міністерства, займалась самопіаром, і вибачився за її коментарі. Водночас Тетяна Попова повідомила про численні погрози, які надходять на її адресу та на адресу журналістів.

16 травня на офіційному сайті Президента України зареєстровано петицію з вимогою звільнити зі своїх посад омбудсмена Валерію Лутковську і заступницю міністра інформаційної політики Тетяну Попову. Ініціатором петиції є Олешко Мирослав Віталійович. Він звинувачує Валерію Лутковську і Тетяну Попову в «проведенні антиукраїнської політики щодо України».

19 травня відбулася прес-конференція МІП, присвячена акредитації журналістів у так званій «ДНР», а також пікет активістів під стінами МІП з вимогою відставки Тетяни Попової.

Станом на 22.00 19 травня на сайті «Миротворец» після короткого терміну, коли сайт не працював, стали знову доступні списки акредитованих в «Л/ДНР» журналістів з їхніми персональними даними. До того ж «Миротворец» опублікував новий список журналістів різних країн світу, які отримали так звану «акредитацію» в «ДНР». При цьому центр вибачився за попередню публікацію списку акредитованих журналістів, бо він був «не першої свіжості».

Опитані «Детектором медіа» журналісти й експерти пов’язують скандал із сайтом «Миротворцем» зі спробою встановити контроль за інтернет-сайтами.

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
4875
Читайте також
19.05.2016 20:31
Гала Скляревська
5 024
14.05.2016 15:19
Дмитро Донський, Тетяна Якубович, «Радіо Свобода»
2 099
Коментарі
4
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Alexander
2984 дн. тому
Журналисты, чего вы такие нежные, что страшного в этом вашем цькуваннi? Заслужили. А вообще, по всей вашей коррумпированной шобле Ростов плачет. Или лесное.
Maks
2984 дн. тому
Много текста, а толку никакого!!!
Кондратий
2985 дн. тому
Нет там персональных данных
бандерос
2985 дн. тому
Продажные журнашлюхи.Надо продолжать вас выводить на чистую воду,прославляльщики даунбаса.
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду