Пєсєц, який підкрався до горлянки кожного, – от що таке криміналізація наклепу!

23 Вересня 2012
30232
23 Вересня 2012
09:42

Пєсєц, який підкрався до горлянки кожного, – от що таке криміналізація наклепу!

30232
Захистіть себе!
Пєсєц, який підкрався до горлянки кожного, – от що таке криміналізація наклепу!

Ми про це писали вже, але ми  бачимо, що до широких мас не доходить. Люди думають - це не про мене. «Я ж не пишу про владу, мені взагалі пох політика, хай їм грець тим журналістам чи політикам, так їм і треба».

 

Розказуємо, як за новим законом (у разі, якщо дозволити цьому законопроекту стати законом) «Про внесення змін до Кримінального та Кримінального процесуального кодексів України щодо посилення відповідальності за посягання на честь, гідність та ділову репутацію людини» дістануть навіть таких людей. У всіх є вороги, недоброзичливці, бувші кохані, і таке інше. Психи, нарешті, з зудом сутяжничества (воно ж - сутяжний брєд) теж є.  Те, про що ми пишемо - реальні судові справи, вся різниця в тому, що за це зараз ще не можна посадити. А за новим законом можна отримати штраф до 3 тисяч доларів або позбавлення волі до 3 років.

 

Справа номер 1. «Нотаріально завірений» скріншот поста на форумі.

 

Є сайт з форумом. Таких сайтів є сотні тисяч, і ви ніколи не дізнаєтеся, що в якомусь селі, наприклад, Фонтанка під Одесою, хтось зареєструвався під вашим іменем на місцевому форумі. І написав щось неприємне про фірму чи особу, про існування якої ви і не здогадуєтеся.

 

Ображений подає в суд за наклеп. Далі ваша причетність до форумного посту встановлюється просто. Ображений приносить в суд цілу бамажку з ... Волгограда, так званий «нотаріально завірений скріншот»(клікніть на фото справа), який і встановлює вашу особу. Ось приклад такого, він вже був використаний в українському суді (!) і людині, яка заперечувала свою причетність до згаданих постів на форумі, присудили доволі немалий штраф. Ніяких інших доказів авторства формного посту ОКРІМ цієї ну дуже авторитетної бамажки, надано не було.

 

Та, до речі. В бамажці вказана адреса сайту, якого взагалі ніколи не існувало (помилка в написанні). Суд не взяв до уваги факт відсутності такого сайту взагалі. Так що в принципі можна і не заморочуватися з реєстрацією на форумі. Достатньо мати знайомого нотаріуса, а краще,- за кордоном, а ще краще у Росії.

 

Це все не жахалка, а реальна судова справа, з матеріалами якої ви можете ознайомитися тут.

 

Звинувачені в наклепі подали на апеляцію, але фірма, яку вони нібито оклєвєталі, подала зустрічний позов на 160.000 гривень. Справа триває.

 

Справа номер 2. Зелений Фронт і Шерлок Холмс

 

Ви можете у власному блозі з необережності десь щось написати про улюблених літературних героїв. Знайдеться людина, яка сприйме це на свій рахунок і подасть на вас за наклеп.

 

Так вже трапилося в Харкові, коли на автора фейлетону про Шерлока Холмса і Доктора Ватсона, в якому  взагалі не згадували прізвища «постраждалого», і на громадську організацію, якій належить сайт, поданий позов на відшкодування 158.688 гривень. Деталі справи тут.

 

Так, цей блог був про «політику», оскільки навіть природоохоронна діяльність в головах багатьох людей вже стала політикою. Але... з точки зору процедури, яка взагалі різниця про що він? Головне, що комусь захотілося вас покарати, а привід знайдеться.

 

Знаєте як це робиться на практиці? Замовляється експертиза, яка засвідчує, що від прочитання вашого блогу про ... котів ... в постраждалого попсувалося здоров'я і виникла алергія на котів. І на лікування треба точно 158.688 гривень. І все.

 

Справа номер 3. Заборона на професію

 

До 2001 року в Україні існувала стаття Кримінального кодексу, що передбачала позбавлення волі до 5 років за наклеп. Притягали до відповідальності журналістів, які критикували дії органи влади і чиновників. Жодного разу не було доведено умисел у діях журналістів, але декого все одно посадили.

 

В 1993 році редактор харківської газети Олександр Волосов був засуджений на 2,5 роки позбавлення волі і на цей же час йому було заборонено займатися журналістикою. Детально про підстави тут. А зовсім вже докладно про справу Волосова можна прочитати тут (в кінці файлу).

 

 

Нардеп Журавський

 

Крім штрафів і ув'язнення, законопроект Журавського  знову передбачає заборону на професію. Причому неважливо яку. Вам не обов'язково бути журналістом при цьому.

 

Якщо саджатимуть журналістів, то ви ніколи не дізнаєтеся, що насправді відбувається в країні.

 

Згідно зі статистикою Міністерства юстиції, у 1998 році 123 особи було визнано винними за кримінальний наклеп. З них сім справ закінчились вироком позбавлення волі. За інформацією Союзу журналістів України, журналісти тоді програвали у суді кожні дві справи з трьох, у яких вони звинувачувалися.

 

Була історія, коли посадили на рік літню сільську жінку, яка розповідала односельчанам, що суддя, який живе поруч - хабарник, бо вона сама бачила, як йому несуть кур, яйця, мед тощо. Суддя подав заяву про наклеп і її посадили. Не журналістка, взагалі без публікації. А ще були випадки, коли засуджували за наклеп за те, що прочитали публічно вирок суду, який потім був скасований вищою інстанцією! І в цьому проекті є те ж саме - отой пасаж про слідчих, суддів та прокурорів. Навіть про це подбали!

 

Ось в якому вигляді перебуває законопроект після першого читання.


«Стаття 145-1. Наклеп

1. Наклеп, тобто умисне поширення завідомо неправдивих відомостей, що ганьблять честь і гідність іншої особи або підривають її ділову репутацію, якщо такі дії спричинили тяжкі наслідки, -

карається штрафом в розмірі від двохсот до п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до одного року, або обмеженням волі до двох років.

 

2. Діяння, передбачене частиною першою цієї статті, вчинене шляхом публічного демонстрування у творах або засобах масової інформації, або вчинене слідчим, прокурором чи суддею -

карається штрафом в розмірі від п'ятисот до тисячі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк від одного до двох років, або обмеженням волі на строк від двох до п'яти років, з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від одного до трьох років.

 

3. Діяння, передбачене частиною другою цієї статті, поєднане з обвинуваченням особи у вчиненні тяжкого або особливо тяжкого злочину, -

карається обмеженням волі на строк від двох до п'яти років або позбавленням волі на строк до трьох років, з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від одного до трьох років.

 

Примітка. Тяжкими наслідками у цій статті,  якщо  вони полягають у заподіянні матеріальних збитків, вважаються такі наслідки, які у п'ятдесят і більше разів перевищують неоподатковуваний мінімум доходів громадян.».


 

Особливо розчулює примітка. Нагадуємо, що неоподатковуваний мінімум доходів громадян зараз дорівнює 17 гривням. Тобто за збиток  (наприклад,  на послуги знайомих психіатрів) в розмірі 850 гривень можна сісти на два роки.

 

Хто пам'ятає, що таке «закон про 5 колосків» - це воно, але в царині свободи висловлювань. Хто не пам'ятає - це просто пєсєц, який може підкрастися до вас тільки тому, що комусь так захочеться.

 

Що робити? Гучно сказати «Я ПРОТИ!»

 

Просто підписуйтеся в коментах або через фейсбук або листом на admin@maidan.org.ua .

Ми, як завжди, перешлемо наш протест офіційно, як звернення громадян. Воно звучатиме просто і коротко:

«Я проти законопроекту №11013. І вимагаю зняти його з розгляду!»

 

Це зобов'язуватиме владу до офіційної відповіді. За максимумом - врахувати наші вимоги. За мінімумом - відкрити личко.

Хто за нами пильно слідкує, той знає, що наші звернення інколи мають успіх. Долучайтеся! І поширюйте цей текст!

 

Євген Захаров, директор Харківської Правозахисної Групи

Наталка Зубар, виконавчий директор ГІМЦ «Всесвіт»

Віктор Гарбар, ВГО «Альянс Майдан»

Олександр Северин, кандидат юридичних наук, «Майдан-Моніторинг»

 

Фото - http://maidan.org.ua

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
30232
Читайте також
27.09.2012 17:15
Роман Кабачій, для «Детектор медіа»
22 474
26.09.2012 08:57
Катерина Яковленко, Микола Семена, Ганна Черевко, «День»
26 019
20.09.2012 15:52
Інна Долженкова
для «Детектор медіа»
42 885
Коментарі
1
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Expert
4442 дн. тому
Стаття за наклеп потрібна, тому що в Інтернеті розвелося дуже багато "проституток пера", які не є чисто Українського походження і які підтримують своїх "жидо-армяно-грузино-московітів" або омоскалених. Їх основна мета - зруйнувати Україну, розікрасти все вщент! Вони будоражать народ неправдивими наклепницькими висловами. Ще владі потрібно прийняти закон про заборону бути при владі або депутатом людям які не мають чітко вираженого Українського походженя. Керувати Україною мають тільки люди, які мають до десятого коліна Українські корні! І в ніякому разі не напів-, чи на четверть- єврєї. Опамятайтеся, "злодійка" розікрала Україну вщент, всіх нас поставила на коліна "платою за газ"!
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду