Китай, гречка, свято знань і місцеві вибори
Суспільно важливі теми, думки і факти, які протягом тижня було замовчано телеканалами (в дужках зазначено канали, які замовчали названу тему, думку чи факт):
30 серпня (понеділок):
Експертна оцінка ухвалених парламентом змін до закону про місцеві вибори (Перший канал, «1+1», «Інтер», Новий канал, ICTV, 5-й канал, «Україна»).
Парламент повернув до Кабміну урядовий законопроект про державні гарантії відновлення ще радянських заощаджень громадян (Перший канал, «1+1», «Інтер», СТБ, Новий канал, ICTV, 5-й канал).
Заява БЮТ з цього приводу про те, що уряд намагається цим законопроектом погіршити соціальне становище громадян (всі канали).
Рішення Верховної Ради, за яким пенсіонери платитимуть за комунальні послуги не більше 10% пенсії, працездатні ж громадяни - не більше 15% свого доходу («1+1», «Інтер», СТБ, Новий канал, ICTV, 5-й канал, «Україна»).
Пікет українських письменників проти утисків свободи слова і мирних зібрань під стінами готелю, де Янукович зустрічався з німецькими бізнес-колами (Перший канал, «Інтер», СТБ, Новий канал, ICTV, 5-й канал, «Україна»).
Гострі запитання німецьких журналістів до Януковича і, зокрема, те, що Янукович їм так і не відповів на питання щодо корумпованості глави СБУ Хорошковського (всі канали).
Янукович переплутав Ірландію з Італією (всі канали).
Рішення Апеляційного суду, яким 5-й канал і ТВі позбавлено частот, виграних на січневому конкурсі (Перший канал, «1+1», Новий канал, «Україна»).
Думка першої директорки Українського центру оцінювання освіти, що школи багато в чому не готові до початку нового навчального року (Перший канал, «1+1», «Інтер», СТБ, Новий канал, 5-й канал, «Україна»).
Адміністрації шкіл пропонують учителям строкові угоди на рік (Перший канал, «1+1», «Інтер», СТБ, Новий канал, 5-й канал, «Україна»).
Надзвичайні черги в дитячих поліклініках, де школярі мають встигнути пройти медогляд до початку навчання (Перший канал, «Інтер», СТБ, Новий канал, ICTV, 5-й канал, «Україна»).
Напад на головного редактора житомирської газети «Сільське життя» Валерія Івановського (Перший канал, «Інтер», СТБ, Новий канал, ICTV, 5-й канал, «Україна»).
У Миколаєві співробітник ДАІ збив людину на пішохідному переході (Перший канал, «Інтер», СТБ, Новий канал, ICTV, 5-й канал, «Україна»).
Акція протесту в Києві на Дарниці, де люди не дають будувати льодовий комплекс на території шкільного стадіону (Перший канал, «1+1», «Інтер», Новий канал, ICTV, 5-й канал, «Україна»).
Акції протесту городян проти самовільного зведення Московським патріархатом церкви в київському парку (Перший канал, «1+1», «Інтер», Новий канал, ICTV, 5-й канал, «Україна»).
Намір постраждалих від афери «Еліта-центру» вдатися до безстрокового голодування, якщо міська влада не виконає своєї обіцянки щодо нових квартир ошуканим покупцям (Перший канал, «1+1», «Інтер», СТБ, ICTV, «Україна»).
Внаслідок підвищення ціни на газ тарифи на теплопостачання зростуть на 30%, опалення - на 82 коп. за 1 кв. м. площі, гаряча вода - на 4,28 грн. за кубометр (Перший канал, «1+1», «Інтер», СТБ, Новий канал, 5-й канал, «Україна»).
Марш протесту батьків із дітьми-інвалідами в Луганську після закриття чотирьох районних реабілітаційних центрів (Перший канал, «1+1», «Інтер», СТБ, Новий канал, ICTV).
Обшук, вчинений СБУ в донецькому регіональному виборчому штабі партії Віктора Балоги «Єдиний центр» (Перший канал, «1+1», «Інтер», СТБ, Новий канал, ICTV, 5-й канал).
Заява бютівця Олександра Турчинова про те, що кримінальні справи й арешти - це останній аргумент влади, яка боїться своїх опонентів (всі канали).
Заява Турчинова, що фракція БЮТ блокуватиме в парламенті прийняття рішення про ліквідацію райрад в Києві (всі канали).
Фракція Блоку Кличка в Київраді виключила з своїх лав Дмитра Андрієвського, який проголосував за ліквідацію райрад у столиці (всі канали).
Фракція КПУ зареєструвала в парламенті проект постанови про введення мораторію на експорт зерна (всі канали).
Кримськотатарський Курултай просить Януковича повернутися до колишнього принципу формування Ради представників кримськотатарського народу при президентові (всі канали).
Заява голови Меджлісу Мустафи Джемільова, що члени Меджлісу не братимуть участі в роботі цієї ради, якщо не буде змінено принцип її формування (всі канали).
За дослідженням МЦПД і GfK Ukraine, споживчі настрої українців у липні різко погіршилися (всі канали).
Депутати Львівської облради перенесли пленарне засідання з 7 на 8 вересня задля того, щоби взяти участь в акції опозиції в Києві (всі канали).
Прем'єр Микола Азаров призначив членами правління «Нафтогазу» двох менеджерів Дмитра Фірташа (всі канали).
На Донеччині під виглядом «оптимізації» скорочують українські класи в школах, а батьків дітей примушують писати заяви на переведення до російських класів (всі канали).
Заява нунсівця Геннадія Москаля про те, що міністр внутрішніх справ Анатолій Могильов погрожує йому (всі канали).
31 серпня (вівторок):
Реальний стан справ із готовністю шкільних приміщень до нового навчального року (Перший канал, «Інтер», СТБ, Новий канал, ICTV, 5-й канал, «Україна»).
Табачник продовжив термін обов'язкового медогляду для учнів до 1 жовтня (Перший канал, «Інтер», ICTV, 5-й канал, «Україна»).
Ціни на квіти в останній день перед Святом знань (Перший канал, «Інтер», СТБ, Новий канал, «Україна»).
Підручники видрукувати не встигли не лише для 2-х і 10-х класів, але й для 5-х (Перший канал, «1+1», «Інтер», СТБ, Новий канал, ICTV, 5-й канал).
Заява російського прем'єра Володимира Путіна, що Москва зробила Україні завелику знижку ціни на газ («1+1», «Інтер», Новий канал, ICTV, 5-й канал, «Україна»).
На Донеччині п'яний міліціонер збив на смерть вагітну жінку (Перший канал, «Інтер», СТБ, Новий канал, «Україна»).
На Донеччині інший міліціонер збив на авто чотирирічну дівчинку (Перший канал, «1+1», «Інтер», СТБ, Новий канал, 5-й канал, «Україна»).
На Дніпропетровщині міліціонер до смерті забив чоловіка (Перший канал, «Інтер», СТБ, Новий канал, ICTV, 5-й канал).
Постанова Кабміну, за якою зі студентів братимуть штрафи за пропуск занять, гроші за книжки в бібліотеці тощо (Перший канал, «Інтер», СТБ, Новий канал, ICTV, 5-й канал, «Україна»).
У студентських гуртожитках катастрофічно не вистачає місць (Перший канал, «1+1», СТБ, Новий канал, ICTV, 5-й канал, «Україна»).
Акція Коаліції учасників Помаранчевої революції на підтримку російського руху «Стратегія-31» під стінами посольства Росії в Києві і затримання правоохоронцями ватажків акції (Перший канал, «1+1», «Інтер», СТБ, Новий канал, ICTV, 5-й канал).
Заява кримського прем'єра Василя Джарти, що він збере засідання Ради представників кримськотатарського народу попри відмову Меджлісу брати в ній участь на знак протесту проти недемократичного способу формування ради Януковичем (всі канали).
Думка міністра внутрішніх справ Анатолія Могильова про те, що соціальну мережу «ВКонтакті» треба закрити на законодавчому рівні за буцімто поширення там порнографії (всі канали).
Депутатський запит до Генпрокуратури нунсівця Геннадія Москаля щодо незаконного будівництва в кримському Коктебелі маєтку для Могильова (всі канали).
Заява віце-спікера парламенту Миколи Томенка про те, що керівників обласних ТРК змушуватимуть вступати до Партії регіонів (всі канали).
Суд визнав законним рішення Харківської міськради про ліквідацію в місті районних рад (всі канали).
1 вересня (середа):
На Дніпропетровщині перший урок було присвячено програмі Януковича «Україна для людей», Табачник не побачив у цьому «політики», але не всі вчителі погодилися з такою тематикою першого уроку (Перший канал, «Інтер», СТБ, Новий канал, ICTV, 5-й канал, «Україна»).
Новий рік у школах розпочався в низці класів без підручників і навчальних програм (Перший канал, «1+1», Новий канал, 5-й канал, «Україна»).
Попри запевнення Міносвіти, велика кількість шкіл не комп'ютеризовано, вони не мають доступ до інтернету, тож школярі не зможуть користуватися інтернет-версіями підручників (Перший канал, «1+1», «Інтер», ICTV, 5-й канал, «Україна»).
Попри те, що не встигли видрукувати підручники для 2-х і 10-х класів, Міносвіти встигло перевидати підручники з історії задля того, щоб викинути з них згадки про Помаранчеву революцію і про визначення Голодомору як геноциду українського народу (Перший канал, «1+1», «Інтер», Новий канал, ICTV, 5-й канал, «Україна»).
Якщо раніше друкарні отримували перші гроші на друк шкільних підручників у квітні-травні, то цього року перші гроші отримали лише наприкінці червня (Перший канал, «1+1», «Інтер», Новий канал, ICTV, 5-й канал, «Україна»).
Підручники, яких нині бракує, буде надруковано лише до середини листопада, а не до середини жовтня, як раніше запевняло Міносвіти (Перший канал, «1+1», «Інтер», 5-й канал, «Україна»).
Перформанс, який влаштували цього дня перед будинком Міносвіти на знак протесту (Перший канал, «1+1», «Інтер», Новий канал, ICTV, 5-й канал, «Україна»).
«Нелегальне» Свято знань у сільській школі на Запоріжжі, зачиненій Міносвіти (Перший канал, «1+1», «Інтер», Новий канал, ICTV, «Україна»).
Перший дзвоник у школі села Новобахмутівка Донецької області, яку влада хотіла закрити, але місцеві жителі її відстояли (Перший канал, «1+1», «Інтер», СТБ, Новий канал, ICTV, 5-й канал).
Критична нестача дитсадків і груп дошкільної освіти (Перший канал, «1+1», «Інтер», СТБ, ICTV, 5-й канал, «Україна»).
Акції протесту в Києві й у Львові проти Табачника й Міносвіти (Перший канал, «1+1», «Інтер», СТБ, Новий канал, ICTV, 5-й канал.
Школярів і студентів із Днем знань привітала Тимошенко (всі канали).
Призначення першим заступником голови НБУ представника «донецьких» Сергія Арбузова (Перший канал, «1+1», СТБ, Новий канал, ICTV, «Україна»).
Бекґраунд про те, що це саме представник «донецьких» («Інтер»).
Тернопільська міськрада запропонувала стягувати 6-відсотковий податок із бездітних чоловіків, старших за 25 років (Перший канал, «Інтер», СТБ, Новий канал, ICTV, 5-й канал, «Україна»).
«Київпастранс» замість збільшення соціального міського транспорту збільшує кількість державних маршруток, які коштують дорожче (Перший канал, «1+1», «Інтер», СТБ, ICTV, 5-й канал, «Україна»).
У Дніпропетровській області об'єдналися представники п'ятьох опозиційних політичних сил (всі канали).
Пікет під Російським посольством у Києві на підтримку мирних зборів громадян, і затримання організаторів цієї акції міліцією (всі канали).
Заява Арсенія Яценюка, який вимагає заборонити Нацраді з питань телебачення і радіомовлення проведення нового конкурсу на частоти, відібрані судом у 5-го каналу і ТВі (всі канали).
Чергова заява Табачника з заперечення Голодомору як геноциду українського народу і заява екс-глави СБУ Валентина Наливайченка про те, що ця заява міністра суперечить чинному законодавству (всі канали).
Бютівець Олександр Турчинов переадресував звинувачення в махінаціях із газом Держрезерву оточенню прем'єр-міністра 2007 року Януковича (всі канали).
Заява опозиційної міністра праці Людмили Денисової, що уряд пообіцяв МВФ скоротити виплати майбутнім пенсіонерам за понаднормовий стаж роботи (всі канали).
Заява мобільного оператора «Інтертелеком» про те, що СБУ вимагало від них встановити автоматичну систему зняття інформації на канали зв'язку, і заява СБУ, що «Інтертелеком» у такий спосіб намагається уникнути відповідальності за контрабанду телекомунікаційного обладнання (всі канали).
Декілька посадовців придбали дорогі автівки, ввезені нелегально до України співробітниками Ізраїльського посольства (всі канали).
2 вересня (четвер):
Онкохворі діти на Житомирщині перебувають на межі смерті, оскільки Міністерство охорони здоров'я не забезпечило постачання тест-систем для перевірки крові донорів (Перший канал, «Інтер», СТБ, Новий канал, ICTV, 5-й канал, «Україна»).
Екс-міністр економіки Богдан Данилишин у телефонному інтерв'ю газеті «Київ-Пост» спростував висунуті проти нього правоохоронцями звинувачення (Перший канал, «Інтер», СТБ, Новий канал, ICTV, 5-й канал).
Чергова загибель тварини в Київському зоопарку, загинув самець шимпанзе (Перший канал, СТБ, Новий канал, ICTV, «Україна»).
Заява міністра внутрішніх справ Могильова про те, що водійські іспити слід передати від ДАІ страховим компаніям (Перший канал, «Інтер», СТБ, Новий канал, ICTV, 5-й канал, «Україна»).
Уряд планує скасувати транспортний збір, натомість замінити його додатковим акцизом на бензин (Перший канал, «1+1», «Інтер», Новий канал, ICTV, 5-й канал, «Україна»).
У квартирі адвоката зниклого харківського журналіста Василя Климентьєва правоохоронці зламали двері і провели обшук без ордерів чи рішення суду (Перший канал, «Інтер», Новий канал, ICTV, 5-й канал).
Обговорення опозиційними депутатами, телевізійниками і представниками громадських організацій концепції суспільного телебачення, розробленої Гуманітарною радою при президенті (Перший канал, «1+1», «Інтер», Новий канал, ICTV, 5-й канал, «Україна»).
Заява бютівця Турчинова про те, що «Нафтогаз» і Мінтопенерго почали готуватися до повернення «РосУкрЕнерго» 12 млрд кубометрів газу, не чекаючи на завершення розгляду справи в українському апеляційному суді (Перший канал, «1+1», «Інтер», Новий канал, ICTV, 5-й канал, «Україна»).
Заява Турчинова, що партія «Батьківщина» не визнає результатів місцевих виборів, якщо влада перешкоджатиме її участі у виборах (Перший канал, «1+1», «Інтер», СТБ, Новий канал, ICTV, «Україна»).
Подання до парламенту бютівцем Сергієм Соболєвим проекту постанови щодо звільнення глави СБУ Валерія Хорошковського (всі канали).
3 вересня (п'ятниця):
Баланс та експертні оцінки в темі презентації урядом нового проекту Податкового кодексу (Перший канал, «1+1», «Інтер», Новий канал, ICTV, 5-й канал, «Україна»).
Що насправді означатиме для людей податок на «зайві метри» жилплощі, закладений у проекті Податкового кодексу (Перший канал, «Інтер», СТБ, Новий канал, ICTV, 5-й канал, «Україна»).
Намір уряду зробити більш суворими правила роботи таксистів («1+1», СТБ, ICTV, 5-й канал).
У Донецьку істотно подорожчав хліб (на 50 коп. за буханець) (Перший канал, «1+1», «Інтер», СТБ, Новий канал, ICTV, 5-й канал).
Двотисячна черга на відкритті в Луганську першого соціального магазину для пенсіонерів (Перший канал, «1+1», «Інтер», СТБ, Новий канал, ICTV, 5-й канал).
Убивство на Львівщині опозиційного депутата (СТБ, Новий канал, ICTV).
Думка заступниці голови ЦВК Жанни Усенко-Чорної про те, що на вибори не вистачає понад 300 млн грн, тож члени дільничних і територіальних виборчих комісій можуть не отримати своїх зарплат (всі канали).
Пікет біля столичного університету Шевченка, де студенти-психологи протестували проти виселення їх із червоного корпусу («1+1», «Інтер», СТБ, Новий канал, ICTV, 5-й канал, «Україна»).
Після чотирьох місяців затримки до дитячої лікарні «Охматдит» надійшла перша партія ліків («1+1», «Інтер», СТБ, Новий канал, ICTV, 5-й канал, «Україна»).
Житомир виділив із обласного бюджету гроші на тест-системи для дитячого онкодиспансеру (Перший канал, «Інтер», СТБ, Новий канал, ICTV, 5-й канал, «Україна»).
У Шевченківському райвідділі міліції Києва знову побили людину (Перший канал, «Інтер», СТБ, Новий канал, ICTV, 5-й канал, «Україна»).
У Луцьку припинили годувати вихованців реабілітаційного центру для дітей-інвалідів (Перший канал, «1+1», «Інтер», СТБ, Новий канал, 5-й канал, «Україна»).
«Нафтогаз України» припинив постачати український газ до Польщі, попри угоду робити це до 2020 року (всі канали).
Думка екс-глави Фонду держмайна Олександра Бондаря, що приватизований російською компанією «Луганськтепловоз», за який досі не оплачено, слід повертати у держвласність і ще раз продавати (всі канали).
Заява Турчинова, що опозиція наполягатиме на розгляді парламентом соціальних законопроектів на засіданні 7 вересня (всі канали).
Парламентська фракція комуністів має питання щодо ефективності діяльності віце-прем'єра Тігіпка і глави Мінвуглепрому (всі канали).
Думка бютівця Соболєва, що БЮТ може підтримати відставку Тігіпка (всі канали).
Київська влада залучила кредит на 1,5 млрд грн для погашення заборгованості перед «Київенерго» за різницю в тарифах (всі канали).
«Київенерго» погрожує з 6 вересня припинити подачу холодної води на верхні поверхи київських будинків через відмову «Київводоканалу» оплачувати цю послугу (всі канали).
4 вересня (субота):
ДТП на Рівненщині, де «Нива», якою керував правоохоронець, зіштовхнулася з «Маздою», двоє людей у цій машині загинуло, ще двоє - в тяжкому стані (Перший канал, «Інтер», ICTV).
Три тисячі хворих із нирковою недостатністю залишилися без ліків, якими їх безкоштовно мала б забезпечувати держава (Перший канал, «Інтер», ICTV).
У Краснодоні мешканці півсотні будинків перекрили центральну вулицю міста і міжнародну трасу, протестуючи проти того, що вже 4 місяці у їхніх будинках немає води (Перший канал, «Інтер», ICTV).
Житлові будинки, кілька шкіл і дитсадків та лікарня одного з київських мікрорайонів узимку можуть залишитися без опалення через зсув, що утворився внаслідок будівництва нових будинків і загрожує розірвати тепломережу (Перший канал, «Інтер», ICTV).
Законодавче нововведення, за яким із 1 жовтня Мін'юст має реєструвати всі договори оренди квартир і будинків, невигідне нікому з учасників цього ринку (Перший канал, «Інтер», ICTV).
У Житомирі 200 військовослужбовців запасу було незаконно знято або переміщено в кінець черги на житло (Перший канал, «Інтер», ICTV).
Заява БЮТ, що органи юстиції не реєструють новообраного голову харківської облорганізації «Батьківщини» Арсена Авакова (Перший канал, «1+1», «Інтер», ICTV).
Заява Тимошенко, що вона не має наміру залишати Україну, навіть якщо влада планує її затримати (Перший канал, «1+1», «Інтер», ICTV).
У підсумку протягом тижня на каналах було стільки замовчань суспільно важливих тем, фактів чи думок:
«Інтер» 100,
Перший канал 99,
ICTV 96,
Новий канал 91,
5-й канал 85,
«Україна» 85,
СТБ 80,
«1+1» 78 випадків
***
30 серпня (понеділок)
Канали висвітлюють цього дня ухвалення Верховною Радою змін до закону про місцеві вибори. Перший канал, «Інтер», Новий канал, ICTV подають цю інформацію з ознаками замовності. Баланс думок імітовано, оскільки цитуються переважно емоційні вислови опозиціонерів, а справжню аргументацію їхньої незгоди замовчано. Критичною є й неповнота інформації: всю увагу канали приділяють зміні, яка дозволяє партіям незалежно від часу їхньої реєстрації брати участь у виборах, і змінам, що дають змогу непарламентським партіям брати участь у жеребкуванні за місця у виборчих комісіях. Але замовчано деякі інші ключові моменти, зокрема, те, що місцеві громади позбавлено впливу на виборчий процес, що більшість у складі виборчої комісії будь-якого рівня отримують представники правлячих партій, що комісії вищого рівня зможуть скасовувати рішення комісій нижчого рівня і, нарешті, що за новою редакцією закону комісії взагалі зможуть ухвалювати рішення без кворуму, отже, все зможуть вирішити навіть і два-три представника провладної партії. І про те, що кандидати в мери мають висуватися від партій, і про те, що законом не передбачено самовисування. Всі ці моменти цього дня було різко критиковано представниками опозиції, але на Першому й «Інтері» цієї критики взагалі немає.
За рахунок власних висновків журналістів створюється опис ситуації, який не відповідає реальності: «Опозиція просила, коаліція задовольнила... Змагалися за першість у вмінні переписувати закон. Переміг коаліційний варіант» (Перший канал). «Старт избирательной кампании не за горами, поэтому депутаты спешат устранить дискриминацию из закона о местных выборах. Убрать препятствия на пути новых партий предлагают старожилы Верховной Рады... Но менять что-либо в законе о местных выборах некогда» («Інтер»). «Змін до закону про вибори вистачило аж на чотири законопроекти. І від опозиції, і від коаліції. Загалом документи схожі, утім пройшов той, що від Партії регіонів» (Новий канал). «Виборчим законам в Україні традиційно не щастить... Депутатам запропонували чотири варіанти як модифікувати законопроект. Але шанси були тільки в Олександра Єфремова. Його документ підтримали 264 депутати. 55 статей із 90 переписали із демократичних мотивів» (ICTV). На «Інтері» помилково кажуть про три законопроекти. Всі три канали не згадують у бекґраунді, що два місяці тому коаліціянти називали цілком демократичними ті норми, які цього дня змінювали.
Перший канал ще й окремим матеріалом надає трибуну заступниці глави АП Ганні Герман, яка «здивована» тим, що опозиція не голосувала за коаліційний законопроект змін. При цьому канал знову-таки замовчує аргументи опозиціонерів, які пояснюють свою принципову позицію, зокрема, канал замовчує, що коаліція традиційно проігнорувала поправки опозиціонерів при розгляді законопроекту. В синхроні Герман є й інші звинувачення на адресу БЮТ, на які балансу думок також не представлено.
«1+1», СТБ, 5-й канал і «Україна» висвітлюють цю тему без грубих порушень стандартів. Лише на СТБ у висвітленні цієї теми є думка кваліфікованого експерта (голови Комітету виборців України Олександра Черненка). І лише на СТБ звернули увагу на норму закону, за якою дуже просто зняти кандидата за будь-які два порушення за допомогою елементарних провокацій (наприклад, надрукованих конкурентами провокаційних листівок від його імені).
Цього ж дня парламент повернув до Кабміну урядовий законопроект про державні гарантії відновлення ще радянських заощаджень громадян. Про це згадує лише «Україна». І жоден із каналів не оприлюднює заяву БЮТ із цього приводу про те, що уряд намагається цим законопроектом погіршити соціальне становище громадян, оскільки з нього вилучено норму про інфляційну індексацію внесків, дублюється створення державного реєстру вкладників, що було вже зроблено ще 2008 року, і взагалі не передбачено механізмів компенсації ощадбанківських внесків громадян.
Лише Перший канал згадує про ще одне рішення Верховної Ради, за яким пенсіонери платитимуть за комунальні послуги не більше 10% пенсії, працездатні ж громадяни - не більше 15% свого доходу. Але сюжет про хід оформлення субсидій на каналі має ознаки замовності - він незбалансований і неповний, обстоюється й аргументується лише позиція влади, думки претендентів на субсидії, зокрема, щодо перевірок фінансового стану, що їх мають намір робити органи соцзабезпечення і жеки, в сюжеті немає.
Канали повідомляють цього дня про поїздку президента Віктора Януковича до Німеччини. Перший канал, «1+1», «Інтер», ICTV і 5-й канал розповідають про це з ознаками замовності - «протокольно», незбалансовано, неповно, обходячи всі «гострі кути», загальними інформаційно порожніми оцінковими фразами («новий політичний сезон Президент Янукович відкриває серією важливих міжнародних візитів», «відкрився новий етап у взаєминах двох країн», «візит визнано успішним», «у діалогу з Берліном відкриваються нові етапи і нові горизонти» тощо). В матеріалі на ICTV - взагалі надзвичайно велика кількість таких журналістських оцінок і міркувань. Жоден із каналів не поцікавився оцінками візиту у вітчизняних чи німецьких політиків, жоден не звернувся по експертну оцінку.
СТБ й «Україна» візиту як такого не висвітлювали, а розповіли лише про те, що німці вручили Януковичу картину Караваджо, раніше вкрадену з Одеського музею. Новий канал про поїздку Януковича взагалі не згадує.
Про пікетування українських письменників проти утисків свободи слова і мирних зібрань під стінами готелю, де Янукович зустрічався з німецькими бізнес-колами, побіжно згадують лише на «1+1». Про гострі запитання німецьких журналістів і, зокрема, про те, що Янукович їм так і не відповів на питання щодо корумпованості глави СБУ Хорошковського, не повідомляє жоден із каналів. Як і про те, що Янукович переплутав Ірландію з Італією.
«Інтер» і ICTV цього дня з ознаками замовності - незбалансовано й неповно - повідомляють про рішення Апеляційного суду, яким 5-й канал і ТВі було позбавлено частот, виграних на січневому конкурсі. Коректно подають новину СТБ і сам 5-й канал. Інші канали цю важливу тему проігнорували.
«1+1» і ICTV дають з ознаками замовності - незбалансованість і критична неповнота інформації (точніше - повна її абстрактність), недостатня достовірність - новину про те, що Генпрокуратура «виявила грандіозні розкрадання державних коштів» під час здійснення державних закупівель.
На «Інтері» сюжет про початок дії декларативного принципу початку бізнесу використано для піару Януковича й уряду: «Впрочем, действие нового декларативного принципа разрешительной системы контролирует лично президент. Задача - искоренить коррупцию в этой сфере. А количество разрешений для бизнеса сократится еще». І далі синхрон Януковича на «підтвердження високої компетентності» президента в питанні: «В остаточному рахунку ми домовились, що ми рухаємось до 10% з того, що було. 10% повинно, безумовно, залишитись. Конкретизувати це питання ми будемо з вами найближчим часом. Але знову ж таки ми пройдемо через дискусії, через громадські слухання». «Президент обязал Кабмин завершить процесс сокращения документов для открытия малого и среднего бизнеса до конца текущего года».
Лише ICTV повідомляє цього дня думку першої директорки Українського центру оцінювання освіти, що школи багато в чому не готові до початку нового навчального року. Зокрема, немає підручників для других та десятих класів при обмеженому доступі школярів до інтернету, є плутанина з дисциплінами; поспіх із переходом до 11-річної освіти переплутав програми старших класів, є проблеми з тарифною сіткою вчительських зарплат тощо. І лише журналісти ICTV помітили тему про те, що адміністрації шкіл пропонують учителям строкові угоди на рік, що робить педагогів безправними перед адміністрацією і соціально незахищеними.
Лише «1+1» повідомляє про надзвичайні черги в дитячих поліклініках, де школярі мають встигнути пройти медогляд до початку навчання. Хоч більшість каналів і зверталася до теми за два тижні, але саме в ці останні перед початком навчання дні тема ще більш актуалізувалася і черги зросли.
Лише «1+1» повідомляє про напад на головного редактора житомирської газети «Сільське життя» Валерія Івановського. Журналіст отримав два ножових поранення, є підстави вважати, що напад пов'язаний із професійною діяльністю журналіста. Цього не виключають і слідчі. Замовчання теми іншими каналами має однозначно цензурний характер.
Лише «1+1» повідомляє про те, що в Миколаєві співробітник ДАІ збив людину на пішохідному переході.
Лише СТБ повідомляє про акцію протесту на Дарниці, де люди не дають будувати льодовий комплекс на території шкільного стадіону.
Лише СТБ розповідає про акції протесту городян проти самовільного зведення Московським патріархатом церкви в київському парку.
Лише Новий канал і 5-й канал повідомляють про намір постраждалих від афери «Еліта-центру» вдатися до безстрокового голодування, якщо міська влада не виконає своєї обіцянки щодо нових квартир ошуканим покупцям.
Лише ICTV повідомляє думку першого заступника міністра ЖКГ Григорія Семчука про збільшення тарифів на теплопостачання на 30%, опалення - на 82 коп. за 1 кв. м. площі, гарячої води - на 4,28 грн. за кубометр.
Лише 5-й канал і «Україна» повідомляють про марш протесту батьків із дітьми-інвалідами в Луганську після закриття чотирьох районних реабілітаційних центрів.
Лише «Україна» повідомляє про обшук, вчинений СБУ в донецькому регіональному виборчому штабі партії Віктора Балоги «Єдиний центр».
Жоден із каналів не оприлюднює цього дня заяви бютівця Олександра Турчинова про те, що кримінальні справи й арешти - це останній аргумент влади, яка боїться своїх опонентів. І його ж заяви, що фракція БЮТ блокуватиме в парламенті прийняття рішення про ліквідацію райрад у Києві.
Жоден із каналів не повідомив, що фракція Блоку Кличка в Київраді виключила зі своїх лав Дмитра Андрієвського, який проголосував за ліквідацію райрад у столиці.
Жоден із каналів не повідомляє, що фракція КПУ зареєструвала в парламенті проект постанови про введення мораторію на експорт зерна.
Жоден із каналів не повідомляє про те, що кримськотатарський Курултай просить Януковича повернутися до колишнього принципу формування Ради представників кримськотатарського народу при президентові. І жоден із каналів не повідомляє про заяву голови Меджлісу Мустафи Джемільова, що члени Меджлісу не братимуть участі в роботі цієї ради, якщо не буде змінено принцип її формування.
Жоден із каналів не повідомляє, що, за дослідженням МЦПД і GfK Ukraine, споживчі настрої українців у липні різко погіршилися.
Жоден із каналів не повідомляє, що депутати Львівської облради перенесли пленарне засідання з 7 на 8 вересня задля того, щоби взяти участь в акції опозиції в Києві. Тема цієї акції протесту замовчується каналами загалом.
Жоден із каналів не повідомляє, що прем'єр Микола Азаров призначив членами правління «Нафтогазу» двох менеджерів Дмитра Фірташа.
Жоден із каналів не повідомляє про те, що на Донеччині під виглядом «оптимізації» скорочують українські класи в школах, а батьків дітей примушують писати заяви на переведення до російських класів.
Жоден із каналів не повідомляє про заяву нунсівця Геннадія Москаля стосовно того, що міністр внутрішніх справ Анатолій Могильов погрожує йому.
31 серпня (вівторок)
У вівторок канали висвітлюють тему зростання цін на гречку. Перший канал, «Інтер», Новий канал, ICTV, забагато уваги приділяють тому, що «Янукович доручив уряду стабілізувати ситуацію на ринку продовольчих товарів» - функція уряду, яку той повинен виконувати без будь-яких спеціальних «доручень» президента. В матеріалах названих каналів немає повноцінного балансу думок, зокрема, з'ясовуючи ситуацію на ринку, журналісти не звертаються до експертів. Звучать звинувачення на адресу посередників, а слова їм не надано. «Інтер» надає слово лише аграрному міністру Миколі Присяжнюку. Йдеться про те, що той «даже без специального расследования уверен - ажиотаж вокруг гречневой крупы создан искусственно».
Інформацію на Першому подано недостовірно - посилання «за словами продавців», «люди не стримують емоцій» тощо. На Першому каналі й «Інтері» взагалі без посилання («за статистикою») повідомляється, що за рік українець у середньому з'їдає два кілограми гречки. Оцінки й висновки в журналістських текстах: «Бій проти високих цін на харчі розпочав президент... На полицях столичного Лук'янівського ринку сумують пачки рису по 12,5 гривень та гречки по 15... Зіграв роль і незрозумілий ажіотаж. За приборкання цін сьогодні взявся президент» (Перший канал). «С полок магазинов стремительно исчезает гречка, несмотря даже на резкое подорожание» («Інтер»). «Захистити стратегічний продукт - гречку від необґрунтованого підвищення ціни взявся сьогодні президент» (ICTV).
Більш збалансовано, хоча й не досить повно, подавали інформацію на «1+1», «Україна» - тут принаймні є експертні оцінки й немає звинувачень без слова у відповідь. Повністю збалансований сюжет на 5-му каналі.
Перший канал, «Інтер», ICTV, «Україна» подають із ознаками замовності - незбалансовано й неповно, «протокольно» - інформацію про зустріч Януковича з командою юних олімпійців, яка посіла третє місце на Олімпіаді в Сінгапурі.
Перший канал дає з ознаками замовності - незбалансовано, неповно - повідомлення про відкриття нової школи на Київщині міністром освіти Дмитром Табачником. Міністр розповідає про те, скільки відремонтовано шкіл, закуплено меблів та приладдя, зрештою, що школи до нового навчального року готові. Перевірити це і, зрештою, спростувати оптимістичні заяви Табачника взялися цього дня лише журналісти «1+1», які з'ясували, що в окремих школах ремонт триватиме ще до жовтня, там, де відремонтовано, часто зроблено це переважно на батьківські гроші, а не державним коштом тощо. На СТБ незбалансовано дано погрозу Табачника місцевим управлінням освіти на випадок, якщо ті запроваджуватимуть у школах шестиденний робочий тиждень. Тут і не пояснено, в чому був привід до такої заяви, і немає думки місцевих освітян із цього приводу. Матеріал має ознаки замовності. Лише «1+1», СТБ і Новий канал дають інформацію про те, що Табачник продовжив термін обов'язкового медогляду для учнів до 1 жовтня.
В останній день перед Святом знань цінами на квіти, що значно зросли внаслідок різкого підвищення митних зборів, поцікавилися лише журналісти «1+1», ICTV і 5-го каналу.
Лише «Україна» в переддень початку нового навчального року цікавилася ситуацією зі шкільними підручниками, яка, як виявилося, не така оптимістична, як стверджують в Міносвіти.
Перший канал, «1+1», «Інтер», 5-й канал, «Україна» дають із ознаками замовності - незбалансовано, неповно - інформацію про те, що колишнього міністра економіки Богдана Данилишина оголошено в міжнародний розшук. «Інтер» та «Україна» подають цю інформацію ще й недостовірно - не кажуть, яка саме структура веде слідство, йдеться про абстрактних «правоохранителей».
Перший канал, «Інтер» з ознаками замовності - критично неповно, незбалансовано й недостовірно - повідомляють про те, що СБУ затримала на хабарі в 40 тисяч доларів чиновників Фонду держмайна. Так само з тими ж ознаками замовності 5-й канал повідомляє, що прокуратура Криму виявила розкрадання 2 млн грн у республіканському відділенні «Ощадбанку».
Новий канал дає замовний матеріал про відкриття в Севастополі Інституту банківської справи. Тут немає належної повноти інформації, балансу думок.
ICTV дає з ознаками замовності - незбалансовано (зокрема, без експертних оцінок і думки опозиції) й критично неповно - інформацію про створення депутатами-перебіжчиками з БЮТ і НУНС нової депутатської групи, яка претендує на роль четвертого суб'єкту коаліції.
Лише Перший канал і СТБ, хоч і неповно, повідомляють про заяву російського прем'єра Володимира Путіна про те, що Москва зробила Україні завелику знижку ціни на газ.
Лише «1+1», ICTV, 5-й канал повідомляють про те, що на Донеччині п'яний міліціонер збив на смерть вагітну жінку. Лише ICTV повідомляє, що напередодні на Донеччині інший міліціонер збив на авто чотирирічну дівчинку. ICTV також (услід за «1+1») повідомляє про даішника, який напередодні збив на переході літню жінку в Миколаєві.
Лише «1+1» і «Україна» повідомляють, що на Дніпропетровщині міліціонер до смерті забив 31-річного чоловіка.
Лише «1+1» повідомляє про постанову Кабміну, за якою зі студентів братимуть штрафи за пропуск занять, гроші за книжки в бібліотеці тощо.
Лише «Інтер» повідомляє, що в студентських гуртожитках катастрофічно не вистачає місць.
Лише «Україна» повідомляє про акцію Коаліції учасників Помаранчевої революції на підтримку російського руху «Стратегія-31» під стінами посольства Росії в Києві і затримання правоохоронцями ватажків акції.
Жоден із каналів не повідомляє про заяву кримського прем'єра Василя Джарти, що він збере засідання Ради представників кримськотатарського народу попри відмову Меджлісу брати в ній участь на знак протесту проти недемократичного способу формування ради Януковичем.
Жоден із каналів не повідомляє думки міністра внутрішніх справ Анатолія Могильова про те, що соціальну мережу «ВКонтакті» треба закрити на законодавчому рівні за буцімто поширення там порнографії.
Жоден із каналів не повідомляє про депутатський запит до Генпрокуратури нунсівця Геннадія Москаля щодо незаконного будівництва в кримському Коктебелі маєтку для Могильова.
Жоден із каналів не повідомляє заяву віце-спікера парламенту Миколи Томенка про те, що керівників обласних ТРК змушуватимуть вступати до Партії регіонів.
Жоден із каналів не повідомляє, що суд визнав законним рішення Харківської міськради про ліквідацію у місті районних рад.
1 вересня (середа)
Канали розповідають про початок навчального року в школах. Перший канал, «1+1», «Інтер», ICTV й «Україна» зробили з цього приводу суто замовні матеріали, де «головними героями» Свята знань є високопосадовці - президент, голова Верховної Ради, прем'єр-міністр та інші. Вони згадували своє шкільне дитинство. Янукович «подарував» київській школі комп'ютерний клас, Азаров «подарував» школі на Київщині автобус і пообіцяв, що уряд «усилит контроль» за роботою шкіл. Яким коштом робилися «подарунки», журналісти не поцікавилися. Слово школярам і вчителям у цих сюжетах або не надається взагалі (як на Першому каналі), або надається суто формально (один-два неконцептуальних синхрони).
Оцінки й висновки журналістів: «Сьогодні на перший дзвоник до цієї школи приїхав президент. Діти хвилюються» (Перший канал). «Освіжити події багаторічної давності вже традиційно 1 вересня приходять віп-особи... 1 вересня у стилі ВІП» («1+1»). «В двух украинских школах сегодня особенно тщательно готовились к торжествам, ведь в гости ждали президента и премьер-министра. Они приехали не с пустыми руками... В первый класс с президентом. Таким похвастаться может не каждый... Фото на память, современный компьютерный класс в подарок и гимн с лидером государства. Такой первый звонок здесь точно запомнят... Ради праздника 1 сентября Николай Азаров впервые перенес традиционное по средам заседание Кабмина» («Інтер»). «Новий навчальний рік стане переломним в українській середній освіті, яку Кабінет міністрів трансформував з 12-річної на 11-річну» (ICTV).
СТБ і 5-й канал обмежилися лише короткими замовними повідомленнями про Януковича. На Новому каналі основну увагу в сюжеті приділили українській мові посадовців. Утім, в сюжеті все одно є ознаки замовності. Незбалансованість і неповнота розповіді власне про головну подію, є й журналістські висновки: «Дощ ледь не зіпсував свято школярам, а наказ президента говорити українською - настрій посадовцям».
Частина каналів недостовірно наводить цьогорічну кількість першачків, без жодних посилань на достовірні джерела, і, до того ж, дають принципово розбіжні цифри: «406 тисяч першачків» (Перший канал), «школи відкрили двері для тисяч першачків» («1+1»), «школьный звонок впервые прозвучал почти для 400 тысяч ребят» («Інтер»), «майже півмільйона першачків» (Новий канал), «за парти вперше сіли майже 406 тисяч хлопчиків і дівчаток» (ICTV).
Лише «1+1» вирішив з'ясувати, якій темі в школах було присвячено перший урок, і зокрема повідомляє про те, що на Дніпропетровщині перший урок було присвячено програмі Януковича «Україна для людей». При цьому кореспондент каналу повідомляє, що «про президента на уроках ніхто не говорив, однак до дітей звернувся губернатор і на парти дітям поклали партійні газетки». Є й коментар міністра освіти Дмитра Табачника, який каже, що він у цьому «не бачить нічого політизованого». І повідомлення про те, що не всі вчителі області погодилися з такою тематикою першого уроку. Про це інші канали не повідомили.
Про те, що новий навчальний рік розпочався без підручників для 2-х і 10-х класів і без затверджених навчальних програм для 4-х, 10-х і 11-х класів, згадують «Інтер» і дуже побіжно ICTV. Щоправда, на «Інтері» в сюжеті є журналістські висновки-узагальнення: «Новый учебный год начинается не без проблем: для 4-х, 10-х и 11-х классов программы не утвердили до сих пор. Но учителя готовы импровизировать». І тенденційно підібрано синхрони вчителів, всі - на виправдання цього недопрацювання Міносвіти, зокрема, такі синхрони учителів: «Але, ви знаєте, ми цього не боїмося, тому що в нас є досвід роботи без підручників... Є зошити, є ручки і є вчитель, який дасть конспект». Або такий: «Ми маємо не обговорювати ці накази, не вступати у довгі дискусії, а чітко і ясно виконувати».
Повноцінний матеріал на тему браку підручників дає СТБ. І нарешті в матеріалі СТБ і частково в матеріалі Нового каналу показано справжній стан справ із тим, що Міносвіти активно піарило на багатьох загальнонаціональних каналах протягом серпня - в регіонах, особливо ж у сільських школах, немає інтернету, де школярі, за версією Табачника й інших освітянських клерків, могли би користуватися електронною версією підручників. А там, де він є, - він не настільки потужний, щоб школярі могли користуватися міністерською веб-сторінкою. При цьому Новий канал дає некоректні журналістські оцінки з недостовірними цифрами: «Цього року 96% українських шкіл мають комп'ютери, а в інтернет прорвались уже 86%».
Лише СТБ повідомляє про те, що Міністерство освіти встигло перевидати підручники з історії задля того, щоб викинути з них згадки про Помаранчеву революцію і про визначення Голодомору як геноциду українського народу. Лише СТБ з посиланням на друкарів повідомляє про те, що якщо раніше друкарні отримували перші гроші на друк шкільних підручників у квітні-травні, то цього року перші гроші отримали лише наприкінці червня. І лише СТБ, Новий канал і ICTV повідомляють, що підручники, яких нині бракує, буде надруковано лише до середини листопада (раніше йшлося про кінець жовтня). Лише СТБ повідомляє про перформанс, який влаштували цього дня перед будинком Міносвіти на знак протесту.
Новий канал і ICTV дають абсолютно замовно - незбалансовано і неповно - інформацію про презентацію нового «електронного підручника» (віце-прем'єр Борис Колесніков подарував такого Януковичу). Обидва канали не шкодують позитивних журналістських висновків і оцінок: «Міністерство освіти мріє, що незабаром перестане друкувати підручники. Їх школярам замінять електронні книжки» (Новий канал). «Вже зовсім скоро наші діти навчатимуться за електронними підручниками» (ICTV).
Новий канал окремо дає замовний матеріал про участь першого віце-прем'єра Андрія Клюєва в Святі знань у Національному авіаційному університеті. І замовний матеріал про те, що уроки правил дорожнього руху в київських школах давали даівці.
На «Україні» - замовний сюжет про участь міністра внутрішніх справ Анатолія Могильова у Святі знань в Київському нацуніверситеті внутрішніх справ.
ICTV дає відверто замовний матеріал про відкриття нової сільської школи. Тут - повний дисбаланс, повністю позитивний матеріал, який має свідчити про «турботу уряду про сільських школярів». У цьому матеріалі критично бракує двох речей: по-перше, бекґраунду, коли починалося будівництво і яким урядом воно фінансувалося. По-друге, бекґраунду про те, скільки сільських шкіл уже закрив нинішній уряд.
Натомість лише СТБ і 5-й канал розповідають про «нелегальне» Свято знань у сільській школі на Запоріжжі, зачиненій Міносвіти. Батьки й діти в такий спосіб протестують проти рішення Міністерства. І лише «Україна» розповідає про перший дзвоник у школі села Новобахмутівка Донецької області, яку влада хотіла зачинити, але яку відстояли місцеві жителі.
Про критичну нестачу дитсадків і груп дошкільної освіти повідомляє цього дня лише Новий канал.
Лише «Україна» розповідає про акції протесту в Києві й у Львові проти Табачника і Міносвіти.
Жоден із каналів не повідомляє, що школярів і студентів із Днем знань привітала лідерка опозиції Юлія Тимошенко. Це на тлі повідомлень про Януковича, Азарова, Литвина та інших представників української «політичної еліти».
Перший канал і «1+1» дають замовні - незбалансовані, неповні, «протокольні» - матеріали про заяви Азарова, що він сподівається на успіх у переговорах із Росією щодо перегляду ціни на газ.
Перший канал і 5-й канал замовно - незбалансовано, неповно, без належних бекґраундів, недостовірно (думки подаються з посиланнями на анонімних «експертів») - дають анонс візиту Януковича до Китаю. Перший канал ще й наполягає на тому, що «президент здійснить перший державний візит до Китаю за всю історію двосторонніх відносин». Попри те, що Леонід Кучма був у Китаї з державним візитом у листопаді 2002 року. 5-й канал недостовірно повідомляє: «Під час візиту планується підписання низки двосторонніх угод, зокрема про надання уряду України безвідплатної допомоги і договору з урядом Гонконгу про взаємне скасування віз».
«Інтер» і 5-й канал з ознаками замовності - неповно і незбалансовано, без належних бекґраундів і без експертних оцінок - повідомляють про призначення першим заступником голови НБУ Сергія Арбузова. 5-й принаймні зазначає, що Арбузов є представником «донецьких», «Інтер» навіть цю деталь бекґраунду замовчує. Взагалі ж, подібна новина потребувала серйозного розслідування, адже схожу схему влада вже відпрацювала в КМДА з призначенням Попова і фактичним усуненням від виконання обов'язків міського голови обраного киянами Черновецького.
«Інтер» дає замовний матеріал - незбалансований і критично неповний - про те, що СБУ начебто викрила «нечистих на руку» чиновників Держдепартамету з виконання покарань.
На ICTV - замовний сюжет про те, як готується до місцевих виборів Львів. Загалом, із недостовірними посиланнями на невідому соціологію й на невідомих експертів, із журналістськими оцінками й висновками у сюжеті йдеться про те, що «львів'яни хочуть конкретних дій» від нової влади.
Лише «1+1» повідомляє про те, що Тернопільська міськрада запропонувала стягувати 6-відсотковий податок з бездітних чоловіків, старших за 25 років.
Лише Новий канал повідомляє про те, що «Київпастранс» замість збільшення соціального міського транспорту збільшує кількість державних маршруток, які коштують дорожче.
Жоден із каналів не повідомляє, що в Дніпропетровській області об'єдналися представники п'ятьох опозиційних політичних сил.
Жоден із каналів не повідомляє про пікет під Російським посольством у Києві на підтримку мирних зборів громадян. Як і про затримання організаторів цієї акції міліцією.
Жоден із каналів не повідомляє про заяву Арсенія Яценюка, який вимагає заборонити Нацраді з питань телебачення і радіомовлення проведення нового конкурсу на частоти, відібрані судом у 5-го каналу і ТВі.
Жоден із каналів не повідомляє про чергову заяву Табачника з заперечення Голодомору як геноциду українського народу. Як і про заяву екс-глави СБУ Валентина Наливайченка про те, що ця заява міністра суперечить чинному законодавству.
Жоден із каналів не повідомляє про те, що бютівець Олександр Турчинов переадресував звинувачення в махінаціях із газом Держрезерву оточенню Януковича. Турчинов пояснив, що продаж газу, в якому звинувачують його, насправді було ухвалено урядом Януковича в 2007 році.
Жоден із каналів не повідомляє про заяву опозиційної міністра праці Людмили Денисової, що уряд пообіцяв МВФ скоротити виплати майбутнім пенсіонерам за понаднормовий стаж роботи.
Жоден із каналів не повідомляє про заяву мобільного оператора «Інтертелеком» про те, що СБУ вимагало від них встановити автоматичну систему зняття інформації на канали зв'язку. Як і про зустрічну заяву СБУ, що «Інтертелеком» у такий спосіб намагається уникнути відповідальності за контрабанду телекомунікаційного обладнання.
Жоден із каналів цього дня не повідомляє про те, що декілька посадовців придбали дорогі автівки, ввезені нелегально до України співробітниками Ізраїльського посольства. Зокрема, йдеться про дочку віце-прем'єра Сергія Тігіпка.
2 вересня (четвер)
Перший день візиту Януковича до Китаю всі канали, без винятку, висвітлюють з ознаками замовності. Хоча й по-різному. Більшість каналів дає розгорнуті сюжети, СТБ, Новий канал і 5-й канал обмежилися короткими повідомленнями.
Для повноти висвітлення теми на всіх каналах бракує повноцінних бекґраундів і повноти інформації, зокрема в повідомленнях про 4 млрд доларів інвестицій, залучених під час цього візиту. Так, Перший канал, «1+1» повідомляють, що 1 млрд доларів із цих чотирьох під будівництво залізниці від Києва до Борисполя є лише кредитом, хай і на доволі вигідних умовах: Перший каже, що це 4% річних на 15 років, «1+1» - що під 3,5% річних, і не зазначає, на скільки років. Інші канали таких подробиць узагалі не згадують. Що ж стосується інших 3 мільярдів, із сюжетів узагалі не зрозуміло, чи йдеться про кредитування, чи про інвестування окремих проектів китайськими компаніями.
Для збалансованості цих повідомлень на каналах бракує хоча б якихось експертних оцінок, оскільки успішність візиту президента оцінюють або самі посадовці, або журналісти (зокрема, журналісти Першого каналу й ICTV кажуть про те, що «візит уже називають історичним», не зазначаючи, хто ж це його так називає). Зокрема, потрібна була б експертна оцінка того факту, що Україна продовжує стрімко нарощувати зовнішній борг. Нова влада бере великі позики в МВФ, у російського «Внешторгбанка», тепер у Китаю. При цьому, звісно, урядовці нічого не кажуть про те, в який спосіб вони збираються ці позики віддавати в майбутньому. Журналісти ж їх про це не запитують.
В сюжетах на низці телеканалів є журналістські висновки й оцінки або ж повністю недостовірне цитування ймовірно чужих висновків і оцінок. «Цей візит вже називають історичним... Від слів до справи... В планах України - поглиблення співпраці зі своїм стратегічним партнером» (Перший канал). «До великого народу численним представництвом... Візит приніс і перші відчутні результати... Хороший знак - переконують знавці протоколу... Сьогодні ж, - пишається Янукович, - для цього заклали непогані підвалини» («1+1»). «В последние пять лет Киев с большим интересом смотрел в сторону Запада, не замечая, что на Востоке рекордными темпами растет новая мощная экономика» («Інтер»). «З потужної країни з великими амбіціями... Україна планує збільшити товарообмін з Китаєм до 10 мільярдів доларів. Це одне з найголосніших послань першого дня державного візиту в Піднебесну президента Віктора Януковича... Сам візит вже називають історичним... Тут все масштабно і організовано. Церемонія зустрічі українського президента вражає. Тут цінують його відданість пріоритетності українсько-китайських стосунків... Країни визначили галузі, в яких співробітничатимуть - освоєння космосу, сільське господарство, видобуток вугілля, і головне - вже розпочинають конкретні інвестиційні проекти - енергетичні насамперед» (ICTV). «1+1» стверджує, що цей візит до Китаю українського керівництва був першим, забуваючи про візит Леоніда Кучми 2002 року.
Більшість каналів з ознаками замовності - критично незбалансовано і неповно - роблять рекламу прем'єру Азарову з засідання Кабміну. На Першому каналі, «Інтері», ICTV, 5-му каналі повідомляють про заяви керівника уряду з приводу «завершення обговорення» проекту Податкового кодексу. Перший канал, Новий канал, ICTV дають коментарі Азарова з приводу зростання цін на продукти. Новий канал і «Україна» повідомляють, що уряд дозволив розпочати сезон полювання.
Перший канал і 5-й канал з ознаками замовності - незбалансовано й неповно - повідомляють про звільнення чотирьох керівників підрозділів ДАІ в Донецькій області внаслідок того, що місцевий працівник ДАІ, керуючи автівкою напідпитку, збив на смерть вагітну жінку.
«Інтер» дає замовне повідомлення про офіційний захід Азарова та інших посадовців у зв'язку з роковинами перемоги СРСР над Японією.
«Інтер» дає з ознаками замовності - незбалансований і неповний - матеріал про затримання есбеушниками «телефонних шахраїв». Тут навіть до ладу не пояснено, що саме і як саме ці «шахраї» робили.
Ще на «Інтері» критично незбалансований замовний сюжет про те, як колекторські компанії допомагають жекам «вибивати» борги з неплатників за комунпослуги. Вочевидь, сюжет замовлено для того, щоб «заохотити» глядачів своєчасно платити.
Ще один замовний сюжет на «Інтері» - про 20-ту річницю невизнаної Придністровської республіки. Тут тенденційно подано інформацію, починаючи з бекґраунду: «20 лет назад, в ответ на политику Кишинева, здесь заявили о создании Приднестровской союзной республики. За свою независимость жители Приднестровья заплатили дорого... Только в 1992 году ввод российских войск на берега Днестра положил конец насилию».
Ще один матеріал на «Інтері» з ознаками замовності - неповний і незбалансований - про те, що рівненські міліціонери вивчатимуть до «Євро-2012» англійську мову.
СТБ і 5-й канал з ознаками замовності - критично незбалансовано, зокрема, без позиції політичних опонентів влади і без експертних оцінок - подають заяву міністра юстиції України Олександра Лавриновича про те, що шість років тому Конституцію змінили з порушенням процедури. Обидва канали крім того до ладу не пояснюють суті цього порушення, задовольнившись малозрозумілими для звичайного глядача формулюваннями міністра: «Не було обов'язкового контролю за змінами кожної норми, яку пропонували до основного закону».
На ICTV відверто замовний сюжет, у якому водночас рекламуються завод «Квазар» і піклування влади про розвиток альтернативних джерел енергії. В матеріалі (і в підводці, і в сюжеті), крім браку балансу думок є недостовірні посилання (типу «експерти вважають») і велика кількість журналістських висновків і оцінок: «Інновацій потребують енергоощадні технології. Такі актуальні в часи дорогих ресурсів. Європа вже давно оголосила, що до 2020 року вона матиме 20% альтернативної енергії. Україна, яка звикла до дешевого газу і довго ігнорувала альтернативні джерела і сучасні технології, нині свою млявість і нерозторопність аргументувати не зможе, інакше енергетична кабала і хрест на економіці. У створеній Президентом економічній раді ця тема пріоритетна. Якщо ідеї не залишаться на папері, вже за 2 роки в країні буде бум відновлювальної енергетики завдяки будівництву сонячних та вітрових електростанцій». І тому подібне.
На ICTV замовний матеріал - критично незбалансований і неповний - про відкриття прем'єр-міністром Криму Василем Джарти єдиного дозвільного центру.
Лише «1+1» повідомляє про те, що онкохворі діти на Житомирщині перебувають на межі смерті, оскільки Міністерство охорони здоров'я не забезпечило постачання тест-систем для перевірки крові донорів.
Лише «1+1» і «Україна» повідомляють про те, що екс-міністр економіки Богдан Данилишин у телефонному інтерв'ю газеті «Київ-Пост» спростував висунуті до нього правоохоронцями звинувачення.
Лише «1+1», «Інтер», 5-й канал повідомляють про чергову загибель тварини в Київському зоопарку, загинув самець шимпанзе.
Лише «1+1» повідомляє про заяву міністра внутрішніх справ Могильова про те, що водійські іспити слід передати від ДАІ страховим компаніям.
Лише СТБ повідомляє про те, що уряд планує скасувати транспортний збір, натомість замінити його додатковим акцизом на бензин.
Лише «1+1», СТБ, «Україна» повідомляють про те, що в квартирі адвоката зниклого харківського журналіста Василя Климентьєва правоохоронці зламали двері і провели обшук без ордерів чи рішення суду.
Лише СТБ повідомляє про обговорення опозиційними депутатами, телевізійниками і представниками громадських організацій концепції суспільного телебачення, розробленої Гуманітарною радою при президенті. Замовчання двох останніх тем іншими каналами має ознаки цензури.
Лише СТБ повідомляє зі слів бютівця Турчинова про те, що «Нафтогаз» і Мінтопенерго почали готуватися до повернення «РосУкрЕнерго» 12 млрд кубометрів газу, не чекаючи на завершення розгляду справи в українському апеляційному суді. В матеріалі також повідомляється про відмову Мінпаливенерго коментувати це звинувачення.
Лише 5-й канал повідомляє про заяву Турчинова, що вони не визнають результати місцевих виборів, якщо влада перешкоджатиме участі партії «Батьківщина» у виборах.
Жоден із каналів не повідомляє про подання до парламенту бютівцем Сергієм Соболєвим проекту постанови щодо звільнення глави СБУ Валерія Хорошковського.
3 вересня (п'ятниця)
Перший канал, «1+1», «Інтер», Новий канал, ICTV, 5-й канал і «Україна» з ознаками замовності подають інформацію про презентацію урядом проекту Податкового кодексу. Жоден із каналів не дає повноцінного балансу думок, беззастережна перевага надається урядовцям, які рекламують вибіркові моменти, пов'язані з окремими послабленнями податкового тиску, зокрема, особливо більшість каналів наполягають на тому, що податків не братимуть із дитсадків, або ж на популярних у народі ідеях на кшталт обкладання податком власників великих квартир та маєтків. Думки опонентів у кращому разі імітовано короткими емоційними і несистемними, такими що не стосуються загальної ідеології документу або ж конкретики, синхронами (Турчинова - на «1+1» і 5-му каналі, Соболєва - на «Інтері» й Королевської - на «Україні», Перший канал, Новий канал і ICTV обійшлися взагалі без думок опозиції). Канали не звертаються по кваліфіковану оцінку експертів, лише ICTV імітує цю думку, наводячи риторичне запитання економіста Олександра Пасхавера: «Я не видел ни разу выступления какого-нибудь выдающегося ученого, который сказал - вот эта группа ученых, она выработала идеологию этого кодекса и теперь на этой базе мы строим». Жоден із перерахованих каналів не звертається по думку тих, кого новації в оподаткуванні зачеплять безпосередньо.
Лише Новий канал і «Україна» кажуть про те, що презентовано було власне не кодекс як такий, а лише його короткий опис на кількох (Новий каже - на 10-ти, «Україна» - на 9-ти) сторінках. Більшість каналів наполягають на тому, що в проекті кодексу враховано поправки, які вносили підприємці на «всенародному обговоренні». І жоден із каналів не повідомляє думки голови парламентського Комітету з питань промислової і регуляторної політики Королевської, що обговорення проекту Податкового кодексу «перетворилося на формальний захід, під час якого виступали переважно представники Державної податкової адміністрації України та Міністерства фінансів, а підприємців використовують у ролі статистів». Королевська також додала: «До нас звертаються бізнесмени, які на круглих столах намагалися донести до представників влади свої пропозиції щодо поліпшення проекту Податкового кодексу, але їх навіть не захотіли слухати».
Журналістські оцінки й висновки також є у низці матеріалів: «Презентувати проект Податкової Конституції до клубу Кабміну прийшла передова урядова команда на чолі з прем'єром. І це було свідченням того, що з кількох проектів цього документу урядовці зробили один - компромісний» (Перший канал). «Україна в очікуванні економічного дива. Найнижчі податки, найвищі прибутки. Промо багатостраждального Податкового кодексу робив сам прем'єр Азаров» («1+1»). «Налогоплательщиков собираются воспитывать кнутом и пряником. С одной стороны, вводят новые налоги и ужесточают контроль за их уплатой. С другой - устраивают налоговые каникулы для малого бизнеса и отменяют транспортный сбор. Ради этих элементов налогового рая правительство готово рискнуть... Слухи о том, что новый кодекс устанавливает диктатуру налоговых органов, авторы документа считают сильно преувеличенными» («Інтер»). «Критиковать кодекс сейчас не берется ни один из экономических экспертов» («Україна»). Грішать недостовірними посиланнями «1+1», «Інтер», ICTV і «Україна».
Значно більш збалансовано й повноцінно розкривають тему журналісти СТБ.
Лише «1+1» вирішив дослідити, що означатиме для людей податок на «зайві метри» жилплощі, закладений в проекті Податкового кодексу.
Перший канал, «1+1», «Інтер», СТБ, Новий канал, ICTV, «Україна» з ознаками замовності - незбалансованість, неповнота, «протокольність» - повідомляють про другий день візиту Януковича до Китаю. На Новому каналі - оцінки журналістів і фактична неточність: «Кожен день перебування президента Віктора Януковича у Китаї приносить Україні нові інвестиції - Пекін окрім вже обіцяних 4 мільярдів доларів вкладе ще мільярд у будівництво залізниці з Києва до аеропорту "Бориспіль"». Напередодні решта каналів казала про цей «мільярд» у складі згаданих 4-х мільярдів. Оцінки і висновки журналістів на ICTV: «Український потенціал та китайська динаміка... Активні переговори ведуться і на рівні міністерств... Ідеологічні розбіжності відходять у минуле. У ХХІ столітті, ще раз засвідчив форум, усі дедалі більше говорять однією мовою - бізнесу та економіки». І фактична неточність: «Понад 80 українських підприємців прибули сюди разом із делегацією Президента України» - насправді їх прибуло дев'яносто шість.
Перший канал незбалансовано повідомляє про намір уряду зробити більш суворими правила роботи таксистів - тут представлено лише позицію урядовців, попри те, що репортаж робився зі з'їзду автоперевізників. Більш збалансовано повідомляли про це «Інтер», Новий канал і «Україна». Інші канали теми не висвітлювали.
Лише «Україна» повідомляє про те, що в Донецьку істотно подорожчав хліб (на 50 коп. за буханець). І про двотисячну чергу на відкритті в Луганську першого соціального магазину для пенсіонерів.
Більшість каналів повідомляють про вбивство на Львівщині колишнього головлікаря районної лікарні і місцевого депутата Ярослава Федини. При цьому «1+1» і «Інтер», ставлять наголос на версії пограбування (хоча помешкання вбитого не було пограбовано) і замовчують, що той був представником опозиційної партії «Єдиний центр». «Інтер» навіть каже, що «признаков насильственной смерти на теле не обнаружили» (5-й канал із посиланням на МВС Львівської області, навпаки, повідомляє про те, що «жертва отримала численні травми голови»). Лише «Україна» повідомляє в бекґраунді, хоч і неповно, що на Федину рік тому вже було вчинено напад. СТБ, Новий канал і ICTV взагалі цю подію замовчали.
«Інтер» повідомляє думку голови ЦВК Володимира Шаповала про те, що виборча кампанія стартує 11 вересня і що проблем в організації і проведенні виборів не буде. При цьому замовчує думку заступниці голови ЦВК Жанни Усенко-Чорної про те, що на вибори не вистачає понад 300 млн грн, тож члени дільничних і територіальних виборчих комісій можуть не отримати своїх зарплат.
«Інтер», Новий канал, ICTV, 5-й канал подають замовні - незбалансовані, неповні - матеріали про прес-конференцію міністра транспорту і зв'язку Костянтина Єфименка.
Перший канал із ознаками замовності - незбалансованість, неповнота, недостовірність інформації - повідомляє про те, що правоохоронці викрили «чорного археолога» на Полтавщині.
Лише Перший канал повідомляє про пікет біля столичного університету Шевченка, де студенти-психологи протестували проти виселення їх із червоного корпусу.
Перший канал повідомляє, що після 4 місяців затримки до дитячої лікарні «Охматдит» надійшла перша партія ліків. «1+1» повідомляє, що Житомир виділив із обласного бюджету гроші на тест-системи для дитячого онкодиспансеру (про що канал повідомляв напередодні).
Лише «1+1» повідомляє про те, що в Шевченківському райвідділі міліції Києва знову побили людину.
Лише ICTV повідомляє, що в Луцьку припинили годувати вихованців реабілітаційного центру для дітей-інвалідів. Сніданки й вечері для них не профінансувала держава.
Жоден із каналів не повідомляє, що «Нафтогаз України» припинив постачати український газ до Польщі, попри угоду робити це до 2020 року.
Жоден із каналів не повідомляє думку екс-глави Фонду держмайна Олександра Бондаря, що «Луганськтепловоз», приватизований, але не оплачений російською компанією, слід повертати у держвласність і ще раз продавати.
Жоден із каналів не оприлюднює заяви Турчинова, що опозиція наполягатиме на розгляді парламентом соціальних законопроектів на засіданні 7 вересня.
Жоден із каналів не повідомляє про те, що парламентська фракція комуністів має питання щодо ефективності діяльності віце-прем'єра Тігіпка і глави Мінвуглепрому. Як і про думку бютівця Соболєва, що БЮТ може підтримати відставку Тігіпка.
Жоден із каналів не повідомляє, що київська влада залучила кредит на 1,5 млрд грн для погашення заборгованості перед «Київенерго» за різницю в тарифах. І жоден із каналів не повідомив, що «Київенерго» погрожує з 6 вересня припинити подачу холодної води на верхні поверхи київських будинків через відмову «Київводоканалу» оплачувати цю послугу.
4 вересня (субота)
(з технічних причин підсумкові випуски 5-го каналу і «України» за суботу не розглянуто)
Перший канал, «1+1», «Інтер» і ICTV продовжили з ознаками замовності - незбалансованість, неповнота інформації, недостовірність посилань - висвітлювати візит Януковича до Китаю. Висновки та оцінки журналістів: «Натомість КНР отримає широке поле для інвестицій в Україну... Гонконгська біржа означає для України вихід до серйозного фінансового ресурсу південно-східної Азії та мільярдні інвестиції». (Перший канал). «Звісно, увага українців до Китаю цими днями зросла... Ключі до розгадки китайського економічного дива знаходяться у Гонконзі... Авжеж, тут працюють представництва більшості компаній і банків світу. А також знамениті біржі... Із самим Гонконгом, який крім питань оборони та зовнішньої політики, існує самостійно від Китаю, віднині в Україні стосунки теж теплішають» (ICTV).
На «Інтері» два матеріали про те, як успішно уряд бореться з високою ціною на гречку. Незбалансованих, неповних, із журналістськими оцінками і недостовірними посиланнями.
Лише «1+1» повідомляє про ДТП на Рівненщині, де «Нива», якою керував правоохоронець, зіштовхнулася з «Маздою», двоє людей в цій машині загинуло, ще двоє - в тяжкому стані.
Лише «1+1» повідомляє, що три тисячі хворих з нирковою недостатністю залишилися без ліків, якими їх безкоштовно мала б забезпечувати держава.
Лише «1+1» повідомляє про те, що в Краснодоні мешканці півсотні будинків перекрили центральну вулицю міста й міжнародну трасу, протестуючи проти того, що вже 4 місяці у їхніх будинках немає води.
Лише «1+1» повідомляє про те, що житлові будинки, кілька шкіл і дитсадків і лікарня одного з київських мікрорайонів узимку можуть залишитися без опалення через зсув, що утворився внаслідок будівництва нових будинків і загрожує розірвати тепломережу.
Лише «1+1» дослідив законодавче нововведення, за яким із 1 жовтня Мін'юст має реєструвати всі договори оренди квартир і будинків. З'ясувалося, що нововведення не вигідне ні оредарям, ні орендодавцям, ні ріелторам, ні навіть працівникам БТІ, які муситимуть цим займатися. Натомість звучить думка правоохоронців, мовляв, легше буде «відстежувати міграцію людей» і «контролювати ситуацію».
Лише «1+1» повідомляє про те, що в Житомирі 200 військовослужбовців запасу було незаконно знято або переміщено в кінець черги на житло.
Жоден із каналів не повідомляє про заяву БЮТ, що органи юстиції не реєструють новообраного голову харківської облорганізації «Батьківщини» Арсена Авакова.
Жоден із каналів не повідомляє про заяву Тимошенко, що вона не має наміру залишати Україну, навіть якщо влада планує її затримати.
У підсумку протягом тижня на каналах було стільки матеріалів із ознаками замовності (цензури):
«Інтер» 27,
Перший канал 21,
ICTV 19,
Новий канал 14,
5-й канал 11,
«1+1» 9,
«Україна» 8,
СТБ 4 матеріали.
Моніторинг здійснено в рамках проекту громадської організації Internews Network «У-Медіа» «Моніторинг дотримання журналістських стандартів та підвищення медіаграмотності широкого кола українських громадян», який громадська організація «Детектор медіа» реалізує спільно з Інститутом масової інформації. Проект спрямований на підвищення рівня медіаграмотності українського суспільства, стимулювання медіа до відповідальності та дотримання журналістських стандартів, підвищення якості медійного продукту. Критерії оцінки якості новин пояснено тут (частина 1, 2, 3).