Під пресом «Картелю»
У центрі Черкас біля газетного кіоску, розташованого поруч із міськвиконкомом, відбулася акція протесту черкаських газетярів та громадськості проти монополізації обласного ринку торгівлі пресою російським бізнесом. Небайдужі городяни тримали у руках державний прапор і транспарант «Російський картель вирішуватиме, які газети читатимуть черкащани?». Вони обурювалися, що російська фірма викупила всі газетні кіоски в місті.
Люди виказували побоювання, що відтепер ця контора вирішуватиме, якими виданнями торгувати і віддаватиме перевагу російськомовним, а не загальноукраїнським та черкаським. «У Черкасах протягом кількох тижнів частина накладів найпопулярніших черкаських газет «Вечірні Черкаси» та «Антена» не надходять до роздрібної мережі, контрольованої «Картелем». До нас звертаються обурені громадяни, які небезпідставно вважають, що порушується їхнє право на отримання інформації», - говорив на мітингу редактор газети «Антена» Валерій Воротнік.
Черкаси завжди мали розгалужену мережу газетних кіосків. Згодом їх скупила приватна фірма «ЧеркасиТоргПреса». І до певного часу, говорили виступаючі на мітингу, цей монополіст не порушував прав видавців місцевої преси. Але недавно корпоративні права на підприємство-власника мережі придбав російський «Картель». Місцевим газетам запропонували укласти нові угоди, але газетярі заявляють, що ці умови для них неприйнятні. Вони - редакції таких популярних в регіоні газет, як «Прес-центр», «Антена», «Вечірні Черкаси» та кілька громадських організацій, зокрема, «Центр медіаініціатив», «Черкаський громадський форум», Асоціація органів самоорганізації населення м. Черкаси, Черкаські правозахисні організації «ДІЯ» та «Актив Черкащини» - підписали відкритий лист Президенту України Вікторові Ющенку, Прем'єр-міністру України Юлії Тимошенко, голові Верховної Ради України Володимирові Литвину та черкаському «губернатору» Олександрові Черевку з проханням негайно втрутитися в ситуацію, котра склалася на ринку періодики в області.
У своєму листі газетярі стверджують, що «монополіст вимагає з видавців сплатити гроші за так званий «вхід до системи», незважаючи на те, що їхні газети продавалися у цих торгівельних точках протягом десятиріч! За те, щоб газету було викладено на вітрину, треба щомісячно сплачувати так звані «маркетингові» рекламній агенції, котра контролюється «Картелем». Видавці періодики заявляють, що до них «висувається безліч вимог, не передбачених національним законодавством України, як то отримання санітарних сертифікатів, маркування, запровадження вакуумної упаковки, що неможливо виконати в умовах технології виробництва місцевих друкарень».
Газетярі обурені, що асортимент видань у кіосках останнім часом змінився - «на першому місці відтепер іноземні видання, переважна кількість яких має російське походження». «Що робити нам, українським журналістам та видавцям регіональної періодики? Адже ніяких коштів, ніяких зусиль не вистачить, щоб подолати цю навалу. Зменшення наших тиражів насправді не означає зменшення попиту на нашу працю. Це свідчить про єдине - наші читачі не можуть отримати улюблені видання лише через те, що їхній продаж та дистриб'юція заблоковані. Попит у рази перевищує пропозицію, але контрольовані російським капіталом торгівельні мережі розповсюджували винятково газетні бренди російського походження», - йдеться у листі до керівників держави.
Черкаські газетярі та громадськість міста припускають, що такі дії «можуть бути частиною розгалуженого плану захоплення інформаційного простору України напередодні виборів Президента та Верховної Ради» і вимагають від влади доручити Генпрокуратурі України та Антимонопольному комітету вжити негайних заходів для недопущення порушення прав громадян на вільний доступ до інформації.
Людмила Нікітенко, «Україна молода»