Справа «Пресклубу»: дочка Юлії Слуцької розповіла про затягування слідства і умови у білоруській в'язниці
Юлію Слуцьку і команду «Пресклубу» звинувачують в ухиленні від сплати податків у великих розмірах.
Білоруський інтернет-портал «Рацыя» опублікував інтерв'ю з дочкою Юлії, в якому вона повідомила, що слідчі дії за участю Юлії, Петра та їхніх колег не проводять. І роблять це навмисно, затягуючи слідство. За чотири місяці жодних результатів податкової перевірки ніхто не надав, хоча за законом, їх мали представити протягом 30 днів. Перевірку просто призупинили.
«Нічого не відбувається, вони просто сидять. Прохання про зміну запобіжного заходу, звичайно, було відхилено. Адвокат відвідує мою матір раз на тиждень, і завдяки цьому я знаю, що вона почувається більш-менш нормально. Але в неї сильно погіршився зір. Не може писати листи. Не припиняється кашель від сигаретного диму, бо всі жінки в камері, крім мами, палять. Ось такий «ЗЛЖ» виходить: не можна рухатися, а палити можна. Не можна переносити корисну їжу, а шкідливу можна», — розповідає Олександра.
Слуцька повідомила, що, вочевидь, матері надали статус політв’язня, адже без пояснень її переводять до інших камер із жорсткішими умовами.
Про один такий випадок вона розповіла.
«Транзитна камера, дуже брудна, вода стікала по стінах, а прямо біля голови нарів — чорна цвіль. Співкамерник — наркоман, який всю ніч кричав, інший мочився повз туалет, жінка — з важким псоріазом. Моя мати пробула в цій камері п’ять-шість днів, а потім її повернули до своєї. Що це було, ми так і не зрозуміли. Мама пожартувала, що її туди відправили як носія тюремного досвіду. Але, як вона каже, добрі, і погані люди є скрізь», — поділилася Олександра.
Додамо, що Юлія Слуцька сидить в одній камері з головою Спілки поляків Білорусі Анжелікою Борис, яку затримали 23 березня, а також із Агнешкою Ромашевською-Гузи — директоркою «Белсату». За словами Слуцької, Анжеліці запропонували депортацію, але вона відмовилася.
Юлію Слуцьку та її колег Аллу Шарко, Сергія Ольшевського, Петра Слуцького та Ксенію Луцкіну затримали наприкінці 2020 року, їх звинувачують у ухиленні від сплати податків в особливо великій сумі. Родичі обвинувачених повністю сплатили суми, однак це не вплинуло на перебіг справи. На майно Юлії Слуцької в Білорусі наклали арешт.
14 січня 2021 року білоруські правозахисні організації визнали політв'язнями працівників «Пресклубу».
23 квітня суд продовжив строки утримання під вартою працівників «Пресклубу» ще на два місяці, до 23 червня.
9 серпня 2020 року в Білорусі відбулися вибори президента. ЦВК оголосила переможцем Олександра Лукашенка, тоді як за даними опозиційних екзитполів перемогла опозиційна кандидатка Світлана Тихановська. Західні країни відмовились визнати Лукашенка переможцем виборів. Тихановська наразі перебуває за межами Білорусі.
14 квітня медіаспільнота України та Білорусі звернулись до уповноваженої ОБСЄ з питань свободи слова щодо утисків у Білорусі журналістів та активістів, та почали збір підписів на підтримку адвокаційної кампанії. Ініціаторами адвокаційної кампанії стали громадська організація «Львівський медіафорум» спільно з незалежною громадською ініціативою Free Belarus Center.
У 2020 році репресії щодо ЗМІ сягнули максимуму після виборів 9 серпня. Було зафіксовано 480 затримань співробітників ЗМІ, з них 97 випадків завершилися адміністративними арештами, щонайменше 62 журналіста зазнали насильства під час професійної діяльності після виборів, причому багато з цих випадків підпадають під визначення «тортури», щонайменше в 3-х випадках журналісти отримали вогнепальні поранення.