Адаптація дорівнює індульгенція
Нацрада вирішила закривати очі на інші порушення кабельних операторів, якщо ті виконають рішення щодо заборони транслювати неадаптованих іноземних мовників. Натомість із порушниками цього розпоряджання розправлятимуться жорстко, аж до залучення прокуратури.
«Я хочу пояснити, чому я втягую в ситуацію із липневою перевіркою інформацію, яка була нещодавно. Вчора на погоджувальній раді була така ідея: є деякі речі, де провайдери внаслідок підписання угод і таке інше порушували умови угод і таке інше. Але якщо провайдер виконує рішення Національної ради щодо адаптації, то ми беремо до відома цю інформацію і йдемо далі, працюємо...» (прослухати можна тут). Ці слова перший заступник голови Національної ради з питань телебачення і радіомовлення Ігор Курус сказав під час обговорення на засіданні 12 листопада матеріалів планової перевірки мукачівського провайдера ТОВ МТКС. Після цього члени Нацради проголосували за покарання компанії (попередження). А ще раніше – 4 листопада – МТКС отримала припис мукачівської прокуратури. Але про все по порядку.
Планова перевірка МТКС пройшла влітку. Вона зафіксувала, по-перше, збільшення ресурсу мережі на 6 каналів (компанія має ліцензію на трансляцію 32 каналів, а абонентам пропонує тридцять вісім); по-друге – показ «неадаптованих іноземних програм», які Нацрада вимагала вимкнути. Дедлайном відключення офіційно проголосили 1 листопада. До цього «неадаптованих» показували всі, хто мав відповідну угоду, навіть такі великі компанії, як «Воля-кабель».
Впадає у око, що між 8 липня та 1 листопада є певна часова дистанція. Більше того, з огляду на національну регуляторну практику не менша дистанція пролягає навіть між 1 листопада і 5-м. Бо наказавши відключити усіх «мадагаскарських» – як радить казати на «Первый канал. Всемирная сеть», РЕН ТВ, «РТР-Планета» та «ТВЦ-Международный» голова Нацради Віталій Шевченко – мовників з 1 листопада, п’ятого числа Нацрада прийняла рішення про тимчасовий дозвіл «Первого канала. Всемирной сети» та каналів «Цифрового телесемейства», а також висловилася щодо ймовірного дозволу РЕН ТВ, щоправда, в непевному майбутньому. Прийом шкільного завуча: «Відключили? Добре. Тепер вмикайте». Якщо між 1-м і 5 листопада у мовленні «Первого канала. Всемирная сеть» відбулися принципові адаптаційні зміни, то хотілося б знати, які саме.
В реальності танцювальні регуляторні дії «два кроки вперед – крок назад» мали для окремих підприємців серйозні наслідки. Так, 4 листопада, якраз напередодні дозволу, невелика мукачівська компанія МТКС отримала припис Прокуратури міста Мукачева Закарпатської області. Документ вимагає негайно припинити ретрансляцію каналів, які не входять до «Переліку іноземних програм, зміст яких відповідає вимогам Європейської конвенції про транскордонне телебачення і ретрансляція яких на території України не обмежується», а саме «РТР-Планета», «Первый канал. Всемирная сеть», КТБ, ТУ2, «Русский экстрим», «Наше новое кино», «365».
«Розумієте, таких каналів, як КТБ і ТУ2, у мене ніколи в мережі не було – я навіть не знаю таких мовників», – говорить директор компанії МТКС Василь Печко, підозрюючи, що список мовників у прокуратурі могли просто скопіпейстити з якогось іншого циркуляру.
Що ж до решти мовників, то пан Печко пояснив прокуророві таке:
«На Вашу вимогу №110/2503 від 27.10.2008 р. повідомляємо, що нами отримана ліцензія Національної ради НР №0141-п від 20.03.2007р., в “Загальній концепції” якої були включені канали “Первый канал. Всемирная сеть” і “РТР- Планета”, а також “Драйв”, “Ретро”, “Здоровое телевидение”.
Канали“Драйв”, “Ретро”, “Здоровое телевидение” були замінені на “Русский экстрим”, “Наше новое кино”, “365 дней”, що відповідає Положенню “Про порядок видачі ліцензії провайдера програмної послуги, внесення змін до ліцензії провайдера програмної послуги та видачі дубліката ліцензії провайдера програмної послуги”, яке погоджене рішенням Національної ради від 08.10.2008 №1741 (розділ ІІІ п.14). За ці канали сплачено грошовий збір у розмірі 6685 грн. 00 коп.
При вимозі виключення 5 каналів грошовий збір має бути перерахований і повернутий підприємству (1114 грн. 16 коп)...».
Також компанія у своєму письмовому поясненні наполягає на тому, що Нацрада має проводити правову експертизу своїх рішень, а також здійснювати їх державну реєстрацію в Мін’юсті, офіційно публікувати в «Урядовому кур’єрі» чи «Офіційному віснику», а також узгоджувати проекти своїх актів із Держкомпідприємництва. Вочевидь, таке узгодження обґрунтовано не лише документально (у листі компанії, з яким повністю можна ознайомитися тут, наводяться посилання на юридичні норми), а й логічно – особливо враховуючи той факт, що за невиконання рішень Нацради, в які повсякчас вносяться уточнення, іноді – суперечливі, підприємцеві загрожує зустріч із прокуратурою.
В усій цій історії є два нюанси: перший – компанію покарано де-юре за невиконання вимог ліцензії, а де-факто – за невиконання вимоги про адаптації. Член Нацради Віктор Понеділко навіть звернув увагу колег на те, що в проекті рішення міститься фраза: «протягом місяця привести діяльність компанії у відповідність до умов діючої ліцензії та чинного законодавства». Що по суті є неможливим, адже саме в ліцензії МКТС записано ті канали, які нині Нацрада вимагає від підприємця відключити. Чом би не записати прямо: попередження компанії винесено за трансляцію таких і таких-то каналів, а саме «мадагаскарських»?
По-друге, дії Нацради і самі не є послідовними. Вони фактично ведуть до того, що з чотирьох опальних російських мовників фактично поза списком лишилося два – «РТР-Планета» та «ТВЦ-Международный». Коли їх буде включено – залежить радше від того, яку дату призначить МЗС (питання уже перебуває у віданні дипломатів), ніж від того, що щось у програмуванні каналу зазнає якихось адаптаційних змін. Відтак те, що є порушенням сьогодні, цілком може не бути порушенням завтра. А отже, ситуація з російськими каналами – це не питання принципів і державних інтересів, а питання часу й настроїв Нацради. Ну і ще – питання самоствердження влади за рахунок її громадян.
Проте в Національній раді на запитання, чи у випадку розширення списку будуть покарані компанії, які транслювали тимчасово не легалізованих мовників під час «переговорної паузи», відповідають ствердно. «Якщо очікується, що хтось через чотири місяці отримає права на водіння автомобілю, то це не значить, що він уже сьогодні мусить сідати за кермо. Думаю, йому дуже тяжко буде пояснювати автоінспекції, чому він їде без відповідних прав», – пояснив Віталій Шевченко.
Проте даїшна логіка регулювання телерадіопростору свідчить про те, що й самій Нацраді пауза в переговорному процесі тільки на руку. А головне – нас весь час намагаються переконати, що правила дорожнього руху і правила даїшного регулювання – у зручному місці знак поставити – це одне й те саме.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Читайте також
Коментарі
5
pilot
5909 дн. тому
ТАК! Нацрада видає якісь папірці, але поки не буде виконувати вимог Законодавства будуть такі казуси. НАЖАЛЬ! А ще нажаль багато з операторів просто допомагають Нацраді виконуючи незаконні рішення. Як висновок цитата Зеленського з 95 кварталу: "А що Нац рада, а Нац раді НАЦР...Ь!"
Вибачте шановні
5911 дн. тому
Сегодня только полному моральному дегроду не очевидно, что нацрада де-факто превратилась в орган жесткой и беспардонной ЦЕНЗУРЫ. Для начал они хотят добиться при адаптации исключать неугодные сюжеты даже из выпусков новостей. Короче очистить из без того безобидные международные версии от любого неугодного им намека! В стране ЦЕНЗУРА! Гражданам, которые хотят платить свои деньги и смотреть то, что им хочется, это ЗАПРЕЩАЮТ! Проблема только в том, что НЕТ СВОБОДЫ НА ПОЛУЧЕНИЕ ИНФОРМАЦИИ! РТР-планета формально ничем НЕ ОТЛИЧАЕТСЯ от CNN, Вloomberg или ББС! Претензии только к российским каналам, которые очень многие граждане ХОТЯТ смотреть и ГОТОВЫ ПЛАТИТЬ за ЭТО СВОИ ДЕНЬГИ, к каналам, которые иногда могут сказать кое-чего, что не клеится с официальной ПРОПАГАНДОЙ!!! Иными словами, в стране НЕТ СВОБОДЫ СЛОВА, она попрана самым наглым, тупым, позорным и очевидным просто для большинства граждан способом теми, кто врал нам о свободах на майданах, свободах, которых не спыныты!!! Итог. За последние 2 месяца рынок спутниковых тарелок вырос в 1000 раз, тарелки, это то, где нацрада бессильна, там граждане могут смотреть любые не адаптированные каналы и уже даже с российской рекламой. 95% российского, как и всего ТВ в мире идет на спутнике бесплатно, без абонплаты. Связь уже не через рубильник кабельщика, контролируемый нацрадой, а напрямую между квартирой кажого отдельного гражданина и российским спутником. Технически, я подчеркиваю, технически, нет никаких способов в мире этот процесс оградить. Врезультате, Нацрада из-за своего тупизма загнала сама себя в ловушку. Если раньше граждане могли смотреть всего 3-4 безобидные международные версии российского новостного ТВ, то теперь через спутник они получают все 120, а то и более российских каналов... Всякое действие рождает противодействие. В условиях очевидной цензуры смотреть российское ТВ стало еще более интересней!
Сруль Лебедев
5913 дн. тому
Геть кацапов с наших еврецских каналов. Нацраде респект
мамука эйзенштейн
5913 дн. тому
удивительно остроумная статья
Игорь
5913 дн. тому
С удовольствием наблюдаю клоунаду Нацрады по адоптации, очень забавно! Благодарен Телекритике за большое внимание к этой теме. Шевченко готовится к работе в органах ГАИ, верное решение, с 17 ноября там "зароботки" будут покруче, чем в Нацраде...
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ