Нацрада не видала ліцензію компанії Арфуша на створення Euronews Ukraine

Нацрада не видала ліцензію компанії Арфуша на створення Euronews Ukraine

13 Травня 2021
2926
13 Травня 2021
13:30

Нацрада не видала ліцензію компанії Арфуша на створення Euronews Ukraine

2926
Розгляд питання перенесли через наполягання голови Нацради Ольги Герасим’юк.
Нацрада не видала ліцензію компанії Арфуша на створення Euronews Ukraine
Нацрада не видала ліцензію компанії Арфуша на створення Euronews Ukraine

Національна рада з питань телебачення та радіомовлення перенесла розгляд питання про видачу ліцензії на супутникове мовлення компанії ТОВ «СН МЕДІА», кінцевим бенефіціарним власником якого є медіаменеджер та продюсер Валід Арфуш, на створення української версії каналу Euronews. Таке рішення регулятор прийняв 13 травня на своєму засіданні.

Голова Нацради Ольга Герасим’юк зазначила, що на сьогодні вона не готова голосувати за це питання, оскільки не має достатньо інформації про створення каналу і запропонувала перенести питання: «Я хочу знати за що я голосую, і що це дасть Україні». Більшість членів Нацради її підтримали.

Під час засідання Валід Арфуш наголосив на тому, що основна мета створення україномовної версії це бажання замінити російську версію каналу, яка  наразі транслюється у частини провайдерів без його згоди. Паралельно компанія домовляється з провайдерами, барами та ресторанами щодо трансляції англомовної версії.

«Сама ідея створення Euronews Ukraine обговорюється з минулого року, коли наш керівник зустрівся з Зеленським. Нам запропонували вести переговори з Міністерством культури. Але після тривалих переговорів ми не досягли згоди. Адже навіть при спільному фінансуванні виникають складнощі розподілення коштів. Однак за останні роки ми підписали  великі угоди з Арабськими еміратами та Катаром. Через це ми отримали значні інвестиції, і таким чином ми могли б самі запустити та фінансувати цей проєкт», – сказав Валід Арфуш.

Пан Арфуш із кінця 2019 року є віцепрезидентом із питань регіонального розвитку, відповідальним за розвиток діяльності Euronews у Східній Європі та Центральній Азії

Він запевнив, що вірить у розвиток українського ринку. «У нас є шанс зібрати високі рейтинги упродовж першого року», – сказав він.

На запитання Ольги Герасим’юк, який бюджет проєкту Валід Арфуш відповів, що витрати проєкту 3 мільйони євро на рік: «Головний акціонер – єгиптянин. Він не має жодного бізнесу у Києві. Арабські бізнесмени не дають нам гроші на українську версію. Однак наші великі контракти дають змогу на реалізацію наших проєктів». Нагадаємо, Euronews належить однойменному акціонерному товариству, 88% акцій якого належать приватній компанії Media Globe Networks, якою керує єгипетський мільярдер Нагіб Савіріс, а 12% акцій – 20 громадським і державним телекомпаніям – членам Європейської спілки мовників EBU (серед них і російська ВДТРК).

«Ми хочемо зосередити  кошти на зарплатах співробітників і створення власної студії. Ми хочемо активно працювати упродовж 5 років, а далі виходити на самоокупність», – додав Валід Арфуш. Фінансування надходитиме від штаб-квартири в Ліоні.

За словами Валіда, раніше передбачалась значно вища вартість проєкту у співпраці з Міністерством культури саме через купівлю ліцензійних прав на Euronews.

Ольгу Герасим’юк непокоїла відсутність у презентації інформації про бізнесмоделі каналу, прикладу контенту, а також присутність  російської ВДТРК серед акціонерів Euronews.

«Коли ми вели переговори з міністерством культури, ми зобов'язувались підтримувати імідж України у світі. І зараз попри те, що співпраця не склалась, але ми хочемо продовжувати цей напрям. І співпрацювати з міністерствами «Укрзалізницею» тощо в окремих проєктах. Тому українська держава отримає піар на міжнародному рівні. Ми це зробимо обов’язково. До того ж у нас будуть постійні телемости та включення з редакція інших європейських країн», – сказав Валід.

Згідно презентації канал планує показувати новини, студії, оригінальні формати. У перший рік роботи планується робити 30% контенту національних новин, а 40% міжнародних європейських новин. На другий рік роботи планується зростання українського продукту до 50%. Euronews Ukraine планує мовити з двох супутників, українською та англійською мовою.

Валід Арфуш також додав, що після того, як у медіа з’явилась інформація про запуск Euronews Ukraine, йому постійно пишуть журналісти щодо роботи.  Канал має намір побудувати в Україні мережу кореспондентів.

«Ми би хотіли бачити на каналі нові обличчя. Це складне завдання. Також під час переговорів з українським міністерством ми говорили щодо «Укрінформу». Можливо і там ми будемо шукати журналісти», – сказав Валід.

А заступник голови Олег Черниш закликав колег проголосувати за видачу ліцензії: «Давайте поповнимо бюджет і будемо дивитись як розвиватиметься канал». Також він додав, що задоволений тим, що держава не бере участь у фінансуванні каналу. Оскільки раніше був вже негативний досвід. Однак Ольга Герасим’юк наполягала на перенесенні питання, і решта членів Нацради її підтримали.

Нагадаємо, проект запуску Euronews Ukraine був ініційований українським урядом восени 2020 року і перемовини про запуск української версії проводив особисто голова Мінкульту Олександр Ткаченко.

Еuronews – це мережа новинних телеканалів, які мовлять у Європі наразі 11 мовами. З 2018 року Euronews почав продавати франшизи національним мовникам для запуску їхніх каналів під брендом Euronews – так запуситилися локальні канали в Албанії та Грузії, планується запуск у Сербії. Мережа Euronews належить однойменному акціонерному товариству, 88% акцій якого належать приватній компанії Media Globe Networks, якою керує єгипетський мільярдер Нагіб Савіріс, а 12% акцій – 20 громадським і державним телекомпаніям – членам Європейської спілки мовників EBU (серед них і російська ВДТРК). У 2017-2020 роках одним з акціонерів Euronews була американська корпорація NBC.

У жовтні 2010 року за рішенням уряду Миколи Азарова було підписано ліцензійну угоду між Національною телекомпанією України та Euronews про створення української версії Euronews. Ця угода була укладена на 5 років з моменту початку мовлення (тобто мала залишатися в дії до 24 серпня 2016 року) і підлягала автоматичному подовженню після закінчення цього терміну. 24 серпня 2011 року розпочалося мовлення української версії Euronews.

Для створення україномовної версії Euronews український уряд виділив 85,5 млн грн (на той момент це близько 8 млн євро) на отримання ліцензії для НТКУ, покриття всіх операційних витрат, пов'язаних із запуском нової версії, технічне обладнання української редакції в Ліоні (Франція) та заробітну плату українських журналістів.

Після початку мовлення Euronews української були помічені відмінності в текстах новин каналу українською та англійською мовою: українська служба редагувала їх на користь президента України Віктора Януковича. Керівник української редакції пояснив це тим, що тим, що журналісти мовних редакцій не перекладають новини однієї чи іншої редакції, а пишуть власні.

Однак уже через рік почалися проблеми з фінансуванням української версії Euronews, зокрема з оплатою щорічних ліцензійних платежів. З 2013 року держава перестала виконувати свої зобов’язання з фінансування Euronews, і почав накопичуватися борг Національної телекомпанії України перед Euronews, який зрештою сягнув понад 10,5 млн євро.

Наприкінці 2014 року новий уряд і нове керівництво Національної телекомпанії України захотіли достроково розірвати угоду з Euronews через відсутність коштів на її продовження.

У 2015 році Euronews подав позов до суду про стягнення з НТКУ 10,5 млн євро боргу. Після тривалих судових процесів Euronews виграв спір, і правонаступниця НТКУ – Національна суспільна телерадіокомпанія України – мусила сплатити цей борг. Борг було сплачено влітку 2020 року після арешту рахунків НСТУ.

Ілюстрація: Скріншот

 

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
2926
Читайте також
12.11.2020 10:00
Наталія Данькова
4 268
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду